Hound Club of Tasmania (AM SHOW) (TAS)

Date of Show : 26-Mar-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Lancelot Heilmann (SA)   (Total Entry : 264)

Best in Show & Junior in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Show & Open in Show: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Baby in Show: Newfoundland
Aust Ch Seadale Viva Liberty (AI) (Clifford & Sue Gray)
Puppy in Show: Samoyed
Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
Intermediate in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Corydon Winds Of Victory (Imp UK) (Dr R Hall/ M Bester/ M Blake)
State Bred in Show: Whippet
Aust Ch Adstaff New Sensation (Mrs Michelle A Booth)
Aust Bred in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch Shemont Spanish Inquisition (Shirley Daley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Japanese Chin
Am & Aust Supreme Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Elcavel Cinderella (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Balkana Hollywood Dream (Japatina Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Japatina Whispering Max (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Japatina Princess Xena (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Abbysfield Summer Wine (Christine Darke)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Karakush Esky Moe Joe (Kristy Pearcey/Le & Helen Gibson)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Silver Coin (Mrs N Watson)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Supreme Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kilgarrin Champagne Supanova (I Inglis)

Pekingese
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Parkavon Master of Mission (Imp NZ) (Jan Hellessey)

Pomeranian
Baby of Breed: Renoir Beware Th Bear (imp NZ) (Mrs Elizabeth Coleman)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Sugar Reign (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr David Johnson (SA)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Shenmont Tasman Ozzie Idol (Shirley Daley)
Runner Up in Group & Minor in Group: Bedlington Terrier
Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli So Why Not Me (Mrs R Weber)
Puppy in Group: Bedlington Terrier
Vuedelac Dreams Do Come True (AI) (Amanda Fox)
Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Burrowa Knight (Lisa McGinn)
State Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly Delta Dawn (Val Adams)
Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Shemont Spanish Inquisition (Shirley Daley)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Vuedelac Dreams Do Come True (AI) (Amanda Fox)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burrowa Knight (Lisa McGinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lisgar Bonnieville (Lisa McGinn)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Delta Dawn (Val Adams)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Baghasdail Might N Power (Ms Val Adams)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joden Dirty Thoughts (Mr J Aherne/ Ms M Smith)
Baby of Breed: Adstaff Chuisle Mo Chroi (Mr Adam C Booth)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shenmont Tasman Ozzie Idol (Shirley Daley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shemont Spanish Inquisition (Shirley Daley)
Res Dog CC: Whitebriar Jaw Drop'N Guy (Imp NZ) (A & S Daley)
Baby of Breed: Tarrilli So Why Not Me (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)  (Group Entry : 37)

Runner Up in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Penita Laura Ashley (T & J Skudder)
Minor in Group: Golden Retriever
Naragold Coco Chanel (AI) (Mrs J Grierson)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Sandicam Flying Colours (Mr C Cavallo)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Trupoint Get To Know Me (Ms M & Miss J Pledger)
Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
State Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Appintiki Baileys On Ice (John / Judy & Susan Teniswood)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Doulton Fascination (E & K Job / A & M Jones)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sandicam Flying Colours (Mr C Cavallo)
Baby of Breed: Penita Laura Ashley (T & J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Trupoint Get To Know Me (Ms M & Miss J Pledger)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Trupoint For The Fun Of It (Ms M & Miss J Pledger)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Minor of Breed: Naragold Coco Chanel (AI) (Mrs J Grierson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bradorla Black Diamond (Ellis/Wickham)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm Potters Magic (Seriousgrey Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA) (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Baby in Group: Whippet
Kallrea Pretty Little Liar (L Wiltshire)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
State Bred in Group: Whippet
Aust Ch Adstaff New Sensation (Mrs Michelle A Booth)

Afghan Hound
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejon Playing Dress Up (L Wiltshire / P & L Britza)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikrus White Diamond (Chantel Qualischefski)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Briala The Red Baron (Mrs Michelle A Booth)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Eukypark Narooma (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Aust Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kallrea Don't Hold Your Breath (L Wiltshire)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Adstaff New Sensation (Mrs Michelle A Booth)
Baby of Breed: Kallrea Pretty Little Liar (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr David Johnson (SA)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
Runner Up in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Minor in Group: Australian Kelpie
Firebear Red Kelly (R Forbes)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Pintado Soft Breeze (Dr R Hall)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Karraine Blazie`s Adelle (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Corydon Winds Of Victory (Imp UK) (Dr R Hall/ M Bester/ M Blake)
State Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Yukisan Nannee (Ms Yanina Smith)

Australian Kelpie
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Firebear Red Kelly (R Forbes)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Corydon Winds Of Victory (Imp UK) (Dr R Hall/ M Bester/ M Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pintado Soft Breeze (Dr R Hall)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Pintado Sea Warrior (Mim Bester / Miranda Blake / Dr Rob Hall)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Pintado Pinafore (Dr R Hall)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yukisan Nannee (Ms Yanina Smith)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Swartzlic Super Bentley (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Bitch CC & Puppy of Breed: Karraine Perfectly Posh (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Junior of Breed: Karraine Blazie`s Adelle (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yasdnil You Talking About Me (Muriel & Julie Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
Baby in Group: Newfoundland
Aust Ch Seadale Viva Liberty (AI) (Clifford & Sue Gray)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Quick Silver (S & C Eastley)
State Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Southerton Rock The Boat (Julie-Anne Jenkins)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Icepure Wispa Darq Devil (Michelle Kube)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cloudforest Quick Silver (S & C Eastley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Res Dog CC & Minor of Breed: Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cloudforest Whispered Wisdom (S & C Eastley)
Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Cloudforest Under the Covers (S & C Eastley)

Boxer
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Picamac Voodoo Doll (Vicki Sheppard)
Baby of Breed: Johvi Secret Kiss (AI) (Vicki Sheppard)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (Chkano Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Yesallaw Anzac SpiritLivesOn (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby of Breed: Aust Ch Seadale Viva Liberty (AI) (Clifford & Sue Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kuhnheit Diva Storm (Dion Russell)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Escardrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aurorablue Jorja Belle (Philip & Heather McCarthy)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Erbin Eye Catcher TD (Anne Bolt)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Koolmove Southern Edge (Tracey Heenan)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Rock The Boat (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Versoix Sorcerers Apprentice (Julie Wilkinson/ Michael Ng/ Graeme Chandler)
Baby of Breed: Aust Ch Southerton Waltzing Matilda (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)
Puppy of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr David Johnson (SA)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)
Baby in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
Junior in Group: Dalmatian
Adstaff Draco Domination (AI) (Mr Adam C Booth)
State Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)

British Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paseya Frozen In Time (F Smith/Y Smith/K Smith)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adstaff Robert Schaible (Mr Adam C Booth)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)
Baby of Breed: Adstaff Frankie Falzoni (AI) (Master W D P Booth)
Junior of Breed: Adstaff Draco Domination (AI) (Mr Adam C Booth)

Great Dane
Baby of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)
Baby (Dog) of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Miniatura Look Down The Lead (Rodney Connelly / Tracey Walker / Jaidyn Walker)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)