Royal Bathurst Show (NSW)

Date of Show : 7-May-2023 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Show & Open in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Playing The Odds (Rebecca Pandelis)
Runner Up in Show: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Kind Of Special At Barragan (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Minor in Show: Whippet
Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
Puppy in Show: Skye Terrier
Aust Ch SkyesDLimit Luvabl Serial Wina (Mrs Letisha Pelchen)
Junior in Show: Shih Tzu
Aust Ch Placky Im So Handsome (Sue Plackett)
Intermediate in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Loki God Of Mischief (Leesa Musgrove)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: King Charles Spaniel
Aust Ch Wilsight Say My Name (C Rodrigues)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Jadamvale Ethereal Reign (D Vazquez & C J McRae)
Minor in Group: Pomeranian
Posmo Space cowboy (Mrs S L Wilkinson)
Puppy in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Tamard Danger Zone (Wendy Moody & Graeme Moody)
Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Koatiponi Dust N Bones (Belinda McAlpine)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alexabelle Maybe Magic (C Ross & S Boyce)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Alexabelle My Furry Valentine (Mrs S G Boyce)
Res Bitch CC & Open of Breed: Alexabelle Royal Impressions (D Vazquez & C J McRae)
Baby of Breed: Jadamvale Ethereal Reign (D Vazquez & C J McRae)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sasndash Blackchantilly (Mr P Begg & Ms K West)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koatiponi Summer Catch (Belinda McAlpine)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koatiponi Dust N Bones (Belinda McAlpine)
Baby of Breed: Koatiponi Diamonds And Coal (Ms B McAlpine)
Baby (Bitch) of Breed: Koatiponi Miss You Like Crazy (Ms B McAlpine)
Minor of Breed: Jayveeque Sunday (J Hardwicke)
Puppy of Breed: Koatiponi Seasons Of The Heart (Ms B McAlpine)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Say My Name (C Rodrigues)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marsward Mae HiíN Seren (Imp USA) (C Rodrigues & M Tuesley)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marniechar Devill Wears Prada (K M Potts)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quarterback vom Schwabenhof (Imp DEU) (Amanda Gill)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Posmo Pure sweet n evil (Mrs S L Wilkinson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Posmo Space cowboy (Mrs S L Wilkinson)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sharlea Leilani AD ADX JDX RA TK.N (Sharon Jeffries)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tamard Danger Zone (Wendy Moody & Graeme Moody)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bozliwia Sunshine At Yetholme (Mrs J Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Auchmuir Advent At Yetholme (imp UK) (Mrs J Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Am Gr Gd Ch High Mtn Red Red Wine (Imp USA) (Mr S P / M P & Miss B Mills / Mrs A Knight)
Minor in Group: Irish Terrier
Frensham O'Shesa Craicrjack (Imp NZ) (Pamela Gerrey)
Puppy in Group: Skye Terrier
Aust Ch SkyesDLimit Luvabl Serial Wina (Mrs Letisha Pelchen)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Loki God Of Mischief (Leesa Musgrove)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chrysaliss Supernova (Debbie Pearson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Gd Ch High Mtn Red Red Wine (Imp USA) (Mr S P / M P & Miss B Mills / Mrs A Knight)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tawnyoak Badbad Leroy Brown (Pamela Gerrey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Frensham O'Shesa Craicrjack (Imp NZ) (Pamela Gerrey)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joelleigh Loki God Of Mischief (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Aust Ch Joelleigh Made You Look (L Musgrove)
Minor of Breed: Aust Ch Joelleigh Eye Of The Tiger (Leesa Musgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch SkyesDLimit The Brightest Star (Letisha Pelchen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch SkyesDLimit Luvabl Serial Wina (Mrs Letisha Pelchen)
Bitch CC & Junior of Breed: SkyesDLimit Leading Em Lotus (Mrs Letisha Pelchen)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark This Girls On Fire (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man About Town (Geoff & Cheryl Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Playing The Odds (Rebecca Pandelis)
Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Dangerous Attraction (Sevoier Kennels)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Riding High At Molakee (AI) (Mrs L Rae/ Miss M Rae & Sevoier Kennels)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Sunfire My Game To Play (H Roberts)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bolwarra Tunza Class (Megan Markotany)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bolwarra Tunza Class (Megan Markotany)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azel Playing The Odds (Rebecca Pandelis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Jettz Who's That Girl (R Pandelis & V Masterfield)
Puppy of Breed: Sunfire My Game To Play (H Roberts)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)
Baby of Breed: Setterup Dixieland Delite (M Heritage)
Baby (Dog) of Breed: Setterup Ima Lethal Weapon (M Heritage)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Dangerous Attraction (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier Show Me Off At Molakee (Laura & Morgan Rae)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sevoier Bad To The Bone (Sevoier Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sevoier Riding High At Molakee (AI) (Mrs L Rae/ Miss M Rae & Sevoier Kennels)
Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Sevoier What A Catch At Molakee (Mrs L Rae/ Miss M Rae & Sevoier Kennels)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oldcastle Dreamz Ov Winter (I & D Irvin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Oldcastle Melting Moment (Darelle Irvin)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aprilraine Poetry in Disguise (Therese Kropman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aprilraine Midnight Disguise (Therese Kropman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Finneas Fogg (AI) (Miss M Heritage / Mr L & Mrs H Gibson)
Minor in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Shasdin Royal Ultra Sienna (Linda Stevens)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill In My Soul (Steve & Debbie Albert)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Finneas Fogg (AI) (Miss M Heritage / Mr L & Mrs H Gibson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Setterup Whiskey Devil (AI) (M Heritage)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Calahorra Ntico Last Waltz RA TK N FS S (Ms J Johnson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Dowjac Tank Array (John Vandenberg)

Black and Tan Coonhound
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Scentmaster Struff My Stuff (Ally Cosentino)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Ultra Sienna (Linda Stevens)

Saluki
Baby of Breed: Aust Ch Itsozi A Jewel To Have (M Eather/W Harbutt/ C & G Arkell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill In My Soul (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Goodwill Listen To Your Heart (Steve & Debbie Albert)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
Puppy of Breed: Calahorra Danish Blue (Mrs W Slatyer)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion Rhythm N Blues (Royson Valore)
Minor in Group: Border Collie
Sherayle Gift Of Love At Begrayced (Craig Cochrane & Renay Grace)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Hartwyn Royal Winter Wine (Pauline Hartwell)
Junior in Group: Australian Shepherd
Edensundown Twilight Dancer (Miss M Moore)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Embrooke Charge Forward (E Clark)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Jedabun All Or Nothing (Miss T Simpson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Embrooke Charge Forward (E Clark)
R/UP BOB & Bitch CC: Amasterpiece She Bee Cheekee (Vince & Joyce Muscat)
Minor of Breed: Amasterpiece Sing It Sista (Vince & Joyce Muscat)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jedabun All Or Nothing (Miss T Simpson)
Junior of Breed: Edensundown Twilight Dancer (Miss M Moore)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Beljekali Just off Centre (AI) (Jessica Fynmore)

Border Collie
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Timmally Moonwalk th Dansfloor (Brenda Fowler)
Minor of Breed: Sherayle Gift Of Love At Begrayced (Craig Cochrane & Renay Grace)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathgarry You Spin You Win (Mrs K Drew)
Res Bitch CC: Aust Ch Cathgarry Stylish InMyKnickers (Kathy Drew)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Brashawin Highway To Hell RN (Mr B & Mrs S Winkler/ Mrs E & Mr J Clark)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Woolebull Vinyard Chilling (AI) (P L & D S Hincks)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hartwyn Royal Winter Wine (Pauline Hartwell)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rustufarion Rhythm N Blues (Royson Valore)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rustufarion North Star (Lady K Parry-Rice & Mr R Valore)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Canaille Platinum Jubilee At Begrayced (Renay Grace)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard Raise your Glass (AI) (S Brinkworth)
Minor in Group: Neapolitan Mastiff
Maggiormente Don Corleone (K & N Keck)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Sprynge Shining Bright At Alstar (AI) (R & Mrs L Parsons)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azzabern Naughtty But Nice (Ms J Williams & Mr M Eslick)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nija If Ur Happy An U No It (AI) (L Hetherington)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gameguard Raise your Glass (AI) (S Brinkworth)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Brinkybull A Kind Of Magic (S Brinkworth)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaitler The Duchess Bridie (AI) (Shana & Stephen Lennox)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maggiormente Rex D'Italia RN (K & N Keck)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Maggiormente Don Corleone (K & N Keck)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Rosa Pantera (AI) (K & N Keck)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Maggiormente Matilda D Tuscany (K & N Keck)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sprynge Shining Bright At Alstar (AI) (R & Mrs L Parsons)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kabanae Solo Dios Sabe (P Chatterjee & T Clark)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Kind Of Special At Barragan (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Baby in Group: Schipperke
Monterrez World Class (Graham Cruse & Neil Curwen)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky Im So Handsome (Sue Plackett)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Middlel Red Hot Muma (Debbie Pearson)
Aust Bred in Group: Great Dane
Rithpen Hezz shameless (A Parry & P Davis)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Zareba No Skin Off My Nose (D Norquay & A Gilson)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pipersglen Sir Scotland Yard (Melody Harris)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Pipersglen Treat Yourself (Melody Harris)

Chow Chow
Baby of Breed: Rynkls Mayd Ulook (Trent Ferrier & Madison van der Ent)

Dalmatian
Intermediate of Breed: Aust Ch Middlel Red Hot Muma (Debbie Pearson)

French Bulldog
Intermediate of Breed: Sandycreek Hey Pretty Girl (T Pearson & K Allcorn)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Prettyvales Jemima Puddle Duck (Tamara Pearson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Rithpen Hezz shameless (A Parry & P Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ashadanois Rose Tyler (S Holland & Mr R Powell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ashadanois Boheomia Rhapsody (AI) (Ms S Holland & Mr R Powell)

Keeshond
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rymiska Rocket Man (Mrs S L Wilkinson)

Poodle (Toy)
Puppy of Breed: Tresnan Bohemian Rose (Leeann Boyd)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Kind Of Special At Barragan (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monterrez Mail Order Bride NBT (G Cruse)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Monterrez Shaping The Future At Barragan NBT (G Cruse & N Curwen)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Pretty Special (NBT) (Graham Cruse)
Baby of Breed: Monterrez World Class (Graham Cruse & Neil Curwen)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky Im So Handsome (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Placky Exs Plus Ohs (Sue Plackett)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gengala Political Print (L M Hickie)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gengala Caught Red Handed (L M Hickie)