Kennel Club of Tasmania (South) (SHOW 2) (TAS)

Date of Show : 6-Feb-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Cathy Camac (VIC)

Best in Show & Junior in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Show & Open in Show: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Baby in Show: Shiba Inu
Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)
Minor in Show: Golden Retriever
Kaparla Call The Cops (AI) (Heather Morrison / P & M Middleton)
Puppy in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
State Bred in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Rococo Style (S & C Eastley)
Aust Bred in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)

Best in Group & Open in Group: Japanese Chin
Am & Aust Supreme Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Affenpinscher
Aust Ch Elcavel Cinderella (L M Cashman)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Cubet Marc Marquez (D Anderson/M Boole)
Junior in Group: Pug
Sebandee Black In a Flash (Y Metzger)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Sugar Reign (Georgie Smith)
Aust Bred in Group: Maltese
Aust Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Elcavel Cinderella (L M Cashman)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cubet Marc Marquez (D Anderson/M Boole)
Baby of Breed: Bromear San Rocco (N Bender)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Bring Outh Crowd (Mrs N Watson)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Supreme Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tokubetsu Upsie Daisy (Mrs D Delphin)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Parkavon Master of Mission (Imp NZ) (Jan Hellessey)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sebandee Black In a Flash (Y Metzger)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch (T) Gailyn I Believe In Miracles (K Cannon)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Sugar Reign (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
Minor in Group: Border Terrier
Lisgar Bonnieville (Lisa McGinn)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Joden Dirty Thoughts (Mr J Aherne/ Ms M Smith)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Bedlington Terrier
Baby (Dog) of Breed: Vuedelac Dreams Do Come True (AI) (Amanda Fox)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burrowa Knight (Lisa McGinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lisgar Bonnieville (Lisa McGinn)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joden Dirty Thoughts (Mr J Aherne/ Ms M Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Baby in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) (Simone Haigh)
Minor in Group: Golden Retriever
Kaparla Call The Cops (AI) (Heather Morrison / P & M Middleton)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
Junior in Group: Pointer
Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Lukedom Surpryze Party (AI) (Ghostwind Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Doulton Fascination (E & K Job / A & M Jones)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Kaparla Call The Cops (AI) (Heather Morrison / P & M Middleton)
Bitch CC & Junior of Breed: Goldlake Be Happy (Mrs J Grierson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaparla Committed No Crime (AI) (Mrs Heather Morrison)
Baby of Breed: Naragold Coco Chanel (AI) (Mrs J Grierson)
State Bred of Breed: Goldlake Springtime Story (Mrs J Grierson)

Pointer
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lukedom Surpryze Party (AI) (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
Baby of Breed: Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) (Simone Haigh)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)

Best in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Minor in Group: Whippet
Penmarric Playn With Fire (G Macquarie/A Smith)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Parnew Aint Misbehavin (Mel Prouse)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doyen Time For Appal Piencream (L Wiltshire)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)
Baby of Breed: Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)

Whippet
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Penmarric Playn With Fire (G Macquarie/A Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Parnew Aint Misbehavin (Mel Prouse)
Open of Breed: Aust Ch Kallrea Don't Hold Your Breath (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Sutherland (VIC)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Baby in Group: Collie (Smooth)
Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Firebear Red Kelly (R Forbes)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Corydon Winds Of Victory (Imp UK) (Dr R Hall/ M Bester/ M Blake)
Baby of Breed: Baqilodge Man About Town (Mim Bester)

Collie (Smooth)
Baby of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

German Shepherd Dog
Junior of Breed: Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Rococo Style (S & C Eastley)
Baby in Group: Shiba Inu
Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)
Minor in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Man Of Steel (D Klaaysen / P & P Gaunson)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Hell Hath No Fury (AI) (J Wiltshire)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Rococo Style (S & C Eastley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bardinet Catching Fire (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Picamac Enzed Ossie Deal (Vicki Sheppard)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Baby of Breed: Johvi Secret Kiss (AI) (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nightquest Royal Sovereign (R & T McCauley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Nightquest Luskin Star (R & T McCauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Bitch CC & Minor of Breed: Cabochon Tattoo Graffiti (Ms M Browne & Mrs L Harwood)
Open of Breed: Aust Ch Cabochon Immaculate Conclusion (Maree Browne)

Newfoundland
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Yesallaw Anzac SpiritLivesOn (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kuhnheit Cos Im The Real Thing (Rosemary Adler)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kuhnheit Diva Storm (Dion Russell)
Baby of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Man Of Steel (D Klaaysen / P & P Gaunson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Minor of Breed: Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Bella Luna (Lesley Eaton)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Erbin Eye Catcher TD (Anne Bolt)

Shiba Inu
Baby of Breed: Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
Runner Up in Group & State Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
Puppy in Group: British Bulldog
Paseya Frozen In Time (F Smith/Y Smith/K Smith)
Junior in Group: Dalmatian
Lotzadotz Dropsov Jupiter (Megan Bennett)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)

British Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paseya Frozen In Time (F Smith/Y Smith/K Smith)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lotzadotz Dropsov Jupiter (Megan Bennett)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker / Jaidyn Walker)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)