Gun Dog Club of Western Australia Inc (All Breeds) (WA)

Date of Show : 6-Oct-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Valerie Carter (SA)

Best in Show & Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Pomeranian
Aust Ch Labellapoms Won In A Million (Mrs M Ramirez)
Baby in Show: Chow Chow
Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Minor in Show: Saluki
Crisnick Texa Tornado (C & N Lawton)
Puppy in Show: Weimaraner
Ghostwind Stirling On Silver (Ghostwind Kennels)
Junior in Show: Great Dane
Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
State Bred in Show: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)
Aust Bred in Show: Beagle
Tonicbay Get Around Town (Mr A J & Mrs N Crocker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Runner Up Neuter in Show: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Heather Jones (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Labellapoms Won In A Million (Mrs M Ramirez)
Runner Up in Group & Minor in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)
Baby in Group: Australian Silky Terrier
Karlyermai Sheer Indulgence (Karlyermai kennels)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Aust Bred in Group: Pug
Toorork Win For Tara (Deborah & Darryl Barker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Neut Ch Chintaro Black Knight (E Harrower)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karlyermai Frill Seeker (Karlyermai Kennels)
Baby of Breed: Karlyermai Sheer Indulgence (Karlyermai kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chintaro What Goes Around (Mrs V McKelvie)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Poochiekoo Spellbound (E Harrower)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chintaro Black Knight (E Harrower)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Chincasa Cast A Spell (Nick Skeet)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Callme I Select (Steve Rhodes)
Baby of Breed: Callme Rocket Man (Steve Rhodes)
Puppy of Breed: Callme Take Control (Steve Rhodes)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Labellapoms Won In A Million (Mrs M Ramirez)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Chimere Im Just A Country Boy (Mrs M Ramirez)
Bitch CC & Junior of Breed: Aristic Hot Off The Press (Aristic Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aristic Sealed With A Kiss (Aristic Kennels)
Baby of Breed: Aristic Grand Finale (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Aust Bred of Breed: Toorork Win For Tara (Deborah & Darryl Barker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch / Neut Ch Toorork Pablo Evans (Shane Bannister / Deborah & Darryl Barker)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Marion Watson (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Beagelee Rogue One (E E Walmsley / C & L Duval)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Wanmirri Jimmy the Hand ( C & N Lawton / O Clark)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Kineta Beach Music (Eva Fekete)
State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dinamyte Depth Charge (E Williamson & J McKay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Border Terrier
Baby of Breed: Glenbogle Westward Ho (Corinne O'herir)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (Miss E Harrower & Miss J Beveridge)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beagelee Rogue One (E E Walmsley / C & L Duval)

Lakeland Terrier
Baby of Breed: Kineta Beach Music (Eva Fekete)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wanmirri Jimmy the Hand ( C & N Lawton / O Clark)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Hayley Lamb (WA)

Best in Group & Puppy in Group: Weimaraner
Ghostwind Stirling On Silver (Ghostwind Kennels)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Cardhu On The Money (AI) (S Dilley & N Boekelman)
Minor in Group: Golden Retriever
Wysiwyg I Was Made For Loving U (A Adamopoulos)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Cardhu Dare to Dream (AI) (Natalie Boekelman & Sue Dilley)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tarrendayle Hamishn impossible (Karen Crickmore)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cardhu On The Money (AI) (S Dilley & N Boekelman)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cardhu Dare to Dream (AI) (Natalie Boekelman & Sue Dilley)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dawnus In A League Of Bear Own (Marleen Boom)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Durers Music Making Angel (Dr G & Mrs s Koutsantonis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Durers Elector Of Saxony (Dr G & Mrs S Koutsantonis)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wysiwyg I Was Made For Loving U (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wysiwyg Thru TGoldn Looknglass (Mrs J Webber & Ms A Adamopoulos)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ghostwind Stirling On Silver (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Tyrilebee Gun For Hire (Jessica Cullen / Ghostwind Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Aramis Lim (SA)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Saluki
Aust Ch Crisnick Midnight Stryker (C & N Lawton)
Baby in Group: Beagle
Mayster Sandman (B & M Birkenshaw)
Minor in Group: Saluki
Crisnick Texa Tornado (C & N Lawton)
Junior in Group: Saluki
Crisnick Wizard Of Oz (AI) (C & N Lawton)
Aust Bred in Group: Beagle
Tonicbay Get Around Town (Mr A J & Mrs N Crocker)
Runner Up Neuter in Group: Basenji
Aust Ch Kanibaru Heavenly Aurora (Mrs Leanne Cooper)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eurabbie Katos (Mrs Leanne Cooper)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kanibaru Heavenly Aurora (Mrs Leanne Cooper)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Uneetoile Last Tango (Mr AJ & N Crocker)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tonicbay Get Around Town (Mr A J & Mrs N Crocker)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Tonicbay Good Vibrations (Mr A J & Mrs N Crocker)
Baby of Breed: Mayster Sandman (B & M Birkenshaw)
State Bred (Bitch) of Breed: Tonicbay Caramel Kiss (Mr A J & Mrs N Crocker)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fleetwood Lia At Cumocroi AI (Imp NZ) (S & D Runciman)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Santasi Great Expectations (S Taylor)

Saluki
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Crisnick Midnight Stryker (C & N Lawton)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)
Minor of Breed: Crisnick Texa Tornado (C & N Lawton)
Junior of Breed: Crisnick Wizard Of Oz (AI) (C & N Lawton)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Puppy of Breed: Chakrata Black Velvet Band (Jo Kramer & Mrs A Curran)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Zachary Tan (WA)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Bearded Collie
Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Whoami Living The Life (Miss K Post)
Minor in Group: Australian Kelpie
Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sandsprite Sectret Liasons (S Einam)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sandsprite Th Paddock Jewel (Mrs S Einam)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale Heartbreaker (Mr S R P Ryan & Mrs J Ryan)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Borderfame Helenas Passion (AI) (Mrs J A Lewis)

Bouvier des Flandres
Baby of Breed: Estrik Youre The Bosch (Darralyn Sue)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB & Res Dog CC: Arajento Brushed With Gold (Mrs K Tonkin)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Baby of Breed: Whoami Living The Life (Miss K Post)
Puppy of Breed: Arajento On A High Note (Mrs K C Tonkin)
Puppy (Bitch) of Breed: Whoami From Me To You (Kirsty Post)
Junior of Breed: Whoami I C U Miring (Kirsty Post)
Junior (Bitch) of Breed: Arajento Steppin Out In Style (Mrs K C Tonkin)
Intermediate of Breed: Arajento Martial Law (Mrs K C Tonkin)
State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Whoami No Regrets (Kirsty Post)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Baby in Group: Bullmastiff
Nellabull Machete (Mr S Allen)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Shine Like It Does (Mrs Allison Maka)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piolak Thor Ragnarok (Jenn Lawrence)
Bitch CC & Open of Breed: Wolfproud Mississippi (AI) (Jenn Lawrence)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Baby of Breed: Nellabull Machete (Mr S Allen)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Spqrka Freyja (Belinda Allen)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Aegis Rock N Roll Maestro ET (Denise Ball & Justin Fonte)
Minor of Breed: Dobregal Chocolate Wheel (Graeme Jones)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle Shine Like It Does (Mrs Allison Maka)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rulett Creme De La Creme ET (Megan Kelly)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gelderland Xo Xo Gossip Girl (Mrs Carla van Verseveld)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Petrovrotti Norty Lucifer (AI) (Fantastikrot Rottweilers)
Baby of Breed: Gelderland I Am Prime (AI) (Mrs Carla van Verseveld)

Siberian Husky
Baby of Breed: Talkinwolves Beautiful Trauma (Nieves Maylor)

St Bernard
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Delia Wells (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Dalmatian
Darlinghill Stereosonic (T Palmer)
Baby in Group: Chow Chow
Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)
Runner Up Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paseya Rise To The Stars (G & Mrs O Meyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tdks Rani (T Keedwell & S Brittain)

Chow Chow
Baby of Breed: Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Darlinghill Stereosonic (T Palmer)
Baby of Breed: Krystaway Instafamous (R & D Harbin)

German Spitz (Mittel)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Madalkarang Damselfly (Mrs D Bee)

Great Dane
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Bitch CC & Puppy of Breed: Patome Legendary Rikki (Ms Michelle Grove)
Baby of Breed: Morsha Odiluk Jinlee Snow (Miss M N Le)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Mannerking Toro (Miss M N Le)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tamaari Mr Digby (C Wood/M Sawley)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)
Junior of Breed: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Firezeye Wateva Floatz Ya Boat (Mrs V Parke)
Res Dog CC & Minor of Breed: Czamac Last Samurai (Linda Nicholls)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Jenuin Uptown Girl (Linda Nicholls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Henry I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Elizabeth I Am (Mrs S Pratt & Mrs J Mortimer)