Henty Show Society (NSW)

Date of Show : 9-Feb-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Harbin (NSW)   (Total Entry : 254)

Best in Show & Intermediate in Show: Whippet
Aust Ch Taejaan Birds Of Tokyo (N J Rule-Steele/Sonia Turay)
Runner Up in Show & Open in Show: Pointer
Aust Sup Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (N Pearson / D O'Neill / Paige O'Neill)
Baby in Show: Whippet
Taejaan Walking on Water (Sonia Turay / N J Rule-Steele/Brian Wilson)
Minor in Show: English Springer Spaniel
Rowemaris spice of life (R & W Stobbie)
Puppy in Show: Border Terrier
Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
Junior in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (Deby Norquay & Amy Lee Corbett)
Runner Up Neuter in Show: Schipperke
Aust Gr Ch / Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)

Baby SweepStakes - 1st Place: Whippet
Taejaan Walking on Water (Sonia Turay / N J Rule-Steele/Brian Wilson)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Samiha Friday On My Mind (Miss S & Mr G Chick)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Whippet
Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/N J Rule-Steele)

Puppy SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Rowemaris Such Is Life (R & W Stobbie)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel (American)
Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova Yours Truly (J Whitney)
Baby in Group: Pomeranian
Ferona U Got Nothing On Me (Y Rolfe)
Minor in Group: Pomeranian
Ferona Follow Your Dreams (Yvette Rolfe)
Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Fairsky Dci Jane Tennison (S Cadan & D Hippisley)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendonichi Chilli Cha Cha (Glen Donnan)
Res Dog CC: Grandimage Should Be A Cowboy (Paige Howes)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fairsky Dci Jane Tennison (S Cadan & D Hippisley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Triscadec Diamond in the Roar (R & M Clancy)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ferona Follow Your Dreams (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona U Got Nothing On Me (Y Rolfe)
Puppy of Breed: Ferona Courage Under Fire (Yvette Rolfe)
Junior of Breed: Ferona Never Stop Dreaming (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Yours Truly (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust & NZ Ch Shado-Lans Sippin Tequila (Imp NZ) (Rhonda Dearnaley & A Shadrina)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Ornac Let Rumours Fly (Sally Underwood)
Puppy in Group: Border Terrier
Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
Aust Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)
Runner Up Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust & Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Dame Alice of Dibley (Mrs P & G Harding)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shannawonna Bold N Beautiful (Ruth Elkner)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Accolade He'll Break Hearts (Imp NZ) (Kelly Sokolinski)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Whatajack Days Of Thunder (Caddarra Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Shado-Lans Sippin Tequila (Imp NZ) (Rhonda Dearnaley & A Shadrina)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Seighford Out Of Africa (AI) (Seighford Staffords)
Res Dog CC & Junior of Breed: Lulahrni Freewheelin Franklin (K Brett)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Skalawag Just Made To Measure (J & V Morriss)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Notnyl Subtle Jubilee (S G Underwood)
Baby of Breed: Ornac Let Rumours Fly (Sally Underwood)
Baby (Dog) of Breed: Ornac Rumours About The Man (Sally Underwood)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Sup Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (N Pearson / D O'Neill / Paige O'Neill)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Gr Ch Rosherville Touch Of Silk (AI) (S Raine & E Glass)
Baby in Group: Irish Setter
Ornac Giggling Ginger (Sally Underwood)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Rowemaris spice of life (R & W Stobbie)
Puppy in Group: Golden Retriever
Dompetan Apparition (A Quigley)
Junior in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Rowemaris Reach for the Stars (R & W Stobbie)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Neut Gr Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)
Baby of Breed: Occuli Night Whisper (Janna G Wayenberg)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rosherville Touch Of Silk (AI) (S Raine & E Glass)
Dog CC & Puppy of Breed: Rowemaris Such Is Life (R & W Stobbie)
Minor of Breed: Rowemaris spice of life (R & W Stobbie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Rowemaris Reach for the Stars (R & W Stobbie)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dompetan Apparition (A Quigley)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ornac One More In Red Spots (Sally Underwood)
Baby of Breed: Ornac Giggling Ginger (Sally Underwood)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyerose Tour De France (Sharon Mulgrew)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Taikuri Understudy (Sharon Mulgrew)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bridiestar Sweet Karma (Bianca Bux)
Junior of Breed: Sybeck Something Magical (Bianca Bux)
Open of Breed: Ballydoon Tahitian Beauty (Sharon Mulgrew)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Gr Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (N Pearson / D O'Neill / Paige O'Neill)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW) (Group Entry : 22)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan Birds Of Tokyo (N J Rule-Steele/Sonia Turay)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Baby in Group: Whippet
Taejaan Walking on Water (Sonia Turay / N J Rule-Steele/Brian Wilson)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)
Junior in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi Jewel In The Crown (Mrs N Rule-Steele / Miss S Turay / Miss A Delich)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET JC (Janet Ramsay)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dromkeen Martha (Michael & Julie Mullins)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aghaveaghs Run Thru The Jungle (AI) (Mr P Galvin)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Junior of Breed: Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Itsozi Jewel In The Crown (Mrs N Rule-Steele / Miss S Turay / Miss A Delich)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejaan Birds Of Tokyo (N J Rule-Steele/Sonia Turay)
Baby of Breed: Taejaan Walking on Water (Sonia Turay / N J Rule-Steele/Brian Wilson)
Baby (Bitch) of Breed: Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/N J Rule-Steele)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET JC (Janet Ramsay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Runner Up in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Toujour Quick Go For Love (Ms B Durran & Mrs M Borg)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Jewel Of Fire (Christine Klempel/ Nicole Pearson)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Open in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Tamachel I Am The Dude RN (Nicky Hale)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Erudite Magic Meg (AI) (N Hale & B Carter)

Belgian Shepherd Dog (Laekenois)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beletta Eowyn (L Longmuir)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Toujour Quick Go For Love (Ms B Durran & Mrs M Borg)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr / Dual Ch (T) Rimerini Dare To Dream RA (L Brownhill)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hartly Jewel Of Fire (Christine Klempel/ Nicole Pearson)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Mackland Wings Ov Change (Imp SAF) (Sharndah Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Samiha Friday On My Mind (Miss S & Mr G Chick)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Harbin (NSW)  (Group Entry : 21)

Runner Up in Group: Dobermann
Desyred Diamond Power At Sonza (AI) (Imp NZ) (H Montgomery & J Frederickson)
Baby in Group: Boxer
Boxberry Sound The Alarm (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Minor in Group: Boxer
Boxbon Brillante Skye (Anne Brooke)
Junior in Group: Neapolitan Mastiff
Maggiormente La Boheme (AI) (Scarlett Campbell)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Ms N Tetley)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (J Halliday)
Baby of Breed: Boxberry Sound The Alarm (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Minor of Breed: Boxbon Brillante Skye (Anne Brooke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Desyred Diamond Power At Sonza (AI) (Imp NZ) (H Montgomery & J Frederickson)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Maggiormente La Boheme (AI) (Scarlett Campbell)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yukan Nara No Ko (Anna-Lee)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Deborah Harbin (NSW)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Boston Terrier
Aust Gr Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)
Runner Up in Group & Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding & N Thompson)
Baby in Group: Dalmatian
Thunderspot On The Chase (Graham Watson)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Jojoe Time And Secrets (Mrs J Seiter)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Bratrice Justify (R Lang)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boston Terrier
Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (Deby Norquay & Amy Lee Corbett)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch / Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Kerden Blow A Kiss Fire A Gun (Mrs Janine Male)
Minor of Breed: Zamenhof Madjik Julia (Caddarra Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Zareba Paparazzi (Deby Norquay & Amy Lee Corbett)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Princibull Dont Uno It (Mr R Lang)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bratrice Justify (R Lang)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding & N Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Chowleigh Big Girls Don't Cry (Chowleigh Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
Baby of Breed: Thunderspot On The Chase (Graham Watson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)

Lhasa Apso
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa Obrien)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Blaquemayl Dark Trickster (Mrs Janine Male)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Blaquemayl King Of Cool (Mrs Janine Male)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jojoe Time And Secrets (Mrs J Seiter)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chezjolie Only Time will Tell (C Camac)
Baby of Breed: Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Adorin Angel Of Music (Ms Rochelle Manderson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Adorin Had To Be Hadley (Ms Rochelle Manderson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Adorin In Liu Of Lucy (Rochelle Manderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)