Port Stephens Dog Sports Club Inc (NSW)

Date of Show : 25-Aug-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ken Hammond AFSM (NSW)   (Total Entry : 319)

Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Germanicus Let Me Love You (Ai) (Lara Haynes)
Minor in Show: Keeshond
Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Puppy in Show: Lhasa Apso
Zaland Academy Award (B Beves & N Estatheo)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Kachina Doll (Mrs Annette D Bowe)
Intermediate in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Schnauzer (Miniature)
Redorah Storm In A Shot Glass (Doris Cooper)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cairn Terrier
Barragan Digeridoo At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 50)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: King Charles Spaniel
Wilsight Say My Name (C Rodrigues)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Caperway Back Alley Girl (Ms R Duffy)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Raffles (M Morse & W Henderson)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Hautchien Born To Be Bad (Jane Fisher)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Matmor Raffles (M Morse & W Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Minor of Breed: Caperway Back Alley Girl (Ms R Duffy)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross and Phillip Cross)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Soltaysha Little Fairy Wonder (Mrs J Jones)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Soltaysha Little Fairy Wish (Mrs J Jones)
Baby of Breed: Pomteddy Up In Lights (Mrs J Jones)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Eskimo Joe (Craig & Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
Baby in Group: Cairn Terrier
Barragan Do You Want To dance (Neil Curwen)
Minor in Group: Bull Terrier
Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
Puppy in Group: Bull Terrier
Bankabull One Of The Boys (J & B McGowan)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Kachina Doll (Mrs Annette D Bowe)
Open in Group: Australian Terrier
Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch AmstarFX Thanos The Immortal (AI) (L McCormack & Kelly A Lucey)
Puppy of Breed: Aust Ch Redwhitenblu Destinys Warrior (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tenaz Shez Daddy's Girl (ROM) (J & B McGowan)
Dog CC & Puppy of Breed: Bankabull One Of The Boys (J & B McGowan)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Barragan Do You Want To dance (Neil Curwen)
Baby (Dog) of Breed: Barragan Digeridoo At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Firezan Sweeney Todd (Mrs A D Bowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Firezan Kachina Doll (Mrs Annette D Bowe)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Baby of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Quiet Achiever (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Southgate Southern Belle (N Taylor and D Hull)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Magnus (Dr N Smith)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kypajuka Drives Me Crazy (Ms T Tattersall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Open of Breed: Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Junior Neuter of Breed: Demala Lord of the Rings (Hellen Stokes)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Linda Adams (VIC)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Germanicus Let Me Love You (Ai) (Lara Haynes)
Minor in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Barefoot Princess (Debra Stubbings)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Germanicus Hall of Fame (Lara Haynes)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Sunford Red Letter Day (Robynne Woolcock)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Jamandess Watermelon Wine (Robynne Woolcock)
Baby of Breed: Jamandess Targa Top Zed (Robynne Woolcock)
Junior of Breed: Jamandess Just Clover (Robynne Woolcock)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Germanicus Hall of Fame (Lara Haynes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus Let Me Love You (Ai) (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Bitch CC & Minor of Breed: BlueBreeze Barefoot Princess (Debra Stubbings)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aralyen River OvDreams (Anne O'Connor)
Puppy of Breed: Aust Ch Aliasa Light My Heart (Aliasa Labradors)
Junior of Breed: Jarkk Beat My Ace (Aarabells Kennels)
Aust Bred of Breed: Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch OttogaL Coco Pop (Mrs L Krzemien)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarshona Made You Look (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW) (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust & JNR Cro Ch Kan Trace Born To Be A Rockstar (Imp CRO) (Beryl & Jo Hession)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Taejon All About Eve (AI) (Paul & Lyn Britza / Julieanne Laws)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejon All About Eve (AI) (Paul & Lyn Britza / Julieanne Laws)

Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)

Bloodhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: M&M's Off To See The Wizard at Hunterhound (Imp USA) (Michelle Ashpole)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beedashie Any Dream Will Do (Miss K Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lemaison Gold Image (Mrs L Wasson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Beedashie Brown Eyed Girl (Miss K Smith)
Baby of Breed: Westpriors Jungle Drums (Laraine Wasson)
Puppy of Breed: Lemaison Luv N Desire (Mrs L Wasson)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Feralas Bicentennial Man (Miss C & Ms B Monckton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Feralas Rhapsody In Blue (C & B Monckton)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & JNR Cro Ch Kan Trace Born To Be A Rockstar (Imp CRO) (Beryl & Jo Hession)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)
Baby of Breed: Ballahond Rosado Dawn (Sandra Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Donna Puttock (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Vedamea About Last Knight (B & L Ryan)
Runner Up in Group & Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers/E Badior)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah Winter Solstice (AI) (Mrs L Bettison)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Huntarush Tickerabit (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Juz For The Hell Of It (K Cotton & A J Lamberton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Junior of Breed: Aust Ch Weedram A Mystical Winter (T Harber)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers/E Badior)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vedamea About Last Knight (B & L Ryan)

Norwegian Buhund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blackcombe Lagertha At Skalagrim (R Crouch & A Williams)

Shetland Sheepdog
Minor (Dog) of Breed: Beauideal Juz Too Handsome (J L Docksey)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aziah Winter Solstice (AI) (Mrs L Bettison)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silversuisse Iron Essence RN (R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Redorah Storm In A Shot Glass (Doris Cooper)
Minor in Group: Dobermann
Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)
Junior in Group: Samoyed
Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ivyviolet Flashdance In Red (Wayne Conway)

Bullmastiff
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Pennhari Weekend Vortex (Ms N Burton & Mr D Addems)

Dobermann
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
Baby of Breed: Redorah Storm In A Shot Glass (Doris Cooper)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Theldaroy Terra Nova (C & R Seare)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Runner Up in Group: Tibetan Terrier
Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
Baby in Group: Shih Tzu
Erintoi Artic Diamond (John Sheppard)
Minor in Group: Keeshond
Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland Academy Award (B Beves & N Estatheo)
Junior in Group: Tibetan Terrier
Gengala Caught On Camera (Louise Hickie)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez X Trail (Graham Cruse & Neil Curwen)
Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Bouffant Call The Paparazzi (Deb Saunders)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)
Puppy of Breed: Paceaway Bergerac (S Lovett-Laverty)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briallen Franco N Original (Glen Vernon & Anne O'Connor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
Baby (Dog) of Breed: Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hunkeedori Hot Like Me (K L Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zaland Academy Award (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bouffant Call The Paparazzi (Deb Saunders)
R/UP BOB: Poodelle Manhattangirl (J H Conquest)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez X Trail (Graham Cruse & Neil Curwen)

Shih Tzu
Baby of Breed: Erintoi Artic Diamond (John Sheppard)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gengala Caught On Camera (Louise Hickie)