Cessnock & District Agricultural Society Inc (NSW)

Date of Show : 22-Feb-2013 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Betty Stepkovitch (NSW)   (Total Entry : 375)

Best in Show & Open in Show: Welsh Terrier
Am / Can & Aust Ch Darwyn's Webslinger (Imp CAN) (Sonya Cornick & Larisa Hotchin)
Baby in Show: Shar Pei
AzumiPei Shili Kzar (Karenne Boorman)
Minor in Show: Afghan Hound
Aust Ch Aboukir Suckit Up Buttercup (AI) (Day & Sinclair)
Junior in Show: Pug
Aust Ch Kabova Little Miss Understood (Kerry Cannon)
Intermediate in Show: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Jim MacKender (NSW)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Intermediate in Group: Pekingese
Aust Ch Interstar Montys Pride (Norman Porter & Tony Tau)
Minor in Group: Pug
Aust Ch Kabova Ruff Enuff (J Williams)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Little Miss Understood (Kerry Cannon)
Aust Bred in Group: Miniature Pinscher
Aust Gr Ch Happyecho Magic Spice (Phillip and Elaine Cross)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Walking On Sunshine (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bedafareal River Song (Rosedale Kennels & Mrs N F Walker)
Baby of Breed: Rosedale Smokey Mountain (Rosedale Kennels& Mrs N F Walker)

Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tilcha Macho Man (Mr P D Brockway & Mrs K F Cartwright)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Happyecho Magic Spice (Phillip and Elaine Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brandyark FallDogBombsTheMoon (AI) (Mrs D & Mr G O'Donnell)
Baby of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Touch Of Gold (Barbara Smith)
Junior of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Interstar Montys Pride (Norman Porter & Tony Tau)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Notron Fashion and Fame (Norman Porter & Tony Tau)

Pug
R/UP BOB: Aust Sup Ch Kangala Likidysplitz (Kerry Cannon)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Little Miss Understood (Kerry Cannon)
Minor of Breed: Aust Ch Kabova Ruff Enuff (J Williams)
Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Girls N Guns (J Williams)
Aust Bred of Breed: Nulkaba Flametree Frederik (S M Chapman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Betty Stepkovitch (NSW)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Welsh Terrier
Am / Can & Aust Ch Darwyn's Webslinger (Imp CAN) (Sonya Cornick & Larisa Hotchin)
Runner Up in Group: Australian Terrier
Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Riverlands Super Nova (Kelly Hooper)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Vanstaff Hardyakka (K Hopkins / C & A Vankleeff)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Quatroniko Black Ice (L & L Nikolovski)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quatroniko Black Ice (L & L Nikolovski)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shandrys Im A Jezabel (Imp NZ) (Kevin Heald)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Otterridge Cats Pyjamas (Mrs C Baker)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Riverlands Super Nova (Kelly Hooper)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Upinair Sun Line EIC (Mr J Powell & Ms K Miller)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Vanstaff Hardyakka (K Hopkins / C & A Vankleeff)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Southstock Dressed For Success (Ms Cheryl Rea)
Baby of Breed: Jaybeecee Whataneiffel (Kylie Smallwood)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Can & Aust Ch Darwyn's Webslinger (Imp CAN) (Sonya Cornick & Larisa Hotchin)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Benbowin Lieutenant Clumbo (Kerry Cannon)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Azucroft Saintly (Mrs K Perkiss)
Minor in Group: Field Spaniel
Int & Aust Ch Meadowbriar Benwick Blue Sky (John & Rachel Robertson)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arsenico Venator D'Ursus For HiPoint (Imp HUN) (Hipoint Kennels)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch HiPoint Here Comes The Sun (AI) (HiPoint Kennels)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arsenico Venator D'Ursus For HiPoint (Imp HUN) (Hipoint Kennels)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Benbowin Lieutenant Clumbo (Kerry Cannon)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aldersett Amber Atsunset (Paul Terrett)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendeela To The Manor Born (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Azucroft Saintly (Mrs K Perkiss)
Bitch CC: Aust Ch Margalit Im So Devine (Miss T Perkiss)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
R/UP BOB & Minor of Breed: Int & Aust Ch Meadowbriar Benwick Blue Sky (John & Rachel Robertson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meadowbriar Miss Georgiana (John & Rachel Robertson)

Flat Coated Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawksdale Hot Gossip (Kelly Hooper)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Heiderst All About Darla (Lara Haynes)
Baby of Breed: Aust Ch Heiderst Winter Wonderland (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harvikgold Storm Breaker (D & V Harris / J / F & B Hession)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aralyen Devine Ice (Anne D O'Connor)
Bitch CC: Aralyen Studys Moment Eternal (Anne D O'Connor)
Minor of Breed: Silverstream Moonstone (Cherilyne Blackman)
Junior of Breed: Silverstream Ivory Silk (Cherilyne Blackman)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch HiPoint Here Comes The Sun (AI) (HiPoint Kennels)

Weimaraner
Baby of Breed: Aust Ch Ghostwind Smokein Suprise (AI) (Casey Morrison)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Baby of Breed: Tazlon Delduo Buzz (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Betty Stepkovitch (NSW) (Group Entry : 51)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Meydak Phil A Delphia (Barry Meyers)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Aboukir Suckit Up Buttercup (AI) (Day & Sinclair)
Puppy in Group: Basenji
Baagna Jiminy Cricket (R Mayo-Ramsay & L Marsden)
Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Nicholyev Jamaican Me Melt (S Kelly & J Bower)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aboukir Suckit Up Buttercup (AI) (Day & Sinclair)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Jethro Bodine (AI) (Nicole Snerling / Le & Helen Gibson)

Basenji
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Baagna Jiminy Cricket (R Mayo-Ramsay & L Marsden)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Drakesleat Fred Leicester (Imp UK) (Barry Meyers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Agwyr Anglo Duchess (D G Hoyle & A Beecher)
Baby of Breed: Meydak Phil A Delphia (Barry Meyers)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Nicholyev Drop It Like Its Hot (S Kelly & J Bower)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nicholyev Jamaican Me Melt (S Kelly & J Bower)

Finnish Spitz
Baby of Breed: Triscole Edgar Allen Poe (Imp NZ) (Rosalie Mayo-Ramsay)

Petit Basset Griffon Vendeen
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Rokeena Man After Midnight (R J & Y T Lauder / R J & R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou ET (Sandra Bell)
Bitch CC: Aust Gr Ch Ballahond Dara Sea Serene ET (Sandra Bell)

Saluki
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar (Nicole Snerling)
Puppy of Breed: Aust Ch Baghdad Edwardesque (AI) (Nicole Snerling / Paula Bockman-Chato / Margot Keast)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)  (Group Entry : 64)

Baby in Group: Finnish Lapphund
Finnesse Aim For Success (C Fitzgerald & K Thompson)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Yukisan Zelo (Mr Gavin Bean)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)

Australian Shepherd
Puppy of Breed: Bleuroyal Huggy Bear (Imp CHL) (Rowenglen Kennels)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirribandi Phoenix's Pride (Kate McNamara)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirribandi Uriel (Kate McNamara)

Border Collie
Minor of Breed: Bordalace In Th Sky With Diamonds (Alison J Cowin)
Puppy of Breed: Kellagem Flash Black At Bordalace (A J Cowin / Margaret & Wal Morgan)
Junior of Breed: Khayoz Momento (AI) (A J Cowin / C Valk)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lapinlumon Velho (Imp DMK) (C Fitzgerald / C & R Seare / M & T Brady)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sibermoon Niina (Ms Chrissy Fitzgerald)
Baby of Breed: Finnesse Aim For Success (C Fitzgerald & K Thompson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yukisan Ukla (J Lawler)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Rubysway Rocky Road (G & D Edmunds)
Minor of Breed: Yukisan Zelo (Mr Gavin Bean)
Junior of Breed: Aldaina Chrome Red (Casey Morrison)
Intermediate of Breed: Aust Ch Rubysway Cause Im Bindi (Gail & Danielle Edmunds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Abbotsmoor Moonraker HIT (IID) (DEU) (Miss C L Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rimerini Always N Forever (Megan Porter)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Vivienne Zavattaro (NSW)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aus Sup Ch Newfcastle Carbon Copy (Newfcastle)
Baby in Group: Samoyed
Aldonza Lucy in Disguyze (F Tucker)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Southrnwolf s Wild Chief (S Presland)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch ZanKira Rose Among Thorns (Lorie Vaughan)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Keftiu McCoys Bayuani PT (Mrs R Rothwell)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Southrnwolf's Ice Age Winds (S Presland)
Puppy of Breed: Southrnwolf s Wild Chief (S Presland)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Craihall Just Genes (J & M Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Craihall Dressed In Red (John and Melissa Craig)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Sup Ch Newfcastle Carbon Copy (Newfcastle)
Baby of Breed: Newfcastle U Always had the power (Robyn Nagle/Helen Durell)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch ZanKira Rose Among Thorns (Lorie Vaughan)
Puppy of Breed: Aust Ch Blackcombe Onyx Mateusz (AI) (Lorie Vaughan)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keftiu McCoys Bayuani PT (Mrs R Rothwell)
Baby of Breed: Aldonza Lucy in Disguyze (F Tucker)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Treuliebe Mr Bo Jangles (K Burge / S & S Foote)
Baby of Breed: Aust Ch Montkhan Classic Calypso (Karen Burge)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Schonhardt Dressed In Armaini (V Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Saginor Silver Screen Desire (K Cartright)
Baby of Breed: Montkhan Blade Runner (F B & A D Anderson)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chalariz Frozen In Time (AI) (C & J Chalkiotis)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Vivienne Zavattaro (NSW)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)
Runner Up in Group & Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
Baby in Group: Shar Pei
AzumiPei Shili Kzar (Karenne Boorman)
Minor in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Sweet Like Candy (R & M Parker)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Hairy Mclary (M Hickie)

Dalmatian
Baby of Breed: Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
Minor of Breed: Texico Miss Joker B (Anne-Marie Godyn)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Emorette Miss Eadee (K McAndrew)
Baby of Breed: Emorette Chere Prudence (K McAndrew)

German Spitz (Mittel)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fyreburst PS I Love You (K McGuinness)
Intermediate of Breed: Aust Ch NuErobee Kung Fu Panda (K McGuinness / L McCahon)

Great Dane
BOB & Bitch CC: Aust Ch Kochak Xtravagance (AI) (Miss L Bradburn)
R/UP BOB & Minor of Breed: Hildydane Beautiful Yvette (Evette Taggart)
Junior of Breed: Aust Ch Kochak Waldo Pepper (Mark Bradburn & Debbie Selden)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jonja Finders Keepers (Imp NZ) (Kate Pinker & Kacey Yates)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimyata Seeker Lover Keeper (Kate Pinker)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rymiska Grand Duke (Tracey Parker)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rymiska Sweet Like Candy (R & M Parker)
Puppy of Breed: Rymiska Howzat (T Parker)

Lhasa Apso
BOB and Dog CC: Eng & Aust Sup Ch Kutani Secret Agent (Imp UK) (Belinda Beves / Nina Estatheo and Wendy Cain)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Zaland Chamber of Secrets (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Crosswynds Serendipity (Margaret Goodfellow and Tracy Hood)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch ZhongCheng Char Lee (Karenne Boorman)
Baby of Breed: AzumiPei Shili Kzar (Karenne Boorman)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Beltzu Headline News (B Heerseem & M Obrien)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Araki Precious Pandora (Imp UK) (Louise Hickie)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Hairy Mclary (M Hickie)