Classic Dog Show (TAS)

Date of Show : 9-Jul-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Julie Dickinson-Franks (VIC)   (Total Entry : 269)

Best in Show & Aust Bred in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
Runner Up in Show: Whippet
Aust Sup Ch Khayoz Flirting With The Boys (Mel Prouse / Mrs C & Mr J Valk)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Castlebar Make It Rain (Mr G L Jordan)
Junior in Show: Samoyed
Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)
Intermediate in Show: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
State Bred in Show: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Open in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Jose Carreras (AI) (M Morse & W Henderson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) SWN TD (Georgie Ranson)
Runner Up Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Julie Dickinson-Franks (VIC)  (Group Entry : 76)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Jose Carreras (AI) (M Morse & W Henderson)
Baby in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Khyss Z on Moonbeams (Ms G M Smith)
Intermediate in Group: Papillon
Jayjess Captain Sisko (G E Teakel)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Heart oth Brave (Ms G M Smith)
Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Jose Carreras (AI) (M Morse & W Henderson)
Baby of Breed: Marcavan Moonlighting at Daisymont (Daisymont Kennels)
Intermediate of Breed: Barakah Maple Kisses (Daisymont Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB & Junior of Breed: Davina Plain Jane (Mrs S Laing)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amrish Centre Fold (Ruth Davis)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Igsquisite Your A Wizard Harry (Di Wazny)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Takara Dream (K Rydberg & P Connell)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jayjess Captain Sisko (G E Teakel)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jayjess Classic Wild Child (MS G E Teakel)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chinkira Golden Satin Sunset (AI) (Mrs K Rydberg)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Woonan Arlo (Pugmate Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Weilien Queen Annika (K Rydberg & P Connell)
Baby of Breed: Chinkira Flame Of Azar (K Rydberg & P Connell)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ittybitty Sunrise Fireopal (Ms Sheryl Jordan)

Pug
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spurcius Good Golly Itís Magic (S J Frankcombe)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Woonan Dark Side Dazzler (Pugmate Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Saxten I am a Prince (Mr R Costen)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Saxten Love to Shine (Yvonne Metzger)
Puppy of Breed: Spurcius Giggle McDimples (AI) (Sharon Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byrebaer Heart oth Brave (Ms G M Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Byrebaer The Nutcraker (Georgie Smith)
Baby of Breed: Byrebaer Khyss Z on Moonbeams (Ms G M Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Julie Dickinson-Franks (VIC)  (Group Entry : 31)

Best in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Runner Up in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly On The Road Again (Val Adams)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Castlebar Make It Rain (Mr G L Jordan)
Intermediate in Group: Norfolk Terrier
Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Hannsum Lady Louise (Susan Springer)
Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ausgrove Little Gold Sunshine (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Hannsum Lady Louise (Susan Springer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Baby of Breed: Joymont Hit The Jackpot (Susan Springer)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Riverlands Repetition (Mrs S H McMahon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble Renew (S McMahon)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Shielmont Ramble On (S McMahon)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tasshot Dancing with Charli (Mrs Lorna Marthick)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly On The Road Again (Val Adams)

Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Skyesdlimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Castlebar Make It Rain (Mr G L Jordan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Julie Dickinson-Franks (VIC)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Baby in Group: Labrador Retriever
Riftintime Down Under (Miss R Nielsen)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Partitime At Zenchar (S Rattle & T Sproule)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) SWN TD (Georgie Ranson)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenayden Star Gazer (Mrs Ann O'keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)
Puppy of Breed: Doulton Time Maiden (E & K Job/ A & M Jones)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dizzyki Shush Cornelia (AI) (Jane Gregor)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Willowpond N Bendeela Im Warning you (Imp USA) (Paul Terrett)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (M Reichmuth/ S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Acewild Partitime At Zenchar (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kemsley Ssh Its A Secret (Elizabeth Weston)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tintookie Irish To The Core (Tintookie Kennels & S Laird)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tintookie Nothing Comes Close (Tintookie Kennels)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Riftintime Down Under (Miss R Nielsen)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) SWN TD (Georgie Ranson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Good Time (P & R Ellis)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Tazlon Moment In Time (P & R Ellis)
Baby of Breed: Tazlon Red Hot Pepper (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Nadia Attridge (QLD) (Group Entry : 26)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Sup Ch Khayoz Flirting With The Boys (Mel Prouse / Mrs C & Mr J Valk)
Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark Some One Like You (J M Taylor & K F Morgan)
Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)
State Bred in Group: Beagle
Rufushound Mr Big Boss (Mr Brett Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Beagle
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Rufushound Mr Big Boss (Mr Brett Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Langrigg Lady in Cameo (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)
Puppy of Breed: Langrigg Oscar Wilde (AI) (N Richardson/ L Osmotherly & P Adams)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Polbathic Dak Durham (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Genever (Eric Daniels & Ray Wall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Kehree (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Mini Dak Brawton (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Polbathic Mini Dak Amy (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eukypark Some One Like You (J M Taylor & K F Morgan)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dachdotcom Iris W (Ms Lorraine Woods)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Reedly Road Unique To Zenqift (Imp RUS) (Mr F Mrs J & Miss L Wiltshire)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Khayoz Flirting With The Boys (Mel Prouse / Mrs C & Mr J Valk)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Kallrea Shape Of You (L Wiltshire)
Junior of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Nadia Attridge (QLD)  (Group Entry : 29)

Puppy in Group: Bearded Collie
Jazabil Converting To Lira At Peppagrove (AI) (Imp NZ) (Kathy Seadon)
Junior in Group: Australian Shepherd
Wajoma Mutiny Spiced Rum (Caitlyn Gooderham)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (Mr R & Mrs H Owen)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wajoma Mutiny Spiced Rum (Caitlyn Gooderham)
Bitch CC: Wajoma Dream Catcher (Helen Smith)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jazabil Converting To Lira At Peppagrove (AI) (Imp NZ) (Kathy Seadon)

Border Collie
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (Mr R & Mrs H Owen)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Newpry Eclipse Of The Heart (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Julie Dickinson-Franks (VIC)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Blackcombe Exile On Main St (Yvette Bissett)
Puppy in Group: Newfoundland
Yesallaw Red Wine And Roses (AI) (Sue & Clifford Gray)
Junior in Group: Samoyed
Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)
State Bred in Group: Akita
Aust Ch Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)
Aust Bred in Group: Samoyed
Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Gr Ch Kalaska Man of Steel (P & P Gaunson/D Klaaysen)

Akita
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ryerson Yea But No But (AI) (Mrs J Wiltshire)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cloudforest Kenjiro (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Atthecove Just a Whim Away (S & C Eastley / R Keen)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Black Friday Magic At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray / D McKeon)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Follow Our Dreams (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yesallaw Red Wine And Roses (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Blackcombe Exile On Main St (Yvette Bissett)
R/UP BOB and Dog CC: Blackcombe Great Gadsby (Yvette Bissett)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Beltamo Aurelia Astrata (Mrs L Eaton)
Baby of Breed: Classicana Elfin Charm (Lesley Eaton)
Junior of Breed: Classicana Passion N Purity (Lesley Eaton)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Kalaska Man of Steel (P & P Gaunson/D Klaaysen)

Siberian Husky
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB & Bitch CC: Accropolis Best Kept Secret (AI) (Georgia & Jenny Smith)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Nadia Attridge (QLD)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Poodle (Standard)
Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Baby in Group: Chow Chow
Touchofchow Big Trbl N Lil Tas (S Frankcombe / J Mouroufas)
Junior in Group: French Bulldog
Arohacagna King Luka (Joanne Lynch)
Runner Up Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)

British Bulldog
Baby of Breed: Meanderbull Cruizin Solo (Korinna Butler)

Chow Chow
Baby of Breed: Touchofchow Big Trbl N Lil Tas (S Frankcombe / J Mouroufas)

French Bulldog
Junior of Breed: Arohacagna King Luka (Joanne Lynch)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)

Shar Pei
Baby of Breed: Shangyin Logans Run (Samantha Seffelaar)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Ink Pad (L Hickie & D Alomes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)