Mount City & District Kennel Club Inc (SA)
Date of Show : 25-Oct-2014 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Lancelot Heilmann (SA)
Aust Ch Milas Bosa Nova (Imp USA) (R/ G & M Doe)
Runner Up in Show: Afghan Hound
Aust Ch Suliman Poetic Justice (Kerin & Rachel Hutchings)
Baby in Show: Collie (Rough)
Burdekin Bring Back The Love (G Grant)
Junior in Show: Bull Terrier
Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)
Intermediate in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Gr Ch Tinsnips Whatzup Duck (Linda Robinson)
Veteran SweepStakes - 3rd Place: Collie (Rough)
Aust Ch Brooklynson Casablanca (Imp UK) (Mr S & Mrs M Almond)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr David Johnson (SA)
Carnwath Capt America (S J Baillie)
Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
Glanore Perfect Storm (Christine Faint)
Open in Group: Chinese Crested Dog
Glanore Lightening Strike (Christine Faint)
Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Neut Ch Clarelly Ruby Rose (Jan Kelly)
Cavalier King Charles Spaniel
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Clarelly Ruby Rose (Jan Kelly)
Chihuahua (Smooth Coat)
Neuter BOB: Tonichi Midnight Special (E M Crabb)
Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Glanore Perfect Storm (Christine Faint)
Res Dog CC & Open of Breed: Glanore Lightening Strike (Christine Faint)
Minor of Breed: Entourage Eternal Echo (Ms Rebecca Newton)
Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shartooz Fruit Tingles (S J Baillie)
Baby of Breed: Carnwath Capt America (S J Baillie)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tunamara Hear Me Whisper (Liz Monahan)
Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lowensque Dance With No Pants (Miss Courtney Tulk)
Baby of Breed: Rondaglen Moulinrougee (Miss Courtney Tulk)
Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelsarby Black Caviar (Lynne Johnston)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shiralea Rudolph Valentino (Lynne Johnston)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shiralea Black Betty (Lynne Johnston)
Baby of Breed: Shiralea Guinness (Lynne Johnston)
Papillon
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sailoz Twilight Angel (Ms Rosie Hawkins)
Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Suart Country Man (Mrs S Phillips)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Suart Daddys Little Princess (Mrs S Phillips)
Baby (Dog) of Breed: Whijacoo Fighting Warrior (Mr A and Mrs H White)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Frances Darling (QLD)
Aust Sup Ch Vanstaff Whats Brewing (Renee Hartnett)
Runner Up in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Red Sunset (H & I Glynn)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Aonais Skys The Limit (Fiona Mackness)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Hot On Your Heels (J Rasche & D Tomney)
Border Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Dunrobin Cruz N Into The Storm (Imp NZ) (Stormvale Kennels)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Luke Skywalker (C / H & B van Haasteren & Chanpema Kennel)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullpatchy Rider Of Leon (Ms Cuthbert / Mrs Cook)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Red Sunset (H & I Glynn)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont Chanel (H & I Glynn)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Whijacoo Mollys Devine (Mr A & H White)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Otwaymist Cartier (Mr A & Mrs H White)
Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dixiedaly Doc Holliday (Claire Murphy)
Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silktrader Strike A Pose (Imp NZ) (Di Swann)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Vanstaff Whats Brewing (Renee Hartnett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anvilhart Hot On Your Heels (J Rasche & D Tomney)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Lynneve Step Aside Boys (Lyndall Hopgood)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karcobohnny Brandy On Ice (A & C Van Kleeff)
West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kingsview Lady A At Aonais (Imp UK) (Fiona Mackness)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aonais Tons O Trouble (Fiona Mackness)
Baby of Breed: Aonais Skys The Limit (Fiona Mackness)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)
Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Runner Up in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Ch Southbeach Hot Generation (Roger and Lorraine Sullivan)
Baby in Group: Large Munsterlander
Mistypoint Send Me An Angel (T L Edwards)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Springdax Thorpeedo (Mrs K Callery)
Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Silvasouth Ima Flashman CCD (Mrs J Williams)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bolwarra Moving On (Judith O'Brien)
Res Dog CC & Minor of Breed: Silverblue Paper Lizard Spock (Judith O'Brien)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Silverblue Under No Illusions (Judith O'Brien)
English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistypoint Follow Your Dreams (AI) (Tracie Edwards)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosherville Duke Of Calvdale (Joseph Callery)
Bitch CC & Junior of Breed: Springdax Poppy Primrose (Kate Calley)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Springdax Rosy Posy (Mrs K Callery)
Minor of Breed: Springdax Thorpeedo (Mrs K Callery)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Silvasouth Ima Flashman CCD (Mrs J Williams)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
R/UP BOB & Res Dog CC: Heiderst Whispering Shadows (Megan Hannigan)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heiderst OnthWings Of N Angel (Heiderst Knls)
Junior of Breed: Heiderst UR My Wizard of OZ (Danny Jansen)
Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aceweis I Am Sam I Am (Mrs L Jarvis & Mrs L O'Malley)
Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Southbeach Hot Generation (Roger and Lorraine Sullivan)
Large Munsterlander
Baby of Breed: Mistypoint Send Me An Angel (T L Edwards)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr David Johnson (SA)
Aust Ch Suliman Poetic Justice (Kerin & Rachel Hutchings)
Runner Up in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Springdax Wild Fire (Kate Callery)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Kiss Me Im Irish (Mrs R Wallis, Mrs S Marshall & Ms J Smith)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hard Habit To Break (AI) TDX (Julieanne Lalor & Paul Hissey)
Aust Bred in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Glenfels The Boy From Oz (AI) (Sarah Baker)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suliman Poetic Justice (Kerin & Rachel Hutchings)
Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arendt Baileys Irish Cream (Heather A Budd)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arendt New Tricks (Heather A Budd)
Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hounsley Hard Habit To Break (AI) TDX (Julieanne Lalor & Paul Hissey)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Hounsley Harmony on Broadway (Peter & Nikki Jones)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wattswires Old Man Platypus (Linda Robinson)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Tinsnips Haveumet Mz Fox (Linda Robinson)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Springdax Wild Fire (Kate Callery)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Goldac Kk Tuppance (Mrs Kate Callery)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenfels The Boy From Oz (AI) (Sarah Baker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Creena Miss Hazel Emerald (AI) (Lauren Novak)
Junior of Breed: Greycroft Irish Storm (J & S Lewington)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rokeena Kiss Me Im Irish (Mrs R Wallis, Mrs S Marshall & Ms J Smith)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mikozi Gracious Villain CGC RN (V Macgill)
Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wandarrak Darcys Design (Allen Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hydale Prima Donna (Allen Anderson)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)
Aust Ch Milas Bosa Nova (Imp USA) (R/ G & M Doe)
Baby in Group: Collie (Rough)
Burdekin Bring Back The Love (G Grant)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sharndah Jaggers Edge (K Mckay)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dalalyn Uluru Princess (Dalalyn Kennels)
Australian Shepherd
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sutter's Speechless (Imp NZ) (Mrs Sarah McInerney/ Miss Lindy Dawkins)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahrae Mooroopna (Liz Monahan)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tullacrest Let's Get Fitzycal (Tullacrest Kennels)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Milas Bosa Nova (Imp USA) (R/ G & M Doe)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burdekin Boys Will Be Boys (Julie Allen)
Baby of Breed: Burdekin Bring Back The Love (G Grant)
Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Robgai Last Tango in Paris (Mr S & Mrs M Almond)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Damonte Bear Essentials (Damonte Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Zukerpuppe Dina Bay (Damonte Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Khayem Magische (Damonte Kennels)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sharndah Jaggers Edge (K Mckay)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Afonwen Luvs Two Win (Afonwen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Afonwen Luvs Two Dance (Afonwen Kennels)
Baby of Breed: Afonwen Up The Ante (Afonwen Kennels)
White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vallgårdens Ghostly Gladiator (Imp SWE) (A Sneddon / M & S Nimmo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pandorras Sky-Dragon (Imp NZ) (Karin Scholz)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)
Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Runner Up in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Baby in Group: Akita
Shinano Custom Design (J Jones & G Freestone)
Minor in Group: Akita (Japanese)
Fireandmist Winning Ace (AI) (Miss A Langridge & Mr K Belamarie)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Romeka Take That (David Harrop)
Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Travistock Dark Velvet (Imp UK) (Shinano Akitas)
Baby of Breed: Shinano Custom Design (J Jones & G Freestone)
Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fireandmist Winning Ace (AI) (Miss A Langridge & Mr K Belamarie)
Alaskan Malamute
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Ikkuma Solos Code Red (T Jones)
Bitch CC: Iglignaq Souffle Girl (T Jones)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Inizio Mantra (Eterno Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eterno Fosca (Eterno Kennels)
Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blakesims Stop Me (N Medlicott)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Alchemy Thumbelina (Alchemy Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kanberchic Ataeger Baby PT RN (Narelle Medlicott)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Romeka Dancing Queen (Kellie Rayner)
Junior of Breed: Aust Ch Romeka Take That (David Harrop)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Frances Darling (QLD)
Trudals Luigina (J L Clark-Pearman)
Baby in Group: French Bulldog
Cauzinhavoc Showem I'm Back (Ms A Cadd)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Kirada DJ Fontana (Jacqui McLeay)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Trudals Dark Shadow (Caroche Kennels)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Myikyi Kyi Ra Ba (Mysticrafael Kennels)
Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Neut Ch Amesen You Better Believe It (Mysticrafael Kennels)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dentrese Stoplookin imhere (Rod & Carole Kirby)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Trudals Luigina (J L Clark-Pearman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trudals Dark Shadow (Caroche Kennels)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kiangsi Showem Howto Celebrate (Ms A Cadd)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: AM & Aust Ch Baring Nords Thryggve Viking (Imp USA) (Ms A Cadd)
Baby of Breed: Cauzinhavoc Showem I'm Back (Ms A Cadd)
Baby (Bitch) of Breed: Cauzinhavoc Im dads girl (F Miller & Y Draper)
Great Dane
Baby of Breed: Willitoft Fire and Ice (AI) (Miss Shontelle Davies)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Myikyi Kyi Ra Ba (Mysticrafael Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rysup Easy A (Mr N & Mrs V Gladstone / Miss R L Millner)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Call Me Dexter (Mysticrafael Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amesen Portia (Mysticrafael Kennels)
Baby of Breed: Mysticrafael Diamond Miner (Jeanette Campbell / V & N Gladstone)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Amesen You Better Believe It (Mysticrafael Kennels)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kirada DJ Fontana (Jacqui McLeay)