Boorowa Show Society Inc (NSW)
Date of Show : 1-Mar-2019 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Miss Jan Seary (NSW)
Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Schipperke
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
Minor in Show: Pug
Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
Puppy in Show: Beagle
Hebridean Room On The Broom (Mr B & Mrs A Martin)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
Clayco Why Now (A & V Bourne & S Mills & B Mills)
Aust Bred in Show: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Skye Terrier
Skyesdlimit blu lightning (Paige Howes)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Dalmatian
Thunderspot All Fired Up (Ms C Porter)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)
Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
Runner Up in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
Baby in Group: Maltese
Soyeux Petticoats N Lace (Cristina Goodman)
Minor in Group: Pug
Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
Puppy in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Marniechar Picture This (K M Potts)
Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Baby of Breed: Alexabelle Royal Connections (Mrs S G Boyce)
Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Grandimage Should Be A Cowboy (Paige Howes & Cecilia Dobson)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grandimage honey bunch (Paige Howes)
Chinese Crested Dog
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Happylea Choc E Chip (Deborah Neumann)
Baby of Breed: Happylea Lady in Blak (Deborah Neumann)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
Baby of Breed: Rogojin Twinkle Toes (Ken & Cheryl Hodge)
Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Prince of the Universe (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Soyeux Lilbit ofmy Heart (Cristina Goodman)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soyeux Star Legend (Cristina Goodman)
Baby of Breed: Soyeux Petticoats N Lace (Cristina Goodman)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Marniechar Picture This (K M Potts)
Baby of Breed: Marniechar Black Zambucca (Mrs K M Potts)
Papillon
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Zephyr Breeze (Mrs P & G Harding)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ferona Do I Make You Nervous (Yvette Rolfe)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ferona Never Stop Dreaming (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona U Got Nothing On Me (Y Rolfe)
Minor of Breed: Ferona Follow Your Dreams (Yvette Rolfe)
Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Courage Under Fire (Yvette Rolfe)
Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Yours Truly (J Whitney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Se & Aust Ch Fladerlyckans Azzion (Imp SWE) (A & V Bourne)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Telavier Memories (A & V Bourne)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)
Clayco Why Now (A & V Bourne & S Mills & B Mills)
Runner Up in Group & Open in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Gr Ch Saphyr Triple Creme RN (N D Gray)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Skalawag Just Made To Measure (J & V Morriss)
Puppy in Group: Border Terrier
Aust Ch Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Guilcroft Dame Alice of Dibley (Mrs P & G Harding)
Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Corajoso Advocates Enigma (Ms C Shields)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Clayco Why Now (A & V Bourne & S Mills & B Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)
Baby of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)
Skye Terrier
Baby of Breed: Skyesdlimit blu lightning (Paige Howes)
Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Saphyr Triple Creme RN (N D Gray)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Skalawag Just Made To Measure (J & V Morriss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Miss Jan Seary (NSW)
Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Gr Ch Rosherville Touch Of Silk (AI) (S Raine & E Glass)
Baby in Group: Golden Retriever
Aust Ch Soshyl Style and Grace (R McNab)
Minor in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)
Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Whitney)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belcroft Business As Usual (D & M Bellamy)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Bolwarra Artful Dodger (K Neiberding)
Baby (Bitch) of Breed: Neberden Riders on the Storm (Mr J/ Mrs K & Miss K Neiberding)
English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lucksheray Design Dandy To Fairray (Imp ITY) (M Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Graylors lady Mooch (M Cross)
Baby of Breed: Nundialla Fire N Ice (Marlene Cross)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rosherville Touch Of Silk (AI) (S Raine & E Glass)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarlorise Avatar Flying Dancer (Mrs C Forsyth)
Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)
Baby of Breed: Aust Ch Soshyl Style and Grace (R McNab)
Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cianroninnis Jolly Paws (Sally Underwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ornac One More In Red Spots (Sally Underwood)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ornac Giggling Ginger (Sally Underwood)
Junior of Breed: Aust Ch Ornac Playing With Words (Sally Underwood)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Baby of Breed: Oldcastle Look Whos Up (Mr I & Mrs D Irvin)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Baby in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)
Minor in Group: Borzoi
Aust Ch Psovaya Bewitched (K A Olsson)
Puppy in Group: Beagle
Hebridean Room On The Broom (Mr B & Mrs A Martin)
Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fonteposca's True Magik (Imp ITY) (Brialey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hebridean Room On The Broom (Mr B & Mrs A Martin)
Intermediate of Breed: Aust Ch Brialey Swagik Mr Chester (Andrea Coss)
Borzoi
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Psovaya Bewitched (K A Olsson)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Cooledach Sweet n Sassy (Claire Cowie)
Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)
Pharaoh Hound
Baby of Breed: Starblush Timebomb (E & B Wyatt)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lionsbane Silver Wattle (AI) (Alexandra & Rohan McElwee)
Saluki
Baby of Breed: Padtheway Turandot (Ms W Downing/ Ms H Spence/ Mr N Strathdee)
Whippet
Baby of Breed: Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)
Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Runner Up in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Baby in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Game Breaker (V & D Morris)
Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Zeus (Mark Hutchinson)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Xanzaree Heir To The Throne (PAULA GLEESON)
Junior in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Quite by Chance (Dale Elliott)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Avonpark Steele Diamond (AI) (K Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Avonpark Coalminers Daughter (AI) (K Fisher)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Beljekali Zeus (Mark Hutchinson)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)
Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Xanzaree Heir To The Throne (PAULA GLEESON)
Baby of Breed: Aust Ch Swinbrad Game Breaker (V & D Morris)
Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allendell Quite by Chance (Dale Elliott)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allendell Make My Day (Dale Elliott)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup / Dual Ch (T) Rimerini Dare To Dream CCD RE (L Brownhill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)
Junior of Breed: Aust Ch Ducliffe A Winters Tale (K G Johnson)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hartly Keep Commenting (N Pearson)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)
Aust Ch Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
Junior in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Sweetest Devotion (P & S Sedgbeer)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Wicked Black Witch (Imp NZ) (L Cameron/ B Tindall & J Hovell)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bravadobe Rapunzel Tangled At Martyn (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns/ J & E Henville)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Copperdobe Wicked Black Witch (Imp NZ) (L Cameron/ B Tindall & J Hovell)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Icespirit The Labyrinth (P & S Sedgbeer / M & N Church)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aeukanmanuva Sweetest Devotion (P & S Sedgbeer)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)
Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
Runner Up in Group & Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
Baby in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Sooquan Senklias Tsomo (Ms L F Stone)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Tuiwood C'est Si Bon (Imp NZ) (Luciana Giorgioni)
Dalmatian
Baby of Breed: Thunderspot All Fired Up (Ms C Porter)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tuiwood C'est Si Bon (Imp NZ) (Luciana Giorgioni)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Moonglade La Can Can (Robert Wilson)
German Spitz (Klein)
Baby of Breed: Aust Ch Ferona Black Satin N Lace (Yvette Rolfe)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Olebob My Name Is Christine (Mrs P Harman & Ms L Stone)
Baby of Breed: Aust Ch Sooquan Senklias Tsomo (Ms L F Stone)
Poodle (Toy)
Baby of Breed: Aust Ch Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)
Puppy of Breed: Sweetooth Speak Boldly (L M Boyd)
Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beadale Auzie Lady (Lynette Niemann)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
Baby of Breed: Aust Ch Beltzu Stepping Out In Style (Belinda Heersema)
Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amorenekid Stark Naked (Deborah Neumann & Toula Cameron)