Building & Amenities Championship Show (WA)

Date of Show : 14-Nov-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Steven Warry (WA)

Best in Show & Intermediate in Show: Pomeranian
Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
Runner Up in Show: Keeshond
Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
State Bred in Show: Bull Terrier
Aust Ch Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)
Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sunland Star Witness (Mrs S & Ms J Van Dinter)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
Minor in Group: Havanese
Cuvano A Pinch of Spice (Mrs M Taylor)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Billys Boy (Ms H Ansell)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Neut & Can Ch Laud Matador De Torro (Imp CAN) (Charlene Janz)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut & Can Ch Laud Matador De Torro (Imp CAN) (Charlene Janz)

Chihuahua (Smooth Coat)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Nighthaven Im Sweet As Sugar (Emily Long)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ananda A Star Is Born (R S & S M Shellback)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shellbears Twinkle Little Star (Sue Shellback)
Minor of Breed: Cuvano A Pinch of Spice (Mrs M Taylor)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chincasa Million Dollar Baby (AI) (Nick Skeet)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chincasa All In The Attitude (Nick Skeet)
Baby of Breed: Chincasa And Then Some (Nick Skeet)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Athalow Raining Aces (Aristic Kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)

Pug
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Billys Boy (Ms H Ansell)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bozliwia Lightsome Fire At Yetholme (Mrs J Delaney)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Roni Oma (WA)

Best in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)
Junior in Group: Lakeland Terrier
Kineta Serendipity (Eva Fekete)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tasdale Tie Dyed Trendsetter (Imp NZ) (Neridah Sharrett & Stan Honnery)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Staunchbull Quest at Honhazsta (S Honnery & N Sharrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Catchalot Yahoo Ocean Breeze (E Harrower)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kineta Serendipity (Eva Fekete)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shaneca Dadz Masterplan (D Sue)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullitproof The Undertaker (Christine Allen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Keltrice My Fair Lady (K Senior)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr George Koutsantonis (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
Baby in Group: Weimaraner
Ghostwind Lucifer th' Star Dancer (Teresa & Ian Warman)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Maketawa Im Your Man (Lorraine & Gary Loftus)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Keepsake At Regencyblue (AI) (Mrs J L Sewell & Miss S L Sewell)
Open in Group: Golden Retriever
Aust Ch Parkridge Its All About Me (Debra Turner)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust & Neut Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) JC ET RN (Joy H Hunter)

Brittany
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Bomschell Enchantress (Mrs M Bryant)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bifield Keepsake At Regencyblue (AI) (Mrs J L Sewell & Miss S L Sewell)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Olbah Duchess of the Dunes (Lorraine & Gary Loftus)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Maketawa Im Your Man (Lorraine & Gary Loftus)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Starflatz Crimson And Clover (AI) (Christine Murray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Guncreek Makkari (Joy H Hunter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Wahrelegende Cookies N Cream (T Fountaine)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Parkridge Its All About Me (Debra Turner)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Ambermist Up In Lights (Debra Turner)
State Bred of Breed: Ile Maurice Sugar n Spice (Lisa Gale)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Ile Maurice Son of a Samurai (Lisa Gale)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Asuare Dancing InTheMoonlight (Tracey Fountaine & Sam Shields)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)

Weimaraner
Baby of Breed: Ghostwind Lucifer th' Star Dancer (Teresa & Ian Warman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jenn Lawrence (WA)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Crisnick Midnight Stryker (C & N Lawton)
Minor in Group: Beagle
Tonicbay Black Diamond (Mr A J & Mrs N Crocker)
Puppy in Group: Saluki
Alshira Robin Goodfellow (D Simpson & A Langford)
Intermediate in Group: Beagle
Johgra Catching Fire (B & M Birkenshaw)
State Bred in Group: Whippet
Aninbrae Struts like a boss (Anna Ferguson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bayan Odins Storm (R A & L M Fenwick)

Basenji
Baby of Breed: Zandeena U Cant Say No To Me (Ms N Maassen)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Johgra Catching Fire (B & M Birkenshaw)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mayster Sandman (B & M Birkenshaw)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Tonicbay Rusty Oak (Mr A J & N Crocker)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tonicbay Liberty Bell (Mr A J & Mrs N Crocker)
Minor of Breed: Tonicbay Black Diamond (Mr A J & Mrs N Crocker)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Crisnick Midnight Stryker (C & N Lawton)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Alshira Robin Goodfellow (D Simpson & A Langford)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aninbrae Divine Calamity (Mrs A Ferguson)
Dog CC & State Bred of Breed: Aninbrae Struts like a boss (Anna Ferguson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Frank Waring (WA)

Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sunland Star Witness (Mrs S & Ms J Van Dinter)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Arajento Moonbeams N Dreams (Kay C Tonkin)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
State Bred in Group: Australian Shepherd
Borderton Man In Black (Timothy & Hayley Lamb)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Borderton Man In Black (Timothy & Hayley Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ochaye By Design (Sasha Corker/ Joshua Stankovic/ Tim Thomas/ Belinda West)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Eliteview Grab The Prize At Norsonix (S Robson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Neut Ch (RO) Sanpasho Magic Meteor JC JDX TK N (Sophie Robson)

Border Collie
State Bred of Breed: Dual Ch (T) Dayre Chyme Of The Dragon RA TSDX CCD (Ms D P Rose)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunland Star Witness (Mrs S & Ms J Van Dinter)
Res Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Whoami Nothing But Trouble (Miss K E Post)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yasdnil Whispers In The Breeze (Jeanette Mitchell)
Baby of Breed: Arajento Moonbeams N Dreams (Kay C Tonkin)
Minor of Breed: Arajento Jungle Queen (Mrs K C Tonkin)
Junior of Breed: Arajento Opportunity Knocks (Mrs K C Tonkin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Lurikeen Talkn About My Girl (Ms J Harris & Ms A Stanton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Robyn Evans (WA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
Puppy in Group: Samoyed
Snowdara Im The One (P & R Primrose)
Junior in Group: Siberian Husky
Dencasstique Dances WithWolves (AI) (Desiree & Stephen Case)
Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick/D & G May)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blaqaviar Mywayorthehighway (Mr R Kenny & Mrs L Buckley)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Diomede Poetry in Motion (R A & D J Wells)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sennen Oops I Did It Again (R & K Berwick/D & G May)
Puppy of Breed: Alpenhund Zero to Hero (R & K Berwick / R Catt)

Dobermann
State Bred of Breed: Bravadobe Scarlet Witch (AI) (Bravadobe Dobermanns & Tegan Hogg)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Kaitler Quickstep With Daveren (IID) TD (Michele Beyer & Catherine Murphy Valkyrian Knls)

Rottweiler
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tykerna War Machine (AI) (Ash Godsell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lunasea Have It My Way (Ying Chen (Helen))
Bitch CC & Puppy of Breed: Snowdara Im The One (P & R Primrose)

Schnauzer (Miniature)
Minor of Breed: Quinabby Sarah (Shannon Dooley)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Diomede Sakura (R A & D J Wells)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
Res Dog CC & Junior of Breed: Dencasstique Dances WithWolves (AI) (Desiree & Stephen Case)
Baby of Breed: Dencasstique Takeme Tothe Bank (Desiree & Stephen Case)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Steven Warry (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan The Court Will Rise (Josh & Sarah Griffiths)
State Bred in Group: Chow Chow
Aust Gr Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: CelticPryde Star of the Show (Kelly Hamilton)
Baby of Breed: Celticpryde Robert The Bruce (Kely Hamilton)

Chow Chow
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Avenir Petit Chanteur (Mr P & Mrs A Watson)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alariqus Carlottas Supernova (Ms G Hoeksema)
Baby of Breed: Lemarais Zarkana (AI) (Linda Yeeles)
Junior of Breed: Alariqus Conquer The World (Mrs D Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar The Look Of Love At Tomidachi (Mrs N K Thornett)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Trailee Miss High Society (Linda Nicholls)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan The Court Will Rise (Josh & Sarah Griffiths)
R/UP BOB & Res Dog CC: Tzuphoria Enchanted Forest (Rhonda Fox)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aryed Piece Of The Puzzle (Mr A Reid & Ms C Chapman)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tibetoes Imagine (Mrs S Pratt & Ms P Ellis)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aryed Suit Ably Attired (Mr A Reid & Ms C Chapman)

Xoloitzcuintle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)