Wallamba A & H Association Inc (NSW)

Date of Show : 3-Mar-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Shannon Lancaster (NSW)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show: Poodle (Toy)
Aust Sup Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
Baby in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Merseyport Celtic Honey (Belinda Wright)
Minor in Show: Scottish Terrier
Gillecky Faeriebribie (G M Sanders)
Puppy in Show: Tibetan Terrier
Gengala Get Used To It (Louise Hickie)
Intermediate in Show: Affenpinscher
Aust Sup Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust & Neut Ch Adalia Weekend At Chads CD RE ET TD (Sandra Schrumpf)
Runner Up Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Berizza Every Breath U Take (Anu K Lummevaara)

Baby SweepStakes - 1st Place: Weimaraner
Aschewei Sin In A Silver Suit (N & B Turner)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Finnish Lapphund
Dwyfor Karhu (R & F Holtkamp)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Bull Terrier
Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: American Staffordshire Terrier
Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Affenpinscher
Aust Sup Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Merseyport Celtic Honey (Belinda Wright)
Open in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Raweke Toby Lannister (J Tremenheere & S Thomas)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Berizza Every Breath U Take (Anu K Lummevaara)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Fairy Fauna V Tani Kazari (Imp NLD) (Robert Clark)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Merseyport Celtic Honey (Belinda Wright)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Raweke Toby Lannister (J Tremenheere & S Thomas)

Italian Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Berizza Every Breath U Take (Anu K Lummevaara)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Erintoi My Magic Dream (J L Sheppard)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Dance All Night (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Minelphi Dance Again (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Happyecho Magic Spice (Errolynne Cross)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Bull Terrier
Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Minor in Group: Scottish Terrier
Gillecky Faeriebribie (G M Sanders)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Dreamed A Dream (S Gilkison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Quatroniko Maximum Turbulance (Sheree S Linek)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Quatroniko The Replicah (Sheree S Linek)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Cliftop Dreamed A Dream (S Gilkison)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Baby of Breed: Corajoso Demon Destroyer (G F Field)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Collessie Countrystar Cody (Jude Costello)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Collessie Rockstar Hendrix (Jude Costello)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gillecky Faeriebribie (G M Sanders)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mitrock Rattlenhum (S Biancotti & K Hornick)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Doubleg Chocolate Surprize (Jane Davis)
Baby of Breed: Yarraview Little Bitty Blue (Ms Dedrie MacFadyen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Baby in Group: Weimaraner
Aschewei Sin In A Silver Suit (N & B Turner)
Minor in Group: Labrador Retriever
Aliasa Alota Perfection (Aarabells Labradors)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Germanicus Famous Last Words (Lara Haynes)
Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Water Man (R Holtkamp)
Baby of Breed: Kabova Total Recall (R Holtkamp)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Res Dog CC & Junior of Breed: Germanicus Famous Last Words (Lara Haynes)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)
Res Bitch CC: Heiderst Sailors Princess (Lara Haynes)
Puppy of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Super Nova (Wendy Atkins)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Metropolis Honorer Hallelujah (Robyn Hanney)
Baby of Breed: Metropolis Kangourou Rhapsodie (Robyn Hanney)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aliasa Alota Perfection (Aarabells Labradors)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aliasa River Run (Aliasa Labradors)
Puppy of Breed: Aarabells Black Duchess (Aliasa Labradors)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)
Baby of Breed: Zensu Just Like Fire (C Fisher / B & H Clarke)

Weimaraner
Baby of Breed: Aschewei Sin In A Silver Suit (N & B Turner)

Welsh Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llanrhos Cordelia (Robyn Fitzgerald)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)

Runner Up in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)
Puppy in Group: Beagle
Cliftop Sweet Spirit Chaser (Sharon Gilkison)
Junior in Group: Saluki
Aust Ch Skyzar Cant Stop The Feeling (Nicole Snerling)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)
Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cliftop Sweet Spirit Chaser (Sharon Gilkison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Cliftop Tequila Spritz (Sharon Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belthazor In The Limelight (Miss K Smith & Mrs J Clarke)
Open of Breed: Aust Ch Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch LaEchelon Artist's Palette (Imp NZ) (K L Glanford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dacville Leads Th'Way (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Baby of Breed: Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kajmytt Zakiya (Miss K Smith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kimscott Sound Of Love (K L Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lowender Shalom Alachiem (Paul Bevins)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Chiffon (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ballahond White Satin Bay CCD RA ET (Sandra Bell)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Terjon Dream Of Xmas (Glenda Baldock)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Terjon Lucky Dream (Glenda Baldock)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ballahond Moola Bayou CD RA ET (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyzar Cant Stop The Feeling (Nicole Snerling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Baghdad The Power O Me ET (Nicole Snerling)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Clanheath Collectors Edition (J Lambourne / K Hicks)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Dwyfor Karhu (R & F Holtkamp)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Black Pearl (Mrs K Hicks & Mrs J Lambourne)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Bit of a Doll (Mr R H & V J Hutton)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Oatland Black Pearl (Mrs K Hicks & Mrs J Lambourne)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Blueamble Putyour Red Dress On (A & J Lamberton / D & V Collins)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clanheath Collectors Edition (J Lambourne / K Hicks)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Waminda Jewel of the Nile (J Lambourne/K Hicks)
Junior (Dog) of Breed: Kerensa Icebreaker (AI) (K Hicks /J Lambourne)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shanelg Finders Keepers (A & L Cochrane / W Shipman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dwyfor UKko (AI) (R & F Holtkamp)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snofyre Dutch Dominator (AI) (C Fitzgerald)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Snofyre Jewell of Success (C Fitzgerald/ A & S Taylor)
Baby of Breed: Dwyfor Karhu (R & F Holtkamp)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
Baby of Breed: Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)

Polish Lowland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirriyuula Heffalump n Woozels (A Hicking)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dwyfor Wizard (R & F Holtkamp)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dwyfor Isnt She Lovely (AI) (R & F Holtkamp)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bojojamile Bit of a Doll (Mr R H & V J Hutton)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Nicole Lane (NSW)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Baby in Group: Siberian Husky
Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean Teacup (C & R Foster)
Junior in Group: Bernese Mountain Dog
Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
Aust Bred in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Natsuko (Mr A C & Mrs S L Bird)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Newfoundland
Aust & Neut Ch Newfcastle But Wait Theres More (Nagle/Durell)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Jonali Vom durrbachler Wald (Imp NLD) (Mr M Eslick)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azzabern Dam Good Choice (Mr M & Mrs B Eslick)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Indpac Regal Spirit (M Hart)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newfcastle But Wait Theres More (Nagle/Durell)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Teacup (C & R Foster)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Redorah Hell Hath No Fury (Ms D Lawson)
Minor of Breed: Ebshine Good Will Hunting (Mrs D Cooper)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wolfworx Natsuko (Mr A C & Mrs S L Bird)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
Baby of Breed: Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Baby (Dog) of Breed: Arcticpalace Eye Of The Tiger (Mr C & Mrs R Foster)
Minor of Breed: Taejaan Love Lust N Loyalty (Rule-Steele/Burton/Taylor)
Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Angelic Krystal (Mr C & Mrs R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Arcticpalace Miss Devious (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Toy)
Aust Sup Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
Runner Up in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Power And Might (NBT) (G Cruse/ N Curwen/ I & R Keech)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Gengala Get Used To It (Louise Hickie)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Bucanero (AI) (Jacqi Dinis)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Adalia Weekend At Chads CD RE ET TD (Sandra Schrumpf)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Underfoot Kiss And Tell (Miss S Lovett-Laverty)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adalia Weekend At Chads CD RE ET TD (Sandra Schrumpf)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mojavi Shade of Evalusion (Mrs J Doherty)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland special agent Ziva David (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mojitogold Hell On Wheels (Mrs Janet Fleming)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Laahtoy Silver Crowne (Lisa Martin)
Baby of Breed: Taybon Uptown Girl (Janet Fleming)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Power And Might (NBT) (G Cruse/ N Curwen/ I & R Keech)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gengala Get Used To It (Louise Hickie)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Bucanero (AI) (Jacqi Dinis)