Parramatta & Districts All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 11-Dec-2016 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Megan Markotany (NSW)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Breaking Rules (Mrs A O'Keefe)
Baby in Show: French Bulldog
Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)
Minor in Show: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Baby SweepStakes - 1st Place: Leonberger
Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Severnaya Chudo (S Lowe)

Puppy SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Briard
Tiahart Monsieur Merlot (Mr D & Mrs J M Bartley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Warren Goldsworthy (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kangala Despicable Meee (Kerry Cannon)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mistbreeze Master Magic (Mrs M Stoppini)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mistbreeze Melting Moment (Mrs M Stoppini)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Xarnego Terzetto (Mrs R McDonald)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Xarnego Farnace (Mr S Ryan)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Marniechar J Adore (K M Potts)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Marniechar U Got The Look (K M Potts)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Solinca Tequilla Sunset (Mrs J Jones)
Junior of Breed: Fairytails Turnin on the Charm (Megan Weinert)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Fergus Furgelton (Kerry Cannon)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kangala Despicable Meee (Kerry Cannon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dandie Dinmont Terrier
Aust Sup Ch Jollygaze Ringo Star (B & C Sonter / Dr E M Greenway)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Covejack Crystal Cylinder (Jayne Hawkins)
Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
NZ Sup & Aust Sup Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)

American Staffordshire Terrier
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch LBK's Cookies NCream (Imp USA) (K Taylor)

Border Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Edenside Action Hero (Edenside Kennels)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tenaz Heeze Got Voltage (Rob Aquilina)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bulrrush Jaffa Java (G F Field)

Dandie Dinmont Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Jollygaze Ringo Star (B & C Sonter / Dr E M Greenway)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup & Aust Sup Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
Res Dog CC & Minor of Breed: Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Covejack Crystal Cylinder (Jayne Hawkins)
Baby of Breed: Bekmar Edith Piaf (Sheryn & Wayne Muir)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Warpitt Its So Easy (AI) (Mr W B & Mrs T L Murphy)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lisakyanne Warrior Princess (Phillip Nicholson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Breaking Rules (Mrs A O'Keefe)
Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Ashmere Arrow (Mrs Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Showfield Snow White(AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenayden Breaking Rules (Mrs A O'Keefe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashmere Arrow (Mrs Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
Puppy of Breed: Bellebriar Movin The News (Mrs A Hatherly)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Silvaspring Brown Sugar (E M & A Borg)
Res Dog CC & Minor of Breed: Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Germanicus Diamond (Suz & Trent Worsley-Deacon)
Baby (Dog) of Breed: Germanicus Eye of the Storm (AI) (Suz & Trent Worsley-Deacon)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
Bitch CC & Minor of Breed: Piarki Ruby Magic (Ms R Ohlrich)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Marityme Just Cruising (N Robson)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Talfryn Colorado Dream (L J Butler)

Welsh Springer Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Margaret Long (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Ch Kenibea Brokeradeal (G & R Barden)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Baby in Group: Whippet
Ingwe Pretty Woman (A Saunders)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wazazi Mr Magificent (Miss Annika Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Miss Congeniality (L A Hughes)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kenibea Brokeradeal (G & R Barden)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brantarby Historys Paige JC (Claire Needham)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lovellen Calleum the Brave (Mrs L Osborne)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lovellen Little Ashling (Mrs L Osborne)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Azucroft Cristal Gold Label (Mr & Mrs R Lauder)

Whippet
Baby of Breed: Ingwe Pretty Woman (A Saunders)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Shut Up N Do It (V & D Morris)
Minor in Group: Briard
Tiahart Monsieur Merlot (Mr D & Mrs J M Bartley)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Nuwarra Diamond Kisses For You (Sue & Ian Ford)
Junior in Group: Collie (Rough)
Swinbrad Paper Moon (V & D Morris)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Arajento Golden Opportunity (Mrs K Tonkin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust & Neut Ch Bordataz Prince of Stars (Brenda J Fowler)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willowpark Whiz Kid RN HT HSAs PT (Belinda Carter)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Willowpark Burn For You (Sandra Stapley)
Puppy of Breed: Nuwarra Diamond Kisses For You (Sue & Ian Ford)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock)
Res Dog CC & Junior of Breed: Moonsbay Sky Patrol (Ros Fraser)
Res Bitch CC: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling RN ET (Ros Fraser)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bordalace Diamonds R Forever (B J Fowler)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bordataz Prince of Stars (Brenda J Fowler)

Briard
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tiahart Monsieur Merlot (Mr D & Mrs J M Bartley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tiahart Kikidee (D & J M Bartley)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinbrad Shut Up N Do It (V & D Morris)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathgarry Embers Of The Fire (Mrs K Drew)
Baby of Breed: Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Puppy of Breed: Strathaven Southern Belle (Ms S Ryan)
Junior of Breed: Swinbrad Paper Moon (V & D Morris)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Suklaa Crispello (K Sergiacomi)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caleebra Diamond Empress (K Sergiacomi)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Arajento Golden Opportunity (Mrs K Tonkin)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Schonhardt Tango Loves To Tango (IID ARG) (Mr A Mcilrath)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Schohardt Macho All the Time (IID) (M MacLeod-Woodhouse/A McIllrath/J Morris)
Aust Bred in Group: Akita (Japanese)
Aust Ch Fireandmist Shooting Star (Ms S Lowe)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireandmist Shooting Star (Ms S Lowe)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kantou Miryuu Go Kodaira Takanodai (Imp JPN) (Anthony Hartshorn)
Baby of Breed: FireAndMist Set To Soar (R Liu)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Tycon's Viva La Diva (Imp UK) (FireAndMist Kennel)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amigo Von der Bernessehof (Imp) (Robyn Keen)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valeska Big Easy (Imp NZ) (Sylvia Choca)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Valeska Nicely Wrapped (Imp NZ) (Sylvia Choca)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)

Leonberger
Baby of Breed: Wylah the FIrebreaker (S McDowell)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Treuliebe Time Traveler (R & M Outten / S & S Foote)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Schohardt Macho All the Time (IID) (M MacLeod-Woodhouse/A McIllrath/J Morris)
Bitch CC & Minor of Breed: Schonhardt Tango Loves To Tango (IID ARG) (Mr A Mcilrath)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Tracy Hofman (NSW)

Best in Group & Open in Group: Chow Chow
Aust Ch Cross B's American Playboy (AI) (Imp USA) (David & Susie Simpson)
Baby in Group: French Bulldog
Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Stordansk Supernatural (Julie Hyde)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Warpaint Angelus (AI) (D & L Thorpe / J Daidone)
Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Ryfrost Top Ace (E & R Ryan)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cross B's American Playboy (AI) (Imp USA) (David & Susie Simpson)
Bitch CC & Minor of Breed: Kuteaz American Star Dust (D & S Simpson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warpaint Angelus (AI) (D & L Thorpe / J Daidone)
Baby of Breed: Warpaint Masquerade (D & L Thorpe / J Daidone)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ryfrost Top Ace (E & R Ryan)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stordansk Supernatural (Julie Hyde)
Res Bitch CC: Saphiredanes Issis Arora (AI) (Nuria Armengou Aparicio)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jenuin Essence Of Midnight (Mrs J Sculac)

Poodle (Toy)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Schau Rock It Ruff (B J Biggs)