Horsham-Wimmera Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 18-Aug-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lyn Watson (VIC)

Best in Show & Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)
Runner Up in Show & Open in Show: Pekingese
Aust Gr Ch Ormalu Lorenzo Caprile (Patricia Smith)
Baby in Show: Border Collie
Milangimbi Afternoon Storm (D Miller)
Puppy in Show: Irish Setter
Aust Ch Rhiannon Code Red (Marina & Jacinta Scott)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Walamara Catch-Me If You Can (Imp NZ) (Amanda Spencer)
Intermediate in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust & Am Ch Scottfree Wizard of Wall Street (Imp USA) (Smith/ Hollingworth/ Grutzner)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Hungarian Vizsla
Dual Ch (T)/ Neut Ch Hubertus Ginger Spice ET TSDX (Agnes Pali)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Gr Ch Ormalu Lorenzo Caprile (Patricia Smith)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Troubadour Holly Golightly (Sally Stewart)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Reynosa Diamond Royale (Mrs Allison Rhodes)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Dearchi Dash Of Class (Mrs Allison Rhodes)
Runner Up Neuter in Group: Affenpinscher
Aust Gr & Neut Ch Simias Black Berry Trifle (Sally Stewart)

Affenpinscher
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Gr & Neut Ch Simias Black Berry Trifle (Sally Stewart)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Kqrac Reverence (AI) (V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dearchi Dash Of Class (Mrs Allison Rhodes)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Tonichi The Last Samurai (E M Crabb)
Minor of Breed: Beebopchi Princess Tui (Susan Burton)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Reynosa Diamond Ballerina (Mrs Allison Rhodes)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Reynosa Diamond Royale (Mrs Allison Rhodes)
Minor of Breed: Mexicatl Solid Rock (Susan Burton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tonichi Vodka N Ice (E Crabb)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Troubadour Holly Golightly (Sally Stewart)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiseki Takayuki (Mrs L McArthur)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kiseki Shizuko (Mrs Lyn Mcarthur)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Alwood Makino (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Alwood Hachijou (A Sharp)
Minor (Dog) of Breed: Kiseki Hoshi (Mrs L McArthur)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Minapeke IMA Single Girl (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Minapeke K For KY (The Late Mrs E Turnbull & Mrs G Cincotta)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhadinoir Speck of Gold (Ray Leech)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Ray Leech)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ormalu Lorenzo Caprile (Patricia Smith)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beaudanser Walzin Matilda (D Graham)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beaudanser Kraseevyi Parin (D Graham)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Julie Aspinall (VIC)

Best in Group & Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Heaven On Earth (Miss T Staszek & Mr S & Mrs M Green)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Dual Ch (Neut)(T)/Dual Gr Ch (Neut)(TS) Zforce Rock Ina Frock (Mrs Lisa Staszek)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lovedale Attracting Attention (Mr M Hill & Ms K McFarlane)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Iroq Heaven On Earth (Miss T Staszek & Mr S & Mrs M Green)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Bondurant Southern Gent (AI) (Miss C Virt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (Neut)(T)/Dual Gr Ch (Neut)(TS) Zforce Rock Ina Frock (Mrs Lisa Staszek)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Terraozzi Ice Princess (Mrs Nicole Korczynski)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Taufield Rebel Digger (Mrs N korczynski)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Jackirra Count Basie (Sandra Worsley)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathasaigh Cause And Effect (L J Saxton)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Cathasaigh Coopers The Man (L J Saxton)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Windypark Annies Wild Ride (L J Saxton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Julie Aspinall (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust & Am Ch Scottfree Wizard of Wall Street (Imp USA) (Smith/ Hollingworth/ Grutzner)
Baby in Group: Labrador Retriever
Bellbidgee Th Midnight Special (Miss M Purtill)
Minor in Group: Irish Setter
Aust Ch Rhiannon Red Letter Day (Marina & Jacinta Scott)
Puppy in Group: Irish Setter
Aust Ch Rhiannon Code Red (Marina & Jacinta Scott)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus Keep The Magic (A Pali & G Schweier)
Open in Group: Labrador Retriever
Aralyen I Will Survive (AI) (Miss M Purtill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Dual Ch (T)/ Neut Ch Hubertus Ginger Spice ET TSDX (Agnes Pali)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust & Neut Ch Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Scottfree Wizard of Wall Street (Imp USA) (Smith/ Hollingworth/ Grutzner)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Curlbrook Listen Like Thieves (Jane Kibble & Melinda Naughton)
Bitch CC & Puppy of Breed: Curlbrook Yothu Yindi (Jane Kibble & Melinda Naughton)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glengordon Chances Just A Rebel (Mrs Michaela Barraclough)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier A Walk In The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Break Your Heart (Sevoier Kennels)
Baby of Breed: Sevoier Kat Amonst The Pigeons (Sevoier Kennels)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Latchmere Hell Raiser (P Nicol)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hubertus Keep The Magic (A Pali & G Schweier)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T)/ Neut Ch Hubertus Ginger Spice ET TSDX (Agnes Pali)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rhiannon Red Letter Day (Marina & Jacinta Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rhiannon Code Red (Marina & Jacinta Scott)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Devinelea Maleficent (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Baby of Breed: Bellbidgee Th Midnight Special (Miss M Purtill)
Open of Breed: Aralyen I Will Survive (AI) (Miss M Purtill)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity TDX (Mrs M & Mr B Myers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ausspring London Blue (Mr P & Mrs R Valletta)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyn Watson (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)
Minor in Group: Whippet
Kanati Heart Of A Dragon (Ms Vanessa Taylor)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Charlmagne Let's Dance (S L Bennett)
Junior in Group: Basenji
Tambuzi Lucian (Tracy Young)
Runner Up Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Azawakh
Baby of Breed: Jumadabey Qahir (Vanessa Taylor)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tambuzi Lucian (Tracy Young)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Charlmagne Let's Dance (S L Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Charlmagne Sin City (S L Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Fluermack Luna Eclipse (AI) (Annette Mckinnon & Cherie Ribarits)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fluermack Regal Illusion (Annette Mckinnon & Cherie Ribarits)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Whirlaway Wish Iwaza Punkrocka (Ms Vanessa Taylor)

Irish Wolfhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Saluki
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Baby of Breed: Baghdad Lets Go Parti (Paula Bockman- Chato)

Whippet
Minor of Breed: Kanati Heart Of A Dragon (Ms Vanessa Taylor)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M / J & D Ryan)
Baby in Group: Border Collie
Milangimbi Afternoon Storm (D Miller)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Carrawarn Royalreload (D Miller)
Puppy in Group: Border Collie
Steadfast Remember My Name (Ms Gaye McKiernan)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Carrawarn Royalreload (D Miller)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Steadfast I'm Sexy N I Know It (AI) (Ms Gaye McKiernan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Steadfast Remember My Name (Ms Gaye McKiernan)
Baby of Breed: Milangimbi Afternoon Storm (D Miller)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Milangimbi Diamonds N Lace ET (D Miller)

Briard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Narbrisse Ophira (Kim Kucera)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M / J & D Ryan)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Baqilodge Jewels and Gems (Mim Bester / Sue Kennedy)
Junior of Breed: Aust Ch Tasgall Skyes The Limit (M & J Ryan / D Ryan)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M / J & D Ryan)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Baqilodge Nickel And Dime (Ms M Bester/ D & S Kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vedamea Talk the Torque (M Bester)

Puli
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch CIB Stonefelds Dressed In Black (Mr M Fisher-Hoad)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Stonefelds Stack The Deck (Mr M Fisher-Hoad)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)
Baby of Breed: Fioremyst Blak Talisman (Kathryn Hole)
Baby (Bitch) of Breed: Fioremyst Blu Serendipity (Kathryn Hole)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Schanata Crimson Secret (AI) (B & M Schier)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Catch-Me If You Can (Imp NZ) (Amanda Spencer)
Baby in Group: Shiba Inu
Temzin Mikeko Yumi Yumi (Mrs C Allen)
Minor in Group: Rottweiler
Alchemy Tommy Gun (Mrs I Burns/Alchemy Kennels)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Lilacbreeze Casanova (Sharon Lang)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Capebass Gone With the wind (Mr L & Mrs J Leeder)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Annakpok Turning Tables (Narelle Adams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Newfoundland
Capebass The Coming Storm (AI) (L & J Leeder/ C Stewart/ E Durant)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Annakpok Turning Tables (Narelle Adams)

Bernese Mountain Dog
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lilacbreeze Bonnie Beatrice (Sharon Lang)
Puppy of Breed: Lilacbreeze Casanova (Sharon Lang)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Regalmast Jaadwa (AI) (Erin Fowler)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Walamara Catch-Me If You Can (Imp NZ) (Amanda Spencer)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Walamara Step-aside (AI) (Imp NZ) (Amanda Spencer)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cezar Cancrimo (Imp POL) (I Harland/ J Leeder/ G Webster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Capebass Gone With the wind (Mr L & Mrs J Leeder)
Res Dog CC & Junior of Breed: Seadale Smoothe Criminal (Mrs Melanie Roberts & Mr Jake Roberts)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Capebass The Coming Storm (AI) (L & J Leeder/ C Stewart/ E Durant)

Rottweiler
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Alchemy Tommy Gun (Mrs I Burns/Alchemy Kennels)
Baby of Breed: Alchemy Kitty Kitty Bang Bang (Mrs I Burns/Alchemy Kennels)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ruslana Harvard (Terry Lia)

Shiba Inu
Baby of Breed: Temzin Mikeko Yumi Yumi (Mrs C Allen)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Schanata Crimson Secret (AI) (B & M Schier)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Schanata Golden Enforcer (AI) (B & M Schier)
Junior of Breed: Arctickara Black Opal (B & M Schier)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Temzin Bostar Momoa O Zorro (Mrs C Allen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Jenuin Major Constellation (Mrs J Sculac)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Coach Maker (AI) (Jenni Oconnor)
Junior in Group: British Bulldog
Aust Ch Cabulldog My Silvershady (AI) (Saviour Bonnici)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Saihabostons Dextersmdniteruna (Rod Kirby)
Puppy of Breed: Saihabostons Solatiar Sensation (Rod Kirby)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cabulldog My Silvershady (AI) (Saviour Bonnici)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Coach Maker (AI) (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Penniwise (J O'Connor)
Baby of Breed: Neehi Toppspott To Shine (Jenni Oconnor)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Gold-Sierra Tasillo (Imp HUN) (Tufsteen Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaysand Lovin Yr Style (Dawn Elvey)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Tufsteen Atomic Blonde (Tufsteen Kennels)
Baby of Breed: Tufsteen Alice in Wonderland (Tufsteen Kennels)
Intermediate (Dog) of Breed: Gold-Sierra Kimo (Imp HUN) (Mandy Johansson)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Here Comes The Sun (Jane Buckland)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Puddleducky Angel Face (Jane Buckland)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jenuin Major Constellation (Mrs J Sculac)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)