Derwent Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 3-Aug-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Hilary Pedersen (NSW)   (Total Entry : 263)

Best in Show & Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Show: Labrador Retriever
Bradorla A Star Is Born (AI) (K Heenan / C Ellis)
Puppy in Show: German Shepherd Dog
Roxamburg Rebel for Kicks (G A & K L Hall)
Junior in Show: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
State Bred in Show: Miniature Pinscher
Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)
Open in Show: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)
Runner Up Neuter in Show: Boxer
Aust Ch Boyer To Infinity and Beyond (Dianne Nellis)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Tracy Hofman (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & State Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)
Runner Up in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Baby in Group: Havanese
Hashki Turn The Tables (Philip Williams)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Japatina Omega Ruby (Japatina Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavshep Tittans Black Magic (Karren Walker)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
Res Dog CC & Junior of Breed: Japatina Louis Armstrong (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Japatina Omega Ruby (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavshep Tittans Black Magic (Karren Walker)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Next Big Thing (R Davis & Philip Williams)
Baby of Breed: Hashki Turn The Tables (Philip Williams)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Miyoko Jade Willow (Mrs A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pomquest Denim N Lace (Mr B & Mrs S Abraham)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Dr Emma Greenway (VIC)  (Group Entry : 35)

Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Baby in Group: Norfolk Terrier
Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ausgrove Gold Digger (Erica Norgrove)
R/UP BOB & Bitch CC: Ausgrove Golden Honey (Erica Norgrove)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous EIC (Lisa McGinn)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
Res Dog CC & Junior of Breed: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Dizzy Miss Lizzy (Debbie Veevers)
Intermediate of Breed: Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)

Norfolk Terrier
Baby of Breed: Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Hilary Pedersen (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Runner Up in Group & Junior in Group: Golden Retriever
Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bradorla A Star Is Born (AI) (K Heenan / C Ellis)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
State Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Kenoz Tsar Alexis(AI) (B & M Gourlay)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Baby of Breed: Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Staryanks Magic Is In The Air (Paul & Debbie Wilkes/Paige Hopkins/ Adrian & Maureen Jones/ E & K Job)
Dog CC & Puppy of Breed: Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (Mrs M Reichmuth / Ms S Rattle / Mr T Sproule)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Res Bitch CC & Open of Breed: Kaparla Hide And Seek (Mrs H Morrison)
Baby of Breed: Kaparla On The Wings OfAn Eagle (Mrs H Morrison)
Puppy of Breed: Thorlcan Sue Joys Delight (Mrs S M Charlton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Tsar Alexis(AI) (B & M Gourlay)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Baby of Breed: Bradorla A Star Is Born (AI) (K Heenan / C Ellis)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind A Class Above (AI) (Ghostwind Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Hilary Pedersen (NSW) (Group Entry : 25)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Polbathic Dak Ryland (Eric Daniels & Ray Wall)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Azana Believe in Jasper (Ms A Bell & Mr S Searson)
Junior in Group: Beagle
Aust Ch Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
Aust Bred in Group: Whippet
Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)
Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup & NZ Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aurorablue Dreams Of Violet (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aurorablue Fly Mystic Merlin (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Polbathic Dak Tanner (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby of Breed: Polbathic Dak Ryland (Eric Daniels & Ray Wall)
Baby (Bitch) of Breed: Polbathic Dak Ruislip (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Polbathic Dak Aamon (Eric Daniels & Ray Wall)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azana Believe in Jasper (Ms A Bell & Mr S Searson)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Cherry Bomb (Mrs J Hargraves)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kallrea Oceanic Bliss (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Hilary Pedersen (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Roxamburg Rebel for Kicks (G A & K L Hall)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble the Glass Slipper (A & J Lamberton)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch High Jack Ultimate Experience (Imp SWE) (Michele Lincoln)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Southend Femme Fatale (Mrs C & S Gangell)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (R & H Owen)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Roxamburg Rebel for Kicks (G A & K L Hall)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Intermediate of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mistryde One Step Closer (M & J Kaden)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistryde Playin The Game (M & J Kaden)
Res Bitch CC: Mistryde Step By Step (M & J Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Emma Greenway (VIC)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Baby in Group: Bullmastiff
Remyk Thief Of Hearts (R Morgan & M Coleman)
Puppy in Group: Boxer
Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
State Bred in Group: Bullmastiff
Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boxer
Aust Ch Boyer To Infinity and Beyond (Dianne Nellis)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Annakpok Poetry in Motion (AI) (Narelle Adams/ Michelle Kube)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arcticbliss Rogers girl (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Puppy of Breed: Cloudforest Call Me Caili (Mrs E Rilstone / Mr S & Mrs C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boyer Now Your Talking (Mrs D Nellis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Boyer To Infinity and Beyond (Dianne Nellis)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
Baby of Breed: Remyk Thief Of Hearts (R Morgan & M Coleman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kortierra Silent Assassin (Tracey Heenan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Junior (Bitch) of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)

Siberian Husky
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Birindi Rock My World (Tracey Heenan)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Tracy Hofman (NSW)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Boston Terrier
Lyntiki No Diggity (Mr S & Mrs L Craw / M L Vincent)
Puppy in Group: Shih Tzu
Tzuyuan Hearts Desire (Gloria Davies)
Junior in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
State Bred in Group: Dalmatian
Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)

Boston Terrier
Baby of Breed: Lyntiki No Diggity (Mr S & Mrs L Craw / M L Vincent)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Thunderfire Wicked Proposal at Swayd (Kerry Adams)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tzuyuan Hearts Desire (Gloria Davies)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Tzuyuan Full Of Life (Ms G Davies & Ms R Davies)