Hills Kennel Club of WA (WA)

Date of Show : 5-Jul-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Debbie Cozart (WA)

Best in Show & Open in Show: Border Collie
Aust Ch Sportingfields Destiny at Borderfame (Imp) (Borderfame Kennels)
Baby in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)
Minor in Show: Dobermann
Aust Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Puppy in Show: Brittany
Aust Ch Astrelis Dawn Raider (Mr L & Mrs C Jensen)
Junior in Show: Newfoundland
Aust Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Ralun Flying High (AI) (R M Pierce & Miss N Ryan)
State Bred in Show: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Open Neuter in Show: Pug
Aust Neut Ch Toorork Do Good Donna (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Tracey Mol (WA)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Maltese
Pender Its An Amazing Story (Kym Prendergast)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)
Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Do Good Donna (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Promise Of Gold (Miss L E Barnes)
Bitch CC: Aust Ch Mohawk Feather Feet (Miss L E Barnes)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mohawk Nessun Dorma (Miss L E Barnes)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaasha Eye Candy (C Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tunamara Sterling Silver (Mark & Jeni Sach)
Minor of Breed: Tunamara Totally Frosty (Mark & Jeni Sach)
State Bred of Breed: Kaasha Aim Straight (Mark & Jeni Sach)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dinoambre Its All About Me (Jenny Sayers)

Maltese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pender Its An Amazing Story (Kym Prendergast)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Callme Looky Here (Steve Rhodes)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yalike Just Callme (Steve Rhodes)
Baby of Breed: Aust Ch Callme Walk My Way (Steve Rhodes)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)

Pomeranian
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Aristic Vixen In Red Velvet (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Claripugs Mathematician (Imp UK) (Ms V Hamilton)
R/UP BOB: Claripugs The Magician (Imp UK) (Ms V Hamilton)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Claripugs Majestic Star (Imp CAN) (Vicky Hamilton)
Minor of Breed: Toorork Talk About Mia (Deborah & Darryl Barker)
Junior of Breed: Midgnvic Pearly Queen (Miss V Hamilton)
State Bred of Breed: Midgnvic He Will Rock You (Vicky Hamilton)
Aust Bred of Breed: Toorork Saving Grace (Deborah & Darryl Barker)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Do Good Donna (Miss T Robert / Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Eva Fekete (WA)

Runner Up in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Juscot Slum Dog Millionaire (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
Baby in Group: Cairn Terrier
Highcroft Rhapsodys Rendition (Lisa Marwick)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Kiatasee Emma Peel (Mrs S L Baile)
State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)
Open in Group: Cairn Terrier
Highcroft Diamond Dollar Bill (Lisa Marwick)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Cut Above (Mr S V & Mrs M Green)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Highcroft Diamond Dollar Bill (Lisa Marwick)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kiatasee Emma Peel (Mrs S L Baile)
Baby of Breed: Highcroft Rhapsodys Rendition (Lisa Marwick)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Iona Second Time Around (Vicki White)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juscot Slum Dog Millionaire (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Westrova Stoic Time To Return (Frances J Strover)
State Bred of Breed: Aust Ch Westrova Stoic Makers Mark (Frances J Strover)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Ralun Flying High (AI) (R M Pierce & Miss N Ryan)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
Baby in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Tarlorise Alistair (Ms Ashlee Keulen-Brain)
Puppy in Group: Brittany
Aust Ch Astrelis Dawn Raider (Mr L & Mrs C Jensen)
State Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks The Boy From Oz (Paul & Debbie Wilkes)

Brittany
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Astrelis Dawn Raider (Mr L & Mrs C Jensen)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Astrelis Dawn Flyer (Hannah Slocomb)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Staryanks The Boy From Oz (Paul & Debbie Wilkes)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rosherville Glowing Ember (Julie & Karen Hiscott)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dawnus Always Profiling (Mr M Medlock)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kellick Song Sung Blue (C Murray)

German Shorthaired Pointer
Minor of Breed: Tarlorise Alistair (Ms Ashlee Keulen-Brain)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ralun Flying High (AI) (R M Pierce & Miss N Ryan)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wispan Amadore (Sue Jackson)
Baby of Breed: Suzaluca Gracie Roze (Sue Jackson)

Welsh Springer Spaniel
Baby of Breed: Aust Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sally Baxter (WA)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Sup Ch Arjai Almost Criminal (Jo Kramer)
Minor in Group: Beagle
Mayster Maggie May (B & M Birkenshaw)
Puppy in Group: Saluki
Alshira Batal Min Thahab (K Marshall/M Manley-Smith/A Langford)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
State Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)
Veteran (7 Years and Over) in Group: Saluki
Aust Ch Farousi Shimmer (Mandy Manley Smith)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
Bitch CC: Aust Gr Ch Suliman My Delirum (Lynne M Fenwick)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sligrachan James Kirk (Sligrachan Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sligrachan Beautys Black Pearl (Sligrachan Kennels)
Minor of Breed: Mayster Maggie May (B & M Birkenshaw)
Puppy of Breed: Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Akadaka Enjoy the Musik (Mrs J M Shawcross)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dacshoe Red Slipper (Mrs Joan M Shawcross)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Silver Scout (Mrs C Herbert)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Feralas Vikings Foxy Lady (C Herbert)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Huntingridge Kiss From a Rose (AI) (A Gardner & D Brennan)
Puppy of Breed: Ngoma Clara Schumann (Mrs M Robins & Mr K Kandiah)
Junior of Breed: Huntingridge Earth Wind n Fire (AI) (A Gardner/D Brennan)

Saluki
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Alshira Batal Min Thahab (K Marshall/M Manley-Smith/A Langford)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Padtheway Summa Palais (Sheila Timson)
Veteran (7 Years and Over) of Breed: Aust Ch Farousi Shimmer (Mandy Manley Smith)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arjai Almost Criminal (Jo Kramer)
Dog CC: Kanibaru Flash Point (Warren Thomas)
Junior of Breed: Merrirose Black Pearl (Kristin Carroll)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Ch Sportingfields Destiny at Borderfame (Imp) (Borderfame Kennels)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Ukkonen Sirius Starchaser (Mr L Fawell / Mrs E Spencer-Fawell / Mrs L Valentine Vagg)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Arajento Applause A Plenty (Mrs K Tonkin)
Junior in Group: Border Collie
Danari Dance My Way (Mrs C & Mr L Jensen)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Arajento Raise The Tempo (Mrs K C Tonkin)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wingdari Drovers Dancer (Marie Colyer & Sarina Laurin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
Junior of Breed: Aust Ch Sandsprite Maybe I'm A Natural (Sandria Einam)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Minor of Breed: Mirribandi L Amour (Dr L Brain)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sportingfields Destiny at Borderfame (Imp) (Borderfame Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Danari Dance My Way (Mrs C & Mr L Jensen)
Intermediate of Breed: Danari Destinys Finale (Mr P & Mrs T Wheatley)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Burdekin Bob The Builder (Sue & Tony Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Arranbrae Colour My World (Tony & Sue Mallia)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mirawee Powers That Be (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)
R/UP BOB & Minor of Breed: Ukkonen Sirius Starchaser (Mr L Fawell / Mrs E Spencer-Fawell / Mrs L Valentine Vagg)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Ukkonen Sirius Impact (Mrs L Valentine Vagg / Mrs B & Ms S Laurin)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Arajento Raise The Tempo (Mrs K C Tonkin)
Puppy of Breed: Arajento Applause A Plenty (Mrs K Tonkin)
Junior of Breed: Arajento Diplomatic Uprising (Mrs K C Tonkin)

Tatra Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Radunia Gwiazda Podhala (Imp POL) (Noela Roberts)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ravenzbear Absinthe Teal (AI) (Mrs N Roberts)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lynn Spargo (WA)

Best in Group & Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Bravadobe In The Name Of Kaos ET (Bravadobe Dobermanns)
Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Puppy in Group: Samoyed
Kietra Dolce By Design (Mrs L De Ronchi)
Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Paradigm Tryall (Mr S Allen)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Veteran (7 Years and Over) in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Splash Ov Ice (Ron and Delia Wells)
Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust Neut Ch Gelderland Lots Of Whispers (Mrs Carla van Verseveld)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)
Bitch CC & Veteran (7 Years and Over) of Breed: Aust Ch Koolrunnings Splash Ov Ice (Ron and Delia Wells)
Baby of Breed: Diomede Midori (R A & D J Wells)
Minor of Breed: Iglignaq The Impossible Girl (N Rhodes)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sennen Running Bear (David & Gail May / Noela Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ausblaze Crystal Maiden (D J & Mrs G F May)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paradigm Tryall (Mr S Allen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nellabull Izaaks Girl (Mr S Allen)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bravadobe In The Name Of Kaos ET (Bravadobe Dobermanns)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bravadobe When Kaos Combines ET (Leo & Amanda Harman)
Baby of Breed: Bravadobe Out For Justice (AI) (Bravadobe Dobermanns / L & A Harman)
Minor (Bitch) of Breed: Bravadobe No Doubt About It (Graeme Jones)
Junior of Breed: Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (Valkyrian Dobermanns / Mrs J De Reeper & J Hovell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sunniva Days Like This CCD ET (Mrs R & Mr P Smyth)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allegreto Tabathas Mufasa (Tabatha Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Ien Van't Bulscampvelt (Imp BEL) (Tabatha Holmes)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Minor of Breed: Zammia Izzy (Joe Zappulla & Ms R Flammia)
Puppy of Breed: Kuhnheit Attila (Mrs M Freiberger)
Puppy (Bitch) of Breed: Meldonya Freya Asmara (Sharon Gossage)
Junior of Breed: Zammia Heavy Duty (Sharon Gossage/ Joe Zappulla/ R Flammia)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Gelderland Lots Of Whispers (Mrs Carla van Verseveld)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kietra Dolce By Design (Mrs L De Ronchi)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Anaky The Most Curious Thing (Mrs L De Ronchi / Mr A & Mrs K Hill)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Bowe (WA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
Intermediate in Group: Shar Pei
Eliterolys Diamonds R Forever (Tony & Sue Mallia)
State Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Yangsang Dhangpo Alig (Mrs S Y Langford)
Open Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Hillani Shimmerin Dymond (Mark & Jeni Sach)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pampard Pride N Prejudice (Mr T Dash / Mr / Mrs J & Mr I Marshall)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EarsRup Call Me Elmo (Lynne Hudson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch EarsRup Black Pearl (S & L Hudson)
Baby of Breed: EarsRup La CeCe (Lynne Hudson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Leifhond All Eyes On Excelsior (Mrs M Holland)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Leifhond Focus On Mietta (Mrs M Holland)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kailasa Heven Hasmy Hartstrngs (Kerrie Mansell)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Hillani Dickens Hes Gone Again (AI) (Hillani Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Hillani Shimmerin Dymond (Mark & Jeni Sach)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eliterolys Ghosts And Demons (P Barrett)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Eliterolys Diamonds R Forever (Tony & Sue Mallia)
Baby of Breed: Eliterolys loves the Pies (Tony & Sue Mallia)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rogspa Made To Order (Mrs S Y Langford)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yangsang Dhangpo Alig (Mrs S Y Langford)
Junior of Breed: Gengala Red Hot Ruby (Mrs SY Langford)