Hills Kennel Club of WA (WA)

Date of Show : 28-Aug-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Pamela Campbell (WA)   (Total Entry : 414)

Best in Show & State Bred in Show: Newfoundland
Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Pomeranian
Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
Minor in Show: Beagle
Sligrachan Yer A Wee Smasher (Sligrachan Kennels)
Junior in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
Open in Show: Border Collie
Aust Ch Winpara Welcome To The Jungle (AI) (Miss R J Evans)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dobermann
Aust & Neut Ch Aegis Harley Quinn (Denise Ball & Brett Christie)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Glenmira Hope Diamond (Mrs Glenda Hesketh)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Olivia Nankivell (WA)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)
Runner Up in Group & Junior in Group: Maltese
Pender Let Me Entertain You (Kym Prendergast)
Baby in Group: Japanese Chin
Chincasa All In The Attitude (Nick Skeet)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Billys Boy (Ms H Ansell)

Chihuahua (Smooth Coat)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cutizele Anastasias Charm (Michele Triplett)

Chinese Crested Dog
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sevindale Winters Mischief (J de Reeper)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sevindale All Eyez On Me (J de Reeper)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sevindale Witch Antha Rebel (J de Reeper)

Havanese
Baby of Breed: Cuvano A Pinch of Spice (Mrs M Taylor)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chincasa Million Dollar Baby (AI) (Nick Skeet)
Baby of Breed: Chincasa All In The Attitude (Nick Skeet)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pender Let Me Entertain You (Kym Prendergast)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mmdivine Fast And Furious (Michele Triplett)

Pug
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Billys Boy (Ms H Ansell)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bozliwia Lightsome Fire At Yetholme (Mrs J Delaney)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Yetholme Lunas Snowpea (Mrs J Delaney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Linda Taylor (WA)  (Group Entry : 27)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cyclop River Of Dreams (E Harrower)
Junior of Breed: Catchalot Yahoo Ocean Breeze (E Harrower)

Staffordshire Bull Terrier
Puppy of Breed: Bullitproof The Undertaker (Christine Allen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Eva Fekete (WA)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)
Minor in Group: Pointer
Typhoone Making A Point (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)
Puppy in Group: Pointer
Aust Ch Admirana Dark Side Th Moon (Orlando dos Santos)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust & Neut Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) JC ET RN (Joy H Hunter)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yambari Youll Never Walk Alone (F D & H A Hawkins)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wytcher Dancing Queen (Carey Curtis & David Nicholson)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Wytcher Angel Eyes (Carey Curtis & David Nicholson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Olbah Duchess of the Dunes (Lorraine & Gary Loftus)
Minor of Breed: Maketawa Im Your Man (Lorraine & Gary Loftus)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Starflatz Crimson And Clover (AI) (Christine Murray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Guncreek Makkari (Joy H Hunter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) JC ET RN (Joy H Hunter)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ambermist Up In Lights (Debra Turner)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackboy Absolut Viktor (AI) (Blackboy Kennels)

Pointer
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Admirana Dark Side Th Moon (Orlando dos Santos)
Bitch CC & Minor of Breed: Typhoone Making A Point (Dr L Brain & Miss A Keulen-Brain)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Rick Berwick (WA) (Group Entry : 47)

Best in Group & Junior in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Brochs Fulla Haggis (Sligrachan Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby in Group: Borzoi
Clovelly Diamond Lil (Mr R & Mr A R Beattie)
Minor in Group: Beagle
Sligrachan Yer A Wee Smasher (Sligrachan Kennels)
Puppy in Group: Foxhound
Foxhunt Disturbing The Peace (Miss C/ Miss B & Mr J Bryson)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Drumrigel The Mechanical (Tanya Brooker)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Gr Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (L M & R A Fenwick)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan Pearls Argyll (Sligrachan Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Trezridge Classic Sambasonic (AI) (Christie Molinaroli)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (L M & R A Fenwick)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bayan Odins Storm (R A & L M Fenwick)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eurabbie Katos (Mrs Leanne Cooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Remwin Solataire (Mrs L Cooper)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sligrachan Brochs Fulla Haggis (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sligrachan Yer A Wee Humdinger (Sligrachan Kennels)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sligrachan Argylls Black Rose (AI) (Sligrachan Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sligrachan Yer A Wee Smasher (Sligrachan Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sligrachan Pearls Argyll (Sligrachan Kennels)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Russkimir Dreams N Wishes (M L Davis)
Baby of Breed: Clovelly Diamond Lil (Mr R & Mr A R Beattie)

Foxhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Foxhunt Disturbing The Peace (Miss C/ Miss B & Mr J Bryson)

Ibizan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Senjabi The Flying Dutchman (AI) (Imp NZ) (Christie Molinaroli)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cumocroi Autumn Of Kenzie (AI) (S & D Runciman)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton/ Ms C Molinaroli)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Trezridge Classic Sambasonic (AI) (Christie Molinaroli)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Drumrigel The Mechanical (Tanya Brooker)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby of Breed: Whipsikal What A Rush (Miss K Bell)
State Bred of Breed: Aninbrae Struts like a boss (Anna Ferguson)
Aust Bred of Breed: Calahorra River Tigris (Mrs Anna Ferguson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Emma Luxford (WA)  (Group Entry : 58)

Best in Group & State Bred in Group: Australian Shepherd
Borderton Man In Black (Timothy & Hayley Lamb)
Runner Up in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Ch Winpara Welcome To The Jungle (AI) (Miss R J Evans)
Baby in Group: Australian Shepherd
Borderton Colour Code (T / H & A Lamb)
Minor in Group: Bouvier des Flandres
Estrik Big Bootee Birtha (Paul Kylstra & Jeni Sach)
Junior in Group: Australian Shepherd
Ochaye By Design (Sasha Corker/ Joshua Stankovic/ Tim Thomas/ Belinda West)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Glenmira Diamond Keepsake (Mrs Glenda Hesketh)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Glenmira Hope Diamond (Mrs Glenda Hesketh)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Dual Neut Ch (RO) Sanpasho Magic Meteor JC JDX TK N (Sophie Robson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Borderton Man In Black (Timothy & Hayley Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lamadabell Streets Ahead HT (L Willis/S Baillie)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ochaye By Design (Sasha Corker/ Joshua Stankovic/ Tim Thomas/ Belinda West)
Baby of Breed: Borderton Colour Code (T / H & A Lamb)
Minor of Breed: Eliteview Grab The Prize At Norsonix (S Robson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Neut Ch (RO) Sanpasho Magic Meteor JC JDX TK N (Sophie Robson)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sandyford leading lady (Stephenrp Ryan & J Ryan)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Winpara Welcome To The Jungle (AI) (Miss R J Evans)
Intermediate (Bitch) of Breed: Dual Ch (T) Dayre Chyme Of The Dragon RA TSDX CCD (Ms D P Rose)

Bouvier des Flandres
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Estrik Big Bootee Birtha (Paul Kylstra & Jeni Sach)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Glenmira Diamond Keepsake (Mrs Glenda Hesketh)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Louanda Hot Summer Nights (Heather Hawkins)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Whoami Nothing But Trouble (Miss K E Post)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Glenmira Hope Diamond (Mrs Glenda Hesketh)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)  (Group Entry : 75)

Best in Group & State Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
Minor in Group: Dobermann
Myown Irresistible Force (Greg Ball)
Puppy in Group: Siberian Husky
Canyonlands Major Look (A Becconsall)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
CShaye Black Pearl (Chelsea Jeffries)
Open in Group: Dobermann
Aust Ch Aegis The Force Awakens (AI) (Denise Ball)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust & Neut Ch Aegis Harley Quinn (Denise Ball & Brett Christie)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piolak Thor Ragnarok (Jenn Lawrence)
Puppy of Breed: Wolfproud Santa Fe (Jenn Lawrence)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aegis The Force Awakens (AI) (Denise Ball)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Aegis Tough N Talented (Denise Ball)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aegis Rolls Royce Phantom (Denise Ball)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aegis Dancn With Myself (Denise Ball)
Minor of Breed: Myown Irresistible Force (Greg Ball)
Puppy of Breed: Aegis Gimme All Your Lovin (Denise Ball)
Junior of Breed: Dobregal Angels got together (Mr A Ball & Miss J Vujatov)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aegis Harley Quinn (Denise Ball & Brett Christie)

Newfoundland
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Happybear Look Who's Talking (AI) (Ms N Ryan)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taram Mystic Man (Casey Rose)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pyrbijour Reach For The Stars (Paul Harrison)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tykerna War Machine (AI) (Ash Godsell)
Minor of Breed: Jamzaaba vz Opals N Pearls (Sharon Gossage)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: CShaye Black Pearl (Chelsea Jeffries)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Miniatura Ember Rain (C Primrose & R Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Res Dog CC & Minor of Breed: Dencasstique Dances WithWolves (AI) (Desiree & Stephen Case)
Puppy of Breed: Canyonlands Major Look (A Becconsall)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Bitch CC & Junior of Breed: Accropolis Up Inth Alist Fliks (Georgia Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Lesley Booth (WA)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Winterfalls Midnight Cowboy (Ms M Roberts)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Puppy in Group: French Bulldog
Yveafrenchie Bonnie Boo (Caroline Owens)
Junior in Group: Great Dane
Alariqus Carlottas Supernova (Ms G Hoeksema)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Mannerking Toro (Miss M Le)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: CelticPryde Star of the Show (Kelly Hamilton)

Chow Chow
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Baby of Breed: Sherae Dancin Red Fire Dragon (Sherae Knls & Miss N Rhodes)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Winterfalls Midnight Cowboy (Ms M Roberts)
Res Bitch CC: Aust Ch Carijlyte Dancn Inth Moonlite (Candice Jackson)
Baby of Breed: Dalhayvin Midnight Melody (AI) (Candice Jackson)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Britbull time turner (K & S Winter)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Yveafrenchie A Kind of Magic (Caroline Owens)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yveafrenchie Bonnie Boo (Caroline Owens)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alariqus Carlottas Supernova (Ms G Hoeksema)
Puppy of Breed: TuxDanes Front Page News (AI) (A & M Furst)
Aust Bred of Breed: Alariqus Conquer The World (Mrs D Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Adamantium (Ms Michelle Grove)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Get The Picture At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar The Look Of Love At Tomidachi (Mrs N K Thornett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mannerking Toro (Miss M Le)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamaari Mr Digby (C Wood/M Sawley)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Axsollonte Time After Time (Mrs M Holland)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Axsollonte A Moment In Time (Mrs M Holland)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels / J & S Griffiths)

Poodle (Toy)
R/UP BOB & Junior of Breed: Trailee Steppin Out Instyle (Linda Nicholls)
Baby of Breed: Trailee Miss High Society (Linda Nicholls)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan The Court Will Rise (Josh & Sarah Griffiths)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wazzat Pacencia (J Z Dinis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wazzat Pancho Prospero (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Amico Antico Illarion (Imp RUS) (L Lander & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Wazzat Illiana (E Richards)