British Bulldog Club of Tasmania (PM SHOW) (TAS)

Date of Show : 24-Aug-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Arthur Fry (VIC)   (Total Entry : 288)

Runner Up in Show: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Baby in Show: Beagle
Karakush Puttin The B In A B C (Imp NZ) (Le Gibson)
Minor in Show: Boxer
Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Puppy in Show: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Junior in Show: Whippet
Aust Ch Penmarric Teardrops N Roses (Ms G Macquarie & Ms A Smith)
Intermediate in Show: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
State Bred in Show: Cairn Terrier
Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Open in Show: Black and Tan Coonhound
Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Baby in Group: Havanese
Hashki Turn The Tables (Philip Williams)
Puppy in Group: Maltese
Silvacharm wish upon a star (P & P Cutler / G M Waltets)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Open in Group: Pekingese
Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada We Will Rock You (Greg Browne)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Next Big Thing (R Davis & Philip Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Baby of Breed: Hashki Turn The Tables (Philip Williams)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Silvacharm wish upon a star (P & P Cutler / G M Waltets)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Miyoko Jade Willow (Mrs A V Smithers)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 42)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Baby in Group: Norfolk Terrier
Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)

Australian Terrier
R/UP BOB & Res Dog CC: Ausgrove Gold Digger (Erica Norgrove)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ausgrove Heart of Gold (Erica Norgrove)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Willown Little Lolis (David & Angela Stacey)
Baby of Breed: Llubinim Lasoo the Sun (David & Angela Stacey)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Little Big Town (Mr T Searson & Mrs P Searson)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Krashthru Barbie Doll (T Searson & P Searson)

Norfolk Terrier
Baby of Breed: Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch SkyesdLimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)

West Highland White Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Runner Up in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bradorla A Star Is Born (AI) (K Heenan / C Ellis)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)
Puppy in Group: Golden Retriever
Thorlcan Sue Joys Delight (Mrs S M Charlton)
Junior in Group: Weimaraner
Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Res Dog CC & Minor of Breed: Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
Baby of Breed: Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Staryanks Magic Is In The Air (Paul & Debbie Wilkes/Paige Hopkins/ Adrian & Maureen Jones/ E & K Job)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)
Res Dog CC & Minor of Breed: Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
Minor of Breed: Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (Mrs M Reichmuth / Ms S Rattle / Mr T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fantango Reach For The Sun (Mrs P Middleton)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Baby of Breed: Kaparla On The Wings OfAn Eagle (Mrs H Morrison)
Minor of Breed: Goldlake Another Story (Janette Grierson)
Puppy of Breed: Thorlcan Sue Joys Delight (Mrs S M Charlton)
Puppy (Dog) of Breed: Palmgold Scottish Laird (Janette Grierson)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kaparla From The Flight Deck (AI) (Mrs J Laker)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Bradorla A Star Is Born (AI) (K Heenan / C Ellis)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW) (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Black and Tan Coonhound
Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Runner Up in Group: Basset Hound
Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)
Baby in Group: Beagle
Karakush Puttin The B In A B C (Imp NZ) (Le Gibson)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Penmarric Teardrops N Roses (Ms G Macquarie & Ms A Smith)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aurorablue Dreams Of Violet (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aurorablue Fly Mystic Merlin (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
Baby of Breed: Karakush Puttin The B In A B C (Imp NZ) (Le Gibson)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Baby of Breed: Eukypark Gucci Glitz (J M Taylor & K F Morgan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azana Believe in Jasper (Ms A Bell & Mr S Searson)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Penmarric Teardrops N Roses (Ms G Macquarie & Ms A Smith)
State Bred of Breed: Aust Ch Acaiza Cherry Bomb (Mrs J Hargraves)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
Minor in Group: Border Collie
Southend Femme Fatale (Mrs C & S Gangell)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Pricewey Precious Gift (Mrs M Price)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble the Glass Slipper (A & J Lamberton)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
Bitch CC & Minor of Breed: Southend Femme Fatale (Mrs C & S Gangell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Allclarity Loupe Clean (AI) (Allclarity Kennels)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Armahani Heliodorr Hulivili (AI) ET (R Holloway & J L Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kadama Red Hot Raven (Mrs P Eaves-Tennant & Miss L Arnold)
Minor of Breed: Karraine Solos Starla (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Puppy of Breed: Karraine Magical Miss Minka (AI) (Mrs P Eaves Tennant & Mrs L Arnold)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mistryde Step By Step (M & J Kaden)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mistryde Playin The Game (M & J Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Pricewey The Furry Fox (Mrs M Price)
Puppy of Breed: Pricewey Precious Gift (Mrs M Price)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW)  (Group Entry : 49)

Baby in Group: Bullmastiff
Remyk Thief Of Hearts (R Morgan & M Coleman)
Minor in Group: Boxer
Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Puppy in Group: Siberian Husky
Birindi Rock My World (Tracey Heenan)
Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
State Bred in Group: Bullmastiff
Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shokuma Blaze Of Glory (AI) (Kendall Pearce)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cloudforest Call Me Caili (Mrs E Rilstone / Mr S & Mrs C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boyer Now Your Talking (Mrs D Nellis)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Nightquest Luskin Star (R & T McCauley)
Baby of Breed: Remyk Thief Of Hearts (R Morgan & M Coleman)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yesallaw Top OF The World At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Twisted Story (J Gesiotto/ L Jones & K O'Riley)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Junior (Bitch) of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
State Bred of Breed: Aust Ch Classicana Sun Moon and Stars (Lesley Eaton)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Birindi Rock My World (Tracey Heenan)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Minor in Group: Boston Terrier
Lyntiki No Diggity (Mr S & Mrs L Craw / M L Vincent)
Puppy in Group: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
State Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)
Open in Group: Dalmatian
Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lyntiki No Diggity (Mr S & Mrs L Craw / M L Vincent)

Dalmatian
Dog CC & Open of Breed: Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Puppy of Breed: Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)

Great Dane
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)

Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzuyuan Hearts Desire (Gloria Davies)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)