Kennel Club of Tasmania (South) Inc (PM Show) (TAS)

Date of Show : 10-Feb-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Edwina Thomas (NSW)   (Total Entry : 198)

Best in Show 1st & State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Best in Show 2nd: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Baby in Show: Irish Terrier
Adoralink Whisky A Go Go (Mr M Muldoon)
Puppy in Show: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl King Of The Mountain (N Hughes & J Wallom)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Schipperke
CIB Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Edwina Thomas (NSW)  (Group Entry : 31)

Group 1st & Open in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)
Group 2nd: Havanese
Aust Ch Amrish Danger Zone (Ruth Davis)
Group 3rd: Pug
Aust Ch Spurcius Silver Magic (AI) (Spurcius Kennels)
Group 4th: Maltese
Aust Ch Ryevilla Talk Of The Town (G Walters)
Baby in Group: Pug
Spurcius Fire N Fury (Spurcius Kennels)
Puppy in Group: Pekingese
Chinkira Jabari Flames (Sheryl Jordan)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Majomarc Dartagnan V Kazari (Ven Grasso & Trudi Counsell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Amourchiot Take A Chance On Me (Mrs T Schofield & Ms D Kremmer)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Blacklash Lucky Strike (AI) (Erica Davison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Blacklash Carousel (Ms E Davison)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amrish Danger Zone (Ruth Davis)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryevilla Talk Of The Town (G Walters)

Pekingese
BOB and Dog CC: Aust Ch Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K & Mr P Connell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khyleini Cheesy Nacho (Mr F Menezes & Ms J Hellessey)
Puppy of Breed: Chinkira Jabari Flames (Sheryl Jordan)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ittybitty Sunrise Fireopal (Ms Sheryl Jordan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ittybitty One Tuff Sailor (Sheryl Jordan Tora Jarvis)

Pug
BOB & Bitch CC: Aust Ch Spurcius Silver Magic (AI) (Spurcius Kennels)
Baby of Breed: Spurcius Fire N Fury (Spurcius Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 27)

Group 2nd: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels & A Harvey)
Group 3rd: Irish Terrier
Aust Ch Anluan Rebel With Applause At Maddyroe (Mr M Muldoon)
Group 4th: Bull Terrier
Sirram Man Of Steel (Ai) (T Matsen & R Balsillie)
Baby in Group: Irish Terrier
Adoralink Whisky A Go Go (Mr M Muldoon)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Shielmont Sassy Suzie (Sandra McMahon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Neut Ch SkyesDLimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Australian Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ausgrove Tassie Temptation (Erica Norgrove)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ausgrove Sweet Madeline (Erica Norgrove)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sirram Man Of Steel (Ai) (T Matsen & R Balsillie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sirram A Touch Of Paradise (T Matsen & R Balsillie)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shielmont Sassy Suzie (Sandra McMahon)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Shielmont Ramblin Reporter (S H McMahon)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anluan Rebel With Applause At Maddyroe (Mr M Muldoon)
Baby of Breed: Adoralink Whisky A Go Go (Mr M Muldoon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels & A Harvey)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SykesDLimit Porsche Turbochrgd (Merek Lee)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch SkyesDLimit Rhett The Threat (Christian Lee)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Edwina Thomas (NSW)  (Group Entry : 32)

Group 3rd: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Group 4th: Wirehaired Slovakian Pointer
Aust Ch Grausturm Celestial Wisps (AI) (Ingrid Albion)
Puppy in Group: Irish Setter
Martinridge Tothe Moon Andback (Ms A Harvey & Mrs B Martin)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Showfield Tassie Snow Devil (Mr & Mrs J & Miss S Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Macdolly Time To Keep Secrets (Denise Burke)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ozdezign Rich Luvz At Tarnell (AI) (Mrs Cindy Gangell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Acewild Partitime At Zenchar (S Rattle & T Sproule)
Puppy (Dog) of Breed: Zenchar Sky Full Of Stars (AI) (Ms S Rattle & Mr T Sproule)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Here I Am (J & D Wadsley)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kaparla Move Outta My Way (AI) (Heather Morrison)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Martinridge Tothe Moon Andback (Ms A Harvey & Mrs B Martin)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenmave Diamond Intensity (AI) (G Forster)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Once Upon A Time (Mr B & Mrs M Gourlay)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Featherdale Celtic Dragon (Ms M Donaldson)
Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Tazlon Time To Shine (Melissa Donaldson)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grausturm Celestial Wisps (AI) (Ingrid Albion)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grausturm Envy Arctic Wisps (AI) (Ingrid Albion)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD) (Group Entry : 20)

Group 1st & Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Group 2nd: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)
Group 4th: Deerhound
Sealgairmor Meant To Be (Kerry Smith)
Baby in Group: Whippet
Khayoz Magic In A Bottle (Khayoz Kennels)
Puppy in Group: Pharaoh Hound
Zenqift Heartz On Fire(AI) (F / J & L Wiltshire)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Res Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kamahi Diamond Fields (Kathy Harvey)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sealgairmor Meant To Be (Kerry Smith)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zenqift Heartz On Fire(AI) (F / J & L Wiltshire)

Whippet
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Khayoz Jive Talkin (Khayoz Kennels)
Baby of Breed: Khayoz Magic In A Bottle (Khayoz Kennels)
Puppy of Breed: Kallrea Against All Odds (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 28)

Group 1st & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Group 3rd: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton, Dr Beth Tillman & Kerry Baker)
Group 4th: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Milkenunny Basil Brush (Ms D Slater)
Puppy in Group: Border Collie
Allclarity Royal Diamond (AI) (Elizabeth Connolly)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Nd Ur Little Dog Too (Ann & John Lamberton, Dr Beth Tillman & Kerry Baker)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Allclarity Royal Diamond (AI) (Elizabeth Connolly)

German Shepherd Dog
Baby (Bitch) of Breed: Roxamburg Just For Kicks (G & K Hall & Kiorah Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Roxamburg Reaper (R Bentley)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Myosotis Blues Before Sunrise (Lee Moy)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Myosotis Princess Glinda (Lee Moy)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Milkenunny Basil Brush (Ms D Slater)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)  (Group Entry : 30)

Group 2nd & Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl King Of The Mountain (N Hughes & J Wallom)
Group 3rd: Samoyed
Kalaska My Sweet Lord (Mr J Beard/Mrs D Klaaysen & Mrs K O’Riley)
Group 4th: Boxer
Aust Ch Boyer We Will Rock You (Dianne Nellis)
Baby in Group: Newfoundland
Yesallaw Moonshine OnThe Ocean (AI) (Sue & Clifford & Charlotte Gray)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)
Runner Up Neuter in Group: German Pinscher
Aust Ch Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Kenjiro (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Boyer We Will Rock You (Dianne Nellis)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boyer Don’t Stop Me Now (Mrs D Nellis)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Johvi Night Fever (Vicki Sheppard)

German Pinscher
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Baby of Breed: Yesallaw Moonshine OnThe Ocean (AI) (Sue & Clifford & Charlotte Gray)
Baby (Bitch) of Breed: Yesallaw Bythe Light Ofthe Sea (AI) (Sue & Clifford Gray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Khingsahl King Of The Mountain (N Hughes & J Wallom)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kalaska My Sweet Lord (Mr J Beard/Mrs D Klaaysen & Mrs K O’Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Kalaska Lorde We R Royal (Mrs D Klaaysen Mr J Beard & Mrs K O’Riley)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Edwina Thomas (NSW)  (Group Entry : 30)

Group 1st & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Group 2nd: Schipperke
Am Gr Ch Aust Sup Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse / Pauline Grutzner / Marjorie Adkins / Neil Curwen)
Group 4th: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Baby in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Jack of Spades (Rebecca Bentley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
CIB Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Chow Chow
BOB and Dog CC: Touchofchow Midnight Martinis (S Frankcombe)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Adstaff Nimbus Supanova SWA TK.S (Ms Gilda Taurian & Mrs M Booth)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belzbentley Feather Weight (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Jack of Spades (Rebecca Bentley)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bellephon Alum Cliffs (Dr Bridget Green)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Aust Sup Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse / Pauline Grutzner / Marjorie Adkins / Neil Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunfire Sorcery (Linda Pullen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: CIB Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tibetoes King Of The Road (Christian Lee & Ms P M Ellis)