Lithgow District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 10-Mar-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Peter Frost (VIC)

Best in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Ch Aviva Thera (AI) (Ros & Peter Bacich)
Runner Up in Show: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (J Worboyes)
Baby in Show: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Archangel (Robyn Brown)
Minor in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Junior in Show: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)
Intermediate in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Akita (Japanese)
Aust Gr Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)
Runner Up Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)

Baby SweepStakes - 1st Place: Bullmastiff
Gameguard Sweet Cherry Pie (AI) (Brooke Turner & Glenn Shparham)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Archangel (Robyn Brown)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Oldcastle Look Whos Up (Mr I & Mrs D Irvin)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Australian Cattle Dog
Melcathra Ace High (J Worboyes)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Schipperke
Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)

Runner Up in Group & Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Triscadec FunTo Roar (B G Riddell)
Minor in Group: Pug
Wuhana Jelousy ISA Curse (Amanda Stapleton)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Grandimage Days Go Bye (Paige Howes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Baby of Breed: Alexabelle Royal Connections (Mrs S G Boyce)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grandimage Days Go Bye (Paige Howes)
R/UP BOB & Bitch CC: Grandimage honey bunch (Paige Howes)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hashki Bob The Builder (P Williams)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Triscadec FunTo Roar (B G Riddell)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Triscadec Parti In The Roar (B G Riddell)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Marblanc Dare The Dream (E A White)

Pomeranian
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Zeigen Zoro The Mask Of (Mrs R Sheridan - Mcvicar)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Wuhana Jelousy ISA Curse (Amanda Stapleton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)

Baby in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Archangel (Robyn Brown)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch HotAsHell Boom Boom Bang (Luke & Melanie Stevens)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch HotAsHell Boom Boom Bang (Luke & Melanie Stevens)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Portizon Chisled From Stone (AI) (Mrs R Harrison)
Baby of Breed: Hotashell Icing Off The Cake (Luke & Melanie Stevens)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Border Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Bohunt Archangel (Robyn Brown)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullacktiv You Dont Own Me (P/ N & A Zullo)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)

Best in Group & Minor in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
Baby in Group: Labrador Retriever
Oldcastle Look Whos Up (Mr I & Mrs D Irvin)
Puppy in Group: Pointer
Hipoint Unconditional (AI) (Mrs C McDonall / Mr J & Mrs R Mirto)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Braycharm Queen B (Ms Amanda Bray)
Open in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
Bitch CC & Junior of Breed: Braycharm Queen B (Ms Amanda Bray)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One WPD (S Betts)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Spanfield Follow My Lead (M Perry & B Ray)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: DeCarissa Ahsoka Delight (J W & L Aarts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moruada Philadelphia Freedom (AI) (Mrs S H Wright)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moruada Hotel California (AI) (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bluebreeze A New Moon Rises (Miss S Anderson)
Baby of Breed: Tyassagold Arctic Indie Frost (D Casey)
Junior of Breed: Tyassagold Fire At My Feet (D Casey)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Joalbe Chance of Ice Majik (I & D Irvin)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Lindiant Pierro (Mrs A Scott)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lindiant Promises Promises (Mrs A Scott)
Baby of Breed: Oldcastle Look Whos Up (Mr I & Mrs D Irvin)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aprilraine Fox Spirit (K Lynch & T Kropman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aprilraine Ginger Ninja (Therese Kropman)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aprilraine Fantastic Mr Fox (Therese Kropman)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hipoint Unconditional (AI) (Mrs C McDonall / Mr J & Mrs R Mirto)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Crawboys Rain Dancer (Cynthia McDonall)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Aviva Thera (AI) (Ros & Peter Bacich)
Runner Up in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Just Like Fire (Steve & Debbie Albert)
Baby in Group: Whippet
Gunarryn Blame It On Love (Mrs Felicity Dyer)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Uglee Fairy Princess Ozma (Rev G A Tompkins)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Don't Drink And Post (Millissa Fox)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Mitteldac Mighty Mouse (Judy Phillips)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Dual Citizen (Steve & Debbie Albert)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Uglee Apdroditi (Rev G A Tompkins)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aviva Thera (AI) (Ros & Peter Bacich)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Don't Drink And Post (Millissa Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zandeena Dont Get Mad Get Even (J Delacourt & C Hatzikiriakos)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mitteldac Mighty Mouse (Judy Phillips)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mitteldac Fancy Pants (AI) (Judy Phillips)
Baby of Breed: Midaka Spunky Monkey (H Rey)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uglee Fairy Princess Ozma (Rev G A Tompkins)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Uglee Apdroditi (Rev G A Tompkins)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Goodwill Just Like Fire (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodwill Dual Citizen (Steve & Debbie Albert)
Baby of Breed: Gunarryn Blame It On Love (Mrs Felicity Dyer)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)

Best in Group & Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (J Worboyes)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Melcathra Ace High (J Worboyes)
Junior in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Gr Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ADX JDX GD SD SPDX ET (Imp NZ) (S Betts)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (J Worboyes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Melcathra Man In The Mirror (N Kendall)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Melcathra More Joyous (N Papworth)
Minor of Breed: Ferona Lonesome Cowgirl (S & A Curran)
Puppy of Breed: Melcathra Ace High (J Worboyes)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Foxstar secret weapon (Leanne Campain)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ADX JDX GD SD SPDX ET (Imp NZ) (S Betts)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathgarry Puttin Onth Spritz (Kathy Drew)
Baby of Breed: Cayano Bold N Beautiful (AI) (Mrs K Drew)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)
Baby (Bitch) of Breed: Snofyre Made to Achieve (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)

Best in Group & Open in Group: Akita
Aust Sup Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Sandra Craig)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard Power Of One (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Baby in Group: Bullmastiff
Gameguard Sweet Cherry Pie (AI) (Brooke Turner & Glenn Shparham)
Minor in Group: Dobermann
Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)
Aust Bred in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Maggiormente Silvana Mangano (Mr K & N Keck)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Akita (Japanese)
Aust Gr Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Sandra Craig)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashdimond Black Knight (Sheren Salehi & M Emam)

Akita (Japanese)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pandama Secret Liaison (Robyn Keen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Von der Bernessehof Amigo (Imp CZE) (Robyn Keen)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gameguard Power Of One (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Baby of Breed: Gameguard Sweet Cherry Pie (AI) (Brooke Turner & Glenn Shparham)

Dobermann
Minor of Breed: Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maggiormente Silvana Mangano (Mr K & N Keck)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maggiormente Enrico Caruso (AI) (K & N Keck)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Arcticpalace Ocean Ripple (C & R Foster)
Baby of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Mezen Diamond Revival (H Hill / J & M Harrison)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hikay's Takes The Biscuit (Imp UK) (I Rushfirth)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Frost (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Gr Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)
Runner Up in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Superstar (G Cruse & N Curwen)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Bergerac (S Lovett-Laverty)
Minor in Group: Chow Chow
Uniquechows Hermione (J Bishop)
Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shih Tzu
Aust Neut Ch Placky From Russia With Love (Heidi Voulstaker)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uniquechows Hermione (J Bishop)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)
Baby of Breed: Paceaway Bergerac (S Lovett-Laverty)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Daccord Master Yoda (M A Rosser & E L Davidson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rithpen Shezz Glitz N Glam (Parry / Davis)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sandstock King Of The Castle (Tracey Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Sweet Like Candy (T Parker)
Baby of Breed: Rymiska Duchess (R/ M & T Parker)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Schau Dream in Brown (B J Biggs)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Superstar (G Cruse & N Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rixown Royal Romance (Helen Rixon)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)
Baby of Breed: Monterrez Business Class (Graham Cruse)

Shih Tzu
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Placky From Russia With Love (Heidi Voulstaker)