Dogs NSW Western Region (NSW)

Date of Show : 20-Apr-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Burgess (QLD)   (Total Entry : 317)

Best in Show & Open in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Baby in Show: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Minor in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Grandimage Days Go Bye (Paige howes)
Puppy in Show: Fox Terrier (Smooth)
Riverlands Repetition (Sandra McMahon)
Junior in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)
Aust Bred in Show: Pomeranian
Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)
Runner Up Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

Baby SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Staffordshire Bull Terrier
Lachcon The Black Flash (Rob and Jo Haley)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Siberian Husky
Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust/ Can & Am Gr Ch Marron's Tommy Hilfiger (Imp) (T Clements)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
Minor in Group: Pug
Aust Ch Kabova Yours Truly (J Whitney)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Hashki RiskyBusiness (P Williams)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rayvale Ima Texas Rose (E & J Henville & V Morse)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mmdivine Snow Queen (Cecilia Dobson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grandimage Days Go Bye (Paige howes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grandimage long hot summer (Paige howes)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Folkvar Ultimo At Ertae (Melinda Sterrett & Cara Letson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Baby of Breed: Ertae Too Wong Foo (Mrs R Slade)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki RiskyBusiness (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/ Can & Am Gr Ch Marron's Tommy Hilfiger (Imp) (T Clements)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Bellezza Mediterranea (Yvette Rolfe)
Junior of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Nulkaba Girl on a Mission (Kathy Gill)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kinlou Exit Stategy (Kathy Gill)
Minor of Breed: Aust Ch Kabova Yours Truly (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Runner Up in Group & Open in Group: Irish Terrier
Aust Ch Nezhnoye Plamya Skir (Imp RUS) (Pam Gerrey)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Brenwick Brother Bart (Robyn Taylor)
Minor in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Riverlands Repetition (Sandra McMahon)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Max Walker (Ms G Loft & Mr P Miller)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Autst Ch Riverlands Ramblin Rose (S McMahon)

Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Corajoso Burn It Up (Lesily Johnston)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Emeraldcity Walking on Sunshine (Ms G Loft & Mr P Miller)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity Max Walker (Ms G Loft & Mr P Miller)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Riverlands Repetition (Sandra McMahon)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Autst Ch Riverlands Ramblin Rose (S McMahon)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nezhnoye Plamya Skir (Imp RUS) (Pam Gerrey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nezhoye Plamya Tatnot Zeeva (imp RUS) (Pam Gerrey)
Baby of Breed: Aust Ch Tawnyoak Phoebe Valentina (Pam Gerrey)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Brenwick Brother Bart (Robyn Taylor)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Grawen Show A Star (Wendy Moody)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Baby of Breed: Lachcon The Black Flash (Rob and Jo Haley)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gumhaven Cherokee Rose (Geoffrey & Cheryl Coyte)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man About Town (G & C Coyte)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)

West Highland White Terrier
Baby of Breed: Glemand Karmen Del Luna (Pam Gerrey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)  (Group Entry : 47)

Runner Up in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Aarabells Black Duchess (Aliasa Labradors)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Moruada California Gold (Mrs S H Wright)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Makin Dreams Come True CCD RN (Imp USA) (Rebecca Pandelis & B Goyen)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jettz Whos That Girl (Victoria Masterfield & Rebecca Pandelis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Makin Dreams Come True CCD RN (Imp USA) (Rebecca Pandelis & B Goyen)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rosherville Touch Of Silk (AI) (S Raine & E Glass)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Ch & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moruada California Gold (Mrs S H Wright)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Moruada American All Star (Mrs S H Wright)
Baby of Breed: Aust Ch Moruada In A Pickle (AI) (Mrs S H Wright)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Soshyl Flower of Scotland (R McNab)

Labrador Retriever
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aarabells Black Duchess (Aliasa Labradors)
Minor of Breed: Aliasa Alota Perfection (Aarabells Labradors)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD) (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Goldtreve Dont Knock The Rock (Eather Harbutt)
Puppy in Group: Whippet
Taejaan Chemical Romance (N Rule Steele)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Ariahgrove Crazy For You (Rhonda Dearnaley)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)
Runner Up Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ariahgrove Oops Im in Trouble (Rhonda Dearnaley)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dybo Bailey Of Bridlington (Sandra Taylor)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Goldtreve Dont Knock The Rock (Eather Harbutt)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ariahgrove Crazy For You (Rhonda Dearnaley)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Goodwill Dual Citizen (Steve & Debbie Albert)
Puppy of Breed: Taejaan Chemical Romance (N Rule Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
Baby in Group: Collie (Rough)
Nobleshand Splash of Class (Carol Cross)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Kelanmee Undathe Kissing Tree (Kim Tresidder)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Kieno Dream of Melody (Joanne Symonds)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Morview Not On Your Nellie (Scott & Amy Curran)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Merrinda Girl Of My Heart (AI) (Joanne Symonds & Lyn Allshorn)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Baby of Breed: Nobleshand Splash of Class (Carol Cross)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards & C Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Snofyre Jewell of Success (C Fitzgerald/ A & S Taylor)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snofyre Jewell in the Crown (Miss K Shanks & Ms C Fitzgerald)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Snofyre Dutch Dynasty (AI) (Sally Townsend & Chrissy Fitzgerald)
Baby of Breed: Snofyre Legend of the Brave (AI) (Sally Townsend & C Fitzgerald)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Comet (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Andacht Torque Awhile (L & Y Hornsey)
Puppy of Breed: Tyrilebee Quay To The Storm (Casey Morrison)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sharndah Th Swanky Yank (G Grant / A Walters)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kelanmee Undathe Kissing Tree (Kim Tresidder)
Baby of Breed: Lyndream Laugh Out Loud (M Kirk)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kieno Dream of Melody (Joanne Symonds)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Kikuhiko Kashiwagi (Japan)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
Baby in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)
Minor in Group: St Bernard
Heiliger Nandi (Elisabeth Remme)
Puppy in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean Teacup (C & R Foster)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean Sweetheart (C & R Foster)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grizzmuffley Dance Onn (K Munro)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch & Serb Jr Ch Moonwalker Night Fever (Imp Serbia) (Ros Bacich & Peter Williams)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Silvana Mangano (Mr K & N Keck)
Baby of Breed: Maggiormente Enrico Caruso (AI) (K & N Keck)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Sweetheart (C & R Foster)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Teacup (C & R Foster)

Samoyed
Baby of Breed: Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)

Shiba Inu
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kortmar Poison Ivy (Lyne Browning / Kylie Oldfield)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Dog CC & Puppy of Breed: Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
Baby of Breed: Nevicata Hyde N Seek (S Leonard)

St Bernard
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Heiliger Nandi (Elisabeth Remme)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Kikuhiko Kashiwagi (Japan)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Gr Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky It Just Got Messi (Mrs S J Plackett)
Baby in Group: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Minor in Group: German Spitz (Klein)
Aust Ch Ferona Geheime Affare (L J & R J McCahon)
Junior in Group: British Bulldog
Eddybul French Kiss (Laurie Edwards)
Open in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Gr Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)
Runner Up Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Neut Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eddybul French Kiss (Laurie Edwards)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Underfoot Secret Kisses (Alisa Renda)

French Bulldog
Baby of Breed: Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ferona Geheime Affare (L J & R J McCahon)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Vonleenard To The Moon N Back (Diane Russell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Olebob My Name Is Christine (Mrs P Harman & Ms L Stone)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Elluje Fast and Furious (AI) (Julie & Erin Henville / Fay Thomasen)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Laahtoy Silver Queen (Lisa Martin)
Baby of Breed: Aust Ch Beddydane Th Greatest Showman (Ms L F Stone)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Placky It Just Got Messi (Mrs S J Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky Callin De Shots (Sue Plackett)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Placky Lightning before Thunder (Sue Plackett)