Combined Breeds Dog Club of Tasmania Inc (AM) (TAS)

Date of Show : 10-Mar-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Marie Merchant (SA)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Know It All (Ghostwind Kennels)
Baby in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Penita Can't Fight Fate (T & J Skudder)
Minor in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)
Puppy in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Image Maker (K Heenan)
Intermediate in Show: Lhasa Apso
Aust Ch Siimline Glamorous Parti (Imp UK) (Mrs Trudi Counsell)
Aust Bred in Show: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Interstar Thorn Of Love (J Hellessey)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Maltese
Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Marcavan Too Sweet To Lie (Mary-Anne Silvester)
Minor in Group: Lowchen
Mijochi Dot Dot Dot (L Liddington/M Campbell)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Time Walka (Mrs A & Miss J Waddington)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Mayk Myna Dble (Georgie Smith)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balkana Time Walka (Mrs A & Miss J Waddington)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Marcavan Master The Look (Amanda Dunne & Mary-Anne Silvester)
Baby of Breed: Marcavan Too Sweet To Lie (Mary-Anne Silvester)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Notron Knight And Day (Leone Cashman)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tunamara Red Cedar (Barad Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Barad Deepest Emotions (Barad Kennels)
State Bred of Breed: Aust Ch Barad Waiting To Sin (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blizzard Believe In Mee (Mrs D Delphin)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mijochi Dot Dot Dot (L Liddington/M Campbell)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Merimalt Back Door Phantasy (P & P Cutler / G M Walters)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Interstar Thorn Of Love (J Hellessey)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Coleisha Mylittle Muffin Layla (M J & E A Coleman)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Coleisha If I Could Only Sing (M J & E A Coleman)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Mayk Myna Dble (Georgie Smith)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Aztlon Shiraz (Imp NZ) (Georgie Smith)
Junior of Breed: Aust Ch Barad Rosemaryinus Offinalis (Barad Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones An Reice Gaelach (AI) (Bustabones Knls)
Runner Up in Group & Junior in Group: Irish Terrier
Coolaney Callin th Shotz (AI) (Michael Muldoon)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum Magic Moments (Susan Springer)
Puppy in Group: Border Terrier
Aust Ch Tasoak Southern Jewel (Lisa McGinn)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tasoak Southern Jewel (Lisa McGinn)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
R/UP BOB: Hannsum Louis Vuitton (Susan Springer)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hannsum Magic Moments (Susan Springer)
State Bred of Breed: Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Open of Breed: Aust Sup Ch Joymont The Red Baron (Susan Springer)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Coolaney Callin th Shotz (AI) (Michael Muldoon)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Coolaney Creating Mayhem (AI) (Michael Muldoon)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones An Reice Gaelach (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Strongstorm Life Is A Runway (Bustabones Knls)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shenmont Ozzie Idol (Shirley Daley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Marie Merchant (SA)

Best in Group & State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Know It All (Ghostwind Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Penita Can't Fight Fate (T & J Skudder)
Minor in Group: Golden Retriever
Kaparla Just Because (Heather Morrison)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Image Maker (K Heenan)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bradorla Black Diamond (Ellis/Wickham/Taylor)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Legally Docked (AI) (Ghostwind Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Swe / Nor & Aust Sup Ch High Score Rivers-run-wild (Imp SWD) (T & J Skudder)
Baby of Breed: Aust Ch Penita Can't Fight Fate (T & J Skudder)
Junior of Breed: Aust Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Macantsaoi Rob Of Dundass (Geraldine Pulver)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Kaparla Wicketkeeper (Heather Morrison)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaparla Take Me As I Am (Lindsey Flower)
Minor of Breed: Kaparla Just Because (Heather Morrison)
Junior of Breed: Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bradorla Image Maker (K Heenan)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bradorla Black Diamond (Ellis/Wickham/Taylor)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Know It All (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Legally Docked (AI) (Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Ghostwind Smokin Delight (AI) (Ghostwind Kennels)
Minor of Breed: Argental Electronic (Mr J Turner)
Intermediate of Breed: Ghostwind Pips Swan Song (Ghostwind Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Marie Merchant (SA)

Baby in Group: Whippet
Harroway Speculation (Russell Little & Pamela Campbell)

Irish Wolfhound
Baby of Breed: Aust Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Whippet
Baby of Breed: Harroway Speculation (Russell Little & Pamela Campbell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Baby in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Karte Utelln Rippa Tails (R Forbes & R Barker)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)
Puppy in Group: Bearded Collie
Stylwise Drunk N Fabulous (Jessica Buckley)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waikikamukau Final Oakley (T & W Richardson / A Bosco)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Baby of Breed: Karte Utelln Rippa Tails (R Forbes & R Barker)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley & Mario Weiss)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Stylwise Drunk N Fabulous (Jessica Buckley)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tehya Twilights Fire ET (Allclarity Kennels)
Junior of Breed: Austinsdream Queen Ofth Castle (Salena & Craig Jones)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Finnesse Aim for the Stars (AI) (Troy & Kathryn Richardson / Finnesse Kennels)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Babanga For You Raise Me Up (K & P Eaves-Tennant)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Sierra Gold (Karraine Kennels)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Blazing Up A Storm (Karraine Kennels)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Arajento Raise the Stakes (Allclarity Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bethwyn Winters Tale (Ms Carol Ann Matthews)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)

Best in Group & State Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Boroniahil Alpha Centauri (Mr / Mrs J & Miss S Teniswood)
Runner Up in Group: St Bernard
Aust Ch Southerton Oh So Gorgeous (Ms Julie-anne Jenkins)
Baby in Group: St Bernard
Southerton I'm The One (Julie-Anne Jenkins)
Minor in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch ShantiSoul Beastly on Bundy (Kathryn Hay and Troy Richardson)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Tyeanbo Mr Have A Chat (Dianne Nellis)
Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Precious Cargo (AI) (Tracey & Kayla Heenan)

Akita
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daykeyne Care Factor Zero (J Hamill / T Walker / T Buckley)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Daykeyne The Pleasure Is Yours (Tabatha Buckley/Tracey Walker/Julia Hamill)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyeanbo Mr Have A Chat (Dianne Nellis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyeanbo Diva Devine (Dianne Nellis)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bravadobe My heart Is Yours (H Walker)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Walamara Dare T Discover (Imp NZ) (Helen Walker)
Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Kaught Red Handed (Imp NZ) (H Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Krystalcove Set For Fame (Sharyn Jackson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Krystalcove Apache Handmaiden (Paul Waddington)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Caviar (Maree Anderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sahne Rave On Blue Genes (Imp NZ) (N Hughes & J Wallom)

Samoyed
Baby of Breed: Classicana Eye for Style (Lesley Eaton)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Koolmove Precious Cargo (AI) (Tracey & Kayla Heenan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kortierra On The Edge (Tracey Heenan)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boroniahil Alpha Centauri (Mr / Mrs J & Miss S Teniswood)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Southerton Oh So Gorgeous (Ms Julie-anne Jenkins)
Baby of Breed: Southerton I'm The One (Julie-Anne Jenkins)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bertrad of Yihjy Chu (Imp TAI) (Ming Shum and Kathryn Hay)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch ShantiSoul Beastly on Bundy (Kathryn Hay and Troy Richardson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)

Runner Up in Group: Shih Tzu
Aust Sup & Am Ch Wenricks Capture The Moment (Imp CAN) (Miss Teena Sloan / Mr Phillip Poulton)
Baby in Group: Dalmatian
Johgra Material Girl (Joshua Grant & Ali Tabrett)
Minor in Group: Dalmatian
Charizelle A Kiwi At Adstaff (Imp NZ) (Adam C Booth)
Puppy in Group: Dalmatian
Dalillu Landslide Atad Staff (Mr Adam C Booth)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Siimline Glamorous Parti (Imp UK) (Mrs Trudi Counsell)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)

Chow Chow
Baby of Breed: Sherae Th Shoguns Thunder (A I ) (Kathryn & Troy Richardson / Sherae Kenne)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gemcourt Majorjack Atadstaff (AI) (Adam C Booth)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adstaff Queen of the Nile (AI) (Mr Adam C Booth)
Baby of Breed: Johgra Material Girl (Joshua Grant & Ali Tabrett)
Minor of Breed: Charizelle A Kiwi At Adstaff (Imp NZ) (Adam C Booth)
Puppy of Breed: Dalillu Landslide Atad Staff (Mr Adam C Booth)
State Bred of Breed: Sarasota Little Houdini (Alison Tabrett)

Eurasier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Suthanlites Playin T Win (Heather & Philip McCarthy)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Opalguard Baby I'm A Star (Bustabones Knls / N Kenwrick)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Coleisha Dream Lover (M J & E A Coleman)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Siimline Glamorous Parti (Imp UK) (Mrs Trudi Counsell)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montaires Midnite N Russia (Miss C Lomas)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Miniatura Sent By An Angel (R Connelly / T Walker)

Shih Tzu
BOB and Dog CC: Aust Sup & Am Ch Wenricks Capture The Moment (Imp CAN) (Miss Teena Sloan / Mr Phillip Poulton)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bovais My Time To Reign (Dawn Alomes)