Brighton Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 3-Sep-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sue J Mallia (WA)   (Total Entry : 315)

Best in Show & Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Show: Keeshond
Aust Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
Baby in Show: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)
Junior in Show: Boxer
Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
State Bred in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)

Baby SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Weimaraner
Ghostwind Livin It Up In Vegas (AI) (Jessica Cullen/Ghostwind Kennels)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dalmatian
Adstaff Barb Allison (Mr Adam C Booth)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Maltese
Aust Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)
Baby in Group: Japanese Chin
Kelepina Bold Warrior (Mr C & Mrs D Delphin)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Open in Group: Japanese Chin
Am & Aust Supreme Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elcavel Cinderella (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Lisa Marie (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Esky Moe Joe (Kristy Pearcey/Le & Helen Gibson)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ananda Hearts a Racin (Mrs A Lay)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Supreme Ch Touche' Bold Ruler (Imp USA) (Mrs D Delphin)
Baby of Breed: Kelepina Bold Warrior (Mr C & Mrs D Delphin)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merimalt Wizard Of Phantasy (P & P Cutler/ G M Walters)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Obsidion Coup D'Etat (Ben Luxton / Jaidyn Walker)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Alreddi Astar (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)

American Staffordshire Terrier
Aust Bred of Breed: Aust Ch Amseraphs Highway of Dreams (AI) (F Wiltshire & K Taylor)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Abbeycairn I'm No Painted Man (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abbeycairn One Moment Please (K Davies & K Wright)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Adifrnt Shadeowhite (AI) (Bustabones Knls)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bustabones Hello Possums (AI) (Bustabones Knls)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Baby of Breed: Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Puppy of Breed: Gummiebear Skiesthalimit (Tameeka Kelly)
State Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Exhale The Darkness (Bustabones Knls)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue J Mallia (WA)  (Group Entry : 58)

Best in Group & State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)
Junior in Group: Golden Retriever
Kaparla Call The Cops (AI) (Heather Morrison / P & M Middleton)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Doulton Exclusively Designed (E & K Job / A & M Jones)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Boroniahil Balthazar (John / Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Boroniahil Babushka (John / Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doulton Exclusively Designed (E & K Job / A & M Jones)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Fraelighte Frozen Heart (Mrs C & Ms S Gangell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Macantsaoi Highland Legend (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Arosa Avante Garde (AI) (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Junior of Breed: Kaparla Call The Cops (AI) (Heather Morrison / P & M Middleton)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Bokezu Jularo Jezebel (Denise Shearing)

Labrador Retriever
Junior of Breed: Aust Ch Liberty Jewel Star Obsession (Gillian Dight)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Ghostwind Eye Candy (G Shields)
Baby of Breed: Ghostwind Livin It Up In Vegas (AI) (Jessica Cullen/Ghostwind Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW) (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Nabihah Heavens Labyrinth (L Wiltshire)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Whats Up Pussykat (Heather & Philip McCarthy)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mal & Aust Ch Unita's The Legend At Hacienda (Imp MYS) (J M Taylor & K F Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)

Harrier
Baby of Breed: Fellhunters Born To Run (Martin Pedersen)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Greycroft In Like Flynn (AI) (Kristy Pearcey)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Let's Party (M & D Aitchison/ R Wallis/ S & E Marshall)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kallrea Secret Dream (L Wiltshire)
Intermediate of Breed: Aust Ch Nabihah Heavens Labyrinth (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sue J Mallia (WA)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Pintado Soft Breeze (Dr R Hall)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Sayly Sweet Ohana (AI) TD (Carol Golding & Dr L Smith)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sayly Sweet Ohana (AI) TD (Carol Golding & Dr L Smith)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja Gangell)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pintado Soft Breeze (Dr R Hall)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Pintado Sea Warrior (Mim Bester / Miranda Blake / Dr Rob Hall)
Res Bitch CC: Pintado Pinafore (Dr R Hall)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Kruze Kontrol (Mrs J Hurst)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Swartzlic Super Bentley (Mr K W & Mrs P Eaves-Tennant)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Minor of Breed: Roxamburg Harleys Rose (G & K Hall)
Intermediate of Breed: Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Karraine Perfectly Posh (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Puli
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Enchanted April (Imp NZ) (Maree & Daniel Aitchison / Sue Huebner)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nightquest Royal Sovereign (R & T McCauley)
Baby in Group: Tibetan Mastiff
ShantiSoul Midnight Magic (E & A Esad / K Hay)
Puppy in Group: St Bernard
Aust Ch Southerton Smooth Operator (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticbliss Wanted Deadoralive (Michelle Kube)
Baby of Breed: Arcticbliss Perfect Pink (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Cloudforest Xcalibar (S & C Eastley)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cloudforest Under the Covers (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bardinet Brief Allegiance (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bardinet Catching Fire (T Collicutt/ N Richardson & P Adams)
Puppy of Breed: Johvi Secret Kiss (AI) (Vicki Sheppard)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nightquest Royal Sovereign (R & T McCauley)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Nightquest Luskin Star (R & T McCauley)
Baby of Breed: Nightmania here comes trouble (R & T McCauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Courage Under Fire (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Seadale Viva Liberty (AI) (Clifford & Sue Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gesundheit Black Shiraz (Imp NZ) (Maree Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moy Shake Rattle N Roll (AI) (Imp NZ) (Dion Russell)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Escardrille Kostya Maksim (Ms Julie-Anne Jenkins)

St Bernard
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Southerton Smooth Operator (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)

Tibetan Mastiff
Baby of Breed: ShantiSoul Midnight Magic (E & A Esad / K Hay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sue J Mallia (WA)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)
Runner Up in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)
Baby in Group: Dalmatian
Adstaff Barb Allison (Mr Adam C Booth)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Adstaff Liberty Belle (AI) (Mr Adam C Booth)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adstaff Liberty Belle (AI) (Mr Adam C Booth)
Dog CC & State Bred of Breed: Adstaff Draco Domination (AI) (Mr Adam C Booth)
Baby of Breed: Adstaff Barb Allison (Mr Adam C Booth)

French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Epacris Goliath Beetle (A E Courtney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Britbull Devil Woman (B / S & A Courtney)

Great Dane
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (Brad Santas/ Kayla & Julie Kennedy)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Creme Puzzle (Amesen Kennels)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gengala Party Trick (Dawn Alomes)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gengala Got Your Attention (Louise Hickie)