Albury & Border Kennel Club (NSW)

Date of Show : 5-May-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Runner Up in Show: Pug
Aust Sup Ch Raesay One Bud Wiser (Leonie McRae)
Baby in Show: Lowchen
Kilgarrin Czech Point Charlie (H Kelly / R & D Bennett)
Puppy in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Briala Bourne Supemacy (L Stevens)
Junior in Show: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Ryutaro (Mr W & Mrs B Downie)
Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr J Tony Syme (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Raesay One Bud Wiser (Leonie McRae)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Westntib The Royal Butler (Heidi Marshall)
Baby in Group: Lowchen
Kilgarrin Czech Point Charlie (H Kelly / R & D Bennett)
Minor in Group: Pug
Kabova Big City Attitude (Samantha Febey)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Coloora Buckle My Shoe (L J Morris)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Stormboy (Samantha Febey)
Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Clarelly Ruby Rose (Jan Kelly)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chamshep Ulysses Blue Angel (T & G Wayenberg)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Coloora Fly Me To The Moon (Lyndy Morris)
R/UP BOB: Aust Ch Coloora Rock The Boat (Lyndy Morris)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miniatura Makosperfect Amber (Rodney Connelly/Clare van der Wolde)
Minor of Breed: Clarelly Damage Control (Jan Kelly)
Puppy of Breed: Coloora Buckle My Shoe (L J Morris)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Clarelly Ruby Rose (Jan Kelly)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Karindi Shoot The Moon (Ms K Wilson)

Lowchen
Baby of Breed: Kilgarrin Czech Point Charlie (H Kelly / R & D Bennett)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Basilika O Rei Pele (Pauline Scott)

Pug
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Stormboy (Samantha Febey)
Minor of Breed: Kabova Big City Attitude (Samantha Febey)
Open of Breed: Aust Sup Ch Raesay One Bud Wiser (Leonie McRae)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westntib The Royal Butler (Heidi Marshall)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yamatsangyad Grand Khata (Heidi Marshall)
Baby of Breed: Hytib Midnight Dream (Heidi Marshall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr J Tony Syme (VIC)

Runner Up in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Chanpema Royal Flush (Chanpema Kennels)
Puppy in Group: Fox Terrier (Wire)
Graebrook The Colour of Money (Graebrook Kennels)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Royal Flush (Chanpema Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Chanpema All Eyes On Us (Chanpema Kennels and P Hopkins)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Graebrook The Colour of Money (Graebrook Kennels)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shannawonna Devils D Light (Mrs Ruth Elkner)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Intermediate of Breed: Niaelaba Brim N Brassier (Karlee Bartholomew)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Leeanne Jones (VIC)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup & NZ Gr Ch Glentreve Putting The Wind Up Goldsmith (Imp NZ) (Steve and Jackie Wraith / Kirsten Price)
Runner Up in Group: English Setter
Aust Sup Ch Eireannmada Corpus Christi (Dee Jones & Greg Browne)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Graebrook Kausin Kaos (Graebrook Kennels)
Minor in Group: Curly Coated Retriever
Curltriever On The Road Again (Christine Kelly)
Puppy in Group: Pointer
Aust Ch Beautelle Takn A Risk (Steve and Jackie Wraith)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Rowemaris Ready to Celebrate (AI) (R & W Stobbie / C Stobbie)

Cocker Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Bolwarra Saint Nick (Megan Markotany)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bolwarra Monkey Face (Megan Markotany)
Intermediate of Breed: Aust Ch Apeldoorn Pride Of Holland (Janna Wayenberg)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Elspan Elegantly Captured (Janna Wayenberg)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Sweet Home Alabama (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)
Baby of Breed: Staryanks Hall Of Fame (K / J & P Hopkins / P & D Wilkes)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Curltriever Turn Black Time (Christine Kelly)
R/UP BOB & Minor of Breed: Curltriever On The Road Again (Christine Kelly)
Puppy of Breed: Aust Ch Curltriever Im Up For Play (Christine Kelly)

English Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Eireannmada Corpus Christi (Dee Jones & Greg Browne)
Dog CC: Aust Ch Bridgewood Mile High (P Harper / D Bowey / B Watt)

English Springer Spaniel
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rowemaris Ready to Celebrate (AI) (R & W Stobbie / C Stobbie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Canawindra Ur Mysunshine (M J & F L Park)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Canawindra What A Doozie (M J & F L Park)
Baby of Breed: Canawindra Ru Ready (M J & F L Park)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Glentreve Putting The Wind Up Goldsmith (Imp NZ) (Steve and Jackie Wraith / Kirsten Price)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Graebrook Shushienae ET (Ms J & Mr C Wills)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Hubertus Rodeo Drive (AI) (A Pali)
Baby of Breed: Graebrook Kausin Kaos (Graebrook Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Hubertus Queen O Hearts (Agnes Pali)

Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beautelle Takn A Risk (Steve and Jackie Wraith)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Zensu Mousetrap Heart (Mr B & Mrs H Clarke / Mr S & Mrs J Wraith)
Junior of Breed: Krikka Knight Rider (Krikka Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Briala Bourne Supemacy (L Stevens)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust & NZ Gr Ch Beesholme Tyger Tyger (Imp NZ) (C Henderson / N J Rule-Steele)
Junior in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Graabine Cruize To The Top (Rhonda Dearnaley)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Open Neuter in Group: Greyhound
Aust Ch Xilone Tigereye (AI) (Anne Pirie)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tameron Serrana Rose (Imp UK) (S W & P A Smith / F L Dwyer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Trisven Bad Moon Rising (Trish & Steve Smith)
Puppy of Breed: Xkaliba Woomargama Mike (S W & P A Smith)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hounsley Here From Heaven (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Borzoi
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Marakhoff Paspaaley (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Briala Bourne Supemacy (L Stevens)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Minor of Breed: Selkris Golden Icon (L & K Brown)
Intermediate of Breed: Selkris Dakota Dreamer (L & K Brown)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Berghutte Burnt Black (Mrs C Irvin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cusworth Red Empress (Mrs C Irvin)
Minor of Breed: Berghutte Day by Day (Mrs C Irvin)
Puppy of Breed: Berghutte Black Betty (Mrs C Irvin)

Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brantarby Winter Warrior (Anne Pirie)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Xilone Tigereye (AI) (Anne Pirie)

Irish Wolfhound
BOB and Dog CC: Aust Ch Greycroft Tullamore Warlord (AI) (B & S McClure)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Stecin Heidees Thunder (C Garro)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Graabine Cruize To The Top (Rhonda Dearnaley)
Bitch CC & Minor of Breed: Stecin Thunder Baby (C Garro)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Beesholme Tyger Tyger (Imp NZ) (C Henderson / N J Rule-Steele)
R/UP BOB: Aust Ch Dachlah Indiana Parcelle (Rhonda Dearnaley)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taejaan Set Fire To The Rain (Sonia Turay/NJ Rule Steele)
Baby of Breed: Mondetta Operation Repo (Mrs J Johnson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Devonview Holly (W & L Greasley)
Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Nerralee Silver Surfer (W & L Greasley)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust CH Llandwyn Moon Glow (AI) (Mrs D Hartcher/Mrs G Grant)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Great Expectations TDX (Ross Carlson)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)
Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Devonview Holly (W & L Greasley)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pavesi Quicksilver (W & L Greasley)
Baby of Breed: Nerralee Silver Surfer (W & L Greasley)

Australian Shepherd
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Ukulunga Set The Scene Alight (Imp NZ) (Hessenberger/Oakey)
Puppy of Breed: Aust Ch Ellagant Great Expectations TDX (Ross Carlson)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Deviebelle E T Elle (Ms B Durran)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Erlander Uzette Amethyst (Ms B Durran)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: A Ch Merrinda Solo On Ice (Mrs Lyn Allshorn)
Dog CC: A Ch Merrinda You Had Me At Hello (Mrs Lyn Allshorn)

Briard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cacharel u shud b solucky (Awmas Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathkin Cameron (Carol Cross)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Awmas Heavens Grey Ghost (George Gaut)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allendell Its Allbout Me (George Gaut)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Britstar New Elegance (George Gaut)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Moonbeams (Miss Lisa Berrill)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Stars N Stripes (T & S Fox)
Junior of Breed: Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (Sharndah Knls)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust CH Llandwyn Moon Glow (AI) (Mrs D Hartcher/Mrs G Grant)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Baby of Breed: Cuuchin Gold N Graceful (Mr W & Mrs B Downie)
Junior of Breed: Aust Ch Cuuchin Midnight Hour (Mr W & Mrs B Downie)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vallgårdens Ghostly Gladiator (Imp SWE) (A Sneddon / M & S Nimmo)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Aust Gr Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S Faye Crooks)
Baby in Group: German Pinscher
Melka Make A Move To Angelsun (Imp NZ) (Heather Harrell)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Treverhund Cop This Kharma (AI) (Deborah Thomas)
Junior in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Ryutaro (Mr W & Mrs B Downie)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Targeted By Newlaithe (Imp UK) (David and S Faye Crooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyeanbo Dora The Explorer (D & S F Crooks / G Munro)
Aust Bred of Breed: Tyeanbo Miss Smarty Pants (D & S F Crooks / G Munro)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial Galaxy (Heather Harrell)
Baby of Breed: Melka Make A Move To Angelsun (Imp NZ) (Heather Harrell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Masterkarn Backnblack (Heather Harrell)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Clyzan Seventh Heaven (AI) (Heather Parker & Michelle Beggs)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Treverhund Cop This Kharma (AI) (Deborah Thomas)
Dog CC: Aust Ch Treverhund Strike Force Keyarn (AI) (Deborah Thomas)
Neuter BOB: Dual Ch (T) Sanmar Denver Diva UD RAE ADX JDM SPD GD SD HT (Bobbee Terrill)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Ryutaro (Mr W & Mrs B Downie)

Siberian Husky
Dog CC & Junior of Breed: Taejaan Secret Agent (M Burton & N J Rule-Steele)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)
Runner Up in Group & Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Kateisha On The Same Paige (Imp NZ) (K /J &P Hopkins)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Coastdal Princess Lilly Rose (Melissa O'brien)
Open Neuter in Group: Shih Tzu
Beltzu Angels Brought Me Here (Belinda Heersema)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coastdal Princess Lilly Rose (Melissa O'brien)
Minor of Breed: Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
Puppy of Breed: Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)

French Bulldog
Baby of Breed: Bullecourt Dignity (Angela McInnes)

German Spitz (Mittel)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mediaevalage Ghost Who Walks (Ms B J Durran)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kateisha On The Same Paige (Imp NZ) (K /J &P Hopkins)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Huffish Dynamite Street (Imp SWD) (Brett Hamilton & Camilla Tell-Collinge)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Garwey Tommy Tucker (Garwey Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Beddydane Lookatme (Mrs Gail Schieder)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Beltzu Headline News (B Heerseem & M Obrien)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Beltzu Its All About Me (Belinda Heersema)
Baby of Breed: Tzutique A Tail To Tell (Robyn Hawke/Melissa O'Brien/Belinda Heersema)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Beltzu Angels Brought Me Here (Belinda Heersema)