Gosford City Canine Club (NSW)
Date of Show : 18-Dec-2016 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr W Morris (New Zealand) (Total Entry : 436)
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
Runner Up in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Minor in Show: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Junior in Show: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus Dream Deal (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)
Puppy SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Cattle Dog
Nuwarra Strike A Light (Sue & Ian Ford)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW) (Group Entry : 103)
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Miniature Pinscher
Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
Minor in Group: Pomeranian
Delrunda To Heck With It (E Friedman)
Puppy in Group: Bichon Frise
Aust Ch Mistbreeze Master Magic (Mrs M Stoppini)
Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Balkana She Wears It Well (J W Camac)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mistbreeze Master Magic (Mrs M Stoppini)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mistbreeze Melting Moment (Mrs M Stoppini)
Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Hashki Risky Business (P Williams)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Come And Get It (P Williams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Minelphi Dance All Night (Errolynne Cross)
Open (Bitch) of Breed: Panache All Hiss and Wind at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wongan Rocket Man (Rob and Lee-Ann Corbett)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Delrunda To Heck With It (E Friedman)
Res Bitch CC: Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)
Puppy of Breed: Solinca Tequilla Sunset (Mrs J Jones)
Pug
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Walthorn Cant Deny It (P M & A Walters)
Res Bitch CC: Nulkaba Miss Charlie Brown (Kathy Gill)
Minor of Breed: Nulkaba Girl on a Mission (Kathy Gill)
Puppy of Breed: Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr W Morris (New Zealand) (Group Entry : 49)
NZ Sup & Aust Sup Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
Baby in Group: Border Terrier
Otterridge Dances With Wolves (Mrs C Baker)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)
Border Terrier
Baby of Breed: Otterridge Dances With Wolves (Mrs C Baker)
Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Bulrrush Jaffa Java (G F Field)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup & Aust Sup Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)
Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Rhaegal Clark Gable (Samantha Kong)
Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Emjays Miss Independant (M & J Difford)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr J S Pawar (India) (Group Entry : 80)
Aust Ch Hubertus Dream Deal (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)
Runner Up in Group: Labrador Retriever
Terracarol Timeless Trend (Glen Vernon)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Ashmere Arrow (Mrs Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
Open in Group: Hungarian Vizsla
Aust Gr Ch Hubertus The Real Deal (AI) (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)
Cocker Spaniel
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashmere Arrow (Mrs Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
R/UP BOB & Res Dog CC: Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosherville Just Ebony (AI) (Mrs L Brown)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Barecho Viking Princess (Imp SWE) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Baby of Breed: Jamandess Smartatntheaverage (Melissa Cooper)
Minor of Breed: Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Junior of Breed: Dykinta Super Charged (Wendy Atkins)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hubertus Dream Deal (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hubertus The Real Deal (AI) (Mrs A Pali / Mr M W & Mrs T E Blaik)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Kenoz Rocks Lady Marmalade (Mr R & Mrs C Austin)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Terracarol Timeless Trend (Glen Vernon)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aliasa Tai The Perfect Knot (Aliasa Labradors)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tarshona Touch of Class (Mrs K & Miss C Walker)
Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Talfryn Colorado Dream (L J Butler)
Dog CC & Intermediate of Breed: Ashlaren We Will Rock You (S Norbury & E M Knox)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ashlaren Signature Vintage (AI) (N & B Turner / E Knox)
Minor of Breed: Ashlaren A Touch Of Vintage (AI) (N & B Turner)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW) (Group Entry : 54)
Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Runner Up in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch EE JR Ch EE Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff JP)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Kamahi Devil In Disguise (W & G Tape)
Aust Bred in Group: Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
Aust Ch Zurk Franklin (Miss Linda Gibbons)
Basenji
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Basset Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarramba Under Wraps (W & G Tape)
Beagle
Baby of Breed: Zensu Afterglow (B & H Clarke)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Charlmagne Bells Are Ringin (S L Bennett)
Bitch CC: Aust Ch Charlmagne Blue Belle (S L Bennett)
Junior of Breed: Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LaEchelon Artist Palette (Imp NZ) (Karen Glanford)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Laechelon Justa Touch Of Kiwi (Imp NZ) (Mrs K L Glanford)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kamahi Devil In Disguise (W & G Tape)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Man After Midnight (R J & Y T Lauder / R J & R J Wallis)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EE JR Ch EE Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff JP)
Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zurk Franklin (Miss Linda Gibbons)
Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW) (Group Entry : 55)
Aust Sup Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Runner Up in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)
Baby in Group: Australian Shepherd
Goldmaid Designer Label (D L & L Meagher)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Hartwyn Pageants Hero On Ice (Pauline Hartwell)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Nuwarra Strike A Light (Sue & Ian Ford)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Nuwarra Diamond Kisses For You (Sue & Ian Ford)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble True Loves Kiss (A & J Lamberton)
Res Bitch CC: Delchoksky Littleraven (D Whyburn)
Baby of Breed: Goldmaid Designer Label (D L & L Meagher)
Open of Breed: Sarbinma Chokerrerouge CCD RN (D Whyburn)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Teangibelge Cortez CD RAE (T Harber)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Theldaroy Keep The Style (K Holtkamp / L C & R A Seare)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartwyn Pageants Hero On Ice (Pauline Hartwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Woolebull Skys The Limit (P L & D S Hincks)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Llandwyn All That Jazz (AI) (R & F Holtkamp)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW) (Group Entry : 46)
Akita
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Desertraine Secret Agent (Monica A Vaughan)
Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BronzAntiq Confiture Aux Cochons (C & V Pento / N Smith)
Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Magnufi Lucrezia (AI) (Lorene Cantarella)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Magnufi Paloma (Bruce Hutchison)
Junior of Breed: Magnufi Orsa D Russa (Lorene Cantarella)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Darksupreme Infamous Zi (R Campbell)
Shiba Inu
Bitch CC & Junior of Breed: Kortmar Grand Dame Ov Dashva (Lynne Browning and Michele Kearney)
Aust Bred of Breed: Kortmar GrandFortune Ov Dashva (Lynne Browning & Michele Kearney)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Utopialand Own A Moment (D Lan/M Starky)
Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jangbu Empress Yuan (Kristie Bates)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr W Morris (New Zealand) (Group Entry : 49)
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Minor in Group: French Bulldog
Ghostgum My Wicked Ways (Imp NZ) (C A Atkinson)
Puppy in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Kant Take Myeyezoffu (Katrina Santas)
Junior in Group: Dalmatian
Pridal Lookinglass Black Magic (S Lovett-Laverty)
British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Buldok Delta Dawn (Tracy Klaack)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Pridal Lookinglass Black Magic (S Lovett-Laverty)
Baby of Breed: Underfoot Kiss And Tell (Mr R & Mrs T J Williams)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tamataki Dream Come True (Imp NZ) (Catherine-Ann Atkinson)
Bitch CC & Minor of Breed: Ghostgum My Wicked Ways (Imp NZ) (C A Atkinson)
Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas & Brett A Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hunkeedori Kant Take Myeyezoffu (Katrina Santas)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sooquan Dressed To Impress (AI) (Miss A & Mrs P Harman)
Poodle (Toy)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Schau Rock It Ruff (B J Biggs)