Belconnen All Breeds Kennel Club Inc (PM Show) (ACT)

Date of Show : 22-Nov-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Hilary Pedersen (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Bearded Collie
Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (J Buckley & M Bettis)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)
Minor in Show: Akita
Daykeyne Just A Tease (T and L Buckley)
Puppy in Show: Dalmatian
Paceaway Flash Gordon (AI) (Mrs P Dyer & Ms L Dyer)
Junior in Show: Border Terrier
Guilcroft Quintessential Blush (Pamela and Garth Harding)
Open in Show: Border Collie
Aust Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Kennels)
Open Neuter in Show: Beagle
Aust Ch Kemasu Princess Fairskye (Barbara Taylor)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Susette Monk (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Lowchen
Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)
Puppy in Group: Pug
Kabova Dressed to Kill (Debra Cummings)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chartruese Dancing With The Stars (Margaret Chalmers)
Open Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Guilcroft For Your Eyes Only (Pamela and Garth Harding)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chartruese Dancing With The Stars (Margaret Chalmers)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Oleala Galeano (P Hoole / K Jensen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Oleala Futurama (P Hoole / K Jensen)
Res Dog CC & Minor of Breed: Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Oleala Glamazon (P Hoole / K Jensen)
Baby of Breed: Havabella All Allure (P Hoole)
Baby (Bitch) of Breed: Cubet Hello Kitty (Gail Ransom)
Aust Bred of Breed: Carnwath Easy Does It (Gail Ransom)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Karyme Dances With Wolves (S Samuelsson/G Ransom)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Guilcroft Rationale N Logic (Pamela and Garth Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Guilcroft Romance Of Tiara (Pamela and Garth Harding)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Guilcroft For Your Eyes Only (Pamela and Garth Harding)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Lethal Weapon (Debra Cummings)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova Dressed to Kill (Debra Cummings)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Imayorkie Ace of Hearts (Mrs Marvin Byrnes)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: Australian Terrier
Eng Ch Ch Cliftop Gunna Be A Star (Mr S P Mills & Mrs S Gilkison)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Nikar New Begining (Karen Sloane)
Junior in Group: Border Terrier
Guilcroft Quintessential Blush (Pamela and Garth Harding)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Dual Ch & Neut Ch Ourgang Don't Stop Me Now FMX (A Wolf)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Alsoloyal Caramel Crunch (Cassie Caple)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Kutastaffs Im Cute N Cool (Cassie Caple)
Puppy of Breed: Nikar New Begining (Karen Sloane)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Eng Ch Ch Cliftop Gunna Be A Star (Mr S P Mills & Mrs S Gilkison)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Quintessential Blush (Pamela and Garth Harding)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Guilcroft Observe N Report (Pamela and Garth Harding)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Ginnette Loft & Peter Miller)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ourgang Bang On (AI) (A Wolf)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bustabones Get Ya Gameface On (Bustabones Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch & Neut Ch Ourgang Don't Stop Me Now FMX (A Wolf)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Louanne Donald (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Arendt Explosive Time (Deb Moran)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Moves Like Jagger (Deb Moran)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Girls Got Rythmn (Jo Roberts)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bolwarra High Tide (Karen & John Neiberding)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bolwarra Hot Pants (Karen & John Neiberding)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rosherville Escape Route (AI) (Mrs L Brown)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyehaven All Guns Blazing (M O'Shannassy / T Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Edelhof Girls Got Rythmn (Jo Roberts)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Heiderst Moves Like Jagger (Deb Moran)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Silvagun Blue Jazmin (Silvagun Kennels)
Baby of Breed: Arendt Explosive Time (Deb Moran)

German Wirehaired Pointer
Baby of Breed: Lovewyre Ned Kelly (Silvagun Pointers)
Puppy of Breed: Huntwyre Mercury Rising (Pamela and Garth Harding)

Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Silvagun Burlesque (Dianna & Brian)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tarlorise Lancelot (Mrs S MBrown & Mr G I Smith)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Kristiana (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Baby of Breed: Shtar Victoria's Secret (Silvagun Knls)
Minor of Breed: Tarlorise Princess Leah (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arithon Awsten (Jane Gregor)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arithon Seeing Red (Jane Gregor)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Hilary Pedersen (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Warlock (Bear Paintain)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Deerhound
Aust Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)
Open Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Kemasu Princess Fairskye (Barbara Taylor)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Warlock (Bear Paintain)

Basenji
Baby of Breed: Zandeena Raining on a Sunday (M McMillan & M Fox)

Beagle
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kemasu Princess Fairskye (Barbara Taylor)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dhurringile Donnchadh (Lisa J Ryan)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Isadaky Midas Touch (Dorthe Hauberg)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Tarralyn Wee Miss Brindabella (Mrs D Hauberg)
Aust Bred of Breed: Isadaky Charlie Girl (Mrs Dorthe Hauberg)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wulfgar Aghamore (Paul Galvin)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ornumflow Tahnee Lady (Rona Moss)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ollmorcu Last Stand (AI) (Paul Galvin)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Lenoapayaz Hadi el Basher (Imp BEL) (A Langford)
Bitch CC & Junior of Breed: Alshira Bint Rabha (A Langford)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (J Buckley & M Bettis)
Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Kennels)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock & Lisa Willis)
Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Eternity's Shakira AD JD (Imp SWE) (Rob and Ann Ryan)

Australian Cattle Dog
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock & Lisa Willis)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (J Buckley & M Bettis)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Teangibelge Cortez RN (T Harber)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Eternity's Shakira AD JD (Imp SWE) (Rob and Ann Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirribandi Corsini Grayson (AI) (T A Glawson)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Kennels)
Minor of Breed: Tehya Destinys Kiss (Tehya Border Collies)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Unbekannt Misty Green Mackie Messer (Imp USA) (Poppy Maclean)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Barcoo Mississippi Moon (Ms B E Hales)
Baby of Breed: Tyronelea Blu Moon Ofkentucky (Belinda Hales)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caleebra Armani Acqua (J Johnson/ S Chouffot & G Brassington)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silversuisse Angie (Silversuisse Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Susette Monk (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
Minor in Group: Akita
Daykeyne Just A Tease (T and L Buckley)
Puppy in Group: Siberian Husky
Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
Open in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)

Akita
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Daykeyne Just A Tease (T and L Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beaufleet Kansas Kelly At Redwitch (Imp UK) (Linda Buckley)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stolzsein Kustom Kouture (Rob & Chris Coles / Samantha Bradley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stolzsein Livin On The Edge (Samantha Bradley)
Baby of Breed: Darkcide Bootylicious (Joanne Swanson & Marg Sims)
Baby (Dog) of Breed: Darkcide Betta Late Then Never (Joanne Swanson)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alstar High Distinction (R & Mrs L Parsons)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Minor of Breed: Yukan Mayumi No Ko (Anna-Lee Forsberg)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Koolmove Started Witha Whisper (J Campbell & I Mercer)
Dog CC: Can Ch Vanaca's KoolMove 'N Dude (Imp CAN) (J Campbell & I Mercer)
Res Dog CC & Junior of Breed: Arcticpalace Alexander DaGreat (C & R Foster)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Count Dooku (Imp NZ) (Judith Brunton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)
Baby of Breed: Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby of Breed: Amitabha Gunna Getcha Good (AI) (J Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Martina Butcher (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Flash Gordon (AI) (Mrs P Dyer & Ms L Dyer)
Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Am & Aust Ch Atisha's Cerise Noire of Euphoria (Imp USA) (Louise Hickie)
Baby in Group: Japanese Spitz
Mannerking Bettr Than The Rest (Debbie King)
Minor in Group: Shih Tzu
Shemara U Light Up My Life (Cherie Jones)
Junior in Group: Lhasa Apso
Zaland Track Rolling (Belinda Beves / Nina Estatheo)
Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Coastdal Princess Lilly Rose (Melissa O'brien)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Flash Gordon (AI) (Mrs P Dyer & Ms L Dyer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Starswept Siri (K Britten & M Morrissey)
Junior of Breed: Whytewood Obi Wan Kenobi (S Morrissey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Coastdal Princess Lilly Rose (Melissa O'brien)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Wine And Roses (Debbie King)
Res Dog CC & Minor of Breed: Mannerking Morning Star (Debbie King)
Baby of Breed: Mannerking Bettr Than The Rest (Debbie King)
Baby (Bitch) of Breed: Mannerking I Believe In Magic (Debbie King)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zaland Track Rolling (Belinda Beves / Nina Estatheo)
Bitch CC & Minor of Breed: Zaland Let Your Hair Hang Down (Belinda Beves / Nina Estatheo)

Shih Tzu
Baby of Breed: Beltzu Once Upon A Tyme (Belinda Heersema / Melissa O'Brien)
Minor of Breed: Shemara U Light Up My Life (Cherie Jones)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Atisha's Cerise Noire of Euphoria (Imp USA) (Louise Hickie)