Wagga Wagga Show Society Inc (NSW)

Date of Show : 1-Sep-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sylvia Gartner (NSW)   (Total Entry : 288)

Best in Show & Aust Bred in Show: Whippet
Taejaan Walking on Water (Sonia Turay / N J Rule-Steele/Brian Wilson)
Baby in Show: Australian Shepherd
Blueamble Speed Dating (Clive & Bianca Ralphs)
Minor in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Junior in Show: Tibetan Terrier
Tibetoes Dark Side of the Moon (Pamela Ellis)
Intermediate in Show: Deerhound
Aust Ch Clachtoll Wattle (W Mathieson & E Dee)
Open in Show: Airedale Terrier
Clydebrook Gaelic Star (Robert Brooks)
Runner Up Neuter in Show: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)  (Group Entry : 54)

Runner Up in Group & Junior in Group: Havanese
Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)
Minor in Group: Tibetan Spaniel
Tuscamada Love In The Shadows (Mr E & Mrs B Wyatt)
Puppy in Group: Pug
Sebandee Kakadu Dream Tyme (Colin Seymour)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Chevalove Victoria's Secret (K & M Munro)
Baby of Breed: Chevalove Liberty Belle (AI) (K & M Munro)
Junior of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Open of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ertae Blushing To The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Ertae Step Aside Iv Arrived (Melinda Sterrett)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Queen of Hearts (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Wondoan Wriver Song (Ms T M Hales)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bindahlena Love At First Sight (Leisl wood)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kimissa Baileys N Ice (R & M Clancy)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tupishka Lil Drop of Honey (Patricia Cassidy)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
Bitch CC & Puppy of Breed: Sebandee Kakadu Dream Tyme (Colin Seymour)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tamard Gift Of Luv (Mr E & Mrs B Wyatt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Tuscamada Love In The Shadows (Mr E & Mrs B Wyatt)
Dog CC & Intermediate of Breed: Tunamara Kunjo Tsha (Mr E & Mrs B Wyatt)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)  (Group Entry : 32)

Runner Up in Group & Junior in Group: Border Terrier
Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Skalawag Oh Wow Look At Me (Sally Underwood)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
Intermediate in Group: Airedale Terrier
Clydebrook Annie Laurie (Robert Brooks)
Open in Group: Airedale Terrier
Clydebrook Gaelic Star (Robert Brooks)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Clydebrook Annie Laurie (Robert Brooks)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Clydebrook Gaelic Star (Robert Brooks)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Guilcroft Fifty Shades Of Blue (Mrs P & G Harding)
Res Dog CC & Minor of Breed: Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)

Manchester Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Baby of Breed: Rosemerta Autumn Jazz (Janet Palmer)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lulahrni Freewheelin Franklin (K Brett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Skalawag Oh Wow Look At Me (Sally Underwood)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)
Baby in Group: English Setter
Nundialla Midnightfire (Ian Williams/Marlene Cross)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Junior in Group: English Setter
Aust Ch Orwin Prince Of Polaris (E Reid)
Aust Bred in Group: Gordon Setter
Aust Ch Kemsley Dare To Dream RN (Natalie Collins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Curly Coated Retriever
Aust & Neut Ch Kalonakurl First And Foremost (S Slater)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Appinitki Badger Bear (B & M Lennon)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Keltonhill Bear Necessaties (B & M Lennon / T Wayenberg)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston & Ann O'Keefe)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Curlbrook Working Class Man (AI) (Curlbrook Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kalonakurl First And Foremost (S Slater)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Orwin Prince Of Polaris (E Reid)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)
Baby of Breed: Nundialla Midnightfire (Ian Williams/Marlene Cross)
Baby (Bitch) of Breed: Nundialla Heavenly Design (E & Mrs B Wyatt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
Res Dog CC & Junior of Breed: Germanicus Hall of Fame (Lara Haynes)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Germanicus Edge of Reason (AI) (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus Let Me Love You (Ai) (Lara Haynes)
Minor of Breed: Heiderst Dressed In Chanel (AI) (Silvagun)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemsley Dare To Dream RN (Natalie Collins)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)
Baby of Breed: Bushgold Brothers Bodhi (Mrs Pauline Rudd)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cianroninnis Jolly Paws (Sally Underwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ornac Words To Play With (Sally Underwood)
Junior of Breed: Ornac One More In Red Spots (Sally Underwood)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyerose Tour De France (Sharon Mulgrew)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Taikuri Understudy (Sharon Mulgrew)
Baby of Breed: Skyerose Blame Iton The Boogie (Sharon Mulgrew)
Minor of Breed: Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)

Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silvagun Stormy Nights (Silvagun)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (NSW) (Group Entry : 27)

Best in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Taejaan Walking on Water (Sonia Turay / N J Rule-Steele/Brian Wilson)
Minor in Group: Afghan Hound
Karakush Hemsworth (Miss N Archer / Mr L & Mrs H Gibson)
Junior in Group: Whippet
Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/N J Rule-Steele)
Intermediate in Group: Deerhound
Aust Ch Clachtoll Wattle (W Mathieson & E Dee)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karakush Hemsworth (Miss N Archer / Mr L & Mrs H Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brialey Lil Bit Ice Maiden (AI) (Andrea Coss)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tardoan Thyme After Thyme (Ms T M Hales)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clachtoll Wattle (W Mathieson & E Dee)
Baby of Breed: Nanapapa Fire at Will (Mr W Mathieson & E Dee)

Grand Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Laserre Alexandre (A Coss & J Quinn)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aghaveaghs Almost Like A Dream (AI) (Mr P Galvin)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aghaveaghs Run Thru The Jungle (AI) (Mr P Galvin)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Juzrival Didit For The Nookie (A Barter & L Fletcher)
Baby of Breed: Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)

Whippet
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Taejaan Walking on Water (Sonia Turay / N J Rule-Steele/Brian Wilson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/N J Rule-Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)  (Group Entry : 36)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Armahani Diamond Davvir (AI) CD RA JDX ADX ADO GD SPD SD ET WPD (Ms C & Mrs B Ralphs / Ms J Lincoln)
Baby in Group: Australian Shepherd
Blueamble Speed Dating (Clive & Bianca Ralphs)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Purdella Double Sequel (P M & G A Grant)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Erudite Magic Meg (AI) (N Hale & B Carter)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Erudite Magic Meg (AI) (N Hale & B Carter)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Blueamble Speed Dating (Clive & Bianca Ralphs)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Armahani Diamond Davvir (AI) CD RA JDX ADX ADO GD SPD SD ET WPD (Ms C & Mrs B Ralphs / Ms J Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Once Upon a Dream (AI) (L & Y Hornsey)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tibetoes Hashtag You Da Bomb (Pamela Ellis)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ausled Xes Acacia Ls (Cassandra Bertram)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ausled Ellcrys Allanon (Cassandra Bertram)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Purdella Double Sequel (P M & G A Grant)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Samiha Friday On My Mind (Miss S & Mr G Chick)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)  (Group Entry : 24)

Runner Up in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Rottfuerst Von Odin Bear (Desmay O'Neill)
Intermediate in Group: German Pinscher
Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)
Runner Up Neuter in Group: Schnauzer
Aust Neut Ch Raksha Xavier of the Glen (A & M Bridge)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Ms N Tetley)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rottfuerst Von Odin Bear (Desmay O'Neill)

Schnauzer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Raksha Xavier of the Glen (A & M Bridge)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Gartner (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Junior in Group: Tibetan Terrier
Tibetoes Dark Side of the Moon (Pamela Ellis)
Baby in Group: French Bulldog
Ikonic A Million Dreams (Mr D & Mrs C Beacock)
Puppy in Group: Shih Tzu
Beltzu Rewrite The Stars (Belinda Heersema)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
Open in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Lysandra Sunburst At Schau (Imp NZ) (B J Biggs)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Icspots Gotta Catch Em All (K Britten & M Morrissey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Thunderspot All Fired Up (Ms C Porter)
Baby of Breed: Icspots Green with Envy (K/M Britten / Morrissey)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Moonglade La Can Can (Robert Wilson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Ikonic A Million Dreams (Mr D & Mrs C Beacock)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lysandra Sunburst At Schau (Imp NZ) (B J Biggs)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jojoe Time And Secrets (Mrs J Seiter)
Dog CC: Aust Ch Schau White Light (B J Biggs)
Baby of Breed: Schau Capacitor (B J Biggs)
Aust Bred of Breed: Schau Shindig (B J Biggs)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Beltzu Rewrite The Stars (Belinda Heersema)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tibetoes Dark Side of the Moon (Pamela Ellis)