Cradle Coast Kennel Club (AM Show) (TAS)

Date of Show : 2-Mar-2024 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Raphael Broomhall (TAS)   (Total Entry : 180)

Best in Show & Junior in Show: Weimaraner
Aust Ch Arnhill Hammer And Tongs (Josh Turner)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Puppy in Show: Akita
Ishin Legend of A Diva (Elise Hinde)
Intermediate in Show: Border Terrier
Aust Ch Lisgar Gemma Rose SWN (Lisa McGinn)
Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Gr Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Open in Show: Flat Coated Retriever
Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Skye Terrier
Aust Sup Ch Neut Ch SkyesDLimit Rhett The Threat (Christian Lee)
Runner Up Neuter in Show: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Jonathon Nash (NSW)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Chindara The Cats Meow (Mr N and Mrs D King and Mr G Cane)
Runner Up in Group & Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Jayveeque In Vogue (Di Wazny)
Puppy in Group: Pekingese
Chinkira Jabari Flames (Sheryl Jordan)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Japatina Spill The Tea (Japatina Kennels)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Open in Group: Pug
Aust Ch Spurcius Silver Magic (AI) (Spurcius Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Japatina Never Have I Ever (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Japatina Spill The Tea (Japatina Kennels)
Puppy of Breed: Japatina Karma Is My Boyfreind (Japatina Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amourchiot Take A Chance On Me (Mrs T Schofield & Ms D Kremmer)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Troubadour Mirto Lamentosa (Sally Stewart)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jayveeque In Vogue (Di Wazny)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Faibel The Lady In Red (Johanne Lang-Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Palana Cort Chasing Girlz (Johanne Lang-Davis)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Genesia Torbjorn Dreamerson (Heather Tilley)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chinkira Jabari Flames (Sheryl Jordan)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ittybitty Sunrise Fireopal (Ms Sheryl Jordan)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chindara The Cats Meow (Mr N and Mrs D King and Mr G Cane)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Spurcius Silver Magic (AI) (Spurcius Kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maskerade Captain America (Pugmate Kennels)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Pugmate Oops I Did it Again (Pugmate Kennels)
Baby of Breed: Spurcius Fire N Fury (Spurcius Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Maskerade This Love (Pugmate Kennels)
Puppy of Breed: Pugmate Shake It Off (Pugmate Kennels)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Byrebaer Love Is In The Hair (Ms G M Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Raphael Broomhall (TAS)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Ecirp Shes Got The Look (Ms R Price-Killeen)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Lisgar Gemma Rose SWN (Lisa McGinn)
Puppy in Group: Australian Terrier
Ausgrove Tassie Temptation (Erica Norgrove)
Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels & A Harvey)
Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Gr Ch Ecirp Renaissance (Ms R Price-Killeen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Neut Ch SkyesDLimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ausgrove Tassie Temptation (Erica Norgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Ausgrove Sweet Madeline (Erica Norgrove)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lisgar Gemma Rose SWN (Lisa McGinn)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sirram Man Of Steel (AI) (T Matsen & R Balsillie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sirram A Touch Of Paradise (T Matsen & R Balsillie)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Shes Got The Look (Ms R Price-Killeen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ecirp Renaissance (Ms R Price-Killeen)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Elysiumjrt Ripley with Talent(AI) (Mrs ST Wickham)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swanky Secret Service Agent at Regenstauf (Regenstauf Kennels & A Harvey)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SykesDLimit Porsche Turbochrgd (Merek Lee)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Neut Ch SkyesDLimit Rhett The Threat (Christian Lee)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (QLD)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Arnhill Hammer And Tongs (Josh Turner)
Runner Up in Group & Open in Group: Flat Coated Retriever
Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)
Baby in Group: Labrador Retriever
Eraky Blacklist (AI) (Mr K & Mrs E Charnock & R Nielsen)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Eraky Dark Horse (R Nielsen)
Intermediate in Group: English Setter
Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Gr Ch Neut Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Macdolly Time To Keep Secrets (Denise Burke)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dizzyki Shush Cornelia (AI) (Jane Gregor)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bendeela Spring Affair (Paul Terrett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendeela Belvoir (Paul Terrett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kellick Criminal Intent (Mr Benjamin P Evans)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaparla Move Outta My Way (AI) (Heather Morrison)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Martinridge Tothe Moon Andback (Ms A Harvey & Mrs B Martin)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eraky Dark Horse (R Nielsen)
Baby of Breed: Eraky Blacklist (AI) (Mr K & Mrs E Charnock & R Nielsen)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual T Ch JC Rhyll Dark Storm (Gayle Rickard)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arnhill Hammer And Tongs (Josh Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Weisngrey Unleashing Anarchy (Seriousgrey Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Rosemary Weaver (New Zealand) (Group Entry : 13)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Ryland (Eric Daniels & Ray Wall)
Runner Up in Group: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Baby in Group: Whippet
Khayoz Magic In A Bottle (Khayoz Kennels)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Graedon Primary Risk At Belcara (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Polbathic Dak Lamoorna (Eric Daniels & Ray Wall)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Beagle
Baby of Breed: Derace Harvard Scholar (Shrigley/Murphy/Haigh)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Ryland (Eric Daniels & Ray Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Polbathic Dak Lamoorna (Eric Daniels & Ray Wall)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Graedon Primary Risk At Belcara (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zenqift Heartz On Fire (AI) (F / J & L Wiltshire)

Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Khayoz Jive Talkin (Khayoz Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kallrea Against All Odds (L Wiltshire)
Baby of Breed: Khayoz Magic In A Bottle (Khayoz Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Rosemary Weaver (New Zealand)  (Group Entry : 19)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Wajoma Mutiny Spiced Rum (Caitlyn Gooderham & Helen Smith)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Aerten Dawn Of The Highlander (Josephine Clements)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Olensha Happy Go Lucky Me (Mr J & Mrs A Owens & Mrs D Findlay)
State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Milkenunny Basil Brush (Ms D Slater)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kombinalong Fortified In Super (Mr P Waddington)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wajoma Mutiny Spiced Rum (Caitlyn Gooderham & Helen Smith)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rembrandt De Bruine Buck (Imp NLD) (Trudi Kingston)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Olensha Happy Go Lucky Me (Mr J & Mrs A Owens & Mrs D Findlay)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten Dawn Of The Highlander (Josephine Clements)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whoami A Little Ray Of Sunshine (Josephine Clements)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Myosotis Blues Before Sunrise (Lee Moy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Myosotis Princess Glinda (Lee Moy)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pricewey Dream Princess (Marjorie Price)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Milkenunny Basil Brush (Ms D Slater)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova SWN (Lisa McGinn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Leonberger
Aust Ch Glamourford Pluck It In First RN TK.S (B Bieleny & F Chamley)
Baby in Group: Shiba Inu
Ilsonyo Call Me Meibi (Keegan Omens)
Puppy in Group: Akita
Ishin Legend of A Diva (Elise Hinde)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl King Of The Mountain (N Hughes & J Wallom)
State Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
Aust Bred in Group: Samoyed
Kalaska My Sweet Lord (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K O’Riley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)

Akita
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ishin Legend of A Diva (Elise Hinde)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Boyer Show Must Go On (AI) (Mrs D Nellis)

Leonberger
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glamourford Pluck It In First RN TK.S (B Bieleny & F Chamley)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Baby of Breed: Yesallaw Bythe Light Ofthe Sea (AI) (Sue & Clifford Gray)
Baby (Dog) of Breed: Yesallaw Moonshine OnThe Ocean (AI) (Sue & Clifford & Charlotte Gray)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Yesallaw A Musketeers Truelove (AI) (Sue & Clifford Gray)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Khingsahl King Of The Mountain (N Hughes & J Wallom)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bosewicht Emotional Rescue (Yvette Bissett)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellasamba Rave On (Mr J Gesiotto & Mrs L Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Kalaska My Sweet Lord (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K O’Riley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kalaska Lorde We R Royal (Mr J Gesiotto, Mrs L Jones & Mrs K O’Riley)

Shiba Inu
Baby of Breed: Ilsonyo Call Me Meibi (Keegan Omens)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taejaan Better Off Red (AI) (P J Adams & N J Rule-Steele)

St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Southerton Nobody Like Me (AI) (Ms Julie-Anne Jenkins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Brown (QLD)  (Group Entry : 18)

Best in Group & State Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Dentellieres Wild Card (Miss J Harrison)
Puppy in Group: Karelian Bear Dog
Kabova The Influencer (Mr I & Mrs K Davey)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan High Hair Don’t Care (Teena Sloan / Jodie & Gavin Wigg)
Aust Bred in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Tibetoes King Of The Road (Christian Lee & Ms P M Ellis)
Open in Group: Chow Chow
Touchofchow The Mighty Ruff(AI) (Ms J Mouroufas)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Neut Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Havfun Saint (K Loader)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bewtifulbul Blazing Rebel (AI) (Ian & Karlene Wilson)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Touchofchow The Mighty Ruff(AI) (Ms J Mouroufas)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dentellieres Wild Card (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abiaan Glammer Girl At Mambilou (Ben McWatt)

Karelian Bear Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kabova The Influencer (Mr I & Mrs K Davey)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan High Hair Don’t Care (Teena Sloan / Jodie & Gavin Wigg)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tibetoes King Of The Road (Christian Lee & Ms P M Ellis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Duskin Twilight (AI) (Christian Lee)