Braidwood Show Society (NSW)

Date of Show : 7-Mar-2015 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Baby in Show: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
Minor in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch Southrnwolf Artic Emperor Tux (S Presland)
Puppy in Show: Keeshond
Morioka A Mothers Joy (Tracey Parker)
Junior in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
Intermediate in Show: Briard
Aust Gr Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)
Open Neuter in Show: Dobermann
Aust Neut Ch Scharmelanz Sargent Pepper (Imp NZ) ET RN (J & S Taylor)

Baby SweepStakes - 1st Place: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Tribocie Ginger Rogers (E & A Esad)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Briard
Aust Ch Tiahart Kikidee (D & J M Bartley)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
Aust Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Chaylotte Charming (Damiano and Katarina Manna)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Pointer
Tarlorise Princess Leah (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Tashelle Magic Moment (S Gilson)
Baby in Group: Pug
Sebandee Bananas Black Pajamas (Colin Seymour)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Zeigen Justice Ov The Peace (K Haddon/R Sheridan-McVicar)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elcavel Bohemian Rhapsody (Mrs K A Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Elcavel Bohemian Rapture (Mrs K A Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Elcavel Georgous Gussie (Mrs K A Rolfe)
Puppy of Breed: Elcavel Make Believe (Mrs K A Rolfe)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Troubadour Pricklepants (Stewart/Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tzani Rhoda Dendron (K Bell)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Tzani Tigger Brat Bunny (K Bell)
Baby of Breed: Tzani Winter Wabbit (Mills and Norman)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Carnwath Easy Does It (Gail Ransom)
Baby of Breed: Aust Ch Karyme Kissed In Venice (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Piccino Unchained Melody (Maureen Friend/ S & M Reeve)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Velvetthistle Moet Chandon (A Steele)
Baby of Breed: Piccino You Bet I'm Cool (Friend/Reeve/ Carroll/Hardwicke)
Intermediate of Breed: Velvetthistle Beautiful Assasin (A Steele)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zeigen Justice Ov The Peace (K Haddon/R Sheridan-McVicar)
Baby of Breed: Tupishka To Tuff To Toast (Pat Cassidy)

Pug
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee A Lil Black Numba (Colin Seymour)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gupalsziv Cois Light Back Home (AI) (Jennifer Weber)
Res Dog CC: Aust Ch Kangala Nutty Professor (Colin Seymour)
Baby of Breed: Sebandee Bananas Black Pajamas (Colin Seymour)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Yarrowfell Lone Pine RN (Lt Col / Mrs & Mr T / Miss P Hurst)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tashelle Magic Moment (S Gilson)
Baby of Breed: Khrstelle Ice Dragon (AI) (imp NZ) (S Gilson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Vanstaff Powerbuilt (C & A Van Kleeff)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Westrova Stoic Pandora (C & A Van Kleeff)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Alsoloyal Caramel Crunch (Cassie Caple)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Vanstaff Penny Black (C & A Van Kleeff)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Alsoloyal Caramel Crunch (Cassie Caple)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chaylotte Charming (Damiano and Katarina Manna)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vanstaff Powerbuilt (C & A Van Kleeff)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vanstaff Tomasina (C & A Van Kleeff)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Vanstaff Penny Black (C & A Van Kleeff)
Minor of Breed: Westrova Stoic Pandora (C & A Van Kleeff)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Craig Fynmore (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Girls Got Rythmn (Jo Roberts)
Baby in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Puppy in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Never Tell Tales (Melinda Sawer & Tina Corbell)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Coranderrk Designer Label (G and F Quinlan)
Open in Group: Pointer
Aust Ch Robwyn Last Word At Eireanmada (Imp NZ) (Mr P Robinson & Mr G Browne)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Turn Me Free (Marcia Kingston & Debbie Clarkson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Coranderrk Designer Label (G and F Quinlan)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosherville Escape Route (AI) (Gavin and Fiona Quinlan)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Skyehaven Never Tell Tales (Melinda Sawer & Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edelhof Girls Got Rythmn (Jo Roberts)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tealpoint Duchess Of York (Mrs S M Brown)
Baby of Breed: Aust Ch Edelhof Livin La Vida (Jo Roberts)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Big Bang Theory (AI) (Dempster & Bank)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Baby of Breed: Aust Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Bitch CC & Junior of Breed: Goldbrior Go It Alone (N Kay and L Olsen)
Intermediate of Breed: Goldbrior Be It In Fine Style (N Kay and L Olsen)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Graebrook Dublin Rogue GD (Lara Sedgmen)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Catraz Dreams Do Come True (Dianne Blaney)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Labzrina Dreams of Sunny Daze (AI) (Dianne Blaney)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aralyen Melting Moment (Dianne Blaney)

Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarlorise Princess Leah (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Robwyn Last Word At Eireanmada (Imp NZ) (Mr P Robinson & Mr G Browne)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund Luscious Luster (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Bromhund R U Looking At Me (AI) (Bromhund Kennels & Greywei Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Knights Kiss (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Minor in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Ornumflow Xakery (Sylvia Munro Rona Moss)
Puppy in Group: Whippet
Ariahgrove Parti All Night (Rhonda Dearnaley)
Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Earlingford Postman Pat (AI) (Imp NZ) (John Bink)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Earlingford Postman Pat (AI) (Imp NZ) (John Bink)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ornumflow Tahnee Lady (Rona Moss)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ornumflow Xakery (Sylvia Munro Rona Moss)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ornumflow Vanilla Ice (S Munro/S Worboys)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Graabine Little Joe (G Markotany)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kysaridge Cevarda Jupiter RN ET (Helen Mosslar)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lionslea Blue Thunder (P J Batten/K Harden)
Baby of Breed: Aust Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Neuter BOB: Aust Neut Ch Lionslea Jewel Of My Heart (E & R Black)

Whippet
Puppy of Breed: Ariahgrove Parti All Night (Rhonda Dearnaley)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Briard
Aust Gr Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)
Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Kelanmee Richly Decked (Kim Tresidder)
Baby in Group: Briard
Aust Ch Tiahart Kikidee (D & J M Bartley)
Minor in Group: Australian Shepherd
Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)

Australian Shepherd
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aolani's Mai Silva Treasure (Imp USA) (Donna Puttock)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ukulunga I Knew U Were Trouble For Lanbart (Imp NZ) (Cathy Nugent)
Minor of Breed: Aolani's Maisilva Defender of the Lords (Imp USA) (Donna Puttock)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Teangibelge Cortez CD RE (T Harber)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Weedram The Swedish Affaire (Ms F Philp)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellagem Show Me The Money (W W & M Morgan)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kellagem Dash For The Cash (WW & M Morgan)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)
Baby of Breed: Aust Ch Tiahart Kikidee (D & J M Bartley)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hillmagic Mischeif (P Jones/ B Parsons/ A Toretto)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Hillmagic Black avenger (P Jones/ B Parsons/ A Toretto)
Baby of Breed: Hillmagic cost a mint (AI) (P Jone/ B Parsons/ A Toretto)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Pamakay Hercules (Julie Delriego)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kelanmee Richly Decked (Kim Tresidder)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silversuisse Angie (Silversuisse Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Craig Fynmore (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Avalanches Bling Bling (Steven Curtotti)
Runner Up in Group: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Tribocie Cooking Up A Storm (E & A Esad / C Norton & E Low)
Baby in Group: Anatolian Shepherd Dog
Aust Ch Tribocie Mr Bojangles (E & A Esad)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Southrnwolf Artic Emperor Tux (S Presland)
Junior in Group: Bullmastiff
GrizzMuffley Elektrik Chair (B A & S D Wehmeier)
Open Neuter in Group: Dobermann
Aust Neut Ch Scharmelanz Sargent Pepper (Imp NZ) ET RN (J & S Taylor)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Southrnwolf Wildchief (S Presland)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Southrnwolf Artic Emperor Tux (S Presland)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Southrnwolf Ice Age Winds (S Presland)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tribocie Cooking Up A Storm (E & A Esad / C Norton & E Low)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tribocie Spice Things Up (E & A Esad/ F Alac)
Baby of Breed: Aust Ch Tribocie Mr Bojangles (E & A Esad)
Baby (Bitch) of Breed: Aust Ch Tribocie Ginger Rogers (E & A Esad)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chestafield Second Wind (AI) (K Berrell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Chestafield Wind Chill (AI) (K Berrell)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch GrizzMuffley Funky Dollah Bill (B A & S D Wehmeier)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: GrizzMuffley Elektrik Chair (B A & S D Wehmeier)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch GrizzMuffley If Looks Could Kill (B A & S D Wehmeier)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: GrizzMuffley The Arms Of Orion (B A & S D Wehmeier)
Minor of Breed: Bullsrkool Bridge Of Light (A Pratt)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Thoreoz I'm sexy and I know it (O J & A J Holland)

Dobermann
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Scharmelanz Sargent Pepper (Imp NZ) ET RN (J & S Taylor)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Avalanches Bling Bling (Steven Curtotti)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Rymiska No More Mr Ice Guy (T Parker)
Puppy in Group: Keeshond
Morioka A Mothers Joy (Tracey Parker)

French Bulldog
Baby of Breed: Aust Ch Maplewood Honey Bee (Kristy Cassidy)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mannerking I Believe In Magic (Debbie King)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rymiska No More Mr Ice Guy (T Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Morioka A Mothers Joy (Tracey Parker)
Res Dog CC & Minor of Breed: Sandstock King Of The Castle (T Parker)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jenuin Queen Ofthrones (Anne Copeland)
Baby of Breed: Pudelicious Mocha Sensation (Susie Kearnes)