Gladstone Kennel Club Inc (Show 2) (QLD)

Date of Show : 23-Jul-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Rosemary Duffy (NSW)   (Total Entry : 303)

Best in Show & Intermediate in Show: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Anglin N Danglin (AI) (Katrina Santas)
Baby in Show: Papillon
Goodvibes Lady Of Glen Elgin (W & J Stewart-cook)
Puppy in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)
State Bred in Show: Finnish Lapphund
Aust Grand Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (R Seare)
Open in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Right Here Waiting (Gloria Woodward)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Baby SweepStakes - 1st Place: Bullmastiff
Stenaroo Take Two (Tracy Lamb)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Keeshond
Hunkeedori Tell Urstory Walkin (Katrina Santas)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch & Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (Grahame Neave/David J & Darlene R Scheiris/Patricia Lucas)
Baby in Group: Papillon
Goodvibes Lady Of Glen Elgin (W & J Stewart-cook)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)
Puppy in Group: Pug
Divinise Infatuation (Janelle Willoughby)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Just for Kicks (Ms J Whitney)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Blacktree The Gambler (Carol Yates)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Goodvibes Special Edition (Mrs L Pronger /W & J Stewart-cook)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Kahleyvale Celtic Whispers (Carol A Yates)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Blacktree The Gambler (Carol Yates)
Junior of Breed: Kamontry Lulu Take A Chance (Rebecca Munster)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Invalhalla Romancing The Dead (A & P Schultze)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Casmai Take A Chill Pill (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Casmai Yankee Doodle (Cassie Hatfield)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch & Am Gr Ch That's Set to Stun (Imp USA) (Grahame Neave/David J & Darlene R Scheiris/Patricia Lucas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Thaatz Symphonic Harmony (Mr G Neave / Mr D & Mrs D Scheiris / Ms P Lucas)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Goodvibes Blue Rhythm (W & J Stewart-cook)
Baby of Breed: Goodvibes Lady Of Glen Elgin (W & J Stewart-cook)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Goodvibes Special Edition (Mrs L Pronger /W & J Stewart-cook)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tooshay Movie Star (Taryn Jones)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chipbon Truly Yours (Taryn Jones)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Just for Kicks (Ms J Whitney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Divinise Infatuation (Janelle Willoughby)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD)  (Group Entry : 39)

Baby in Group: Bull Terrier
Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Vagastaff God Of Mischief (Mr T & Mrs V Dart)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)
Intermediate in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Mcboxa Khatiti Navi (Liza Mclaughlin)
State Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Lachcon Akubra Girl (R & J Haley)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cuttabuv Devils Ida Onlyone (K & D Shelley)
Baby of Breed: Marlooz Descendant Of N Orge (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Navi (Liza Mclaughlin)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Foxanatic Tom Yum (Jane Cantlon)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks I Heard A Rumour (S & K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Vagastaff God Of Mischief (Mr T & Mrs V Dart)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lachcon Akubra Girl (R & J Haley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Rosemary Duffy (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Renaissance (R & J Nicholson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch DeCarissa Dark Knight (Mrs Sara Cassidy)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Brayroan Mischief N Mayhem (Julie Newbold)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Kapoint Just Want To Celebrate (Mrs Kay Hutt)
State Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly Cant Wait For It TD (Rosemary Sehl)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Acijay Look Who Is Here At Kapoint (Kay Hutt)
Baby of Breed: Brayroan Mischief N Mayhem (Julie Newbold)
Minor of Breed: Kapoint Just Want To Celebrate (Mrs Kay Hutt)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sunford Renaissance (R & J Nicholson)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch DeCarissa Dark Knight (Mrs Sara Cassidy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Huntsure Sirens Song (Yvonne Butler)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kapoint Nothings Gonna Stop Us Now (AI) (Mrs Kay Hutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zensu Oracle Of Lies (AI) (B & H Clarke)
Baby of Breed: Arista Shine like it does (Colleen Marwood)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jodie Wilshier (QLD) (Group Entry : 33)

Best in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Fron Start to FINNish (G Donoso-López & T Gardiner / L & H Gibson)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Hawkeye (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Fron Start to FINNish (G Donoso-López & T Gardiner / L & H Gibson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Briarmist Hawkeye (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Beglory Queen of Hearts (AI) (P Kelly / L Marrone)
Baby of Breed: Sajanak Eucalyptus Watusi (P Kelly)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)

Whippet
Res Dog CC & Junior of Breed: Ingwe Miracle Man (Swami Karunananda)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carolyn Cederman (New Zealand)  (Group Entry : 82)

Best in Group & State Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Grand Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (R Seare)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Donriver How Very Surprising (Cathryn Murdoch)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bunyaview Heart Breaker (Julene Brady)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Lexwood Blood Diamond (Robert & Chloe Armatys)
Junior in Group: Australian Shepherd
Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Right Here Waiting (Gloria Woodward)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Bitch CC & Puppy of Breed: Morview Ice On Fire (Jacqui Connolly)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Waykrest Gonna Getcha (R & J Haley)
Baby of Breed: Morview Hail Caesar (Jacqui Connolly)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oatland Miss Betty (Mrs D Kent)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cumbydene Lifes A Breeze (B & M Dalglish)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Bossdrover Corfield (Mr B & Mrs M Dalglish)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Anniepride Jokes On Fire (Judy Lee McCann)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karte Rogue (Mr B & Mrs M Dalglish)
Baby of Breed: Cumbydene Redemption (Judy Lee McCann)
Puppy of Breed: Talelesshill Princess Tully (Mr B & Mrs M Dalglish)
Junior of Breed: Talelesshill Master Dukes (Mr B & Mrs M Dalglish)
Intermediate of Breed: Tropicrain Firestorm (Judy Lee McCann)
State Bred of Breed: Aust Ch Talelesshill Lady Rosella (Mr B & Mrs M Dalglish)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chamshep Klassic Jaimie (K McNamara)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Woofame Money Talks (AI) (Wendy Lucht)
Bitch CC & Puppy of Breed: Belclaren Timeless At Trumagik (Noel & Maureen Kay)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lexwood Blood Diamond (Robert & Chloe Armatys)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Grand Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (R Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hillmagic RWB Wick (Irene Hayton)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfonyx Kausin Kaos (Richard Clarke)
State Bred of Breed: Drumarhuis Hidden Agenda (Richard Clarke)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alezan Temptation (Richard Clarke)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cinderhof Evitaa (Richard Clarke)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adoroes Visions Reflection (Tracey & Wayne Weight)
Baby of Breed: Adoroes Good Luck Charm (Jessica Radnedge / Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Donriver How Very Surprising (Cathryn Murdoch)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
Baby of Breed: Osuno Boomerang Babe (Imp NZ) (Miss S & Mrs N Morris)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mandene Walkingin The Daffodils (Julene Brady)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mandene Walking In Sunshine (Julene Brady)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (AI) (Sue-Ellen Jones)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Right Here Waiting (Gloria Woodward)
Baby of Breed: Bunyaview Heart Breaker (Julene Brady)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wolfonyx Gizelle (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Rosemary Duffy (NSW)  (Group Entry : 24)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Ubersein Jumpin Jack Flash (Mrs L Russell & Mr B Peaker)
Baby in Group: Bullmastiff
Stenaroo Take Two (Tracy Lamb)
Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer
Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rus Jr Ch / Aust Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)

Boxer
Res Dog CC & Minor of Breed: Mcboxa American Dream (Liza Mclaughlin)
Junior of Breed: Aust Ch Mcboxa Ru Go N My Way (Liza Mclaughlin)

Bullmastiff
Baby of Breed: Stenaroo Take Two (Tracy Lamb)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Nanmas Sweden Brings Harmoni (AI) (Tracy Lamb)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kaitler Tsarina Of Daveren (AI) (Miss A Grendon/ M Beyer)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ubersein Jumpin Jack Flash (Mrs L Russell & Mr B Peaker)

Schnauzer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carolyn Cederman (New Zealand)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Anglin N Danglin (AI) (Katrina Santas)
Runner Up in Group & Junior in Group: French Bulldog
Alangrove Atlas (Mechelle Mcfadzen)
Minor in Group: Keeshond
Hunkeedori Tell Urstory Walkin (Katrina Santas)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Jonhah Les Darcy (D Chant & Ms S Ledger)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snailsbury Gold Rascal (Irene Snailham)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Alangrove Atlas (Mechelle Mcfadzen)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jonhah Les Darcy (D Chant & Ms S Ledger)
Baby of Breed: Alangrove Shine Like A Dimond (Mechelle Mcfadzen)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Anglin N Danglin (AI) (Katrina Santas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Th Topshot Allovaoz (K L Santas)
Bitch CC & Minor of Breed: Hunkeedori Tell Urstory Walkin (Katrina Santas)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silkyelk Back in Style (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ziada Caught in a Nutmeg Embrace (Debra Randall)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Silkyelk Shes Got Style (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Adventure Bound (Debra Randall)
Baby (Bitch) of Breed: Silkyelk Continental Babe (Debra Randall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Silkyelk Cafe Romano (Debra Randall)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beadale Bright Star Ebony (Anne Scott)