Cradle Coast Kennel Club (AM Show) (TAS)

Date of Show : 26-Feb-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kay Eldred (NSW)   (Total Entry : 188)

Best in Show & Open in Show: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)
Baby in Show: Rottweiler
Bosewicht Bella Donna (Yvette Bissett)
Puppy in Show: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Junior in Show: Beagle
Rufushound Mr Big Boss (Mr Brett Smith)
Intermediate in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
Aust Bred in Show: Border Collie
Aust Gr/ Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgie Ranson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Carnwath Ink Master (Lindsay Bolden)
Baby in Group: Pekingese
Chinkira Sassy Dana (Mrs K Rydberg)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Miyoko Erika Enter The Dragons (A V Smithers)
Junior in Group: Papillon
Jayjess Captain Sisko (G E Teakel)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Japatina Wearing My Rolex (Japatina Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Kangala Campari (Miss Mia Metzger)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: C I B /Aust Gr Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Japatina Wearing My Rolex (Japatina Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Japatina You Know You Love Me (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Daisymont Bohemian Rhapsody (Daisymont Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Davina Plain Jane (Mrs S Laing)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Adawar Gone in sixty seconds (Nelly Jaehne)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Carnwath Ink Master (Lindsay Bolden)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Baby of Breed: Amrish Centre Fold (Ruth Davis)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyefall Lady In Red (Mrs Di Wazny)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandia Diamonds Are Forever (Mrs Di Wazny)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (K Rydberg & P Connell)
Baby of Breed: Alwood Muridayo (Alwood Kennels)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yarraburra Small and Mighty (Nelly Jaehne)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jayjess Captain Sisko (G E Teakel)

Pekingese
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Chinkira Striking Sunset (Pugmate Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miyoko Erika Enter The Dragons (A V Smithers)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miyoko Ishka Miss M (Mrs K Rydberg)
Baby of Breed: Chinkira Sassy Dana (Mrs K Rydberg)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Denim N Lace (Jan Gamble)

Pug
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Saxten Love to Shine (Yvonne Metzger)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pugmate Lucy Liu (Pugmate Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Woonan Dark Side Dazzler (Pugmate Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kangala Campari (Miss Mia Metzger)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)  (Group Entry : 26)

Runner Up in Group: Skye Terrier
Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Baby in Group: Cairn Terrier
Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Shielmont Ramble On (S McMahon)
Intermediate in Group: Norfolk Terrier
Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Aust Bred in Group: Bull Terrier
Bullarmine Jekyll N Hyde (T Matsen & R Balsillie & H Walker)

Australian Terrier
Baby of Breed: Ausgrove Little Gold Sunshine (Erica Norgrove)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Otterridge breathosnownash (Mrs C Baker)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bullarmine Jekyll N Hyde (T Matsen & R Balsillie & H Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sirram Double Click (T Matsen / R Balsillie / H Walker)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joymont Razzle Dazzle (Miss S Springer)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hannsum On The Money (Susan Springer)
Baby of Breed: Hannsum Silver Service (Susan Springer)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble On (S McMahon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tasshot Dancing with Charli (Mrs Lorna Marthick)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)  (Group Entry : 32)

Best in Group & State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)
Runner Up in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)
Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Arangold Living The Dream (Imp NZ) (Mr Benjamin P Evans)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgie Ranson)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Dual Ch (T) Neut Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) TSD ET (Simone Haigh)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silverblue Catcha Traveln Star (E & K Job/A & M Jones)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arangold Living The Dream (Imp NZ) (Mr Benjamin P Evans)

Golden Retriever
Res Bitch CC & Junior of Breed: Goldlake Take A Chance On Me (Janette Grierson)
Baby of Breed: Emperosgold Orielton At Goldlake (AI) (Janette Grierson)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yzabeau Quantum Quest (Barbara Kerrison)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hanafor Mercury Rising (Barbara Kerrison)

Irish Red and White Setter
Baby of Breed: Tintookie Nothing Comes Close (Tintookie Kennels)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Waldwiese U Got This At Seriousgrey (AI) (Seriousgrey & Waldwiese Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) TD (Georgie Ranson)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) Neut Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) TSD ET (Simone Haigh)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD) (Group Entry : 13)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
Runner Up in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Baby in Group: Beagle
Langrigg Oscar Wilde (AI) (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)
Junior in Group: Beagle
Rufushound Mr Big Boss (Mr Brett Smith)
Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rufushound Mr Big Boss (Mr Brett Smith)
Baby of Breed: Langrigg Oscar Wilde (AI) (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Gin Fizz (Robyn & Russell Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokeena All You Need Is Love (Mrs R & Mr R Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaiza Footprints In The Sand (Mrs J Hargraves)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kallrea Final Fantasy (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Gr/ Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Anbenly Kiss Me Kate (Mrs M Watson/ Mrs A Anagnostis/ Mr M Watson)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Anbenly Unforgettable (Mrs M Watson & Mrs A Anagnostis)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr/ Dual Ch (T) Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RE JDX GD (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Switchback Never Say Never (Mr P & Mrs V Hofto)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Midaustralis Rocket Fire (Mr B Rogers)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu The Cat's Pyjamas (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten Dawn Of The Highlander (Mrs Josephine Clements)
R/UP BOB & Bitch CC: Whoami A Little Ray Of Sunshine (Mrs J H Clements)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Anbenly Kiss Me Kate (Mrs M Watson/ Mrs A Anagnostis/ Mr M Watson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anbenly Ace Of Spades (Joan Watson & Annette Anagnostis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Anbenly Unforgettable (Mrs M Watson & Mrs A Anagnostis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Peta Weber (NSW)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Ch Blackcombe Exile On Main St (Yvette Bissett)
Baby in Group: Rottweiler
Bosewicht Bella Donna (Yvette Bissett)
Puppy in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Junior in Group: St Bernard
Aust Ch Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)
State Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Southerton Naughty Walter (Julie-Anne Jenkins)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Dual Ch (T) Kabanae Friends Forever TSDX (Arctickara Kennels)
Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels/Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackcombe Exile On Main St (Yvette Bissett)
Baby of Breed: Bosewicht Bella Donna (Yvette Bissett)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellasamba Make My Day (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
Baby of Breed: Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K O’Riley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Arctickara Sparkling Diamond (AI) (Arctickara Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) Kabanae Friends Forever TSDX (Arctickara Kennels)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Southerton Actuallyim Adorable (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Naughty Walter (Julie-Anne Jenkins)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)  (Group Entry : 19)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Japanese Spitz
Patome Isn't It Ironic (Rebecca Bentley)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)
Open in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Uluru (Rebecca Bentley)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Asplendour P La Pierre (Alyx Busoli)
R/UP BOB & Res Dog CC: Arohacagna King Luka (Joanne Lynch)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Belzbentley Uluru (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Patome Isn't It Ironic (Rebecca Bentley)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Killilan Yr Honour I Rest My Case (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)