Casino & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 5-Mar-2023 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Anne Collyer (VIC)   (Total Entry : 265)

Best in Show & Aust Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Runner Up in Show & Puppy in Show: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Baby in Show: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Intermediate in Show: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Annakpok The Devilís Kiss (AI) (Narelle Adams)
Runner Up Neuter in Show: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)

Baby SweepStakes - 1st Place: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Peanut Butter Cup At Ruadhann (Lorraine Sanney)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Australian Cattle Dog
Heelersridge In Farriers Arms (Heelersridge Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Dianne Lee (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Sophisticated Lady (D & D Hedge)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Graedon Iím Not Foolin (Mrs J Ireland)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa You Only Live Twice (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Maltese
Angelofwhite He Wears The Grin (Mr Steven & Mrs Bronwyn Standley)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Chin
Aust & Neut Ch Pondaroza Desert Storm (Mr Andrew Ness)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Karlyermai Don't Mean Maybe (D Jacques & B Burrows)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Pondaroza Takin Care O Bizness (Mrs D Jacques & Mr B Burrows)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Pondaroza More Azz Than Klazz (Mrs D Jacques)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinabie Here We Com Agn (J Ireland/ L Flower/ C Mibus)
Res Dog CC & Minor of Breed: Chevalove Royal Design (K & M Munro)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swinabie Rumour Has It (Donna Dickson)
Baby of Breed: Graedon Iím Not Foolin (Mrs J Ireland)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Grand Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Countrychi Hocus Pocus (Jessica Myers)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Killer Queen (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Aust Ch Wachowa You Only Live Twice (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Mexicatl Arquera (Paulene Andrews)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Sorriso Charlene (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Aust Ch Wachowa Candi Man (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Aust Ch Adrahil Silver Sky (Mrs J Myers)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino Next Level (Mr M & Mrs S Reeves / Mr J & Mrs S Cook)
Baby of Breed: Aust Ch Piccino I Had A Dream (S Reeve & T Clift / J & S Cook)

Japanese Chin
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pondaroza Desert Storm (Mr Andrew Ness)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Angelofwhite He Wears The Grin (Mr Steven & Mrs Bronwyn Standley)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Show No Mercy (AI) (Margaret Hay)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silverino Poetic Rythm (M Hay)
Baby of Breed: Silverino Diamonte Teardrop (M Hay)
Baby (Dog) of Breed: Silverino Shotgun (M Hay)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Hot Shot (AI) (J Whitney)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Sophisticated Lady (D & D Hedge)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dianne Lee (VIC)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Rock Paper Scissors (Mr A & Mrs D Major)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Kabere Youmadmegofullninja (Mr A & Mrs D Major)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend wee Kiss Me Ask (Mrs S Roberts)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Dabews wee Cowboy from Hell (Mrs S Roberts)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dabews wee Cowboy from Hell (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Witchend wee Kiss Me Ask (Mrs S Roberts)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whatajack King Fisher (Mr C & Mrs A Tulk/ Miss B Mills & Mr G J Butler)
Baby of Breed: Clayco The Princess at Weisact (Mr S Mills/ Mr M Mills/ Miss B Mills)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Rock Paper Scissors (Mr A & Mrs D Major)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kabere Youmadmegofullninja (Mr A & Mrs D Major)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Mavstor Verry Elleegant (AI) (Ms K Henry)
Runner Up in Group & Junior in Group: Brittany
Aust Ch Dream Hi Skyes The Limit @ Wameika (Imp USA) (Ward)
Baby in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Peanut Butter Cup At Ruadhann (Lorraine Sanney)
Minor in Group: Weimaraner
Aust Ch Weisact Pick Your Poison (C & A Tulk)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Shots Fired (Mrs M & Miss T Whitfield / Miss J Jolly)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Acijay Dressed To The Nines With Watervaal JC (Louise Bygraves)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)

Brittany
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dream Hi Skyes The Limit @ Wameika (Imp USA) (Ward)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wameika Z Tribute Tootu (Ward)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Acijay Mud Onya Boots (Louise Bygraves)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Macdolly Time To Keep Secrets (Denise Burke)
Puppy of Breed: Acijay Lillibet Of Gold (Louise Bygraves)
Intermediate of Breed: Aust Ch Acijay Dressed To The Nines With Watervaal JC (Louise Bygraves)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Fraelighte From Here To Eternity (Mrs M & Miss T Whitfield)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fraelighte Shots Fired (Mrs M & Miss T Whitfield / Miss J Jolly)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Fraelighte Four Letter Words (Kaye McGhie & Jess Jolly)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Indulgence (Mrs M & Miss T Whitfield)

Irish Setter
Baby of Breed: Aust Ch Eireannmada Peanut Butter Cup At Ruadhann (Lorraine Sanney)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mavstor Verry Elleegant (AI) (Ms K Henry)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Edensundown Fair Play (Paulene Andrews)
Junior of Breed: Edensundown Shadow Dancer (Paulene Andrews)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Mavstor Mission To Glory (AI) (J A Henry)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Weisact Pick Your Poison (C & A Tulk)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC) (Group Entry : 40)

Best in Group & Puppy in Group: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Suliman DeFinnitely (AI) JC (D Ashton, K & R Hutchings)
Baby in Group: Whippet
Jetaime Coeur En Or (Valerie Reichert)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Jeulize Wranglers And Boots (Julie Jenkins)
Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust & Neut Ch RHONE Gretel Von Ryan (Mrs R Privett)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Suliman DeFinnitely (AI) JC (D Ashton, K & R Hutchings)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cayugaridge Dora (Mrs R Bing)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Royal RUCrazy Eyes (Mrs Rosemary Privett)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch RHONE Gretel Von Ryan (Mrs R Privett)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maclaomainn Dukeofedinburgh (AI) (Rona Moss & Karina Harrison)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kardisha La Vie En Rose (AI) (E Shiverskikh)

Rhodesian Ridgeback
Res Dog CC: Valeighunter Koson (AI) (Denise Mitchell)
Res Bitch CC & Open of Breed: Valeighunter Tigeress (AI) (Denise Mitchell)
Minor of Breed: Valeighunter Rainbow Seige (Denise Mitchell)
Junior of Breed: Valeighunter Robusta (Denise Mitchell)

Whippet
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jeulize Wranglers And Boots (Julie Jenkins)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Jeulize Youlookgoodinmyshirt (Julie Jenkins)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Jetaime Elixir Of Life (AI) (Valerie Reichert)
Baby of Breed: Jetaime Coeur En Or (Valerie Reichert)
Aust Bred of Breed: Jetaime One Night In Paris (AI) (Valerie Reichert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)  (Group Entry : 45)

Baby in Group: Australian Cattle Dog
Heelersridge In Farriers Arms (Heelersridge Kennels)
Minor in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Alittletail Amazing Adventure (Robynne Metcalfe)
Puppy in Group: Border Collie
Celtic Heart Resolute (AI) (Ms Sonia A Smith)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah Power Ov One (Sharndah Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Nakiva Wynta Dream (B & S Granzin)

Australian Cattle Dog
Baby of Breed: Heelersridge In Farriers Arms (Heelersridge Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland Bobby Dazzler (Mrs D Kent)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Callicoma Devil Wears Prada (Mandy Sansom)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aravan Gerry Standing (Raechelle Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bossdrover Narollah TK S RN (Louise Wilson)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Cumbydene Hillbilly Trix (Mrs R Metcalfe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alittletail Adventure Awaits (Robynne Metcalfe)
Baby of Breed: Bobtailz Blue Moon Shimmer (R Miller)
Minor of Breed: Aust Ch Alittletail Amazing Adventure (Robynne Metcalfe)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarraray Dante (J Glenn)
Baby of Breed: Tarraray Clarice (AI) (J Glenn)

Border Collie
R/UP BOB & Res Dog CC: Celtic Heart Stirling (Ms Sonia A Smith)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Celtic Heart Scathach (Ms Sonia A Smith)
Baby of Breed: Qeltynn Hot Shots At Sherayle (Sheree Heath)
Puppy of Breed: Celtic Heart Resolute (AI) (Ms Sonia A Smith)
Aust Bred of Breed: Celtic Heart King of Queens (Ms Sonia A Smith)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Nakiva Wynta Dream (B & S Granzin)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Yvonne & La Raine)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharndah Power Ov One (Sharndah Kennels)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Icanhaz Dark Matter (A Proudfoot)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Osuno The Odyssey (Imp NZ) (A Proudfoot)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr James Camac (VIC)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Annakpok The Devilís Kiss (AI) (Narelle Adams)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Ryzylva Wishes N Dreams (M & S Lilley)
Baby in Group: Bullmastiff
Aust Ch Salieri Firestorm(AI) (M / V Yates & D Yates)
Minor in Group: Boxer
Aust Ch Hogwartz Rhinestone Cowboy (S Bryant)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Ebonhaus Donít Stop At Kauriland (A & J Marsh / I & D McLean)
Junior in Group: Leonberger
Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Annakpok The Devilís Kiss (AI) (Narelle Adams)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Azzabern Wants To Play (Mr M & Mrs B Eslick)

Boxer
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hogwartz Rhinestone Cowboy (S Bryant)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hogwartz Star Fire (S Bryant)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Salieri Boston Legal (M & V Yates / D Yates)
Baby of Breed: Aust Ch Salieri Firestorm(AI) (M / V Yates & D Yates)

Dobermann
Baby of Breed: Aust Ch Vansitar Of Two Minds (A & T l Chakraborty / Vansitar Dobermanns)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Masterkarn Chevy Corvette (J & C Alexiou)

Leonberger
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryzylva Wishes N Dreams (M & S Lilley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr & (RO) Ch Ryzylva Three Wishes CCD CD RAE TKN (M & S Lilley)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ebonhaus Donít Stop At Kauriland (A & J Marsh / I & D McLean)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ilsonyo Hai Yuu (Bronwyn Frewen-Lord & Megan Shuttlewood)

St Bernard
Baby of Breed: Salhia Cheesy On The Eyes (AI) (Lauren Mckillop-Davies)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Temzin Kumaster Red Heart (Mr W Murray)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Maronoir Fire Lighter (Mr J Wakefield)
Baby in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Ouioui Keep The Change (Jenni Cameron)

Boston Terrier
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Keljamar Theres A Twist (Amy Hoult & Kellie P)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ouioui Keep The Change (Jenni Cameron)
Baby of Breed: Ouioui All Bets Are Off (J Cameron)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath)
Baby of Breed: Aust Ch Fyreburst Victory Lap (Fyreburst Kennels)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kochak Destined to Be (AI) (M Westbrook / L Arrowsmith)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ondane Wild Honey (Nicole Brandon)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hunkeedori Uurr Sssooo Vainnnn (Ms J Hampton & Ms K Santas)
Baby of Breed: Aust Ch Hunkeedori Where Legends Begin (AI) (Ms J Hampton)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jennde Wildest Flirt (Mrs Deanne Elms & Mrs Leisa Hume)
Baby of Breed: Aust Ch Neokarma Moves Like Jagger (P Brown & P King)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Maronoir Fire Lighter (Mr J Wakefield)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)