Yass Show Society Inc (NSW)
Date of Show : 20-Mar-2021 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Simon Mills (NSW) (Total Entry : 395)
Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Runner Up in Show & Puppy in Show: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
Baby in Show: Schipperke
Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)
Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Hausillevon Alma (R L Ralphs)
Aust Bred in Show: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Open in Show: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Baby SweepStakes - 1st Place: Schipperke
Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Puppy SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Reibey Kosciuszko (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Borndownunda S Chocolatier (Miss K Innes & Ms G Folli)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Dr Lesley Cameron (NSW) (Group Entry : 60)
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
Baby in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
Minor in Group: Lowchen
Jonjas Liquorice Allsort (T Farrell)
Puppy in Group: Griffon Bruxellois
Lochtay Carbon Copy (R & K Bell)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Lochtay Carbon Copy (R & K Bell)
Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jonjas Liquorice Allsort (T Farrell)
Maltese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soyeux Imagine (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Soyeux Star Flyer (Cristina Goodman)
Baby of Breed: Soyeux Dusted with Diamonds (Cristina Goodman)
Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kabova Pye In The Skye (Ms J Whitney)
Baby of Breed: Aust Ch Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
Baby (Bitch) of Breed: Sebandee Raggedy Anne (Colin Seymour)
Minor of Breed: Aust Ch Kangala Versace On The Floor (Kerry Cannon)
Puppy of Breed: Sebandee Quintessential Black (Colin Seymour)
Intermediate of Breed: Sebandee Nugget of Gold (Colin Seymour)
Russian Toy (Long Haired)
Baby (Bitch) of Breed: Hevnlee Illiana (Bev Chapman)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT) (Group Entry : 58)
Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Money Talks (Kathryn Smith)
Minor in Group: Tenterfield Terrier
Ldentae My Mate Pat (J & V Morriss)
Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Cwest for Success (P Gerrey)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar She Not The End (Karen Sloane)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daminabul Fatboy Slim (Damiano & Katarina Manna)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Daminabul Breakin Da Rulz (Damiano & Katarina Manna)
Minor of Breed: Daminabul Eye Candy (D & K Manna)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barragan Eyes On The Prize (Neil Curwen)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Res Dog CC: Collessie Sirpaulmccartney (Lauren Ross)
Res Bitch CC: Collessie Vanilla Who (Lauren Ross)
Baby of Breed: Joymont Money Talks (Kathryn Smith)
Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tawnyoak Cwest for Success (P Gerrey)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Covejack Wild Wahine (Jayne Hawkins)
Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jazzman Jr (AI) (Ms V M Adams)
Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Macprain Modern Man (Mrs L Donohue/ Mr A & Miss N Zullo)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wildbunch Cosmic Rumble (I & L Stanley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
Intermediate of Breed: Monchelpark Burnin Diesel (C Borg)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ldentae My Mate Pat (J & V Morriss)
Bitch CC & Puppy of Breed: Orgamadra Ravishing Ruby (Jodi Cooper)
Intermediate of Breed: Triplefun Pebbles (J & V Morriss)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW) (Group Entry : 60)
Landmark Billy Ocean (Suzana Styles)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (M K Kingston & A C O’Keefe)
Baby in Group: Labrador Retriever
Aralyen President Elect (Anne O'Connor)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Reibey Kosciuszko (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Landmark Red Red Robin (Suzana Styles)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Gr Ch Kabova Dances With Wolves (J Whitney)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (M K Kingston & A C O’Keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Landmark Billy Ocean (Suzana Styles)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Landmark Red Red Robin (Suzana Styles)
English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Graylors Shades Of Gray (Marlene Cross)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Reibey Kosciuszko (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
Golden Retriever
Baby of Breed: Sonza Enigma (Ian Williams)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Riftintime Midnight at Marios (Mr T & Mrs M Ament)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Baby of Breed: Aralyen President Elect (Anne O'Connor)
Puppy of Breed: Blackhills Sweet Surrender to Cigwn (Imp NZ) (Elizabeth Thomas)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Dr Lesley Cameron (NSW) (Group Entry : 58)
Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Runner Up in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu Mirrorball (Eather Harbutt / Hewitt/ Crane)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karakush Hemsworth (Miss N Archer / Mr L & Mrs H Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Khandhu Mirrorball (Eather Harbutt / Hewitt/ Crane)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)
Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Trisven Hell in Heels (Andrea Coss)
Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tirrike My Sweet Illusion (Andrea Coss)
Baby of Breed: Brialey Im so Posh (Andrea Coss)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dachchimac Mother of Dragons (L K Stevens)
Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Irish Wolfhound
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wulfgar Fletch Full Throttle (AI) (Mr R & Mrs M South)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Lionslea WenthLastSwordIsDrawn (AI) (Paula Batten/Kym Balcomb)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Valeighunter Magneto (D & C Shearer / D Mitchell)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Elizabeth Hindley (ACT) (Group Entry : 60)
Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/ J Karras & B Moore)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Hausillevon Alma (R L Ralphs)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Dawco At The Edge Of Time (AI) (Mr David P Dawes)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Ferona Dark N Stormy (Mrs R L Ralphs)
Junior in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Llandwyn Legacy Of Gandalf (AI) (D Hartcher/ R Ralphs/ K Baxter)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Hausillevon Assap (R L Ralphs / L & Y Hornsey)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Avonpark Steele Diamond (AI) (K Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wazwallaby Namadgi Red Pearl (Glen & Julie Hogan)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/ J Karras & B Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lanbart Ready Set Go (Hessenberger / Oakey)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ukulunga There You Go (Imp NZ) (Vicky Spangler)
Puppy of Breed: Lanbart Jet Black Heart (Hessenberger / Oakey)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sanpasho Champagnz at Windrift (R Koerber & E Bevk)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trumagik Jack Of Spades (AI) (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Korpi Ladyarabellamountain (Miss N Archer)
Baby of Breed: Snofyre Virtual Diva (Ms C Fitzgerald)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hausillevon Alma (R L Ralphs)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hausillevon Assap (R L Ralphs / L & Y Hornsey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Allendell Unchained Melody (Mrs R L Ralphs)
Puppy of Breed: Ferona Dark N Stormy (Mrs R L Ralphs)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hillmagic Platnum Rain (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Teamkuma Rocketman (R Koerber & E Bevk)
Res Bitch CC: Teamkuma Gottahavefaith (R Koerber & E Bevk)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Bitch CC & Junior of Breed: Beauideal With Compliments To Hartly (N Pearson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Hartly Mumms The Word (Lyn Pearson)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Llandwyn Legacy Of Gandalf (AI) (D Hartcher/ R Ralphs/ K Baxter)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawco The Evening Star (AI) (Mr David P Dawes)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit of a Hunk (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Res Dog CC & Minor of Breed: Dawco At The Edge Of Time (AI) (Mr David P Dawes)
Res Bitch CC: Becassmic Amore For Begrayced (Renay Grace)
Baby of Breed: Begrayced Gentlemans Portrait (Renay Grace)
Junior of Breed: Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Dr Lesley Cameron (NSW) (Group Entry : 48)
Newfashion Hold On I'm Coming (Mrs Helen Calderwood)
Baby in Group: Bullmastiff
Alyman Summer Breeze (Kerry Cannon)
Minor in Group: Schnauzer
Swashbuckle Kertanegara (G Knight & S Gani)
Puppy in Group: Rottweiler
Khingsahl My Michelle (Kerry Cannon)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Branbern Dark By Design (M Fisher & V Hodgson)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)
Baby of Breed: Alyman Summer Breeze (Kerry Cannon)
Dobermann
Baby of Breed: Bravadobe The Power Of One (AI) (Jude Lowe)
German Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Angelsun of Cosmic JP (Imp JPN) (Miss Kym Giller)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kaitler Tequila With Daveren (Michele Beyer & Charlotte Manton)
Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)
Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Newfashion Hold On I'm Coming (Mrs Helen Calderwood)
Rottweiler
Puppy of Breed: Khingsahl My Michelle (Kerry Cannon)
Schnauzer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Swashbuckle Kertanegara (G Knight & S Gani)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taejaan Northern Lights (AI) (Rule-Steele/Taylor/Burton/Turay)
Baby of Breed: Taejaan My Cuppa Tea (AI) (Rule-Steele/Taylor/Burton/Turay)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW) (Group Entry : 51)
Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
Runner Up in Group & Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Baby in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez Epicentre (G Cruse)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori R We There Yet (S & B Barr / K Santas)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez X Factor (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Krystaway Cyber Attack (R & D Harbin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Varewell Black Shamrock (S & B Barr)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jegarbul secret agent (Kristy R Cassidy)
Baby of Breed: Jegarbul The Last Dandelion (Kristy R Cassidy)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Borndownunda S Chocolatier (Miss K Innes & Ms G Folli)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Danestorm Powered By Watt (W & L Hamaty)
Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori R We There Yet (S & B Barr / K Santas)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rokshani Magical Edition (Julie Fraser)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rokshani Oops I Did It Again (Anne Copeland)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Epicentre (G Cruse)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Monterrez Global Sensation NBT (G Cruse)
Baby of Breed: Aust Ch Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez X Factor (NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)