Manilla & Dist Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 19-May-2024 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ben Luxton (SA)   (Total Entry : 252)

Best in Show & Junior in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Its In My Blood (AI) (J & F Walker)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Reminiscing (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
Baby in Show: West Highland White Terrier
Dassin Let It Reign (C Moore & R Mallinder)
Minor in Show: Golden Retriever
Shogold Man Of Steel (Mrs Sherry Jewell)
Puppy in Show: Pomeranian
Aclier Gold Dragon At Pomfire (Ms R Dodds)
Open in Show: Shiba Inu
Aust Ch Shado-Lans Empire Stryks Back With Rakurai (AI) (Imp NZ) (Jennifer Nield & Megan Shuttlewood)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Neut Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)
Runner Up Neuter in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Neut Ch Sevoier What A Catch At Molakee (Mrs L Rae / Miss M Rae & Sevoier Kennels)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Whippet
Goodwill Champagne For LuLu (Steve & Debbie Albert)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Lhasa Apso
Amesen Late Night Talking (Amesen Kennels & S Lancaster)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Basenji
Nayembe Malias Raza (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Ambajaye Just A Tale With Alittletail (Robynne Metcalfe)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)  (Group Entry : 48)

Baby in Group: Pomeranian
Pomfire Happy Hollydays (Ms R Dodds)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Edinglen Heir And A Spare (Mr D J & Mrs L Chapman)
Puppy in Group: Pomeranian
Aclier Gold Dragon At Pomfire (Ms R Dodds)
Junior in Group: Pug
Maskerade We All Wear Masks (Debra Cummings)
Open in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Microschihuas Wizard of Oz (Imp SRB) (Melissa Sticklen)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor Raffles (M Morse & W Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Microschihuas Wizard of Oz (Imp SRB) (Melissa Sticklen)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Countrychi I Will Always Loveu (Melissa Sticklen)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Countrychi Some Buddy To Love (Melissa Sticklen)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Edinglen Heir And A Spare (Mr D J & Mrs L Chapman)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sabelia Silver Shadows (R W & L Corbett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sabelia Morte Et Dabo (R W & L Corbett)

Pomeranian
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aclier Gold Dragon At Pomfire (Ms R Dodds)
Baby of Breed: Pomfire Happy Hollydays (Ms R Dodds)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maskerade Miss Americana (Debra Cummings)
Junior of Breed: Maskerade We All Wear Masks (Debra Cummings)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Joanne Rasche (SA)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Norwich Terrier
NZ Ch Aust Ch Cornerbrook Ready Teddy Go (AI) (A Fraser & C Moore)
Runner Up in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Grand Ch Imperiums Let There Be Enuf (AI) JC (Cassie Caple)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Dassin Let It Reign (C Moore & R Mallinder)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Imperiums American Gangster (Cassie Caple)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Barragan Red Letter Day At Monterrez(AI) (G & N Cruse & Curwen)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Swanky The Avenger (Anette Johansen)
Aust Bred in Group: Australian Terrier
Cliftop Someone Special (Sharon Gilkison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Southstock Renegade Returns (Cheryl Rea)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Rev It Up In Red (Mrs S Gilkison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Grand Ch Imperiums Let There Be Enuf (AI) JC (Cassie Caple)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Imperiums American Gangster (Cassie Caple)

Australian Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Cliftop Someone Special (Sharon Gilkison)
Dog CC & Minor of Breed: Cliftop Right Here Right Now (Mrs S Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cliftop Rev It Up In Red (Mrs S Gilkison)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Barragan Red Letter Day At Monterrez(AI) (G & N Cruse & Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kelkirie Hello Dolly (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Regaljack Silly Al Burte (Mrs S Gaffikin & Mrs J Jankovic)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Aust Ch Cornerbrook Ready Teddy Go (AI) (A Fraser & C Moore)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dassin Reddy To Rock (C Moore & R Mallinder)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Dassin Reddy To Dance (C Moore & R Mallinder)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Katanda Stepn Fetch It (Ms K Hales)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Swanky The Avenger (Anette Johansen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Southstock Renegade Returns (Cheryl Rea)

West Highland White Terrier
Baby of Breed: Dassin Let It Reign (C Moore & R Mallinder)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Reminiscing (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
Runner Up in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Playing To The Beat (Sevoier Kennels)
Minor in Group: Golden Retriever
Shogold Man Of Steel (Mrs Sherry Jewell)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Grenadi Rhythm Of My Heart (Mrs D & Mr G Partridge)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Neut Ch Sevoier What A Catch At Molakee (Mrs L Rae / Miss M Rae & Sevoier Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grenadi Rhythm Of My Heart (Mrs D & Mr G Partridge)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elswood Kilty Pleasures (D & G Partridge)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Grenadi Rocked Virtues (Mrs D Partridge & Mr G Partridge)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grenadi Before The Storm (AI) (Mrs D & Mr G Partridge)
Minor of Breed: Grenadi Moment In Time (Mrs D Partridge & Mr G Partridge)
Puppy (Dog) of Breed: Grenadi Double O Seven (Mrs D & Mr G Partridge)
Junior of Breed: Elswood Rose Couture (Liz Zucker)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Reibey Reminiscing (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Reibey Kosciuszko (J Morris/ S Lancaster/ G Render)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sevoier Dangerous Attraction (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sevoier Show Me Off At Molakee (Laura & Morgan Rae)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier Bad To The Bone (Sevoier Kennels / Laura & Morgan Rae)
Baby of Breed: Sevoier Playing To The Beat (Sevoier Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Sevoier Strike The Right Note (Sevoier Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Sevoier What A Catch At Molakee (Mrs L Rae / Miss M Rae & Sevoier Kennels)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Aust Ch Double Dís Take My Breath Away (Imp USA) (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moruada Rocket Man (Mrs S H Wright)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shogold Dark Knight (Sherry Jewell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shogold Breakfast At Tiffanys (Sherry Jewell)
Res Dog CC & Minor of Breed: Shogold Man Of Steel (Mrs Sherry Jewell)
Intermediate of Breed: Aust Ch Shogold Its All About Evie (Sherry Jewell)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Oldcastle Chances R Given (D Irvin)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tyrilebee Purple Potion (Casey Morrison)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Annette Bowe (NSW) (Group Entry : 41)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Its In My Blood (AI) (J & F Walker)
Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)
Baby in Group: Whippet
Goodwill Champagne For LuLu (Steve & Debbie Albert)
Puppy in Group: Dachshund (Wire Haired)
Szamor Gin O'Clock At Kizatri (AI) (Imp NZ) (Mel Howarth)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Sway My Way (Steve & Debbie Albert)
Aust Bred in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Graabine Limited Edittion (AI) (Mr Christopher Tidey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Dinky (Mrs A Denby)
Runner Up Neuter in Group: Foxhound
Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nayembe Malias Raza (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nayembe Sarabis Seka (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nayembe Sarabis Tane (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Nayembe Malias Sala (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Karakush The Beagle (Mrs L Gleeson & Mr H Gibson)
Baby of Breed: Cliftop Feelin The Heat (Sharon Gilkison)
Baby (Bitch) of Breed: Cliftop Feelin Hot Hot Hot (Sharon Gilkison)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Legacee Set Fire To The Rain (Mrs L M Gleeson)
Puppy of Breed: Zuridachs Liberty Rising (Mrs Joann Linton)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aquadachs Impressive Yzabelle (Mrs A Denby)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aquadachs Elly Mae (Mrs A Denby)
Puppy of Breed: Aquadachs Princess Elsa (Mrs A Denby)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aquadachs Dinky (Mrs A Denby)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Doxieville's Red Beryl MW (Imp USA) (Mel Howarth)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Its In My Blood (AI) (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Szamor Gin O'Clock At Kizatri (AI) (Imp NZ) (Mel Howarth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cayugaridge Kit Kat (Mel Howarth)

Foxhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fudeta Matilda Me Darlin (Ms C l Rea)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graabine Limited Edittion (AI) (Mr Christopher Tidey)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodwill Sway My Way (Steve & Debbie Albert)
Baby of Breed: Goodwill Champagne For LuLu (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Annette Bowe (NSW)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Alittletail Amazing Adventure (Robynne Metcalfe)
Baby in Group: Australian Kelpie
Tyrilebee Believe to Achieve (Casey Morrison)
Minor in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Azincourt Giselle (Miss C & Miss J Bird)
Puppy in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Ambajaye Just A Tale With Alittletail (Robynne Metcalfe)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Red Alert (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Neut Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Elizadale Out of Style (Elizabeth Thomson)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyrilebee Stand N Deliver (Casey Morrison)
Baby of Breed: Tyrilebee Believe to Achieve (Casey Morrison)
Baby (Bitch) of Breed: Tyrilebee Hearts On Fire (Casey Morrison)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Bet On The Black (A Meagher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Graffiti Mark (AI) (D & L Meagher)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Red Alert (D & L Meagher)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alittletail Amazing Adventure (Robynne Metcalfe)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ambajaye Just A Tale With Alittletail (Robynne Metcalfe)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azincourt Colette (Miss C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Azincourt Giselle (Miss C & Miss J Bird)
Baby of Breed: Azincourt Medusa (Miss C & Miss J Bird)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woolebull Up Country Girl CD RN (P & S Evans / P Hartwell)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hartly Crystal Clear (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Yvonne & La Raine)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Charmhill Winstons Choice (Christine Klempel)
Junior (Bitch) of Breed: Hartly Twist N Shout (Elizabeth Thomson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Elizadale Out of Style (Elizabeth Thomson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Giandarra Charm Your Pants Off (Sharon Hall)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Knox (NSW)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Shiba Inu
Aust Ch Shado-Lans Empire Stryks Back With Rakurai (AI) (Imp NZ) (Jennifer Nield & Megan Shuttlewood)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Aspenbeauty Galactix Orionstar (AI) (Melissa George and Lynda Campbell)
Baby in Group: Newfoundland
Newfashion Kiss My Ace (Mr M & Mrs C Dwyer & Mr Ian Harland)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Cshaye Storms and Dreams (Jacqueline Passfield)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Santop Infra Red (Scott & Sharon Norman)
Intermediate in Group: Newfoundland
Newfashion Hot Off The Press (Newfashion Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Santop Infra Red (Scott & Sharon Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bostonway Voodoo Dolls (Scott & Sharon Norman)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berglowe Cosmopolitan (AI) (E Vandermeel)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Newfashion Hot Off The Press (Newfashion Kennels)
Baby of Breed: Newfashion Kiss My Ace (Mr M & Mrs C Dwyer & Mr Ian Harland)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Galactix Orionstar (AI) (Melissa George and Lynda Campbell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspenbeauty Galactix Aurora (AI) (Melissa George)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Aspenbeauty Pilgrim Of Luka (Ms M E George)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hoshiahna Bright Morning Star (Timothy Passfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cshaye Storms and Dreams (Jacqueline Passfield)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Hoshiahna Chief Cornerstone (Dr M Plan)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans Empire Stryks Back With Rakurai (AI) (Imp NZ) (Jennifer Nield & Megan Shuttlewood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Joanne Rasche (SA)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Katasia Guns N Roses (Debra Cummings & Di Gooding)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Hunkeedori Iz Nota Dirty Wurd (AI) (K Santas / M Matwijow / C Rouland)
Minor in Group: Lhasa Apso
Amesen Late Night Talking (Amesen Kennels & S Lancaster)
Puppy in Group: Great Dane
Underane Legends Thgoldnthmask (AI) (Rhonda Harvey)
Aust Bred in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Ozwaldo (K Mackay & J Dinis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Neut Ch Monterrez Up Where We Belong (Miss R Rouland)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Katasia Guns N Roses (Debra Cummings & Di Gooding)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Underane Legends Thgoldnthmask (AI) (Rhonda Harvey)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Underane Legends Wild West (AI) (Rhonda Harvey)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hunkeedori Iz Nota Dirty Wurd (AI) (K Santas / M Matwijow / C Rouland)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Runninamuckazalwayz (K Santas & C Rouland)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Amesen Late Night Talking (Amesen Kennels & S Lancaster)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Monterrez Match Made In Heaven (J R Moore)
Baby of Breed: Brillig Magic Days (Ms J Moore)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Monterrez Up Where We Belong (Miss R Rouland)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Taha Altisimo (K Mackay & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Ozwaldo (K Mackay & J Dinis)