Lady Bay Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 16-Jan-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susan Bruno (QLD)   (Total Entry : 324)

Best in Show & Open in Show: Samoyed
CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen (Helen))
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Santamaria Don't Stop Me Now (Jason Hartford)
Baby in Show: Dalmatian
Paceaway HiLight (J O'Connor)
Puppy in Show: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Silverblue Star Trecker (Judith O'Brien)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Sup & Neut Gr Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up Neuter in Show: Dalmatian
Aust Neut Ch Dimadal Zzimrah (Deb Brearley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Allison Rhodes (VIC)  (Group Entry : 45)

Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Beebopchi Princess Rihanna (Mrs Susan Burton)
Junior in Group: Maltese
Lustafair Keep Your Eye On Me (S Scarcella)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Am Gr & Aust Sup Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
CIB & Aust Gr Ch Parkhurst Indian Gem (Miss K Shilton)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust & Neut Ch Pinklee Bell of the Ball (Ms Marissa Sarif)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Matmor It Girl (AI) (Mathew Morse & Will Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Sheeba Althof Red Is Back (Imp USA) (Ms V McLaughlin & Mrs K Ostmann)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rayvale Naughty Little Thing (Jennifer Clancey)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beebopchi Princess Rihanna (Mrs Susan Burton)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Karakush U Said Come As U Are (R & M van Roosmalen)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Myatuc Gullys Benny (R & M van Roosmalen)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Myatuc Logans Beyoncee (Gerda Schellens)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lustafair Keep Your Eye On Me (S Scarcella)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Minapeke IMA Single Girl (Mrs G Cincotta)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Minapeke Third Time Lucky (Gloria Cincotta)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Leoricia Youre A Golden Sin (Vicki Josephs)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Pinklee She’s Got Sass (Ms M Sarif)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pinklee Time For Victory (Ms M Sarif)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Emmoge No Body No Crime (T C Clements)
Baby of Breed: Pinklee Where’s Wally (Ms M Sarif)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pinklee Bell of the Ball (Ms Marissa Sarif)

Pug
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: CIB & Aust Gr Ch Parkhurst Indian Gem (Miss K Shilton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Shaneca Sparks Fly JC (Sarah Lowe)
Baby in Group: Australian Terrier
Kahedi Kiss N Run (Kerrie Lee)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Wooloostaff Devils Undeniable (Sue Lambert)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Wooloostaff Who Dares Thedevil (Sue Lambert)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Rydoc Enter The Dragon (AI) (Deborah Hughes & Ryan Eddy)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Glenpark Unbelievable Moment (Mr G Perks)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Wooloostaff The Devil Sent Me (Sue Lambert)
Runner Up Neuter in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Shaneca Burning Red CA (Sarah Lowe)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB & Aust Gr Ch Amstafomine Double Or Nothing (Deborah Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rydoc Enter The Dragon (AI) (Deborah Hughes & Ryan Eddy)
Baby of Breed: Amstafomine Russian Roulette (AI) (Deborah Hughes)

Australian Terrier
Baby of Breed: Kahedi Kiss N Run (Kerrie Lee)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Duname BT Baby Youra Firework (John & Marie van Eggelen)
Baby of Breed: Duname BT Mister Hugglesworth (John & Marie van Eggelen)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Glenpark Unbelievable Moment (Mr G Perks)
Baby of Breed: Glenpark Tiger Lily (Mr G Perks)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ariahgrove Madamoiselle Chanel (Rhonda Dearnaley)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shaneca Sparks Fly JC (Sarah Lowe)
Baby of Breed: Shaneca Something So Right (Sarah Lowe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shaneca Burning Red CA (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wooloostaff Who Dares Thedevil (Sue Lambert)
Res Dog CC & Minor of Breed: Wooloostaff Devils Undeniable (Sue Lambert)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wooloostaff The Devil Sent Me (Sue Lambert)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr George Gaut (VIC)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Santamaria Don't Stop Me Now (Jason Hartford)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity TDX (Mrs M & Mr B Myers)
Baby in Group: Weimaraner
Bromhund Achorman (Bromhund Kennels)
Minor in Group: Golden Retriever
Santamaria CrunchieKrispyKreme (Cassidy Lee-Hartford)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Kelindebar Words of Wisdom (Mrs J Hocking & Mrs L Adams)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Silverblue Star Trecker (Judith O'Brien)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust & Neut Ch Devinelea Jive Talking (B & R van Maanen)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silverblue When Stars Align (Judith O'Brien)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silverblue Star Trecker (Judith O'Brien)
Baby of Breed: Bffurever ATanty At Silverblue (Judith O'Brien)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Canawindra On A Roll (M J & F L Park)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Canawindra Hot Stuff (M J & F L Park)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Good Times Ahead (M J & F L Park)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Santamaria Don't Stop Me Now (Jason Hartford)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Santamaria CrunchieKrispyKreme (Cassidy Lee-Hartford)
Junior of Breed: Aust Ch Santamaria Queen Of Hearts (Cassidy Lee-Hartford)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Your Choice Mega Tron (Imp UK) (Sarah Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Your Choice Mega Success (Imp UK) (Sarah Ward)
Res Dog CC & Junior of Breed: Sambaridge Southern Jim (D Stewart & S Bassett)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kelindebar Words of Wisdom (Mrs J Hocking & Mrs L Adams)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelindebar Don’t Rock The Boat (Linda Adams)
Baby of Breed: Bellbidgee Nothin Else Matters (AI) (Miss M Purtill)
Junior of Breed: Oaysis No Promises (AI) (Mrs S & Mr D Thompson)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Devinelea Jive Talking (B & R van Maanen)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Incavale Xmas Cupid (Lisa Schuppe)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bromhund Idyllic Izzy (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Bromhund Achorman (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity TDX (Mrs M & Mr B Myers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Gordon (Max) Winch (VIC) (Group Entry : 28)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dansn Can't Stop The Feeling (Wayne Douglas OAM)
Minor in Group: Greyhound
Aust Ch Xilone French Kiss (AI) (Ms B McClure)
Puppy in Group: Basenji
Tambuzi Morgan Le Fay (Miss Stephanie Davey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Gersndach UK Connection (Karen Limburg)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tambuzi Morgan Le Fay (Miss Stephanie Davey)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tambuzi Iluvataar (Adam Druce)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hounsley How About Now TSD (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dansn Can't Stop The Feeling (Wayne Douglas OAM)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Gersndach UK Connection (Karen Limburg)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo No Free Ride (AI) (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahner Zena (Mrs K Currell)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Xilone French Kiss (AI) (Ms B McClure)

Harrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fellhunters Havoc (L Cassar/ P / F & R Danaher)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Redyland Beautiful Once (Imp RUS) (Leanne Cassar)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Shelley Turner (VIC)  (Group Entry : 73)

Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
Baby in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Vanharley Dayna Made Me Do It (Vicki McGinty & Deb Colson)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Bronacre Indian Summer Knight (AI) (Vicki McGinty/ Edwina & Peter Neale)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Capture The Moment (Ellagant Kennels)
Aust Bred in Group: Maremma Sheepdog
Aust Ch Dellbianco Sound The Alarm At Cloverdowns (iid ITA) (McLean/ Purcel & Coffey)
Runner Up Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Jindawan Dreamtime Girl (Vicki Duncan)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cloverdowns Red Alert (J James)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Jindawan Dreamtime Girl (Vicki Duncan)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellagant Capture The Moment (Ellagant Kennels)
Baby of Breed: Ellagant I Will Make U Famous (Ellagant Kennels)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Steadfast I'm Sexy N I Know It (AI) (Ms Gaye McKiernan)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Milangimbi Afternoon Storm (Jason Hose)
Baby of Breed: Wynnlake Outback Treasure (AI) (Mrs J James & Ms C Thompson)
Baby (Dog) of Breed: Milangimbi Just A Joker (D Miller)
Intermediate (Bitch) of Breed: Milangimbi Mad About Diamonds (Ethan James)
Aust Bred (Dog) of Breed: Milangimbi Copperhead Road (D Miller)
Open of Breed: Milangimbi Chantilly Lace (D Miller)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Milangimbi Diamonds N Lace ET (D Miller)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Nothin Left To Chance (D I & D J Wall)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bronacre Indian Summer Knight (AI) (Vicki McGinty/ Edwina & Peter Neale)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Dux Di Casa Nobili (Imp ITA) (Mr G + Mrs E Parsons)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Vanharley Dayna Made Me Do It (Vicki McGinty & Deb Colson)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dellbianco Sound The Alarm At Cloverdowns (iid ITA) (McLean/ Purcel & Coffey)

Shetland Sheepdog
Puppy of Breed: Julburn Unbeatable Combination (Mr Ian Truswell & Mr Collin Tenney)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor The Vigilante At Lakamari (NBT) (Lakamari Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Allenovah Shall We Tango TD (G Scuffins & Ellie Martinez)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen (Helen))
Runner Up in Group: Samoyed
Aust Ch Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
Baby in Group: Samoyed
Lunasea Big Little Lies (AI) (Miss Y Chen)
Junior in Group: Newfoundland
Apalie Joy To The World (Melissa Fraser)
Intermediate in Group: Leonberger
Aust Ch Glamourford That Spark (AI) RN TD (B Bieleny/B Halliwell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Sup & Neut Gr Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glamourford That Spark (AI) RN TD (B Bieleny/B Halliwell)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Apalie Joy To The World (Melissa Fraser)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Seadale Way Of The Wizard (AI) (Miss B C Chapman)
Baby of Breed: Jeddore Aiming High (AI) (M Boundy & B Chapman)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB/ Am Gr/Aust Sup/ Fin Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen (Helen))
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Lunasea Nothing Holdin Me Back (AI) (Ying Chen (Helen))
Baby of Breed: Lunasea Big Little Lies (AI) (Miss Y Chen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joker Land’s Top Seaclet FCI (Imp JPN) (Williams & Lay)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rushmere Coco Chanel (Williams & Lay)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dabinette French Connection (Williams & Lay)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Benishouei Go Suzuka No Tomoeen (Imp JPN) (Mrs C D Allen)

Shikoku
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Akatsukihime Go Kinrousha (Imp JPN) (Mrs C D Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tenjinhou Go Fukuyama Shidahara (Imp JPN) (Mrs C D Allen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kerrie McMahon (VIC)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway HiLight (J O'Connor)
Minor in Group: Keeshond
Kahnhond Black Ember (D I & D J Wall)
Puppy in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
Junior in Group: Great Dane
Strykerdane Attn T Detail (Alisha Watson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Dimadal Zzimrah (Deb Brearley)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Zaballero (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Paceaway Wicked Intent (Staycee Brian)
Baby of Breed: Paceaway HiLight (J O'Connor)
Junior of Breed: Dimadal Dressed In Lace (Deb Brearley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Dimadal Zzimrah (Deb Brearley)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Underane Girl on Fire (Alisha Watson & Rhonda Harvey)
Res Dog CC & Junior of Breed: Strykerdane Attn T Detail (Alisha Watson)
Baby of Breed: Buckersdane She Caused A Scene at Cheran (AI) (Tracey Coyle)
Minor of Breed: Aust Ch Danefred Another Slice OHeaven (Frieda Clifton)
Puppy of Breed: Danefred Heaven Sentfrom Halle (AI) (Frieda Clifton)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Puddleducky Bees Knees (Jane Buckland)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Blazing Skies (Rebecca Bentley)
Minor of Breed: Belzbentley Uluru (Rebecca Bentley)
Puppy of Breed: Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hunkeedori Mister Party Man (J Whincup)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (Mrs Jill whincup / Ms K Santas)
Baby of Breed: Hunkeedori Not A Scruffy RagTag (Miss H Whincup & Ms K Santas)
Minor of Breed: Kahnhond Black Ember (D I & D J Wall)

Schipperke
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mannagum Once Upon A Dream (Mr J & Mrs G T Stryder)