Metropolitan Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 2-Aug-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carolyn Butler (NSW)

Best in Show & State Bred in Show: Papillon
Aust Gr Ch Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)
Runner Up in Show & Open in Show: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Puppy in Show: Beagle
Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Junior in Show: Shetland Sheepdog
Jmell Mambo (Greg Mellor)
Intermediate in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Westrova Stoic Makers Mark (Frances J Strover)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Lynn Butler (NSW)

Best in Group & State Bred in Group: Papillon
Aust Gr Ch Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)
Runner Up in Group & Open in Group: Chihuahua (Long Coat)
NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Baby in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Callme Walk My Way (Steve Rhodes)
Puppy in Group: Maltese
Pender Its An Amazing Story (Kym Prendergast)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB & Junior of Breed: Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cavashon Make your Mark (K Brooksby & J Vaughan-Davies)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch El Toro Trixie Belle (Imp NZ) (P & E Chandler)
Junior of Breed: El Toro Born T Be At Pelischa (Imp NZ) (P & E Chandler)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hollychi Right Royal Charlie (Mrs Veronica McKelvie)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tunamara Sterling Silver (Mark & Jeni Sach)
Puppy of Breed: Tunamara Totally Frosty (Mark & Jeni Sach)
Junior of Breed: Kaasha Eye Candy (C Scott)
State Bred of Breed: Kaasha Aim Straight (Mark & Jeni Sach)

Maltese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pender Its An Amazing Story (Kym Prendergast)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yalike Just Callme (Steve Rhodes)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Callme Looky Here (Steve Rhodes)
Baby of Breed: Aust Ch Callme Walk My Way (Steve Rhodes)

Papillon
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amberlindz Eloise (Brian Bell)
Minor of Breed: Amberlindz Lady Minetta (Brian Bell)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aristic As Requested (Aristic Kennels)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aristic Vixen In Red Velvet (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toorork Joe King (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Toorork Crossing Bridget (Deborah & Darryl Barker)
Puppy of Breed: Toorork Texas Black Gold (Joyce Spencer / Deborah & Darryl Barker)
Junior of Breed: Toorork Saving Grace (Deborah & Darryl Barker)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Toorork Molly Melba (Deborah & Darryl Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Westrova Stoic Makers Mark (Frances J Strover)
Runner Up in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Firezan Wild Bill (Ms J Purss & Mr D Bowe)
Baby in Group: Cairn Terrier
Highcroft Rhapsodys Rendition (Lisa Marwick)
Minor in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Talk of the Town (Rita Hayes)
Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Juscot Slum Dog Millionaire (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Jomaldun The Will To Win (Mrs A Leggo)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq In Harmony (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Cut Above (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Iroq Skyes the Limit (Mr SV & Mrs M Green)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Highcroft Diamond Dollar Bill (Lisa Marwick)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Highcroft Kilo Joule (Miss Lisa J Marwick)
Baby of Breed: Highcroft Rhapsodys Rendition (Lisa Marwick)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Firezan Wild Bill (Ms J Purss & Mr D Bowe)
Baby of Breed: Clayco Are You Game (AI) (Vicki White)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Iona Second Time Around (Vicki White)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kineta Heaven on Earth (Eva Fekete)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollylake A Cut Above (Liz Walmsley & Rita Hayes)
Baby of Breed: Hollylake Crime Fighter (Rita Hayes)
Minor of Breed: Hollylake Talk of the Town (Rita Hayes)
Puppy of Breed: Hollylake Walk the Walk (Rita Hayes)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juscot Slum Dog Millionaire (Imp NZ) (Piobmhor Kennels)
State Bred of Breed: Aust Gr Ch Piobmhor Agnes McAngus (Piobmhor Kennels)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westrova Stoic Makers Mark (Frances J Strover)
Baby of Breed: Westrova Stoic Time To Return (Frances J Strover)
State Bred of Breed: Jomaldun The Will To Win (Mrs A Leggo)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Sweet Child Of Mine (Paul & Debbie Wilkes)
Minor in Group: Golden Retriever
Ralun Just About Me (AI) (R Peirce)
Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Kellick Song Sung Blue (C Murray)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Astrelis Dawn Raider (Mr L & Mrs C Jensen)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Astrelis Dawn Flyer (Hannah Slocomb)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Staryanks Sweet Child Of Mine (Paul & Debbie Wilkes)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rosherville Glowing Ember (Julie & Karen Hiscott)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kellick Song Sung Blue (C Murray)

German Shorthaired Pointer
Puppy of Breed: Tarlorise Alistair (Ms Ashlee Keulen-Brain)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ralun A Touch Of Silk (AI) (R M Pierce & Miss N Ryan)
Minor of Breed: Ralun Just About Me (AI) (R Peirce)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wispan Amadore (Sue Jackson)
Baby of Breed: Suzaluca Gracie Roze (Sue Jackson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Esspree Perfect Honour (J & D Hiscott)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Esspree Perfect Ruby (J & D Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (QLD)

Runner Up in Group: Whippet
Aust Sup Ch Arjai Almost Criminal (Jo Kramer)
Baby in Group: Whippet
Merrirose Roll The Dice (Denise Tuck & Kristin Carroll)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Amashutu Hear Me Roar (Tanya Nugent)
Puppy in Group: Beagle
Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)
Intermediate in Group: Norwegian Elkhound
Aust Ch Criterion Vikings Silver Scout (Mrs C Herbert)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dzum The Classic Red (Margaret Patterson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Suliman My Delirum (Lynne M Fenwick)
Junior of Breed: Aust Ch Khandhu The Beat Goes On (Lynne M Fenwick)

Beagle
Minor of Breed: Mayster Maggie May (B & M Birkenshaw)
Puppy of Breed: Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Junior of Breed: Sligrachan Candys Anniseed (Sligrachan Kennels)

Norwegian Elkhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Feralas Vikings Foxy Lady (C Herbert)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Criterion Vikings Silver Scout (Mrs C Herbert)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Amashutu Hear Me Roar (Tanya Nugent)
Baby of Breed: Huntingridge Kiss From a Rose (AI) (A Gardner & D Brennan)
Junior of Breed: Huntingridge Earth Wind n Fire (AI) (A Gardner/D Brennan)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Padtheway Summa Palais (Sheila Timson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Padtheway Palais Blaze (S Timson & H Spence)
Puppy of Breed: Quanmarra Rhodar (Mrs S Timson & Ms P Dunkley)
State Bred of Breed: Aust Sup Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arjai Almost Criminal (Jo Kramer)
Baby of Breed: Merrirose Roll The Dice (Denise Tuck & Kristin Carroll)
Junior of Breed: Merrirose Black Pearl (Kristin Carroll)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Leigh Shanahan (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)
Runner Up in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Yambari Sweet Revenge (Heather Hawkins)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Sheltastic Devil In Blu Jeans (Sheltastic Kennels)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Jmell Mambo (Greg Mellor)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sandsprite Maybe I'm A Natural (Sandria Einam)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mirribandi L Amour (Dr L Brain)

Border Collie
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Danari Dance My Way (Mrs C & Mr L Jensen)
Minor of Breed: Noblestarzz Diamond in the Sky (Ambre Smith)
Puppy of Breed: Noblestarzz King of The Galaxy (Ambre Smith)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yambari Sweet Revenge (Heather Hawkins)
Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Burdekin Bob The Builder (Sue & Tony Mallia)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Arajento Calico Kid (Mrs K C Tonkin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lurikeen Turn Up Th Heat (Miss Ashlea Stanton)
Baby of Breed: Sheltastic Devil In Blu Jeans (Sheltastic Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Nightwood Bling Aint My Thing (Ms Debra Simpson)
Minor of Breed: Lurikeen Man On Fire (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Puppy (Dog) of Breed: Whoami No Regrets (Kirsty Post)
Junior of Breed: Jmell Mambo (Greg Mellor)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kelanmee Decked In Jewells (Mrs Glenda Hesketh)

Tatra Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Radunia Gwiazda Podhala (Imp POL) (Noela Roberts)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ravenzbear Absinthe Teal (AI) (Mrs N Roberts)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD)

Best in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Runner Up in Group & Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)
Baby in Group: Akita
Arvon's Stone Ov Fire (Imp NZ) (C & K Baughen)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Miss Saigon (DF Kehoe)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cooltre Precious Gift (Mr C & Mrs K Baughen)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cooltre Storm Front (AI) (Mr C & Mrs K Baughen)
Baby of Breed: Arvon's Stone Ov Fire (Imp NZ) (C & K Baughen)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pale Moon's Running The Outback (Imp USA) (Jenn Lawrence)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Wolfproud Philadelphea (Jenn Lawrence)
Minor of Breed: Diomede Midori (R A & D J Wells)
Intermediate (Bitch) of Breed: Koolrunnings Hugs N Kisses (R A & Mrs D J Wells / Ms C Loft)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sennen Running Bear (David & Gail May / Noela Roberts)
Junior of Breed: Aust Ch Ausblaze Crystal Maiden (D J & Mrs G F May)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paradigm Tryall (Mr S Allen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nellabull Izaaks Girl (Mr S Allen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vansitar Miss Saigon (DF Kehoe)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Minor of Breed: Vansitar Splash of Cognac (Imp NZ) (The Late VP Brennan/ D Kehoe & J Cattell)
Minor (Bitch) of Breed: Bravadobe No Doubt About It (Graeme Jones)
Junior of Breed: Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (Valkyrian Dobermanns / Mrs J De Reeper & J Hovell)
Intermediate of Breed: Bravadobe Never Tear Us Apart (Bravadobe Dobermanns / Luxford & Jonsson)
Intermediate (Bitch) of Breed: Valkyrian Blousey Brown (Valkyrian Dobermanns)
State Bred of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Arglye Diamond ET WAC (D Crogan)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allegreto Tabathas Mufasa (Tabatha Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Ien Van't Bulscampvelt (Imp BEL) (Tabatha Holmes)
Intermediate of Breed: Taureauxroug Centre Stage (J Vitler & B Irwin)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Anticoeroe Leilah (Tidehill kennels)
R/UP BOB & State Bred of Breed: Tidehill Houdini (Tidehill kennels)
Junior of Breed: Tidehill Cortese (AI) (Tidehill kennels)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Happybear Romancing Thstone (Miss N Ryan)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Gelderland Usual Suspect (Mrs Carla van Verseveld)
Minor of Breed: Zammia Izzy (Joe Zappulla & Ms R Flammia)
Puppy of Breed: Meldonya Freya Asmara (Sharon Gossage)
Junior of Breed: Zammia Heavy Duty (Sharon Gossage/ Joe Zappulla/ R Flammia)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
Minor in Group: Chow Chow
Hidojo Takashi Ban (Heidemarie Maas)
Puppy in Group: Shih Tzu
Tzuyuan Defiant Angel (Gloria Davies)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Rorlyn Working Class Man (R & L Booth)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch EarsRup Black Pearl (S & L Hudson)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mattbridge Sparks Of Oliver (Imp NZ) (T M Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stonewall Mischievious Miss (Imp NZ) (Todd & Stacey)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hidojo Takashi Ban (Heidemarie Maas)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Trudals The Great Escape (Mrs J L Clark Pearman / Mr T & S Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway X Rating (T & S Mallia / F Darling)
Open of Breed: Aust Ch Paceaway Xtreme Addiction (F Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch EarsRup Call Me Elmo (Lynne Hudson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch EarsRup Black Pearl (S & L Hudson)
Baby of Breed: EarsRup La CeCe (Lynne Hudson)
Junior of Breed: Monamorcheri Amore' Ov Normandy (Sue Millar)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mibuddi Cracka Jack (Mrs B & Mr K Alexander)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rorlyn Working Class Man (R & L Booth)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
R/UP BOB & Junior of Breed: Kailasa Empire Of The Sun (Kerrie Mansell)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tzuyuan Bodacious On Fire (Sharon Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tzuyuan Defiant Angel (Gloria Davies)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Aryed Time After Time (P W & Mrs R G A Primrose)
Bitch CC: Aust Ch Rogspa Made To Order (Mrs S Y Langford)
Minor of Breed: Aryed Black Ina Flash (P W & R G A Primrose)
Junior of Breed: Gengala Red Hot Ruby (Mrs SY Langford)