Isis & District Canine Club (Show 1) (QLD)

Date of Show : 15-Jun-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Valerie Hutton (VIC)   (Total Entry : 236)

Best in Show & Intermediate in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Rollin In Sunshine (Sheree Kilby)
Baby in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Frida Von Schnitzel (Mark Yardley)
Minor in Show: Pointer
Behveiw Luv Is In The Air (Mrs S McGrath)
Puppy in Show: Chow Chow
Shendara Mystic Master (Shenara Moon)
Junior in Show: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Mandene Morris Oxford (Julene Brady)
State Bred in Show: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Ps I Beg Your Pardon (D Dallinger & M Moore)
Aust Bred in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Anglin N Danglin (AI) (Katrina Santas)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Akita
Wolfreign Cloudkin Chocobo (Mrs M Athanatos)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Keeshond
Hunkeedori Takeit Like Yawanit (AI) (A L Drinkwater)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Mandene Pink Diamond Of Argyle (Julene Brady)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Rottweiler
Mondallin Record My Next Move (AI) (D Dallinger & M Moore)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Keeshond
Hunkeedori Waka Waka Wakaaaaaa (AI) (Katrina Santas)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
A2O Ch CIB Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Havanese
Ellourapark Majik Touch (Mre C Millman)
Baby in Group: Japanese Chin
Alwood Himarni (Himarni)
Minor in Group: Italian Greyhound
Wondoan Wounce In A Blue Moon (L & A Hales)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Fifi Box (Mrs Jennifer Watt)
State Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavtown Here Comes the Son (Elaine Slingsby)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
A2O Ch CIB Aust Sup Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Limerick (Kerry McNamara & Aleesha Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silkycharm Beyond Wonderland (K McNamara / A Clarke)
Baby of Breed: Silkycharm Everybody Talks (K McNamara / A Clarke)
Baby (Bitch) of Breed: Silkycharm Ever A Country Girl (K McNamara / A Clarke)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Cavtown Here Comes the Son (Elaine Slingsby)
Bitch CC & Puppy of Breed: Cavtown Taj Mahal (AI) (Sharyl Walsh)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: A2O Ch CIB Aust Sup Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Shes Got The Look (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa You Only Live Twice (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Rafaello (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Miss Dazzle Me (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: A2O Ch CIB Aust Sup Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Fifi Box (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Workn For The Man (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Spanriever Rivers Of Fire (Ann Morgan)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ellourapark Majik Touch (Mre C Millman)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wondoan Wounce In A Blue Moon (L & A Hales)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wondoan Wild Colonial Boy (L & A Hales)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alwood Sumomo (Janelle Willoughby)
Baby of Breed: Alwood Himarni (Himarni)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Russian Tiger (Ms K Lewis & B & J Stewart- Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Goodvibes The Girls Got Rhythm (W & J Stewart-cook)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Goodvibes Wild Roses (B & J Stewart-cook)
Junior of Breed: Goodvibes Blue Sapphire (Mrs L Pronger)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)  (Group Entry : 16)

State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstarfx Callisto Moon (AI) (Kelly A Lucey)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Amstarfx Callisto Moon (AI) (Kelly A Lucey)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Renaylbysh Radiant Light (Mrs Michelle Oberle)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (VIC)  (Group Entry : 40)

Runner Up in Group & Minor in Group: Pointer
Behveiw Luv Is In The Air (Mrs S McGrath)
Baby in Group: Labrador Retriever
Sandwoodlabs Did U Say Sumthin (AI) (K Wood)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Gillbrae Games People Play (Olga Gillies, M Belle Isle, J Toyer)
State Bred in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys Itís The Way We Roll (Ms Penni Smith)
Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Miss Suzie Q (Bev Quinlan)

Cocker Spaniel
Res Bitch CC: Kokopups Heiress of Ragamuffin (Wayne Sheppard)
Puppy (Dog) of Breed: Kapoint Celebrate My Business (Mrs Kay Hutt)
Junior of Breed: Lochranza Castaway (Imp UK) (Mrs Kay Hutt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gillbrae Games People Play (Olga Gillies, M Belle Isle, J Toyer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Gillbrae The Gamekeeper (AI) (Olga Gillies, M Belle Isle, J Toyer)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Itís The Way We Roll (Ms Penni Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Waterboys Kinky Curl Roll (Ms P A Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sandwoodlabs Heez GotThe Spark (Joshua & Rebecca Cook)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sandwoodlabs Quite The Scandal (K Wood)
Baby of Breed: Sandwoodlabs Did U Say Sumthin (AI) (K Wood)
Baby (Bitch) of Breed: Sandwoodlabs Ure Just Jealous at Azgardi (Khylie Wood)

Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Behveiw Luv Is In The Air (Mrs S McGrath)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Sanmarlitch Tories Rainbow (Sandra McGrath)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Greyghost Miss Suzie Q (Bev Quinlan)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD) (Group Entry : 20)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Shawthing Dance Wit Somebody (Vicki Shaw)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Decadence (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Frida Von Schnitzel (Mark Yardley)
Minor in Group: Whippet
Shawthing Weekend At Bernies (Vicki Shaw)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Buttdonn Hh Loona (Micheal Williams)
Junior in Group: Deerhound
Aust Ch Sealgairmor Kenobi In Solitude (AI) (Kit Simmons)
State Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Philbrook Flaunt With Thorns (Miss J Brookes)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Abbey Von Schnitzel (Mark Yardley)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Philbrook Flaunt With Thorns (Miss J Brookes)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Decadence (Robert & Chloe Armatys / Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seawooddach Marlin Lights (Ann Bantoft & Destiny Williams)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Abbey Von Schnitzel (Mark Yardley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Dimondox Roustabout Teeter (Therese Milen)
Baby of Breed: Almarjo Frida Von Schnitzel (Mark Yardley)
Puppy of Breed: Buttdonn Hh Loona (Micheal Williams)
Junior of Breed: Tallydac Scarlette (Ann Bantoft & Destiny Williams)

Deerhound
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Sealgairmor Airson Goal (Kit Simmons)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sealgairmor Kenobi In Solitude (AI) (Kit Simmons)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shawthing Dance Wit Somebody (Vicki Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Shawthing Weekend At Bernies (Vicki Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (VIC)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Rollin In Sunshine (Sheree Kilby)
Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Donriver How Very Surprising (Cathryn Murdoch)
Minor in Group: Collie (Rough)
Lexwood A Cowboys Chance (Robert & Chloe Armatys)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Mandene Pink Diamond Of Argyle (Julene Brady)
Junior in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Mandene Morris Oxford (Julene Brady)
State Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Cinderhof Brockk (Andrew Drinkwater)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Wazwallaby Veni Vidi Vici (Mrs S Ironmonger)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Spinablu Eureka Rush (Scott & Julie Wilson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Wazwallaby Special Effects (Suzi Ironmonger)
State Bred of Breed: Spinablu Gold Digger (Scott & Julie Wilson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rozate Souper Duper HT (Sara Sternberg)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rozate Taco The Town (Sara Sternberg)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Justpuremac Its Hot To Trot (NBT) (Mr C Webb)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Mirribandi Yisreal (Michael Bratchell)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cannyben Fully Loaded (Wendy Lucht)
Baby of Breed: Woofame Turn Up The Heat (AI) (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lexwood A Cowboys Chance (Robert & Chloe Armatys)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch LaGuardia Only Has Eyes For Me (Irene Hayton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Panskyli Honda (S & B Hurley)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cinderhof Brockk (Andrew Drinkwater)
Junior of Breed: Aust Ch Komatzu Just A Vegas Showgirl (Irene Hayton)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cinderhof Evitaa (Richard Clarke)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Donriver How Very Surprising (Cathryn Murdoch)
Puppy of Breed: Whoami Little Flame (Miss Kirsty Post)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Trendam Like Toy Soldiers (Mrs A J Smith & Miss S J Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Trendam U Need To Calm Down (Mrs A J & Miss S J Smith)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mandene Morris Oxford (Julene Brady)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mandene Pink Diamond Of Argyle (Julene Brady)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Nagemlace Wizard of Angles (Megan Stevens)
Intermediate of Breed: Aust Ch Llondee Keeper of Secrets at Mikelli (M & S Fisher)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aberlee Rollin In Sunshine (Sheree Kilby)
Minor (Dog) of Breed: Idelia Keeping The Connection (Shelley McCammon)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wolfonyx Gizelle (Richard Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfonyx Heaven Can Wait (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Lance Wright (QLD)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Open in Group: Boxer
Am Ch South Willows Shake N Bake (Imp USA) (Brett Thompson)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Ps I Beg Your Pardon (D Dallinger & M Moore)
Baby in Group: Akita
Wolfreign Cloudkin Chocobo (Mrs M Athanatos)
Minor in Group: Rottweiler
Mondallin Record My Next Move (AI) (D Dallinger & M Moore)
Puppy in Group: Dobermann
Salieri Hocus Pocus (M & V Yates & D Yates)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Mcboxa U My Lil Boo Thang (Liza Mclaughlin)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Kirravindee Lady Royale (B N & D M Lawson)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Bullalryll Be Be (Angela McLaughlin)

Akita
Baby of Breed: Wolfreign Cloudkin Chocobo (Mrs M Athanatos)

Bernese Mountain Dog
Baby of Breed: Bernablu Mystify Me (Scott & Julie Wilson)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch South Willows Shake N Bake (Imp USA) (Brett Thompson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mcboxa U My Lil Boo Thang (Liza Mclaughlin)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Boyer Night At The Opera (AI) (John & Maree Mahoney)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirravindee Lady Royale (B N & D M Lawson)
Baby of Breed: Elkohe American Encounter (Nev & Sue Sim)
Baby (Bitch) of Breed: Jaksamlee Tickety Boo (John & Maree Mahoney)
State Bred of Breed: Aust Ch Mcboxa American Sweetheart (Liza Mclaughlin)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bullalryll Be Be (Angela McLaughlin)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Firebull Calm Before The Storm (Angela McLaughlin)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Salieri Hocus Pocus (M & V Yates & D Yates)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Ps I Beg Your Pardon (D Dallinger & M Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mondallin Record My Next Move (AI) (D Dallinger & M Moore)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)  (Group Entry : 32)

Best in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Anglin N Danglin (AI) (Katrina Santas)
Baby in Group: Keeshond
Hunkeedori Takeit Like Yawanit (AI) (A L Drinkwater)
Puppy in Group: Chow Chow
Shendara Mystic Master (Shenara Moon)
Junior in Group: German Spitz (Mittel)
Fyreburst Xtravagance (Kaylene Innes)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Merryjay Bostn Spice Girl (R Kemp & S Campain)
Open in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Spice Girl (R Kemp & S Campain)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Exaltare Superior Attitude (Miss Jacqui Young)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shendara Mystic Master (Shenara Moon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shendara Hocus Pocus (Shenara Moon)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Touchofchow Tian Jade Emperor (Shenara Moon)

French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Alangrove A Knights Tale (Abbey Williams & Mechelle McFadzen)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fyreburst Xtravagance (Kaylene Innes)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fyreburst You Only Live Once (Diane Armstrong / Sue Tansley)
Baby of Breed: Fyreburst All That N More (D Armstrong)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Meant To Be At Hawkesmill (Mrs Barbara A Winch)
Dog CC & Puppy of Breed: Mannerking Dashing Edition At Hawkesmill (Mrs Barbara A Winch)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Anglin N Danglin (AI) (Katrina Santas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Waka Waka Wakaaaaaa (AI) (Katrina Santas)
Bitch CC & State Bred of Breed: Hunkeedori Duz Ya Mutha No (AI) (Katrina Santas)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Kool Aza Kukumba (Alison Drinkwater & Katrina Santas)
Baby of Breed: Hunkeedori Takeit Like Yawanit (AI) (A L Drinkwater)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silkyelk Belle of the Ball (Debra Randall)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Silkyelk Fire And Rain (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Dream Believer (Debra Randall)
Baby (Bitch) of Breed: Silkyelk Magic Fairy (Debra Randall)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Daechris Gaius Octavious (Mrs Anne Scott)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beadale Hey Gold Finger (Mrs Anne Scott)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ayzsa The Queens League (Darcy Stratford)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oeshih Well Hello There (Monica Moore & Dean Dallinger)