Wallamba District A & H Association Inc (NSW)

Date of Show : 19-Mar-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Glen Vernon (NSW)   (Total Entry : 351)

Best in Show & Aust Bred in Show: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle)
Runner Up in Show: Irish Terrier
Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
Minor in Show: English Springer Spaniel
Jamandess All About Quality (Ms R B Woolcock)
Junior in Show: Australian Terrier
Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)
Intermediate in Show: Brittany
Aust Ch Kirinbell Chase N The Dragon CCD RN TK.N ET (Mary Webster)
Open in Show: Griffon Bruxellois
Aust Ch Balliol Tilly Tonks ofRaweke (Michelle Parker Brien)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Antrimlodge Donatello (Susan Tynan)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Siberian Husky
Taejaan Second Time Around at Sandtoys (N & S Lane/ K Willis/ M Rule-Steele & M Burton)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: English Springer Spaniel
Jamandess All About Quality (Ms R B Woolcock)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Cumbydene Cantfighthemoonlight (Mrs C Buckley & Ms R Miller)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Open in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Balliol Tilly Tonks ofRaweke (Michelle Parker Brien)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: King Charles Spaniel
Thomwood Mister Athelhampton (Robert Wooding)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Pocketful of Rosies (J Walker/ L & H Gibson)
Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Antrimlodge Donatello (Susan Tynan)
Runner Up Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust & Neut Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Society Heir (Schmarr/ Morse & Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Jaja Xiucaquie Prinz (Janelle Mannell & L Brooks)
Baby of Breed: Invalhalla Romancing The Dead (A & P Schultze)
Baby (Bitch) of Breed: Invalhalla Shout At The Devil (A & P Schultze)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Karakush Pocketful of Rosies (J Walker/ L & H Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)
Baby of Breed: Antrimlodge All That Jazz (L S Tynan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Antrimlodge Donatello (Susan Tynan)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Balliol Tilly Tonks ofRaweke (Michelle Parker Brien)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Balliol Poppy Pomphrey (Michelle Parker Brien)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Balliol Nicholas De Nimsey (Mrs M Parker-Brien)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Nevaending Sinners and Saints (Jannelle Tremenheere)
Baby of Breed: Nevafollo Fizzing Whizzbees (Ms J Mathieson & Ms A Barber)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Balliol Norberta Niffler (Michelle Parker Brien)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljala Game Set And Match (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Jumpstart My Heart (James & Alanna Bell)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Thomwood Mister Athelhampton (Robert Wooding)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Thomwood Mister Ashby (Robert Wooding)
Baby of Breed: Thomwood Lady Lucy Percy (Robert Wooding)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Marniechar Marty McFly (Mrs K J Copeland)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Carais Ravello (Mrs K Devereux & Mrs D K Rochester)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Westntib Sundae Fizz (Mrs J M Barnett & Miss S M Barnett)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Menakada Amazing Grace (Mrs Shayne Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausilk Charles (Mrs Shayne Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
Runner Up in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Alotafun Wilful Way (J A Lee)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Yarraview Chips n Crackers (D McCosker)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Demala Im All Jazzed Up (Deirdre Macfadyen)
Junior in Group: Australian Terrier
Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Gr & Neut Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson & S Gilkison)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Roughnuts City Limits (AI) (Allen & Leanne Boote)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cliftop Amanda Blue Dawn (AI) (K Heald / K Simpson & S Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson & S Gilkison)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hedgehope Ernest Elroy (Miss Emily Petersen)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ayladee Pepper Potts (Mrs Donna Robinson)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)

Kerry Blue Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Balkanablu Cold As Ice (S Ross/ J Camac/ R Watt/ P Schultze/ A Schultze)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alotafun Wilful Way (J A Lee)
Baby of Breed: Yarraview Chips n Crackers (D McCosker)
Puppy of Breed: Demala Im All Jazzed Up (Deirdre Macfadyen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Demala Lord Of The Rings (Ms H Stokes)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Atenta Band Of Light (Kimberley Kennedy)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dassin Ready Set Reign (C Moore & R Mallinder)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Susan Butler (NSW)  (Group Entry : 60)

Runner Up in Group & Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Vercain Rock the boat (Ai) (Jodie Fogarty)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Jamandess All About Quality (Ms R B Woolcock)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Joalbe Emerald Fire (V A Dodge)
Intermediate in Group: Brittany
Aust Ch Kirinbell Chase N The Dragon CCD RN TK.N ET (Mary Webster)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Sandtoys Wotutalkinbout Willis (K Willis / N & S Lane)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Chase N The Dragon CCD RN TK.N ET (Mary Webster)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sandtoys Wotutalkinbout Willis (K Willis / N & S Lane)
Baby of Breed: Etaysia Rock Legend (Mrs D Partridge & Mr G Partridge)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azel Playing With Fire (K Holtkamp)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Reibey Rhythm N Blues (S Lancaster & G Render)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Jamandess Pillarless Coupe (Ms R B Woolcock)
Bitch CC & Junior of Breed: Jamandess I go back to Black (Ms K Mason)
Baby of Breed: Sugarmoon Lulana (Kristy Mason & Robyn Woolcock)
Minor of Breed: Jamandess All About Quality (Ms R B Woolcock)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dobro Nightwatch (AI) (Janelle Sara)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Terracarol Chocorain (AI) (V A Dodge)
Bitch CC: Bellbidgee California Dreamin (Barbara Broughton)
Puppy of Breed: Joalbe Emerald Fire (V A Dodge)
Junior (Bitch) of Breed: Jarkk Leave The Light On (B M Broughton)

Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zensu Incantation (AI) (Miss K Holtkamp/ Mr B & Mrs H Clarke)
Baby of Breed: Aust Ch Zensu Make It Rain (K Holtkamp/ B & H Clarke)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vercain Rock the boat (Ai) (Jodie Fogarty)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Susan Butler (NSW) (Group Entry : 40)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Basenji
Nayembe Sarabis Lisolo (Dr D Braithwaite & Miss M Cift)
Baby in Group: Whippet
Goodwill Simply Hot (Steve & Debbie Albert)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Nerricky Manning Skylah (Nerida Gilfillan)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Dachyclan Xander the Defender (E Graham & T Kelly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Ch sFCh Skyzar Can't Stop The Feeling JC (Nicole Snerling)
Runner Up Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Gr Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Karakush Snowy Ygritte (AI) (N Snerling / L & H Gibson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nayembe Sarabis Lisolo (Dr D Braithwaite & Miss M Cift)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Nayembe Kyirries Indeko (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Puppy of Breed: Nayembe Kyirries Nakari (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Besmagic Let There Be Light (Tracy Coop)
Baby of Breed: Ceugant summer rain (M Hurcum)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dachyclan Xander the Defender (E Graham & T Kelly)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cahluia Red Baron (Carla and Bob Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Naekota Luv A Little Sparkle (Miss K Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Beedashie Cotton Candy (Miss K Smith)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nerricky Bobin Joey (Nerida Gilfillan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Nerricky Manning Skylah (Nerida Gilfillan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eilrig Tanzanite at Lainnir (AI) (Sandra Waugh)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Skyzar Frozen In Time (AI) (Nicole Snerling)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Crisnick Coco Chanel (K Holtkamp & N Lawton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch sFCh Skyzar Can't Stop The Feeling JC (Nicole Snerling)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodwill Little Hot Love (Steve & Debbie Albert)
Baby of Breed: Goodwill Simply Hot (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 59)

Runner Up in Group & Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)
Baby in Group: Border Collie
Timmally Total Eclipse Oftheart (Anne Williams)
Minor in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Cumbydene Cantfighthemoonlight (Mrs C Buckley & Ms R Miller)
Open in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Neut Ch Snofyre Quest for Success (Chrissy Fitzgerald)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sarbinma Apollo the protector (Mr P Bate & Mrs G M Grahame)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cumbydene Cantfighthemoonlight (Mrs C Buckley & Ms R Miller)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Keiramyst Fly Me To The Moon (Sharon Roche)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers & E Badior)
Baby of Breed: Timmally Total Eclipse Oftheart (Anne Williams)
Minor of Breed: Aprilraine Cause A Stir (Steve & Debbie Albert)

Collie (Rough)
Junior of Breed: Aust Ch Cliffglynn The Perfect Storm (Anissa Ruitenberg)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Furballs Salla Lumienkeli (C Anderson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Orical Juhannus (L Mills)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Snofyre Water Nymph (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Snofyre Quest for Success (Chrissy Fitzgerald)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karabach Pinch of Pepper (J Carter)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Azincourt Miss Dior (Miss C Bird)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dwyfor Lady Brindabella (AI) (R & F Holtkamp)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aliasa Light The Way (Aliasa Kennels)
Dog CC: Ochrehills Gruffydd (Caitlin Gunter)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silversuisse Future is Clear (AI) CCD RN (Harris/Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Silversuisse Benjamin (AI) (Harris/Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle)
Runner Up in Group & Open in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)
Baby in Group: Siberian Husky
Taejaan Second Time Around at Sandtoys (N & S Lane/ K Willis/ M Rule-Steele & M Burton)
Intermediate in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Ch Snofyre Summer Spirit (C Fitzgerald)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Portuguese Water Dog
Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Delight (Craig & Robyn Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Summer Spirit (C Fitzgerald)

Schnauzer (Giant)
Baby of Breed: Treuliebe Mendoza (Ann Leonard)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Baby of Breed: Taejaan Second Time Around at Sandtoys (N & S Lane/ K Willis/ M Rule-Steele & M Burton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Susan Butler (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Prettyvales The Big Bang (Ms Sally Cole)
Baby in Group: Boston Terrier
Tralaur Whate Happins In Vegas (Ms T Hobson)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway HiImpact (S Lovett-Laverty)
Junior in Group: German Spitz (Mittel)
Vonleenard Casanova Boy (Kathy McGuinness)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Aust Ch Amico Antico Illarion (Imp RUS) (Mrs K Mackay / Mrs L Lanser / Mrs J Dinis)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tralaur Storm Ina Shotglass (Ms T Hobson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Tralaur Kiss Me Ifya Dare (Ms T Hobson)
Baby of Breed: Tralaur Whate Happins In Vegas (Ms T Hobson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)
Res Dog CC & Minor of Breed: Paceaway HiImpact (S Lovett-Laverty)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Krystaway Going On Safari (S Schrumpf)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Prettyvales The Big Bang (Ms Sally Cole)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Jonhah Les Darcy (D Chant & Ms S Ledger)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Vonleenard Casanova Boy (Kathy McGuinness)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amico Antico Illarion (Imp RUS) (Mrs K Mackay / Mrs L Lanser / Mrs J Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Mc’roc Xochime (Imp MEX) (Deborah Neumann & Liz Grewel)
Res Dog CC & Open of Breed: Mc'roc De Oro Azteca Mex fci (Imp MEX) (Deborah Neumann & Liz Grewel)
Baby of Breed: Aust Ch Wazzat Raro Raina (Mrs K Mackay & Mrs J Dinis)