Tasmanian Kennel Club Inc (AM SHOW) (TAS)

Date of Show : 2-Jan-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Tim Thomas (QLD)   (Total Entry : 320)

Best in Show & Puppy in Show: Boxer
Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
Baby in Show: Collie (Smooth)
Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Junior in Show: German Shepherd Dog
Karraine Blazie`s Adelle (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
State Bred in Show: Boxer
Aust Ch Bardinet The Dark Knight (P Adams & N Richardson)
Aust Bred in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Abbysfield Summer Wine (Christine Darke)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Junior in Group: Papillon
Aust Ch Jayjess Red Maserati (Mrs S Laing)
Open in Group: Papillon
Aust Gr Ch Sailoz Diamonz Angel (G D Whiley)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amourchiot Faerie Princess (Christina Johns)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbysfield Summer Wine (Christine Darke)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Esky Moe Joe (Kristy Pearcey/Le & Helen Gibson)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cubet Marc Marquez (D Anderson/M Boole)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ellingly Hearts without Chains (N Bender)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Merikaez Yellow Gold (Mrs N Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Bring Outh Crowd (Mrs N Watson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wilsight Red Mischief (C Rodrigues & S Kantor)

Papillon
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sailoz Diamonz Angel (G D Whiley)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jayjess Red Maserati (Mrs S Laing)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Saxten Gold Sovereign (Anne Costen)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Mickshl Onyx is Black (K Cannon)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Sebandee Black In a Flash (Y Metzger)
Baby (Bitch) of Breed: Kurvon Nigella Bites (Mrs Yvonne M Metzger)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch (T) Gailyn I Believe In Miracles (K Cannon)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Sugar Reign (Georgie Smith)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Khyss My Debonair (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)
Baby in Group: Bedlington Terrier
Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Beautiful Noise (Pauline Searson)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Hannsum Spanner In The Works (Susan Springer)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Piperdene Makebelieve Me (Amanda Fox)
Baby of Breed: Vuedelac Lyrical Lass (AI) (Amanda Fox)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Lowdina Double Click (AI) (Chkano Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hannsum Spanner In The Works (Susan Springer)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Twist Little Sister (Susan Springer & Kerryn Pearson)
Puppy of Breed: Natuska Sir Laurence Olivier (Susan Springer & Kerryn Pearson)
Open of Breed: Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sashgar I Am The Regent (S Collins)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sashgar California Dreamin (AI) (Selina Collins)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Catchajack Adorabella Princess (Mrs S T Wickham)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tasshot Beautiful Noise (Pauline Searson)
Res Bitch CC: Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Strongstorm Life Is A Runway (Bustabones Knls)
Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pointer
Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
Baby in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) (Simone Haigh)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Gr Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Grausturm Potters Magic (Seriousgrey Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Penita Mixed Emotions (T & J Skudder)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sandicam Giorgio Armani (Cam Cavallo & Jeanne Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Trupoint Get To Know Me (Ms M & Miss J Pledger)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Trupoint For The Fun Of It (Ms M & Miss J Pledger)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kentigern Dark Bryde RN (Shauna Laird)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aufyre Dream Believer (Shauna Laird)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kenoz Rockstar Masterpiece (AI) TD (Cathy and Rich Austin)
Res Dog CC: Kenoz Rockstar Blues (AI) TDX (Patricia Hallam)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tintookie Irish To The Core (Tintookie Kennels & Shauna Laird)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Rumour Has It (J Turner)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Grausturm Potters Magic (Seriousgrey Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lukedom Surpryze Party (AI) (Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Ghostwind Oskar Dela Renta (AI) (Simone Haigh)
Junior of Breed: Aust Ch Ghostwind Naughty But Nice (Jess Cullen/Ghostwind Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Twice The Impact (E Weston)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Tazlon Witchdon Willow (P & R Ellis)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tazlon Delduo Winston (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD) (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Whippet
Penmarric Playn With Fire (G Macquarie/A Smith)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Fairytales (Mrs R and Mr R J Wallis)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Taejon Playing Dress Up (L Wiltshire / P & L Britza)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejon Playing Dress Up (L Wiltshire / P & L Britza)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Rokeena Fairytales (Mrs R and Mr R J Wallis)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Penmarric Playn With Fire (G Macquarie/A Smith)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kallrea Don't Hold Your Breath (L Wiltshire)
Junior of Breed: Aust Ch Nabihah Heavens Labyrinth (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Catherine Scotton (VIC)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Border Collie
Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)
Baby in Group: Collie (Smooth)
Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Karraine Blazie`s Adelle (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
State Bred in Group: German Shepherd Dog
Karraine Perfectly Posh (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Firebear Red Kelly (R Forbes)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Collectors Edition (Allclarity Kennels)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Khayoz Steal My Heart (Sarah Waddingham)

Collie (Smooth)
Baby of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

German Shepherd Dog
Junior of Breed: Karraine Blazie`s Adelle (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
State Bred of Breed: Karraine Perfectly Posh (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch To-Jo's If I Could Beam Back Time (Imp USA) (Maree Aitchison & Joy Kelley)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Tim Thomas (QLD)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Boxer
Aust Ch Bardinet The Dark Knight (P Adams & N Richardson)
Baby in Group: Shiba Inu
Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)
Junior in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)
Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Moya Ivan The Braveheart TD (Imp NZ) (Angela Fry)

Akita
Baby of Breed: Ryerson Hell Hath No Fury (AI) (J Wiltshire)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Rococo Style (S & C Eastley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Whispered Wisdom (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bardinet The Dark Knight (P Adams & N Richardson)
Baby of Breed: Guntop Travelin Tooztralis (Mrs E Cannell)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby of Breed: Cabochon Tattoo Graffiti (Ms M Browne & Mrs L Harwood)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yesallaw Hoist The Colours (Dominic Carbonari / Mr C & Mrs l Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Moya Ivan The Braveheart TD (Imp NZ) (Angela Fry)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Inselstaat Oerlikon (Mr J Brady)
Bitch CC & Junior of Breed: Inselstaat Ilka (Anna Brady)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Moya Starise Tara TD (AI) (Imp NZ) (A Fry & P Kennedy)
Intermediate of Breed: Aust Ch Moya Memphis Belle TDX (Imp NZ) (Angela Fry)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mytaj Ugo To Dixieland (C Houston/M Johnson)
Dog CC & Puppy of Breed: Sunmist Cool Paragon (Janet Ainscow)
Res Dog CC: Aust Ch Aldonza Stand Easy (F Tucker/M Johnson/C Houston)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aldonza Stare and Whisper (C Houston / M Johnson)

Schnauzer (Miniature)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Esilap Polly Waffle (Mr C Palise)

Shiba Inu
Baby of Breed: Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Kabanae Double Trouble (Arctickara Kennels)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Illahee Neil Armstrong (Arctickara Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabanae Friends Forever TD (Arctickara Kennels)
Baby of Breed: Karenda Hide N Seek (B & W Nielsen)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Rock The Boat (Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
Puppy in Group: British Bulldog
Paseya Frozen In Time (F Smith/Y Smith/K Smith)
Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paseya Frozen In Time (F Smith/Y Smith/K Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Riskyjam Turquoise (F Smith/Y Smith/K Smith)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Paceaway Ticket To The Starz (Yanina Smith/Katelyn Smith)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warpaint L'Etincelle De Cour (Miss Jessica Harrison)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch NawtiKees Game On Atkarenda (AI) (Wayne & Brenda Nielsen)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amesen Mirror Image (Amesen Kennels)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Killilan I Rest My Case Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)