Tumut Show Society (NSW)

Date of Show : 5-Mar-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Stevens (ACT)   (Total Entry : 297)

Best in Show & Open in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels / Kathryn Tranby)
Runner Up in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Coloora Ice On Fire (Mrs L Morris)
Baby in Show: Border Terrier
Guilcroft Message From Hubble (Pamela & Garth Harding)
Minor in Show: Boxer
Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
Puppy in Show: Hungarian Vizsla
Aust Ch Gamecall Flotide (J Hall & J Roberts)
Intermediate in Show: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Sup & Neut Gr Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up Neuter in Show: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Gr & Neut Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)

Baby SweepStakes - 1st Place: Hungarian Vizsla
Ponsonby Mega Star (Imp NZ) (Janelle Willoughby)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Dalmatian
Thunderspot hitch trailer blazer (M Obrien)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Boxer
Boxberry This Is Not Your Room (Mr D W Halliday)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Boxer
Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Boxer
Boxberry Keep Me Warm (Mr D W Halliday)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Coloora Ice On Fire (Mrs L Morris)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Handbags N Gladrags (Melinda Sterrett)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Guilcroft Jacinta Blushes Pink (Pamela & Garth Harding)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Coloora Ice On Fire (Mrs L Morris)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Puppy of Breed: Ertae Too Cool For School (Cara Letson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Darcels Back in black (Cecilia Dobson)
Baby of Breed: Braperemi Touch Of Adrenaline (Cecilia Dobson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Jacinta Blushes Pink (Pamela & Garth Harding)
Baby of Breed: Karakush Handbags N Gladrags (Melinda Sterrett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lustafair Keep Your Eye On Me (S Scarcella)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee Where Th Blk Things R (Janelle Willoughy)
Bitch CC & Junior of Breed: Divinise Honky Cat (Mrs J Willoughby)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Clydebrook Gaelic Star (Robert Brooks)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Grayleigh She’s Got The Look (Grayleigh Staffords)
Baby in Group: Border Terrier
Guilcroft Message From Hubble (Pamela & Garth Harding)
Minor in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Unfinished Bizniz (Pam Gerrey)
Puppy in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Caspian (Pam Gerrey)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Jaksonhills Touch O Class (D Heath)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Southstock Shes Got The Look (Ms C l Rea)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Gaelic Star (Robert Brooks)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jaksonhills Touch O Class (D Heath)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Saintsoldier All Star (Paolo Gibilisco)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Klassique Krystelle (Pamela & Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Message From Hubble (Pamela & Garth Harding)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tawnyoak Caspian (Pam Gerrey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Tawnyoak Unfinished Bizniz (Pam Gerrey)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Upinair The Trooper (Robert Brooks)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Snowscott Lorna Doone (N Miners)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Grayleigh She’s Got The Look (Grayleigh Staffords)
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Southstock Shes Got The Look (Ms C l Rea)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Waratah Last Farewell (Paris Maxfield)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels / Kathryn Tranby)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Rise To Th Occasion (M J & F L Park)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Gamecall Flotide (J Hall & J Roberts)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Kezzadae Time To Celebrate (Kerry Evans)
Aust Bred in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Ahead Of The Rest (M J & F L Park)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels / Kathryn Tranby)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nundialla HeavenlyDesign (M Heritage)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kezzadae Time To Celebrate (Kerry Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ozdezign Painted Feather (Kerry Evans)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra Hot Stuff (M J & F L Park)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Canawindra Ahead Of Your Time (Jane Easterbrook)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Canawindra On A Roll (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Rise To Th Occasion (M J & F L Park)
Baby (Bitch) of Breed: Canawindra Rise And Shine (M J & F L Park)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Canawindra Ahead Of The Rest (M J & F L Park)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)

Golden Retriever
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Serasigold Kissed by Yasi (Donna Ryan)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB/Aust Gr Ch Kemsley Dare To Dream RN (Natalie Collins)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Pauline Rudd)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gamecall Flotide (J Hall & J Roberts)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ekvar Aricoco state secret (J Willoughby)
Baby of Breed: Ponsonby Mega Star (Imp NZ) (Janelle Willoughby)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW) (Group Entry : 32)

Baby in Group: Saluki
Lavuka The Greatest Showman (Mr G Mark)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Keepin It Real (AI) (A Barter & L Fletcher)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Magombe The Queen B (Amelia Baker)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)
Open in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Ch Cayugaridge Molokai (Leslie A Weston)
Best Neuter in Group: Foxhound
Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Karakush Finneas Fogg (AI) (Miss M Heritage / Mr L & Mrs H Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brialey Im so Posh (Andrea Coss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tirrike Blue Marguerite (Andrea Coss)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Harclomad Coco Archiesdotter (Tony Maddern)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cayugaridge Versace (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cayugaridge Molokai (Leslie A Weston)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cayugaridge Hershey Kiss (Leslie A Weston)
Baby of Breed: Aust Ch Dachdotcom Isadore W (Andrea Coss)

Deerhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nelungaloo Shot at Victory (AI) (W & E Mathieson / Dee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nanapapa Fire at Will (Mr W Mathieson & E Dee)

Foxhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Whirlaway American Honey (AI) (Denni & Tony Maxwell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Juzrival Keepin It Real (AI) (A Barter & L Fletcher)
Dog CC & Junior of Breed: Magombe Ur Un B Leavable (Miss A Baker)
Puppy of Breed: Magombe The Queen B (Amelia Baker)

Saluki
Baby of Breed: Lavuka The Greatest Showman (Mr G Mark)

Whippet
Baby of Breed: Hartzfyrre Violets Are Blue (Mrs D & Mr T Maxwell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Touch Of Class (R L Ralphs)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Begrayced Bandits Reminiscence (Renay Grace)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Gr & Neut Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warrukadli Vapor Trail (W & K Ballard)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Triblu Morning Light (Tracy Rosenkranz)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jedford Reach for the Sky (Coral Moffat)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Touch Of Class (R L Ralphs)
Baby of Breed: Allendell Vodka Cruiser (R L Ralphs)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Teamkuma Gottahavefaith (R Koerber & E Bevk)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Becassmic Amore For Begrayced (Renay Grace)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Begrayced Bandits Reminiscence (Renay Grace)
Baby of Breed: Dawco Better Be Home Soon (S & G Chick)
Junior of Breed: Samiha The Fairy's Wish (S & G Chick)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Clarelly The Sugarland Express (Rhys Lloyd-Jones)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
Runner Up in Group & Open in Group: Samoyed
CIB / Aust / HRV /SLV & SLV Gr Ch Anatina Charming Chatter (Imp SVN) (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Baby in Group: Boxer
Boxberry This Is Not Your Room (Mr D W Halliday)
Minor in Group: Boxer
Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
Puppy in Group: German Pinscher
Aust Ch Kaitler Cry Me A River (Charlotte Manton & Michele Beyer)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Skies R Blue In Malibu (Miss N Mikic)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Sup & Neut Gr Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Surfing Legend (Mr D W Halliday)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Bitch CC & Minor of Breed: Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
Res Bitch CC: Aust Ch Boxberry Xanthous (Mr D W Halliday)
Baby of Breed: Boxberry This Is Not Your Room (Mr D W Halliday)
Puppy of Breed: Boxberry Keep Me Warm (Mr D W Halliday)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry Spanish Eyes (Mr DW Halliday & Mrs SJ Badman)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Banobrae Circles of Hell (AI) (Gregory Barber)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kylasha Turn it up (Nicole Tetley & Lana Opbroek)
Bitch CC & Junior of Breed: Kylasha Tip of the Ice Burg (L Opbroek & N Tetley)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaitler Cry Me A River (Charlotte Manton & Michele Beyer)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB / Aust / HRV /SLV & SLV Gr Ch Anatina Charming Chatter (Imp SVN) (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snerzok All That Jazz (J & D Wilders)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snerzok Skies R Blue In Malibu (Miss N Mikic)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Snerzok Mishka So Cool (Miss N Mikic)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Boy IM Hot (Caroline Yate)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
Taureau Moschino (Luciana Giorgioni)
Baby in Group: Dalmatian
Thunderspot hitch trailer blazer (M Obrien)
Minor in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Blazing Skies (Rebecca Bentley)
Puppy in Group: French Bulldog
Taureau Prada By Prada (Luciana Giorgioni)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Critics Choice (Miss L Hickie / Mr R Barter & Mrs Y Barter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Hop Like A Husky (Christian Yate)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thunderspot I see the light (M O'Brien)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Icspots Dressed for Success (K Britten/M Morrissey)
Baby of Breed: Thunderspot hitch trailer blazer (M Obrien)
Baby (Bitch) of Breed: Thunderspot pina colada (M obrien)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Taureau Moschino (Luciana Giorgioni)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Taureau Louis Vuitton (Luciana Giorgioni)
Bitch CC & Puppy of Breed: Taureau Prada By Prada (Luciana Giorgioni)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Taureau Gucci Guilty (Luciana Giorgioni)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Belzbentley Wild Card (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Mother Of Dragons (Rebecca Bentley)
Minor of Breed: Belzbentley Blazing Skies (Rebecca Bentley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Belzbentley Hop Like A Husky (Christian Yate)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rokshani Oops I Did It Again (Anne Copeland)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Critics Choice (Miss L Hickie / Mr R Barter & Mrs Y Barter)