Ingham Kennel & Obedience Club Inc (AM Show) (QLD)

Date of Show : 4-Apr-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Andrew Brown (QLD)   (Total Entry : 284)

Best in Show & Open in Show: Scottish Terrier
Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Runner Up in Show: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Baby in Show: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Puppy in Show: Havanese
Ananda Leave Me Breathless (A Lay)
Junior in Show: Dogue de Bordeaux
Redsomore Guardian Of Northenstarr (Chantelle Taylor)
Intermediate in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)
Aust Bred in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Baby SweepStakes - 1st Place: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dacaldorf Mercedes on Fire (J & S Caldwell)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Collie (Rough)
Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Lhasa Apso
Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)  (Group Entry : 57)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Poudrette Jabeau (Irene Waszkiewicz)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)
Puppy in Group: Havanese
Ananda Leave Me Breathless (A Lay)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Poudrette Jabeau (Irene Waszkiewicz)
Res Dog CC & Minor of Breed: Mollabru State The Obvious (A & F Vecchio)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Chevalove Three Times A Lady (Miss N Keedle/ Mr K Munro & Mrs M Munro)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Folkvar Even Keel At Corisco (Mr S Fischer & Ms C Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Folkvar Every Dream (Kay Gilmer)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ananda Leave Me Breathless (A Lay)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Piccino Braveheart (M & S Reeve/ JHardwick)
Minor of Breed: Funhund Ridiks Magical Masque (Donna Mulholland)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)

Papillon
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goodvibes Shes Got The Look (S & K Driemel /W & J Stewart-cook)

Pomeranian
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Under Siege (Eva Bauer)
Baby of Breed: Pomquest Peaches (Mr B Abraham & Miss R Walsh)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Sk JCh Navigator Beetlegeize (Imp) (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Dior Grand-Toy (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Luxurytoypaw Utopia (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Veselyy Vaschek (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group: American Staffordshire Terrier
CIB/ Aust Gr Ch Amstafomine Double Or Nothing (Deborah Hughes)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Rydoc Enter The Dragon (AI) (Deborah Hughes & Ryan Hughes)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB/ Aust Gr Ch Amstafomine Double Or Nothing (Deborah Hughes)
Bitch CC & Puppy of Breed: Rydoc Enter The Dragon (AI) (Deborah Hughes & Ryan Hughes)

Australian Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: DK/FIN/SE/Int/NO/Aust Ch Jaskarin Rise Like A Phoenix (Imp SWE) (J S & C M Beckett)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr / Can Ch & Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Devilzown Silk Sash Bash (Bronwyn M Macdonald)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Sunford A Sunburnt Country (R & J Nicholson)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Fall Under My Spell (Debbie Angel & Margaret Whitfield)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Goes To Hollywood (Denise Burke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Macdolly CantAlwaysGetWatUWant (Heath Thomson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Macdolly Goes To Hollywood (Denise Burke)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Macdolly Remember The Time (Denise Burke)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Macdolly Time To Keep Secrets (Terri Davies)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)

English Springer Spaniel
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Sunford Divas Gold (R & J Nicholson)
Baby of Breed: Sunford A Sunburnt Country (R & J Nicholson)
Minor of Breed: Fraelighte Fall Under My Spell (Debbie Angel & Margaret Whitfield)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Edelhof Xtra Xtra (C Aldridge/ J Toohey/ J Norman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wysiwyg Money Talks (Denise Burke)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Wysiwyg All My Life To Live (AI) (Denise Burke)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
Baby of Breed: Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Sir Stanley (B Sue Barrs)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Panoply Honorable Henrietta (B Sue Barrs)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ansona Into The Future (Imp UK) (B Sue Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD) (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Baby in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)
Puppy in Group: Basenji
Lomar Little White Dove (L Marsden)
Aust Bred in Group: Whippet
Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lomar Little White Dove (L Marsden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Neimor Nobel Tarkin (D Moran & L Neighbour)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Neimor Miss Everlasting (D Moran & Rev L Neighbour)
Baby of Breed: Dacaldorf Mercedes on Fire (J & S Caldwell)
Minor of Breed: Neimor Gypsy Rose (D Moran & Rev L Neighbour)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Meydak Tsar of the Sea (Barry Meyers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Meydak Tsar Dust (Ruth Heather)

Foxhound
Baby of Breed: Aust Ch Foxhunt Pandemonium (B/ C & J Bryson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Usakose Halo Be Thy Name (AI) (Sharron Taylor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Usakose Heaven Sent A Dragon (AI) (Sharron Taylor)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Whiparoo Cast From Heaven (AI) (Paul Walsh & Shari Gallagher)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Andrew Brown (QLD)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Gr Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Chamshep Knows No Boundaries (Miss A Grendon)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Northernfell Cleopatra (AI) (Sarah Hill-Murray)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Tagetarl Stare N Whisper (J & C Beckett)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tagetarl Trail Boss (J & C Beckett)
Res Dog CC & Minor of Breed: Waykrest Mak Attack (Giuseppe Palazzo)
Junior of Breed: Tagetarl Under A Blood Sky (J & C Beckett)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chamshep Knows No Boundaries (Miss A Grendon)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Talelesshill Sir Winton (Gitte Le Garde)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Karte Rogue (Mr B & Mrs M Dalglish)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Northernfell Cleopatra (AI) (Sarah Hill-Murray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mazarelli Loved By a Cowboy (Ms M L Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mazarelli Midnight Cowboy (Marilyn Clarke)
Res Dog CC & Minor of Breed: Cathkin Double Diamond (M Bradshaw)

German Shepherd Dog
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Castastar Over The Wall (Mrs Margaret Purcell)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Scintilli Sachka (Mr B & Mrs M Dalglish)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adoroes Created A Vision (Tracey & Wayne Weight)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Icanhaz A Celestial Comet (Heather Scofield & Alexandra Proudfoot)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redmelven Absolute Mirusty (Mrs M A Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
Puppy in Group: German Pinscher
Aust Ch Angelsun Private Enterprize (L Kersevani)
Junior in Group: Dogue de Bordeaux
Redsomore Guardian Of Northenstarr (Chantelle Taylor)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doberling He Is Watching You (J Toohey/ C Aldridge/ K Kidner)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Redsomore Guardian Of Northenstarr (Chantelle Taylor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Ozzy De La Tribu De Laza (Imp UK) (Chantelle Taylor)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Angelsun Private Enterprize (L Kersevani)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canerussare She’s a Pearla (Donna Mulholland)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Canerussare Stirling (Donna Mulholland)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)
Runner Up in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Baby in Group: French Bulldog
Largyle Infinity War (Alicia Gobus)
Minor in Group: French Bulldog
Bullstone Honey Im Home (J & J Hart)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karazma Wild Card (Mrs Ann M Grimshaw)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Tencheno Minka Bracegirdle (AI) (R & E Ryan)
Baby of Breed: Tencheno Lord Monty Fat Rascal (AI) (R & E Ryan)
Baby (Bitch) of Breed: Tencheno Lady Theodora Plumduf (AI) (R & E Ryan)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moonglade Bratyka Zirka (J & J Hart)
Baby of Breed: Largyle Infinity War (Alicia Gobus)
Minor of Breed: Bullstone Honey Im Home (J & J Hart)
Puppy of Breed: Bullstone Golden Girl (Barra/Hart)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Underane Dual Purpose (AI) (E Bauer)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy/ D Finlay)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)
Baby of Breed: Ngesong Lil Bobby Son O Twubul (Kathleen Thomas-Johnson)

Schipperke
Baby of Breed: Monterrez Hard As Nails At Barragan (NBT) (Graham Cruse/ Neil Curwen & Kerrie Kidner)
Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique Your Numbers Up (Terri Greig/Robyn Hawke)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amorenekid Saguaro (Hart/Lloyd-Hansen)