Norwest Canine Association (NSW)

Date of Show : 22-Jun-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Milan Curk (NSW)   (Total Entry : 294)

Minor in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Adbesare Gift Wrapped In Black (AI) (J & F Walker)
Puppy in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Diamond Dreams (Leesa Musgrove)
Junior in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Mycroft Master Of Dragons (Sylvia Brackman)
Intermediate in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Starpacer Vesper Lynd (Lorraine Nash- Tapper)
Aust Bred in Show: Bull Terrier (Miniature)
CIB Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red ROM NTD (Hayden Pinker & Nikki, Paulene & Anthony Zullo)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)
Runner Up Neuter in Show: Border Collie
Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Finnish Lapphund
Orical Jaspis (L Mills)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Lindiant Lonhro (Mrs A & Ms S Scott)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Isakee Bo Katan (AI) (Brad Santas)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Shetland Sheepdog
Beauideal On Ice (AI) (JL Docksey)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Paul Britza (NSW)  (Group Entry : 70)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Jayveeque Evening Mist (J Hardwicke & M Ward)
Baby in Group: Pug
Sebandee Johnny B Goode (Colin Seymour)
Minor in Group: Pug
Sebandee Highwayman In A Mask (Colin Seymour)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Caperway Devil In Disguise (Ms RR Duffy)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Caperway The Moon Is On Ice (Ms R R Duffy)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Knightbridge The Bearded Lady at Balliol (Michelle Parker Brien)

Bichon Frise
Baby of Breed: Kelzarki Deanna (Deanna)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Caperway The Moon Is On Ice (Ms R R Duffy)
Bitch CC & Puppy of Breed: Caperway Devil In Disguise (Ms RR Duffy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Chevalove Let Ur Light Shine (S Arthur)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Whatshades The London Look (Samantha Liwanowski)
Baby of Breed: Vittorioso Hugo Boss (Samantha Liwanowski)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Perrillo Mannytina Sally (Samantha Liwanowski)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Terrafiera Mr Love Heart (Carmen Kong)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balliol Nicholas Denimsey SWN (Ms J Mathieson & Mrs M Parker-Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Nagpuni Ginger Spice (Terri Odell)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jayveeque Evening Mist (J Hardwicke & M Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Jayveeque Antonio At Davinci (K Holtkamp & J Hardwicke)
Baby of Breed: Piccino Undercover Lover (S Reeve, T Clift & Natalie Robbins)
Junior of Breed: Aust Ch Jayveeque Gizelle At Davinci (K Holtkamp & J Hardwicke)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sabelia Timeless Treasure (E Scott & R Kelly)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)
Baby of Breed: Arderne The Big Red Dog (Ms E J Nelson)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Maskerade Miss Americana (Debra Cummings)
Res Dog CC & Minor of Breed: Sebandee Highwayman In A Mask (Colin Seymour)
Baby of Breed: Sebandee Johnny B Goode (Colin Seymour)
Junior (Bitch) of Breed: Sebandee Georgia’s Black In Town (Colin Seymour)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Diamond Dreams (Leesa Musgrove)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Triplewag Siren Song (Mr P Pickering)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Pradakka Legacy Of Beauty (Tamara Talbot)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Roperbull Norma Jean (Karen Crawley)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Devil Made Me Do It ROM (P, N & A Zullo)
Aust Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
CIB Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red ROM NTD (Hayden Pinker & Nikki, Paulene & Anthony Zullo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Neut Ch Bullacktiv Dreamwalker ROM (P, N & A Zullo)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Demala Spitting Chips (D MacFadgen & B Smith)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pradakka Party On Fifth Ave (Tamara Talbot)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pradakka The Party Continues (Tamara Talbot)
Baby of Breed: Pradakka Legacy Of Beauty (Tamara Talbot)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullacktiv Devil Made Me Do It ROM (P, N & A Zullo)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red ROM NTD (Hayden Pinker & Nikki, Paulene & Anthony Zullo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Bullacktiv Dreamwalker ROM (P, N & A Zullo)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Dreams (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Joelleigh All Eyes On Me (Mrs L Musgrove)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joelleigh Blk Diamond Talisman (Leesa Musgrove)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chesney Weetbix (Jessica Beckingham)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Roperbull Norma Jean (Karen Crawley)
Res Dog CC: Aust Ch Stafforce Phunk You Up (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Triplewag Siren Song (Mr P Pickering)
Dog CC & Minor of Breed: Triagen Troopers Cool Ace (T Morrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Demala Spitting Chips (D MacFadgen & B Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr Mathew Donald (NSW)  (Group Entry : 30)

Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Mycroft Master Of Dragons (Sylvia Brackman)
Baby in Group: Labrador Retriever
Lindiant Lonhro (Mrs A & Ms S Scott)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Packsaddle Dressed For Success (K Holtkamp)
Aust Bred in Group: Brittany
Aust Ch Kirinbell Absolutely In Love (AI) RN (Mrs S Ibbott-Cordi & Mrs G Loft)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Absolutely In Love (AI) RN (Mrs S Ibbott-Cordi & Mrs G Loft)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Goldbottoms Once Upon A Time (Aasha Salgado)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azel Playing The Odds (Rebecca Pandelis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Packsaddle Dressed For Success (K Holtkamp)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silverstream Never Let Go (Kirstin Badman)
Baby of Breed: Lindiant Lonhro (Mrs A & Ms S Scott)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mycroft Master Of Dragons (Sylvia Brackman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mycroft Moonbeams N Magic (S J Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Carol Baker (NSW) (Group Entry : 33)

Best in Group & Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Adbesare Gift Wrapped In Black (AI) (J & F Walker)
Baby in Group: Whippet
Opalyght Gunz A Blazing (S Raines)
Junior in Group: Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
Aust Ch Zurk Chadwick (Lyndsay Kruse)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Bewitched (L A Hughes)
Open in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Bedazzled (L Hughes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Neut Ch Remwin Sorcery (L A Hughes)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Remwin To The Max (L A Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remwin Bewitched (L A Hughes)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Remwin Bedazzled (L Hughes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Remwin Sorcery (L A Hughes)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rubyperidot Christmas Angel (Hayley Stubberfield)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Rubyperidot Sol Eil (Hayley Stubberfield)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Adbesare Gift Wrapped In Black (AI) (J & F Walker)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zurk Chadwick (Lyndsay Kruse)

Whippet
Baby of Breed: Opalyght Gunz A Blazing (S Raines)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)  (Group Entry : 50)

Runner Up in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Nahrof Serve And Protect (L Somers & E Badior)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Beauideal On Ice (AI) (JL Docksey)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Starpacer Vesper Lynd (Lorraine Nash- Tapper)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Orical New Beginnings (AI) ET WNPD (L Mills)
Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nuwarra Ring Master (Sue & Ian Ford)

Australian Shepherd
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Karelea Ashes To Ashes (Jamie Milinkovic)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Serve And Protect (L Somers & E Badior)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Bordalace Bossa Nova Baby (Alison J Cowin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical New Beginnings (AI) ET WNPD (L Mills)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Starpacer Vesper Lynd (Lorraine Nash- Tapper)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Hartwyn Royal Winter Wine CD CCD RA TK.S (Pauline Hartwell)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rustufarion Rhythm N Blues (Royson Valore)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beauideal Love In The Dark (Judy Docksey)
Res Dog CC & Minor of Breed: Beauideal On Ice (AI) (JL Docksey)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 32)

Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)
Runner Up Neuter in Group: Leonberger
Aust Gr Ch Konigslair Jubilee (E Vandermeel)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coppertop Making Ones Mark (Raquel Fitzgerald)

Leonberger
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berglowe Cupids Arrow (AI) (Emma Vandermeel)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Konigslair Jubilee (E Vandermeel)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monaciello Dominic Decoco (D & T Reid)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Chamrott Raven (AI) (Mr Paul Pickering)

Samoyed
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Schnauzer
Baby of Breed: Swashbuckle Uniquely Bodan (AI) (G Knight & S Gani)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Canyonlands Any Given Sunday (AI) (Elizabeth Alderton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Milan Curk (NSW)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (Miss L Hickie & Ms D Alomes)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Shutup N Just Do It (AI) (Amesen Kennels)
Minor in Group: Keeshond
Isakee Bo Katan (AI) (Brad Santas)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch Neut Ch Maisondeami Piafs Petite Homme CCD (Kate Stuart)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pipersglen Sir Scotland Yard (Nicole Dietz)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pipersglen Anticipation (Nicole Dietz)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Karmabullz Home Made Prezent (T Whillock)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Karmabullz Flippin The Bird (T Whillock)

French Bulldog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Maisondeami Piafs Petite Homme CCD (Kate Stuart)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Madalkarang Figjam At Sabarka (Leanne Knox)

Keeshond
Bitch CC & Minor of Breed: Isakee Bo Katan (AI) (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Amesen Shutup N Just Do It (AI) (Amesen Kennels)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (Miss L Hickie & Ms D Alomes)