Stroud Show Association Inc (NSW)

Date of Show : 7-Apr-2024 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Prof Brian Corbitt (NSW)   (Total Entry : 315)

Best in Show & Intermediate in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Deerod As If By Magic (Deirdre Crofts)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Sonderbar Nothing Compares To U (R & J Matwijow)
Baby in Show: Xoloitzcuintle (Miniature)
Brunkerville Tadeas (Mr S Gill)
Puppy in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Diamond Dreams (Leesa Musgrove)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Stafforce Phunk You Up (Kim Sammut)
Open in Show: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Wymeswold Mr Rumble (Imp NLD) (Phoebe & Paul McIntyre)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)
Runner Up Neuter in Show: White Swiss Shepherd Dog
Aust Gr Ch Neut Ch R Ch Silversuisse Dragons Serenity (AI) CCD RAE RM TK N FS S HTM A ET CAA WPD WWPD (C & S Harris / H Scott / Mrs M Herba)

Baby SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Waterfall Way Bronte (Nerida Gilfillan)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Cavalier King Charles Spaniel
Cavalierlove Illicit Affair (Sue Donahue & Kim Perkiss & Tiarne Perkiss)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Tenterfield Terrier
Triagen Troopers Cool Ace (T Morrison)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Keeshond
Hunkeedori Runninamuckazalwayz (K Santas & C Rouland)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Schnauzer (Miniature)
Asyut Jumpin Jack With Rythmn (Jacqueline Passfield)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)  (Group Entry : 50)

Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Hunterval Dark Blue Obsession (Ash Lamborne)
Junior in Group: Pug
Kabova Designated Driver (J Whitney)
Open in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Balliol Nicholas Denimsey SWN (Ms J Mathieson & Mrs M Parker-Brien)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Brunkerville Roadside Assist (Mr S Gill)
Runner Up Neuter in Group: Miniature Pinscher
NZ Ch Aust Ch Panache Candle In The Wind (Imp NZ) (Mrs K J Copeland)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Brunkerville Nellie Melba (Mr S Gill)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Cavalierlove Illicit Affair (Sue Donahue & Kim Perkiss & Tiarne Perkiss)
Baby (Bitch) of Breed: Cavalierlove Scandalicious (Sue Donahue)

Chinese Crested Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Brunkerville Roadside Assist (Mr S Gill)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hunterval Lady Valnurana (Ash Lamborne)
Baby of Breed: Hunterval Dark Blue Obsession (Ash Lamborne)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Balliol Nicholas Denimsey SWN (Ms J Mathieson & Mrs M Parker-Brien)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Nevafollo Fizzing Wizzbees SWN (Ms J Mathieson & Ms A Barber)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marniechar Marty McFly (Karen J Copeland)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: NZ Ch Aust Ch Panache Candle In The Wind (Imp NZ) (Mrs K J Copeland)

Pug
Dog CC & Junior of Breed: Kabova Designated Driver (J Whitney)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westntib Sundae Fizz (Mrs JM Barnett & Miss SM Barnett)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Acaciahill Im Just Fetching (Mrs JM & Miss SM Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW)  (Group Entry : 53)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Scooty Scoot (Eileen Clarke)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Triplewag Origin Story (Mr J & Mrs V Morriss & Miss C Pickering)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Diamond Dreams (Leesa Musgrove)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Stafforce Phunk You Up (Kim Sammut)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Pradakka The Party Continues (Tamara Talbot)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Cubaplains Just Beautiful (Sister T Fleming)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Demala Spitting Chips (D MacFadgen & B Smith)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pradakka Party On Fifth Ave (Tamara Talbot)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pradakka The Party Continues (Tamara Talbot)

Australian Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Matermaria Drover Patterson (T Fleming)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Cubaplains Just Beautiful (Sister T Fleming)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fioralainn Scooty Scoot (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fioralainn Born of Fire (Eileen Clarke)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ayladee Millie Bobby Brown (Donna Robinson)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ayladee Vin Diesel (AI) (Mr Neil Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joelleigh Blk Diamond Talisman (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Dreams (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Joelleigh All Eyes On Me (Mrs L Musgrove)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stafforce Phunk You Up (Kim Sammut)
R/UP BOB & Res Dog CC: Swanky The Avenger (Anette Johansen)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Moranstaff Supergirl (Miss Anette Johansen)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yarraview Chips n Crackers (D McCosker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Yarraview Hes A Wag At Yaramanlodge (Mrs D McCosker)
Bitch CC & Minor of Breed: Demala My Girl Jessie (D MacFadgen and B Smith)
Res Bitch CC: Kreelapark Shes A Divine Charm (T Morrison)
Baby of Breed: Triplewag Origin Story (Mr J & Mrs V Morriss & Miss C Pickering)
Baby (Bitch) of Breed: Triplewag Bite The Apple (Miss C Pickering)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Demala Spitting Chips (D MacFadgen & B Smith)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Peter R King (NSW)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Runner Up in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Wymeswold Mr Rumble (Imp NLD) (Phoebe & Paul McIntyre)
Puppy in Group: Brittany
Kirinbell Diamond Dealer (Samantha Ibbott-Cordi)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Elswood Rose Couture (Liz Zucker)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Renascent As You Do At Goldmaid (Imp USA) (D Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Ch Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RA (J Davies)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kirinbell Absolutely In Love (AI) (Mrs S Ibbott-Cordi & Mrs G Loft)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kirinbell Diamond Dealer (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wymeswold Mr Rumble (Imp NLD) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Grenadi Rhythm Of My Heart (Mrs D & Mr G Partridge)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Grenadi Rocked Virtues (Mrs D Partridge & Mr G Partridge)
Minor of Breed: Grenadi Moment In Time (Mrs D Partridge & Mr G Partridge)
Puppy (Dog) of Breed: Grenadi Double O Seven (Mrs D & Mr G Partridge)
Junior of Breed: Elswood Rose Couture (Liz Zucker)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waterboys The Fonz To U (Paul & Phoebe McIntyre / P Smith)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lindiant Inspiral (Mrs A & Ms S Scott)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RA (J Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Renascent As You Do At Goldmaid (Imp USA) (D Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW) (Group Entry : 44)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Sonderbar Nothing Compares To U (R & J Matwijow)
Runner Up in Group & Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Shannonsrun Flaming Star (AI) (Cindy brown)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Lemaison Shadz of Love (Laraine Wasson)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Ballahond Tura Sunlock (AI) (Sandra Bell)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beedashie I Am A Genuis (Miss K Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Lemaison Shadz of Love (Laraine Wasson)
Baby (Dog) of Breed: Lemaison Limited Edition (Laraine Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sonderbar Nothing Compares To U (R & J Matwijow)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sonderbar Save The Last Dance (R & J Matwijow)
Dog CC & Puppy of Breed: Aquadachs Ziggy (Mrs A Denby)
Baby of Breed: Waterfall Way Bronte (Nerida Gilfillan)
Intermediate of Breed: Aust Ch Nerricky Bobin Sweet Nellie (Nerida Gilfillan)
Open of Breed: Aust Ch Nerricky Manning Skylah (Nerida Gilfillan)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrangower Tetswana (M Howarth)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Doxieville's Red Beryl MW (Imp USA) (Mel Howarth)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Szamor Gin O'Clock At Kizatri (AI) (Imp NZ) (Mel Howarth)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shannonsrun Flaming Star (AI) (Cindy brown)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Gelar Skies (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ballahond Tura Sunlock (AI) (Sandra Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Deerod As If By Magic (Deirdre Crofts)
Runner Up in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Ch Keiramyst Fly Me To The Moon CCD SWA RN TK.S ET (Sharon Roche)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Brashawin Kryptonite (Mr B & Mrs S Winkler)
Minor in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Ambajaye Just A Tale With Alittletail (Robynne Metcalfe)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Red Alert (D & L Meagher)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Charmhill Winstons Choice (Christine Klempel)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Yvonne & La Raine)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Gr Ch Neut Ch R Ch Silversuisse Dragons Serenity (AI) CCD RAE RM TK N FS S HTM A ET CAA WPD WWPD (C & S Harris / H Scott / Mrs M Herba)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Neut Ch Pawsitive Little Nikita (Meagan Brown)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Wazwallaby Legacy Of The Free (I Freeman)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Graffiti Mark (AI) (D & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Goldmaid Red Alert (D & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Pawsitive Little Nikita (Meagan Brown)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alittletail Amazing Adventure (Robynne Metcalfe)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ambajaye Just A Tale With Alittletail (Robynne Metcalfe)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Keiramyst Fly Me To The Moon CCD SWA RN TK.S ET (Sharon Roche)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical New Beginnings (AI) ET WNPD (L Mills)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Furballs Salla Lumienkeli TK.S JC (C Anderson)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aamurusko Aladdin of Agrabah (AI) (Caroline Anderson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Furballs Jupiter TK.S (C Anderson)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Brashawin Kryptonite (Mr B & Mrs S Winkler)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Deerod As If By Magic (Deirdre Crofts)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Yvonne & La Raine)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Hartly Crystal Clear (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
Junior of Breed: Charmhill Winstons Choice (Christine Klempel)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aliasa Mark My Words (Aliasa Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ochrehills Georgie Girl (Miss K Smith)

White Swiss Shepherd Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch R Ch Silversuisse Dragons Serenity (AI) CCD RAE RM TK N FS S HTM A ET CAA WPD WWPD (C & S Harris / H Scott / Mrs M Herba)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Neut Ch Silversuisse Justin Time (AI) CCD RAE JC ET HTM N TK S WNPD (M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Gr Ch Temzin Kumaster Red Heart (Waylan Murray)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Leonberger
Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)
Baby in Group: Dobermann
Dyncy Midnight Jewel (Mr S Yiannou & Miss A Siddell)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Hoshiahna Chief Cornerstone (Dr M Plan)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Hoshiahna Pillar Of Fire (Dr M Plan)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Aspenbeauty Galactix Aurora (AI) (Melissa George)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: MonElite Every New Beginning RN JC WPD TKS ET WAC (Alex Blackwood & Monika Kawecki)
Baby of Breed: Dyncy Midnight Jewel (Mr S Yiannou & Miss A Siddell)

Leonberger
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Galactix Aurora (AI) (Melissa George)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ahzu Terror At The Opera WPD (R Mills & M Harrison)
Res Dog CC: Aust Ch Aspenbeauty Galactix Orionstar (AI) (Melissa George and Lynda Campbell)
Res Bitch CC: Ahzu Dance Of The Honey Bee (AI) (M Harrison)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hoshiahna Pillar Of Fire (Dr M Plan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Hoshiahna Chief Cornerstone (Dr M Plan)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Asyut Jumpin Jack With Rythmn (Jacqueline Passfield)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Hoshiahna Bright Morning Star (Timothy Passfield)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mikulov Love Knows No Rules (Mrs M Herba)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Temzin Kumaster Red Heart (Waylan Murray)

Yakutian Laika
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: MydnytBlue Sounds Of Silence (B Dodd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter R King (NSW)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Kamea Sheza Hot Attraction (S Lovett-Laverty)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Pipersglen Anticipation (Nicole Dietz)
Baby in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Brunkerville Tadeas (Mr S Gill)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Tibetoes Kiss On My List (P M Ellis)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Tibetoes Kiss Me Red (P M Ellis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Neut Ch Monterrez Up Where We Belong (Miss R Rouland)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pipersglen Anticipation (Nicole Dietz)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kamea Sheza Hot Attraction (S Lovett-Laverty)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Mrs JM & Miss SM Barnett)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Runninamuckazalwayz (K Santas & C Rouland)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hunkeedori Iz Nota Dirty Wurd (AI) (K Santas / M Matwijow / C Rouland)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Avrilstoys Zara Lets Prance (April Bezzina)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Avrilstoys Hes a Heartbreaker (Gabriella Read)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Schau Rock Music (B J Biggs)

Schipperke
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Monterrez Up Where We Belong (Miss R Rouland)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tibetoes Kiss Me Red (P M Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tibetoes Kiss On My List (P M Ellis)

Xoloitzcuintle (Miniature)
Baby of Breed: Brunkerville Tadeas (Mr S Gill)