Huon & Channel Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 29-Apr-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Diane Cuthbert (SA)   (Total Entry : 238)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Puppy in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
Junior in Show: Whippet
Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
State Bred in Show: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Diane Cuthbert (SA)  (Group Entry : 63)

Best in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Endeavour (Deb & Doug Hedge / Georgie Smith)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kangala Teen Idol (Kerry Cannon)
Junior in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Allannette Stellar Dream (Mrs Janice E Klaus)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Matmor The Entertainer (Erica Davison)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blacklash Scandal in Blue (Erica Davison)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Moldavia Yindi Pretty In Pink (Katie Hyland)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Classychi Jiminy Crickit (Katie Hyland)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Baby of Breed: Ngalla Turning Tide (Kerry Webb)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barad Lomatia (Barad Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Katanifoo The Joker (A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Miyoko Vera Wang (S P &T M Sward)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Coleisha Delta Dawn (AI) (MRS E A COLEMAN)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Coleisha Coco Cabana (AI) (MRS E A COLEMAN)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kangala Gangster Gus (Mrs Y M Metzger)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Saxten Game Changer (A Costen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kangala Teen Idol (Kerry Cannon)
Junior of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Intermediate of Breed: Aust Ch Scarborough Night Flight To Saxten (Imp NZ) (Mrs A Costen)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Byrebaer Endeavour (Deb & Doug Hedge / Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Minor in Group: Kerry Blue Terrier
Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Cavadhar Axiom Surprise (Paul Cavanough)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Bedlington Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac The Cossak (Ms Amanda Fox)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lisgar Otterly Outrageous (Lisa McGinn)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (Angela Stacey)
Baby of Breed: Quinzeh The Jester of Wonder (Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Emeraldcity Ellyse Perry (K Davies & K Wright)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cavadhar Axiom Surprise (Paul Cavanough)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gummbiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Diane Cuthbert (SA)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Runner Up Neuter in Group: Clumber Spaniel
Aust Gr Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Fools Rush In (John/ Judy & Susan Teniswood)
Baby of Breed: Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Penita A Moment In Time (T & J Skudder)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
R/UP BOB and Dog CC: Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Goldlake Happily Ever After (Mrs J Grierson)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Kenoz Tsar Alexis (AI) (Mrs M & Mr B Gourlay)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD) (Group Entry : 23)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Who's Ya Daddy (M G Fox)
Baby in Group: Whippet
Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Intermediate in Group: Black and Tan Coonhound
Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Kallrea Don't Hold Your Breath (L Wiltshire)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Who's Ya Daddy (M G Fox)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Whippet
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kallrea Don't Hold Your Breath (L Wiltshire)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Adstaff Quite The Lad (Mstr William D P Booth)
Baby of Breed: Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Allclarity Collectors Edition ET (Allclarity Kennels)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ngalla We Will Rock You PT (Kerry Webb)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tillsun Dragon Heart (K Webb)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ngalla We Will Rock You PT (Kerry Webb)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Collectors Edition ET (Allclarity Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Allclarity Born to Sparkle (Allclarity Kennels)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kaasha Never A Dull Moment (K Webb, V Hodson, J & M Sach)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaasha Naughty But Nice (K Webb)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Res Dog CC & Junior of Breed: Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karraine Token From Ruby (K & P Eaves-Tennant)
Puppy of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Junior in Group: Boxer
Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Zieria (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Bo Diddley (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Remyk itis armistice oth foe (AI) (M Coleman & R Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Remyk Creme Brulee (R Morgan & M Coleman)
Baby (Dog) of Breed: Kurvon The Last Kingdom (Mrs Y M Metzger)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Angelsun Red Power ToKayem (Kerry Adams)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Man Of Steel (P & P Gaunson)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Classicana Little Treasure (Lesley Eaton)
Baby of Breed: Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Vashka Sun and Ice (Lesley Eaton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kim Haddon (QLD)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Boston Terrier
Zareba Just Like Fire (Ms J Bransby)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
Intermediate in Group: Great Dane
Willitoft Hey Good Lookin (L Jones)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Abstn Tick Tick Boom (Jay-Anne Bransby)
Baby of Breed: Zareba Just Like Fire (Ms J Bransby)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Mary Lynn Jensen (AI) (Adam C Booth)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Black Caviar (Adam C Booth)
Puppy of Breed: Aust Ch Gypsiemagic Holidayatadstaff (AI) (Master W D P Booth)

French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Courtney)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Willitoft Hey Good Lookin (L Jones)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kayem Been There Dun That (AI) (Kerry Adams)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Miniatura Break Of Day (Rodney J Connelly / Tracey Walker)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sangye Blackmail (Dawn Alomes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)