Shepparton Agricultural Society Inc (VIC)

Date of Show : 13-Oct-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Barbara Marsh (VIC)

Best in Show: Boxer
NZ Gr Ch Kadence Luv At First Sight (Imp NZ) (A Hobday & A Downie)
Runner Up in Show: Maltese
Am Gr Ch / Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Baby in Show: Skye Terrier
Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Jluie Griffiths/Roy & Mia Cooper)
Minor in Show: French Bulldog
Carrski Rumour Does It (Mr & Mrs R & N Wilson)
Puppy in Show: Borzoi
Marakhoff Paspaaley (Marakhoff Kennels)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Anne-Marie Hearn (VIC)

Best in Group: Maltese
Am Gr Ch / Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Runner Up in Group: Bichon Frise
NewTNine Made In China For Charharra (Imp H/K) (Mrs Karen Taylor)
Minor in Group: Tibetan Spaniel
Ashjay Koda Bemine (Heidi Marshall)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Tuarua Blue Velvet at Clovelly (Imp NZ) (Mr Adam Davidson)
Junior in Group: Bichon Frise
Monjoie Love On The Rocks (John & Wendy Hutchison)

Australian Silky Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Balkana Anastasia Talking (Mr J W Camac)

Bichon Frise
BOB: NewTNine Made In China For Charharra (Imp H/K) (Mrs Karen Taylor)
Bitch CC: Aust Ch Tejada WhoWears French Nickers (Mrs Karen Taylor)
Puppy of Breed: Monjoie Cool Josephine (J & W Hutchison)
Junior of Breed: Monjoie Love On The Rocks (John & Wendy Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Dapsen The Winning Look (Ms V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB & Junior of Breed: Montollie Fabio (Ms G Donnan)
Bitch CC & Minor of Breed: Bendonichi Ginger Spice (Ms G Donnan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Gr Ch Morrano Bobby Buttons (S Sparkman)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Chidolls Ooh La La Billie (Mrs Sue Sparkman)

Chinese Crested Dog
Junior of Breed: Caddarra Bold N Regal (Mr & Mrs Cadan)

Griffon Bruxellois
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)

Italian Greyhound
BOB: Aust Gr Ch Piccino Locomotion (S L & M Reeve / A & R Davidson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tuarua Blue Velvet at Clovelly (Imp NZ) (Mr Adam Davidson)
Baby of Breed: Piccino Fandango (A Davidson / S L & M Reeve)
Junior of Breed: Piccino Heartbeat (Mrs H Sheedy / Mr M & Mrs S Reeve)

Japanese Chin
BOB & Junior of Breed: Kiseki Kinzakura (Alwood Kennels)

Maltese
BOB: Am Gr Ch / Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)

Miniature Pinscher
Dog CC & Puppy of Breed: Batpin Antz Pants (Heidi Marshall)

Papillon
Dog CC: Aust Ch Graegill Gofa Gold (Gillian Thorpe)
Junior of Breed: Graegill Three Times a Lady (Gillian Thorpe)

Pekingese
BOB: Aust Gr Ch Frawai Man About Town (Kinderscout Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Frawai Im A Happy Girl (Kinderscout Knls)

Pomeranian
BOB & Junior of Breed: Dochlaggie Dont Stop Lookin (Denise Leo)
Bitch CC & Minor of Breed: Dochlaggie Dancin Tina (Denise Leo)

Pug
BOB: Aust Gr Ch Birsay Pocket Rocket (Mrs S Langford /Mr G Mrs E McRae)
Dog CC & Puppy of Breed: Kabova Stormboy (Samantha Febey)
Minor of Breed: Nelclarice Abby Rose (Mr A & Mrs H White)

Tibetan Spaniel
BOB: Barrajy Back On Track (J & T Gard)
Bitch CC: Stinear Hopes N Dreams (J & T Gard)
Minor of Breed: Ashjay Koda Bemine (Heidi Marshall)
Junior of Breed: Westntib The Royal Butler (Heidi Marshall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lekston Paint A Boy Blue (A Stone)
Baby in Group: Skye Terrier
Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Jluie Griffiths/Roy & Mia Cooper)
Puppy in Group: Skye Terrier
Aust Ch Spalas Noble Daytoremember (Miss B Kelly)

Airedale Terrier
BOB: Ingalou Editors Choice (C & K Miller)

Bull Terrier (Miniature)
Minor of Breed: Willown Wickety Wack (K & F Willox)

Cairn Terrier
BOB & Minor of Breed: Joymont Ginger Rodgers (D Nimmons-Marvin & A Marvin)
Dog CC: Joymont Top Gear (Skye Marvin and Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB: Aust Ch Ecirp Fame (R and K A Price)
Dog CC: Ecirp Awesome (R and K A Price)

Jack Russell Terrier
BOB: Aust Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)

Skye Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Spalas Noble Daytoremember (Miss B Kelly)
Bitch CC: Aust Gr Ch Spalas Mini Me (Bianca Kelly)
Baby of Breed: Nzskye Aim For The Skye (Imp NZ) (Jluie Griffiths/Roy & Mia Cooper)

Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Ch Lekston Paint A Boy Blue (A Stone)
Bitch CC & Junior of Breed: Wyowna Choccywoccydohdah (Wyowna Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Anne-Marie Hearn (VIC)

Best in Group: German Shorthaired Pointer
Canawindra Ur Unbelevble (M J & F L Park)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Kinsheran Time Honored (AI) (Mrs A Stewart)
Baby in Group: Chesapeake Bay Retriever
CaledoniaAU Clusterfluff (A Marvin & D Nimmons-Marvin)
Puppy in Group: Weimaraner
Weisup Lava Luscious at Bromhund (Imp NZ) (Bromhund Kennels)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Hubertus I Did It My Way (AI) (Agnes Pali)

Chesapeake Bay Retriever
BOB: CaledoniaAU Patuxent Jetty (A Marvin and D Nimmons-Marvin)
Baby of Breed: CaledoniaAU Clusterfluff (A Marvin & D Nimmons-Marvin)

Curly Coated Retriever
BOB: Aust Gr Ch Curltriever Spit Thdummy (Christine Kelly)
Bitch CC & Puppy of Breed: Lindsayvale All Black (Christine Kelly)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Kinsheran Time Honored (AI) (Mrs A Stewart)

Field Spaniel
Puppy of Breed: Aust Ch Silverbirch Kosiuszko (Dr Gillian Robinson)

German Shorthaired Pointer
BOB: Canawindra Ur Unbelevble (M J & F L Park)
Bitch CC & Puppy of Breed: Canawindra Rock Of Ages (M J & F L Park)

Hungarian Vizsla
Dog CC & Junior of Breed: Hubertus I Did It My Way (AI) (Agnes Pali)

Weimaraner
BOB & Junior of Breed: Silkwind Turn Me Loose To Bromhund (Imp USA) (Bromhund Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Weisup Lava Luscious at Bromhund (Imp NZ) (Bromhund Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC)

Best in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Kinshasa Bronzed Aussie (Kinshasa Kennels)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Kinshasa Golden Firefox (Kinshasa kennels)
Puppy in Group: Borzoi
Marakhoff Paspaaley (Marakhoff Kennels)

Beagle
Puppy of Breed: Merrilyn Major Trouble (AI) (C Bowler / C Nance & D Quinlivan)

Borzoi
Puppy of Breed: Marakhoff Paspaaley (Marakhoff Kennels)

Norwegian Elkhound
BOB & Minor of Breed: Graabine Cruize To The Top (Gabor Markotany)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Sup Ch Kinshasa Bronzed Aussie (Kinshasa Kennels)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kinshasa Golden Firefox (Kinshasa kennels)
Junior of Breed: Ujamma Rooi Adaeze (AI) (Fran Parsons)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group: Puli
Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Decklan Undaraps (Decklan Knls)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Decklan Time Travla (Decklan Knls)

Australian Shepherd
Bitch CC: Aust Ch Mysql Genuine Risk (IID) (M da Silva & L Willis)

German Shepherd Dog
BOB: Aust Gr Ch Decklan Osz A Star (Decklan Knls)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Decklan Time Travla (Decklan Knls)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Aust Ch Decklan Undaraps (Decklan Knls)

Puli
BOB: Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Bitch CC: Aust Ch Rustufarion Outta Space (Barker/Hughes/Valore)
Puppy of Breed: Rustufarion Wicked Warrior (Mr R Valore)

Shetland Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)
Minor of Breed: Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Marsh (VIC)

Best in Group: Boxer
NZ Gr Ch Kadence Luv At First Sight (Imp NZ) (A Hobday & A Downie)
Runner Up in Group: Newfoundland
Aust Ch Seadale Amark Of Luv (Miss B C Chapman)
Minor in Group: Boxer
Chizack Hot Jam (Mr A & Mrs W Hobday)
Puppy in Group: Samoyed
Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Niltaran Ernace Tungulra WPD WPDX (Niltaran Kennels)
Bitch CC: Niltaran Karuzr Layla (AI) (Niltaran Kennels)
Junior of Breed: Snowsteeds Alaskan Midnite Sun (E'vette Levett & Sara Cartwright)

Boxer
BOB: NZ Gr Ch Kadence Luv At First Sight (Imp NZ) (A Hobday & A Downie)
Dog CC: Aust Ch Chizack In The Endo (Mr A and Mrs W Hobday)
Minor of Breed: Chizack Hot Jam (Mr A & Mrs W Hobday)

Dobermann
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aegis Dragon Tattoo (L Harwood & A Ginich)
Puppy of Breed: Copperdobe Keep Em Guessing (Imp NZ) (J Hovell)

Mastiff
BOB: Aust Ch Grandcoeur Geronimo (Mr Ian Le Nepveu)
Bitch CC: Aust Ch Grandcoeur Empire Rose (Mr Ian Le Nepveu)
Baby of Breed: Grandcoeur Rasputin Rose (Mr Ian Le Nepveu)

Newfoundland
BOB: Aust Ch Seadale Amark Of Luv (Miss B C Chapman)
Bitch CC & Puppy of Breed: Newfcastle Main Attraction (Miss C Wrench)
Minor of Breed: Seadale Serial Thrilla (Miss B C Chapman)

Samoyed
Bitch CC: Aust Ch Kalaska Worth The Wait (Denise Klaaysen)
Puppy of Breed: Aldonza Madly In Love (Fay Tucker)

Schnauzer (Miniature)
BOB & Junior of Breed: Niedleich Dancing Queen (Marie Edwards)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Iain Hinde (VIC)

Best in Group: Poodle (Toy)
Aust Sup Ch Garwey Scallywag (Garwey Kennels)
Runner Up in Group: Poodle (Standard)
Ahornstreets Valimont (Imp GER) (C Sharpe)
Minor in Group: French Bulldog
Carrski Rumour Does It (Mr & Mrs R & N Wilson)
Junior in Group: Keeshond
Venardu The Maestro (Mrs Sue Emary)

Boston Terrier
Dog CC & Minor of Breed: Rossdhu Seduce N Harris With Devine (Imp NZ) (Mrs C Cathcart & Mrs T Colquhoun)

British Bulldog
BOB & Junior of Breed: Boombulloom Harley Fatboy (Rae Rizzo)
Bitch CC: Hallaby Logical Reason (Melissa Blandamer)
Puppy of Breed: Hallaby Logical Reason (Melissa Blandamer)

Dalmatian
Bitch CC: Checkerboard A Titian Holly (AI) (Tracey Williams)
Baby of Breed: Grabas It Had To Be You (Mr J & Mrs P Bass)
Minor of Breed: Underfoot Flash Gordon (R & T Williams)

French Bulldog
BOB & Minor of Breed: Carrski Rumour Does It (Mr & Mrs R & N Wilson)
Bitch CC: Aust Ch Carrski A Portrait For Finch (Carrski Knls)
Junior of Breed: Aust Ch Carrski Step N Out N Style (Carrski Knls)

Great Dane
BOB: Aust Ch Darkat Asti Riccadonna (Kathy Smith Darren Ripper)

Keeshond
BOB & Junior of Breed: Venardu The Maestro (Mrs Sue Emary)

Poodle (Standard)
BOB: Ahornstreets Valimont (Imp GER) (C Sharpe)

Poodle (Toy)
BOB: Aust Sup Ch Garwey Scallywag (Garwey Kennels)
Dog CC & Minor of Breed: Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)