Dogs NSW Northern Region (Inland) Committee (AM SHOW) (NSW)

Date of Show : 6-Sep-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graeme Missen (VIC)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
Puppy in Show: Fox Terrier (Smooth)
Santop Mystic Rocky (Scott & Sharon Norman)
Intermediate in Show: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Baby SweepStakes - 1st Place: Boston Terrier
Bostonwood Ooh La Diamonds (Vikki Tyler)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Labrador Retriever
Spiritrock Dream Avita (Jude Tankard)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Jack Russell Terrier
Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dobermann
Aust Ch Kibali Mister-Davidson (Imp NZ) (Kent Fung)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: English Setter
Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Diana Norman (QLD)

Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Raffles (M Morse & W Henderson)
Open in Group: Pug
Aust Gr Ch Yarrowfell Deck the Halls (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)
Open Neuter in Group: Papillon
Aust & Neut Ch Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rosedale Power Of Love (Mrs L V Mineif)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rosedale Walking With Marigold (Mrs L V Mineif)
Puppy of Breed: Hautchien Born To Be Bad (Jane Fisher)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Matmor Raffles (M Morse & W Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB/ Aust Sup Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB & Res Dog CC: Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaara)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrowfell Deck the Halls (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Terrier
Aust Gr Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Santop Mystic Rocky (Scott & Sharon Norman)
Junior in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Donna Robinson / Kath Wilkinson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Guilcroft Fifty Shades Of Blue (Mrs P & G Harding)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Santop Mystic Rocky (Scott & Sharon Norman)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Donna Robinson / Kath Wilkinson)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Baby of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Grawen The Gambler (Mr G A & Mrs W Moody/ Ms K E Hales)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grawen Black Velvet (Ms K E Hales)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coolamin Sunshine Man (Fran Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Coolamin Little Dove (Fran Smith)
Res Dog CC & Minor of Breed: Wandji King Arthur (Fran Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
Minor in Group: English Setter
Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aralyen River OvDreams (Anne O'Connor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Neut Ch Jukeran Dare To Tango (A / J & K Upton)
Runner Up Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

English Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bendeela Born To Win (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)
Bitch CC & Junior of Breed: Ozdezign Painted Feather (Kerry Evans)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)
Baby of Breed: Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Super Charged (A / J & K Upton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dykinta Spirit Dancer (Wendy Atkins)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jukeran Dare To Tango (A / J & K Upton)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aralyen River OvDreams (Anne O'Connor)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spiritrock Sweet Candy (Jude Tankard)
Baby of Breed: Petelynn Sand Dancer (Paulene Andrews)
Baby (Bitch) of Breed: Spiritrock Dream Avita (Jude Tankard)

Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rhyll Walking In The Rain (C Gutzeit)
Dog CC & Junior of Breed: Rhyll Perfect Storm (Charlotte Gutzeit)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Deerhound
Aust Gr Ch Eilrig Galena (Sandra Waugh)
Baby in Group: Azawakh
Jumadabey Qadir (Lynda Dunn)
Puppy in Group: Afghan Hound
Coviter Cup of Ambition (AI) (M Dwyer & C Clowes)
Intermediate in Group: Deerhound
Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Coviter Cup of Ambition (AI) (M Dwyer & C Clowes)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Coviter Humble and Kind (AI) (M Dwyer & C Clowes)

Azawakh
Baby of Breed: Jumadabey Qadir (Lynda Dunn)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Bitch CC & Minor of Breed: Beedashie Any Dream Will Do (Miss K Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Maralya Chocolat Eclare (Jemma Gledhill)

Dachshund (Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eilrig Galena (Sandra Waugh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mertoness Toryburn s This Is Me (Debbie Tidey)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Mertoness Toryburn s Miss Grace (Debbie Tidey)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn Baroness Twiggy (D Townsend & R Moss)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch MacLaomainn Blood Of The Brave (AI) (Rona Moss)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Baby of Breed: Pennhari Harcesis Child (Ms N Burton & Mr D Addems)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ballahond Sager Lakes (Sandra Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Nahrof Knock On ET (L Somers & E Badior)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Baby in Group: Australian Shepherd
Edensundown Skys The Limit (Paulene Andrews)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Inklinfere Inconceivable (Nikki Van der Walle)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler & Nikki Van De Walle)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Beyond Odinsson (C Fitzgerald)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Edensundown Moonstone (Paulene Andrews)
Baby of Breed: Edensundown Skys The Limit (Paulene Andrews)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Nahrof Knock On ET (L Somers & E Badior)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda The Timelord (A & L Cochrane)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of the Brave (AI) (Sally Townsend & C Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Snofyre Beyond Odinsson (C Fitzgerald)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Inklinfere Inconceivable (Nikki Van der Walle)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler & Nikki Van De Walle)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
Baby in Group: Siberian Husky
Articpride Winter Is Coming (Mr R & Mrs B Lloyd)
Minor in Group: Dobermann
Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Kibali Mister-Davidson (Imp NZ) (Kent Fung)
Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
Runner Up Neuter in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Magnufi Orsa d Oro (Mrs Lorene Cantarella)

Boxer
Res Bitch CC & Open of Breed: Kellynda Watch My Dust (Mr J Neale)

Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kibali Mister-Davidson (Imp NZ) (Kent Fung)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Omaggio Fiorabla (Kylie Watton)
Puppy of Breed: Magnufi Remo Rosso (Bruce Hutchison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Magnufi Orsa d Oro (Mrs Lorene Cantarella)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morgan Saltus Ze Zahrabske (Imp HRV) (Mrs M Outten)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Alclay Rock N Run (Mrs A Neyle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Alclay Footloose Fancy Free (Mrs A Neyle)

Shiba Inu
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Humphrey B Bear (Sarah Jones)
Baby of Breed: Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)
Minor of Breed: Aust Ch Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Taejaan Snowstorm Of Articpride (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Baby of Breed: Articpride Winter Is Coming (Mr R & Mrs B Lloyd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Briallen Franco N Original (Glen Vernon & Anne O'Connor)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Remari Spellbound (Ms Janet Smaller)
Minor in Group: Lhasa Apso
Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)

Boston Terrier
Baby of Breed: Bostonwood Ooh La Diamonds (Vikki Tyler)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briallen Franco N Original (Glen Vernon & Anne O'Connor)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stordansk Jupiter ov Ganymede (Sheree Lindeman)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Daesdaemar Sylver Queen (Denise M Sylvester)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Standard)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Bouffant Call The Paparazzi (Deb Saunders)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Princess (Geraldine Myers)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Remari Its A Kind of Magic (Janet Fleming)
Baby of Breed: Remari Spellbound (Ms Janet Smaller)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)