Burnett Kennel Club (QLD)

Date of Show : 27-Aug-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Margaret Davis (QLD)   (Total Entry : 455)

Best in Show & Open in Show: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Runner Up in Show: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Minor in Show: Hungarian Vizsla
Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
Puppy in Show: Chesapeake Bay Retriever
Tenarda Raine (Margaret Wedgwood)
Junior in Show: Briard
Aust Ch Cacharel Ready to Rumble (C & A Mitchell)
Intermediate in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Show: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Runner Up Neuter in Show: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Baby SweepStakes - 1st Place: Irish Setter
Yarramo Double Dare (AI) (Tony & Marg Norton /Amanda Harvey)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Shih Tzu
Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Chesapeake Bay Retriever
Tenarda Raine (Margaret Wedgwood)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Sorriso Felica (Mrs Jennifer Watt)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Shih Tzu
Oeshih I Told You So (D Dallinger & M Moore)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Debra Jacques (QLD)  (Group Entry : 105)

Baby in Group: Pomeranian
Dreamforever Howzat (Penny Driver)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cudyncae Enuff Said (Mrs J Ireland)
Junior in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Silky Terrier
Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Dazzlnsilk Its Dior Darling (Mrs A C Glass)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Swinabie When Rumours Run Riot (Donna Dickson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cudyncae Enuff Said (Mrs J Ireland)
Res Bitch CC & Open of Breed: Swinabie Magic in Springtime (Donna Dickson)
Baby (Bitch) of Breed: Swinabie Rumour Has It (Donna Dickson)
Puppy of Breed: Kahleyvale The Crown Jewel (Mrs C Ross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust / Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Sorriso Felica (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Felicity Shagwell (Mrs Jennifer Watt)
Baby (Dog) of Breed: Wachowa Billy Bunter (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Jaja Bare Confessions (Janelle Mannell)
Intermediate of Breed: Jaja Verona (Janelle Mannell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Sianjo Has Talent (Megan Chappell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Sianjo Chynna (Megan Chappell)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Sunirock Oceanna (Ann Parker)
Baby of Breed: Tarquila versace by dezign (Ann Parker)
Minor of Breed: Jaja Million to one shot (Janelle Mannell)
Puppy of Breed: Jaja Luna Lovegood (Janelle Mannell)
Junior of Breed: Pacorro Hidden Ace (Jessica Myers)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
State Bred of Breed: Jaja True Confessions (Janelle Mannell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Adrahil Blazing Confessions (Janelle M Mannell)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Puffection at Glenlion (J & S Cook)

English Toy Terrier (Black and Tan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Malicifent (Mr J & Mrs C Bourke)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Lowchen
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lowenhart Runs RingsRound (L & C Horne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Angel Mist (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Time to Dance (Ms F E L Darling)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Silverino Poetic Justice (A Anson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Faibel Rodger (Samantha Oberle)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dreamforever Pot O Cash (Penny Driver)
Baby of Breed: Dreamforever Howzat (Penny Driver)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny Driver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Minor in Group: Bull Terrier
Cuttabuv Devils Son Of N Ogre (K & D Shelley)
State Bred in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Sandimorn Earl Spencer (Mr R J Osmachenko & Mrs P A Osmachenko)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cuttabuv Devils Son Of N Ogre (K & D Shelley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cuttabuv Devils Ida Onlyone (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mcboxa Khatiti Eshne (Liza Mclaughlin)
Baby of Breed: Mcboxa Khatiti Hell Toda Track (Liza Mclaughlin)
Baby (Bitch) of Breed: Mcboxa Khatiti Soul Sista (Miss L Mclaughlin)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Prime Time (Steve & Kathy Whyatt)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sandimorn Earl Spencer (Mr R J Osmachenko & Mrs P A Osmachenko)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Westland Versace (Mr G & Mrs C Bowers)
Baby of Breed: Westland Claudia Bing (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lynda Trotter (QLD)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Puppy in Group: Chesapeake Bay Retriever
Tenarda Raine (Margaret Wedgwood)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Cobalt Flaming Arrow (Terri Smith)
Baby in Group: Weimaraner
Ashlaren Just One More Round (Mrs Amy Page)
Minor in Group: Hungarian Vizsla
Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
Junior in Group: Weimaraner
Greyghost I Like It Like That (Bev Quinlan)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tenarda Raine (Margaret Wedgwood)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cobalt Flaming Arrow (Terri Smith)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Tsparkle Onyx Prince (Terri Smith)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tsparkle Silver Princess (Terri Smith)
State Bred of Breed: Cobalt Scandalous Flirt (Terri Smith)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tealpoint Game Set N Match (Dr A Boyd)

Golden Retriever
Bitch CC: Aust Ch GoldMartini Oops I DidIt Again (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Res Bitch CC & Junior of Breed: GoldMartini Not That Innocent (Alexandria Martin & Georgia Melville)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Batorok Mulberry Affair (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
Baby of Breed: Yarramo Double Dare (AI) (Tony & Marg Norton /Amanda Harvey)
Baby (Bitch) of Breed: Yarramo River Jewel (AI) (Amanda Harvey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Roseswain Maella Peers (AI) (B Sakowski)

Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sanmarlitch Superstition (Mrs Sandra McGrath)
Baby of Breed: Cassalis Bold Prediction (Mrs Sandra McGrath)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Greyghost I Like It Like That (Bev Quinlan)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Bring Out The Bundy (Mrs E M Knox & Mrs A Page)
Res Dog CC & Minor of Breed: Feldjaeger Lil Bit Daring (Judy Glover)
Baby of Breed: Ashlaren Just One More Round (Mrs Amy Page)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD) (Group Entry : 64)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Runner Up Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Bimberi Black Hawk (Dee Roff)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arendt Feel Good (Ms K Wishart & Ms C Fowler-Lock)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Intermediate of Breed: Hollyjac Special Edition (Dee Roff)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bimberi Black Hawk (Dee Roff)

Borzoi
Res Dog CC & Minor of Breed: Dorsca Mystic Showman (Mrs A Toleman)

Foxhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Foxhunt Devil Gate Drive (Narelle O'Neill)

Saluki
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pazada Keeping Up Appearances (AI) (P & R Bazzocco / G & P Russell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynda Trotter (QLD)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Junior in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Ready to Rumble (C & A Mitchell)
Runner Up in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Wolfonyx Kausin Kaos (Richard Clarke)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Wazwallaby Just Because I Can (Mrs S Ironmonger)
State Bred in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Leaddog Blue Horizon (Linda Orr)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview Lets Make Sum Noise (Steve & Kathy Whyatt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Silver Sam (Wayne Carter)
Bitch CC & Puppy of Breed: Waykrest Solo One (Wayne Carter)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Wazwallaby Just Because I Can (Mrs S Ironmonger)
State Bred of Breed: Aust Ch Waykrest Show Time (Wayne Carter)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Maisilva Cosmic Shockwave (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Leaddog Blue Horizon (Linda Orr)

Briard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cacharel Ready to Rumble (C & A Mitchell)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wolfonyx Golden Ticket (Richard Clarke)
Baby of Breed: Wolfonyx Kausin Kaos (Richard Clarke)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Gabmalu Hendrix (Richard Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alezan Ophira (Richard Clarke)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sharndah Follow Ur Dreams (Elizabeth Sommerville)
Dog CC & Junior of Breed: Sharndah Power Ov One (Sharndah Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
Minor of Breed: Pemmagic Dressesd For Success (Kevin & Elaine Blake)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor Best Kept Secret (K & E Blake)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wolfonyx Dangerous (Richard Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Wolfonyx Dark Brandy (Richard Clarke)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Baby in Group: St Bernard
Accropolis Ya Words R Heard at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
Minor in Group: Boxer
Mcboxa Fire Prince (Nina Budda-Deen)
Intermediate in Group: Schnauzer (Miniature)
Sprynge Xquisite (P Bowers)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rus Jr Ch / Aust Ch Legacy Of Fire From Konev-bor (Imp RUS) (Linda Boulton)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Chimo Whatever Will Be Will Be (Ms Syme/ Ms T Goodwin/ Mr M Frigo & Ms E Levett)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Deja Vu Von Romansholf (Imp POL) (Andrea Wilkinson)

Boxer
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Jetboom Point Of Interest (AI) (Miss L Mclaughlin)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Mcboxa Ru Go N My Way (Liza Mclaughlin)
Minor of Breed: Mcboxa Fire Prince (Nina Budda-Deen)
Puppy of Breed: Keljamar Prince of Mischief (Kellie Poole)
Junior (Dog) of Breed: Elkohe Fast and the Furious (Julie Howarth)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Dogue de Bordeaux
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Nanmas Mr Mahogany (Tracy Lamb)
Baby of Breed: Lechienrouge Milo Deauville (Paul & Rhianon Gibson)

German Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Milsky Jazz It Up (Brenda Turner)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Milsky Back Intime (Brenda Turner)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Abwaj The Magic Splash (Audrey Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB: Madhausrotts Absolut Magnitude (L Madeley)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Ive Been Watching U (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mondallin Just Chasin Rainbows (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Baby of Breed: Meinrad Lady Marmalade (Deborah Rodgers)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sprynge Xquisite (P Bowers)

St Bernard
Baby of Breed: Accropolis Ya Words R Heard at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Accropolis Sleepn With ThEnemy at Bernedale (Ai) (Bernedale Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Minor in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Revelations N Disquises (Robyn Hawke)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Argenoir Lord of the Dance (Mrs A Scott)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bostonwell Thunder Struck (P L G & S L Mole)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Keljamar Shes Flamboyant (Kellie Poole)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Baby (Bitch) of Breed: Paceaway Zenzena (Fran Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Brindlelicus Pocket Rocket (Nicole Oldfield)
Junior of Breed: Wazeer Devil Wears Prada (D Rodgers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jazzebella Unchained Melody (Mrs N Reynolds & Mrs A Toleman)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mannerking Lady Ziva at Hawkesmill (Mrs Barbara A Winch)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Babanga Silhouette (C Bouffler)

Poodle (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Loana American Dream (Michelle Russo & Merryl Yet Foy)
R/UP BOB & Minor of Breed: Rivierra Rise From The Ash (Riley Anderson)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kiwi A Desing N Black Shobil (Imp NZ) (Frances Anne Tudhope)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Argenoir Lord of the Dance (Mrs A Scott)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tzutique Revelations N Disquises (Robyn Hawke)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Oeshih I Told You So (D Dallinger & M Moore)
Baby of Breed: Tzuave Careful Wat U Witch For (J Brown)
Puppy of Breed: Beltzu Kicking Up A Storm (Robyn Hawke/Belinda Heersema)