Swan Hill / Lake Boga Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 30-Mar-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Monica McCaffery (SA)

Best in Show & Open in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust & Am Ch Scottfree Wizard of Wall Street (Imp USA) (Smith/ Hollingworth/ Grutzner)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
Baby in Show: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
Puppy in Show: Siberian Husky
Schanata Golden Glacier (B & M Schier)
Junior in Show: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Intermediate in Show: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (T) TS Gr Ch & Neut Ch Morningmyst Destiny Bound (M S & L Klecka)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Prettipaws Jeorge ofthe Jungle (AI) (Janene Poynton)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Daventri Secret Whispers (Daventri Kennels)
Minor in Group: Lowchen
Tilcha I am what I am (Pia Kirke)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Daventri Ice Dancer (Daventri Kennels)
Open in Group: Pekingese
Aust Gr Ch Ormalu Lorenzo Caprile (Patricia Smith)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Daventri Secret Whispers (Daventri Kennels)
Puppy of Breed: Daventri Ice Dancer (Daventri Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tonichi The Last Samurai (E M Crabb)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Tonichi Kandy (E M Crabb)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tonichi Yanaka Ginza (E M Crabb)

Chihuahua (Smooth Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Carnwath Riccadonna (C Millman)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bindahlena Black Eyed Susan (Leisl Wood)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaara)
Baby of Breed: Bindahlena Love At First Sight (Leisl wood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tilcha Exotic Dancer (Pia Kirke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Tilcha I am what I am (Pia Kirke)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhadinoir Speck of Gold (Ray Leech)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Ray Leech)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ormalu Lorenzo Caprile (Patricia Smith)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Prettipaws Jeorge ofthe Jungle (AI) (Janene Poynton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Prettipaws Josie nth Pussycats (AI) (Janene Poynton)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Yarrowfell Movingtothe Max (J Poynton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Tracie Edwards (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)
Baby in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Express Yourself (Stacey Sullivan)
Minor in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan)
Puppy in Group: Airedale Terrier
Annieaire Backin The Game (Mr M Hill & Ms K McFarlane)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Big Girlie Pants (J Rasche & D Tomney)
Aust Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Gillecky Charli Goes Bingo (Stacey Sullivan & Karen Dinn)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Vanstaff Penny Black (J Rasche & D Tomney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Gr & Neut Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Annieaire Backin The Game (Mr M Hill & Ms K McFarlane)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Oziruff Chase N Dreams (Mrs Leanne Bywater)
Baby of Breed: Alizarin Welcom To Buresque (Mrs Leanne Bywater)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Joelleigh Ziggy Stardust (Leesa Musgrove)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gillecky Charli Goes Bingo (Stacey Sullivan & Karen Dinn)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan)
Baby of Breed: Aust Ch Shortblak Express Yourself (Stacey Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vanstaff Penny Black (J Rasche & D Tomney)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Big Girlie Pants (J Rasche & D Tomney)
Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Savion Stand And Deliver (Mr N Morton)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Larndora Ebony Lace (Ms S Proctor)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nudimah Leading Edge (Sue Proctor)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust & Am Ch Scottfree Wizard of Wall Street (Imp USA) (Smith/ Hollingworth/ Grutzner)
Runner Up in Group: Gordon Setter
Aust Ch Kentigern Dark Clansman ET (E & S Slabon)
Baby in Group: Curly Coated Retriever
Curltriever Born To Be Alive (Chris Kelly)
Puppy in Group: Gordon Setter
Kemsley Singular Sensation (E & S Slabon)
Junior in Group: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Intermediate in Group: Golden Retriever
(T) Ch Trigolden at Morningmyst (AI) (Mr M & Mrs L Klecka)
Aust Bred in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Crowlee Why Whisper (A & D Crowley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (T) TS Gr Ch & Neut Ch Morningmyst Destiny Bound (M S & L Klecka)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Britebay Witch Craft CD RAE AD JDX SD SPD DWD F I HTM I (M & L Brodie / Carol Buxton)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Crowlee Why Whisper (A & D Crowley)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Britebay Black Bindi (M & L Brodie)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Britebay Black Tie Affair (M & L Brodie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Britebay Witch Craft CD RAE AD JDX SD SPD DWD F I HTM I (M & L Brodie / Carol Buxton)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Scottfree Wizard of Wall Street (Imp USA) (Smith/ Hollingworth/ Grutzner)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Curltriever Time After Time (Christine Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Curltriever Yours Truly (Curltriever Kennels)
Baby of Breed: Curltriever Born To Be Alive (Chris Kelly)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier A Walk In The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Sevoier Fanning The Flames (Sevoier Kennels)
Baby of Breed: Sevoier Shot In The Dark (AI) (Sevoier Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Sevoier Rock Punk Glam (Sevoier Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier Break Your Heart (Sevoier Kennels)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lovewyre Aurora Australis JC (Mrs S Kennedy)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Crowlee Skys The Limit (A & D Crowley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: (T) Ch Trigolden at Morningmyst (AI) (Mr M & Mrs L Klecka)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Regalrite Cody (Caron Glavocih)
Baby of Breed: Morningmyst Rhythm Of My Heart TD (M S & L Klecka)
Junior (Bitch) of Breed: Hvar Savanah Raine (Caron Glavocih)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) TS Gr Ch & Neut Ch Morningmyst Destiny Bound (M S & L Klecka)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kentigern Dark Clansman ET (E & S Slabon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kemsley Singular Sensation (E & S Slabon)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aralyen I Will Survive (AI) (Miss M Purtill)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bellbidgee Time To Shine (Miss M Purtill)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Glenmave Californian Twist (AI) (G Forster)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Glenmave War Hawk (AI) (G Forster)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Silvastorm Eye's On Me (AI) (Imp NZ) (Andrea McInroe)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity TD (Mrs M & Mr B Myers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Aust Sup / Dual Gr (TS) / Triple Ch (TS)(T) Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Runner Up in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Tischamingo Hudson Hornet (C Baker / J & F Walker)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Otesha Layita Harlow (A Bell)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi Makaria (Adam Druce)
Junior in Group: Dachshund (Wire Haired)
Cayugaridge Kailua (Mrs S Kennedy)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tambuzi Makaria (Adam Druce)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup / Dual Gr (TS) / Triple Ch (TS)(T) Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Triple Ch (T) (TS)/ Dual Gr (TS)/ Neut Ch Hounsley Howard Showers (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Baby of Breed: Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tischamingo Hudson Hornet (C Baker / J & F Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cayugaridge Kailua (Mrs S Kennedy)

Rhodesian Ridgeback
Res Bitch CC & Minor of Breed: Otesha Layita Harlow (A Bell)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Tracie Edwards (SA)

Best in Group & Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Designer Edition (B Pilkington & A Richardson)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Sheltastic Everybody Talkz (Sheltastic Kennels)
Junior in Group: Briard
Aust Ch Narbrisse Ophira (Kim Kucera)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Lynroge Copyright (J M Allen)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Erudite Magic Meg (AI) (N Hale & B Carter)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Designer Edition (B Pilkington & A Richardson)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Milangimbi New Year Resolution (D Miller)

Briard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Narbrisse Ophira (Kim Kucera)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellerran Enigma Blue Beguile TD (Bryan & Sandra Crowley)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Taigakoira Tahtien Valo (Ms H Lim & Ms T J MacDonald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Decklan Xotic Dancer (Decklan knls)

Shetland Sheepdog
Dog CC & Puppy of Breed: Sheltastic Everybody Talkz (Sheltastic Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lynroge Copyright (J M Allen)
R/UP Neuter BOB and Neuter Dog CC: Hartly Oh Me Oh My (Deborah Brearley/N Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kintzel Kiwi Magic (G D & S K Kerr)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kintzel Abbey Roze (G D & S K Kerr)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
Runner Up in Group & Open in Group: Boxer
Aust Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)
Minor in Group: Bullmastiff
Nightquest Assertive Lad (Mrs M Edwards & Miss E Edwards)
Puppy in Group: Siberian Husky
Schanata Golden Glacier (B & M Schier)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Legacy Of Jazz (Shane Dekker)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Nightquest Assertive Lad (Mrs M Edwards & Miss E Edwards)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Legacy Of Jazz (Shane Dekker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Shez all Aussie Style (Shane Dekker)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)

Siberian Husky
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Schanata Golden Glacier (B & M Schier)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)
Baby in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
Minor in Group: Boston Terrier
Saihabostons Solatiar Sensation (Rod Kirby)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Sugar Plum (T Huitema)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baronrath Shes Got Style (Ms Lynne King)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Saihabostons Dextersmdniteruna (Rod Kirby)
Baby of Breed: Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
Minor of Breed: Saihabostons Solatiar Sensation (Rod Kirby)

British Bulldog
Baby of Breed: Zerachiel Chasing Rainbows (Nicole Zealley)

Dalmatian
Baby of Breed: Dimadal Zzimrah (Deb Brearley)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)
Baby of Breed: Puddleducky Bees Knees (Jane Buckland)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D i & D J Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahnhond Tia Maria (D I & D J Wall)
Baby of Breed: Arranbrae Fire N Glory (D I & D J Wall)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Myatuc Autumn Sunshine (R & M van Roosmalen)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Bovais Always Glowing (Gerda Schellens)