Hunter Kennel Club (NSW)

Date of Show : 21-Sep-2014 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Hugh Gent OAM (NSW)   (Total Entry : 341)

Best in Show & Junior in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Runner Up in Show & Open in Show: Bichon Frise
Aust Sup Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
Baby in Show: Golden Retriever
Fetchnpoint Hook Line N Sinka (Ms B Gaywood/ Miss S Stephens & Ms T Platt)
Minor in Show: Samoyed
Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)
Intermediate in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
Open Neuter in Show: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Baby SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
Fetchnpoint Hook Line N Sinka (Ms B Gaywood/ Miss S Stephens & Ms T Platt)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Collie (Rough)
Highclere Blue Becomes You (R Anderson)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Tibetan Terrier
Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Bloodhound
Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Jacknthebox Timewarp (Anita-kaye Malby)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patricia Russell (NSW)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Sup Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
Minor in Group: Maltese
Erintoi Extravaganza (J L Sheppard)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Top Score (James Camac)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Top Score (James Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hautchien Lady Sings The Blues (Jeff and Jane Fisher)
Baby of Breed: Hautchien Hot Topic (Jane and Jeff Fisher)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kelzarki Beautiful Choice (L Bradney & T Tancred)
Baby of Breed: Pinefield Sweeter Than Candy (Mrs T & Mr D Baker)
Baby (Dog) of Breed: Pinefield Rebel With A Cause (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Sebastian (Mrs J Holcombe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Anoveve Wendy ov Woodstock (Ms E Cairney)
Baby of Breed: Zeltica San Catalina (Mrs J Holcombe)

Griffon Bruxellois
Junior of Breed: Balliol Impish Incantation (M Parker Brien)

Maltese
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Erintoi Extravaganza (J L Sheppard)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Delrunda Hot To Trot (L Bradney & E Friedman)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kabova The Lone Ranger (Kathy Minns)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Leace Little Miss Precious (Kathy Minns)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kabova The Usual Suspects (Jenny Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Banlan Gelato (Miss A Goodall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banlan Cha Cha Cha (Miss A Goodall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Edwina Thomas (NSW)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Orgamadra Secretly Just Do It (Mrs Lynnette Pezely)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Jacknthebox Timewarp (Anita-kaye Malby)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cierrasedge Platinum Princess (G & V Ling)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spalpeen Missy Higgens (Karen Simpson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Niallan Wynonna (Kelvin & Margaret Frost)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Niallan DArtagnan (Mr K & Mrs M Frost)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jacknthebox Timewarp (Anita-kaye Malby)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dogct Ruby River (Mr J Ackroyd)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Atenta Viking (G L & J A Spears)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Atenta Valentine (G L & J A Spears)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Gumhaven Super Spark (L Bennett)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tentapride Siriuslii Sweet (Leanne Bennett)
Baby of Breed: Orgamadra Secretly Just Do It (Mrs Lynnette Pezely)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Brian Daley (NSW)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Baby in Group: Golden Retriever
Fetchnpoint Hook Line N Sinka (Ms B Gaywood/ Miss S Stephens & Ms T Platt)
Junior in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Tarshona Cruise Control (Mrs K & Miss C Walker)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/Fi/No/Ee/Lv/Bg/Ge/Md Ch Great Esacpe I'm With Stupid (Imp FIN) (Vendela Pento)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amamoor Alley Gator (Mrs Debbie Thomas)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Hawksdale Positive Whisper (Ms G L Holmes)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Fetchnpoint Hook Line N Sinka (Ms B Gaywood/ Miss S Stephens & Ms T Platt)
Minor of Breed: Dykinta Infinite Jester (Wendy Atkins)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Silverstream Regal Moon (Cherilyne Blackman)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Silverstream Honey Rose (Cherilyne Blackman)
Puppy of Breed: Silverstream High Society (Cherilyne Blackman)
Open Neuter (Dog) of Breed: Silverstream Affair T Remember (Cherilyne Blackman)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarshona Cruise Control (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Anasadatar I Dreamed the Dream ET (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Greydove Summer Breeze (Peters/ Goold & King)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wynwhisper Wicked (Bronwyn Gaywood)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Red Rocket (Debbie Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Goldmaid Everybody Duck (D L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Louise Hickie (NSW) (Group Entry : 27)

Best in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
Minor in Group: Bloodhound
Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldtreve Reymundo (Mrs B & Ms J Hession)

Rhodesian Ridgeback
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou CCD RN ET (Sandra Bell)
Puppy of Breed: Mzilakazi Jive Talkin (Ms S Baker)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Veronica Royston (QLD)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Runner Up in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Gr Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)
Baby in Group: Collie (Rough)
Highclere Blue Becomes You (R Anderson)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aziah The Most Curious Thing (AI) (Mrs Liana Bettison)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Snofyre Beyond Odinsson (Mr J Powell / Miss S M Fishburn & Ms C Fitzgerald)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Lanbart Cetshwayo (AI) (Hessenberger/Oakey)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kombinalong Sound of Super (S Sanders)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kombinalong Risin Super (S Sanders & Kombinalong Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mysql Genuine Risk (iid USA) (M da Silva/L Willis)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lanbart Cetshwayo (AI) (Hessenberger/Oakey)
Baby of Breed: Aust Ch Dykinta Twist and Turn (Wendy Atkins)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cathkin All That I Am (Mr Wayne Shipman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda The Prestige (A & L Cochrane)
Baby of Breed: Highclere Blue Becomes You (R Anderson)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snofyre Beyond Odinsson (Mr J Powell / Miss S M Fishburn & Ms C Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Finnesse Aim For Success (C Fitzgerald & K Thompson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Snofyre Cauzin Bedlam (Chrissy Fitzgerald & A Grimish)
Baby of Breed: Armahani Heliodorr Hausku (AI) (D Plaskitt & J L Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kadama Touch Of Class (D & A Aldridge)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aziah The Most Curious Thing (AI) (Mrs Liana Bettison)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Bernation Niko (K O'Bryan & F Broome)
Baby in Group: Dobermann
Joerana Overture (M Hart)
Minor in Group: Samoyed
Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Ebshine A Concerto By Choice (V Craig)
Open in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Hardrada Red Baron (Imp NZ) (David G Wilton & Fiona Hoffmann-Wilton)

Alaskan Malamute
Bitch CC & Junior of Breed: Nukabiitka Newgirl Ontheblock (Dean Gibbons)
Minor of Breed: Kotuko Llike A Sunrise (Miss P A Selden)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bernation Niko (K O'Bryan & F Broome)

Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Indpac Spirit In The Sky (S & S Norman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Divinedobs Perseus (Divine Dobermans)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Divinedobs Princess Leia (Divine dobermans)
Baby of Breed: Joerana Overture (M Hart)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch BronzAntiq Confiture Aux Cochons (C & V Pento / N Smith)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Magnufi Eliana (Lorene Cantarella)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Magnufi Maestro (AI) (Lorene Cantarella)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hardrada Red Baron (Imp NZ) (David G Wilton & Fiona Hoffmann-Wilton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Hardrada Bugger Off (Imp NZ) (D G Wilton & F Hoffmann / I & S Geddes-Cook)

Samoyed
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Apolar Story Book Casanova (Julie Wales)
Bitch CC & Puppy of Breed: Belaia An Affair To Remember (Belaia Kennels)
Baby of Breed: Bentara Royal Affair at Belaia (Imp NZ) (Belaia Kennels)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ebshine A Concerto By Choice (V Craig)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wolfworx Kiyomi (M Kearney)

Siberian Husky
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Theldaroy Moon Hunter (Michele Kearney / Col & Ros Seare)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Pam Young (NSW)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
Baby in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)
Minor in Group: Lhasa Apso
Zaland Spec Agent Ziva David (Linda and Barry Pepperell)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Intermediate in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)
Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Int / Am Gr / Aust & Neut Ch Jaron's Monogram Arctic Rose (Imp USA) (Pauline Harman)

Boston Terrier
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bostonwood Judge N Jury (V Tyler & D S Duncan)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Valleyspot Dangerous Detective (AI) (K & M Landon)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Baby of Breed: Rebelwood Skys the Limit (M & E Taggart)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)
Baby of Breed: Daesdaemar Call Me Queen Bee (Amanda Huggins)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kimyata Playing For Keeps (Katie Watson)

Lhasa Apso
R/UP BOB & Minor of Breed: Zaland Spec Agent Ziva David (Linda and Barry Pepperell)
Puppy of Breed: Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Int / Am Gr / Aust & Neut Ch Jaron's Monogram Arctic Rose (Imp USA) (Pauline Harman)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)