Tasmanian Kennel Club Inc (PM Show) (TAS)

Date of Show : 19-Feb-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Sharyn Phillips (QLD)   (Total Entry : 232)

Best in Show & Open in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Minor in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Silverblue Catcha Traveln Star (E & K Job/A & M Jones)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black With Two (AI) (Bustabones Knls)
Aust Bred in Show: Beagle
Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Siberian Husky
Dual Ch (T) Kabanae Friends Forever TSDX (Arctickara Kennels)
Runner Up Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Runner Up in Group: Pug
Ch Chindara The Cats Meow (Gavin Cane & Mr N &Mrs D King)
Baby in Group: Havanese
Amrish Centre Fold (Ruth Davis)
Minor in Group: Australian Silky Terrier
Japatina You Know You Love Me (Japatina Kennels)
State Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Takara Dream (K Rydberg & P Connell)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Carnwath Ink Master (Lindsay Bolden)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Japatina You Know You Love Me (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC: Aust Ch Daisymont Bohemian Rhapsody (Daisymont Kennels)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Adawar Gone in sixty seconds (Nelly Jaehne)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Carnwath Ink Master (Lindsay Bolden)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Baby of Breed: Amrish Centre Fold (Ruth Davis)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandia Diamonds Are Forever (Mrs Di Wazny)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (K Rydberg & P Connell)

King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Leisureview Excalibur at Daisymont (Daisymont Kennels)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)
R/UP BOB & Res Dog CC: Yarraburra Small and Mighty (Nelly Jaehne)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Miyoko Joni Witha Dragon Tattoo (A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miyoko Erika Enter The Dragons (A V Smithers)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Next Chapter (B Abraham & R Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ch Chindara The Cats Meow (Gavin Cane & Mr N &Mrs D King)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Saxten Love to Shine (Yvonne Metzger)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kangala Campari (Miss Mia Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Byrebaer Heart oth Brave (Ms G M Smith)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer The Nutcraker (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black With Two (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Baby in Group: Cairn Terrier
Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Minor in Group: Skye Terrier
Shelridge Prince Charming (Merek Lee)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
Intermediate in Group: Border Terrier
Otterridge breathosnownash (Mrs C Baker)
Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Otterridge breathosnownash (Mrs C Baker)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bullarmine Jekyll N Hyde (T Matsen & R Balsillie & H Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sirram Double Click (T Matsen / R Balsillie / H Walker)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joymont Razzle Dazzle (Miss S Springer)
Baby of Breed: Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mrs K M Leslie)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
R/UP BOB & Minor of Breed: Shelridge Prince Charming (Merek Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Black With Two (AI) (Bustabones Knls)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrilli Great Again (Jenny McCulloch)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Janet McGregor (QLD)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Baby in Group: Irish Red and White Setter
Tintookie Nothing Comes Close (Tintookie Kennels)
Minor in Group: English Setter
Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Silverblue Catcha Traveln Star (E & K Job/A & M Jones)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgie Ranson)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silverblue Catcha Traveln Star (E & K Job/A & M Jones)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenayden Amarula (Ann O'keefe)
Minor of Breed: Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)
Open of Breed: Aust Ch Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Setter
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Willowpond N Bendeela Im Warning you (Imp USA) (Paul Terrett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arangold Living The Dream (Imp NZ) (Mr Benjamin P Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst See You In Paris (S Rattle & T Sproule / Heiderst Kennels)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yzabeau Quantum Quest (Barbara Kerrison)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hanafor Mercury Rising (Barbara Kerrison)

Irish Red and White Setter
Baby of Breed: Tintookie Nothing Comes Close (Tintookie Kennels)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bradorla The Keeper (C Ellis/ M Wickham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wynstream Chilli Vanilli (AI) (Julie H McLaurin)
Minor (Bitch) of Breed: Wynstream Rappt In Rumours (AI) (Julie H McLaurin)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Junior of Breed: Aust Ch Ghostwind Veni Vidi Vici (AI) (Simone Haigh & Ghostwind Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgie Ranson)
R/UP Neuter BOB and Neuter Dog CC: Dual Ch (T) Neut Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) TSD ET (Simone Haigh)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tazlon Moment In Time (P & R Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Tazlon Good Time (P & R Ellis)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grausturm Auroras Wisp Dreams (AI) (I Albion)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Janet McGregor (QLD) (Group Entry : 19)

Best in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Sweet Lil Rocknrolla (J M Taylor & K F Morgan)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
Open in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stardayne Shining Star (Darlene Williams)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eukypark Sweet Lil Rocknrolla (J M Taylor & K F Morgan)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Sharyn Phillips (QLD)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Newpry Don't Dream It Be It (Nicole Newett)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Anbenly Kiss Me Kate (Mrs M Watson/ Mrs A Anagnostis/ Mr M Watson)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Such A Flirt (AI) (Mrs A Lamberton & Dr B Tillman)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Rebel for Kicks (G A & K L Hall)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)
R/UP BOB & Bitch CC: Whoami A Little Ray Of Sunshine (Mrs J H Clements)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Anbenly Kiss Me Kate (Mrs M Watson/ Mrs A Anagnostis/ Mr M Watson)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anbenly Ace Of Spades (Joan Watson & Annette Anagnostis)
Baby of Breed: Newpry Don't Dream It Be It (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Sharyn Phillips (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)
Baby in Group: Samoyed
Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K O’Riley)
Minor in Group: Samoyed
Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)
Puppy in Group: St Bernard
Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
State Bred in Group: Siberian Husky
Arctickara Sparkling Diamond (AI) (Arctickara Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Dual Ch (T) Kabanae Friends Forever TSDX (Arctickara Kennels)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Jingle Jangle (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Limelight (S & C Eastley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Baby of Breed: Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K O’Riley)
Minor of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Arctickara Sparkling Diamond (AI) (Arctickara Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) Kabanae Friends Forever TSDX (Arctickara Kennels)

St Bernard
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 17)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Baby in Group: Japanese Spitz
Patome Isn't It Ironic (Rebecca Bentley)

Dalmatian
Baby of Breed: Paceaway What Lies Ahead (A Janonis & C Franceschini)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Asplendour P La Pierre (Alyx Busoli)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Belzbentley Uluru (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Belzbentley Gold Coast (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Patome Isn't It Ironic (Rebecca Bentley)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Baby of Breed: Aust Ch Sangye Black Gem (Dawn Alomes)